АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 0°C
Харьков: 1°C
Днепр: 3°C
Одесса: 4°C
Чернигов: 0°C
Сумы: 0°C
Львов: 3°C
Ужгород: 2°C
Луцк: 3°C
Ровно: 2°C

Злочин без кари: як зупинити депутатів-прогульників

Злочин без кари: як зупинити депутатів-прогульників
Злочин без кари: як зупинити депутатів-прогульників

Нова кампанія "Стоп прогульник!", ініційована спікером Верховної Ради, покликана дисциплінувати депутатів та заохотити їх частіше голосувати. Чи здатні такі заходи покращити роботу парламенту?

Віднедавна на офіційному сайті Верховної Ради України оприлюднюється статистика участі народних депутатів у голосуванні та рейтинг з найкращими та найгіршими результатами. Кампанія, про початок якої 19 травня оголосив голова парламенту Володимир Гройсман, має багатообіцяючу назву "Стоп прогульник!". Однак чи вдасться ініціативі запобігти прогулам депутатів?

Експерти налаштовані позитивно. "Це змусить депутатів більше турбуватися про свою позицію", - певен Павло Миронов, аналітик руху ЧЕСНО. За словами Миронова, хоч кампанія і називається "Стоп прогульник!", вона показує не стільки відвідуваність, скільки мотивацію до голосувань. За словами аналітика, важливо, щоби народні обранці проявляли свою позицію, а не казали "Ой, я не знав, я пропустив, я вийшов у буфет". "З часом депутати почнуть частіше голосувати. Якщо вони проти, то голосуватимуть "проти", чого вони зараз майже не роблять. Або, якщо вони не мають позиції, то будуть голосувати "утримався".

На думку Олексія Кошеля, гендиректора Комітету виборців України (КВУ), ініціатива стосується передусім депутатів, які зареєструвалися в робочий день, але не присутні на робочому місці. "Ні для кого не секрет, що в сесійні дні в кулуарах Верховної Ради депутати проводять брифінги, роздають інтерв’ю, п’ють каву, тобто займаються будь-чим, крім роботи", - зауважив в інтерв’ю DW Кошель.

Перші лідери антирейтингу

За результатами першого дня, у ТОП-25 прогульників потрапили переважно представники "Опозиційного блоку" та позафракційні, серед яких також є колишні "регіонали". Такий стан речей пояснюється позицією самої партії, вважають експерти. "Регіонали самоусунулися від розгляду дуже багатьох питань у Верховній Раді. Ігнорування парламентської роботи характерне для цієї політичної сили", - говорить Кошель. В аналізах ЧЕСНО "Опозиційний блок" також завжди виявлявся фракцією, яка голосує найменше.

Експерти погоджуються, що не всі прогули є рівноцінними, зокрема, не варто називати прогульниками депутатів, які брали участь в бойових діях у зоні АТО. "Ми розуміємо, що ті, хто захищає нашу країну, вони не прогулюють, а займаються важливою справою, - говорить Миронов. - Однак, на мою думку, тут треба просто робити для себе вибір, і якщо депутат вважає, що він на фронті потрібніший, ніж в сесійній залі, то він має складати мандат". Офіційно поважними причинами відсутності вважаються хвороби, закордонні відрядження та відпустки.

Покарати прогульників мають виборці

Голова Верховної Ради Володимир Гройсман напередодні старту кампанії звернувся до журналістів та громадських організацій з проханням ретельно аналізувати, як парламентарі відвідують засідання. "Я просив би представників ЗМІ відслідковувати цю інформацію та доносити її до суспільства. Це дуже важливий чинник для дисципліни депутатів", - сказав Гройсман. За словами голови парламенту, виборці таким чином побачать, хто в Раду прийшов суто заради депутатського значка та недоторканності. Однак лишається питанням, чи українці справді покарають недобросовісного депутата.

Олексій Кошель вірить, що завдяки цій ініціативі механізм політичної відповідальності працюватиме. "Якщо депутати, які ігнорують роботу в парламентській залі, постійно фігуруватимуть в публічних антирейтингах, вони будуть головними кандидатами на вихід із вищої ліги політики", - говорить експерт.

В свою чергу, Павло Миронов наголошує, що вплив антирейтингу на думку виборця здійсниться силами політичних конкурентів депутата-прогульника, які зможуть під час кампанії його розкритикувати за відсутність активності під час попередньої каденції. "Кожен виборець, незалежно від освіти і віку, задасться запитанням, нащо за них голосувати, якщо вони нічого не роблять на своїй посаді", - пояснює Миронов. 

Декомунізація по-німецьки: як у колишній НДР опрацьовують соціалістичне минуле

Поза сесійною залою

Відвідування засідань і голосування на них, звісно, не можуть бути єдиним критерієм оцінки ефективності роботи парламенту. "Я завжди виступав проти виключно математичного підходу до оцінки роботи народних депутатів, коли оцінюється кількість поданих законопроектів, але не оцінюється якість", - говорить Олексій Кошель. КВУ за результатами першого кварталу 2015 року підготував якісний аналіз роботи парламенту з точки зору ухвалення законів, необхідних для виконання коаліційної угоди.

Кошель підкреслює, що не слід обмежуватися боротьбою з прогулами засідань, треба також приділити увагу роботі комітетів, у яких часто не вистачає кворуму в несесійні тижні. Керівник КВУ вбачає потребу у прямій трансляції засідань парламентських комітетів, внаслідок чого з’являться іще десятки таких рейтингів, як "Стоп прогульник!". "І чим більше буде подібних рейтингів, тим вищу ефективність роботи парламенту ми побачимо", - стверджує Кошель.

Подібні думки висловлює і Миронов, говорячи про необхідність прозорішої роботи комітетів. "У сесійній залі депутат говорить здебільшого не як професіонал, не як законотворець, а як медійна персона. В комітетах вони більш практичні, можна зрозуміти їхній фаховий рівень, їхні позиції", - говорить аналітик.

dw.de


Теги статьи: Верховная радаВерховна рада

Дата и время 24 мая 2015 г., 09:59     Просмотры Просмотров: 3676
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Омбудсмен спростувала інформацію про ампутацію в одного з полонених українських моряків
Сегодня под ВР установили необычную елку
’’Космос закончился’’: Гройсман пообещал резко снизить зарплаты топ-чиновников

Разрыв договоров с РФ: пересмотр границ обойдется потерей 20 миллиардов долларов
Соратник Порошенка не голосував за розрив договору про дружбу з РФ
Рада поддержала разрыв Договора о дружбе с Россией

Воинам УПА предоставили статус ветеранов
Рада разрешила Морской охране ГПСУ стрелять без предупреждения для отражения нападения
Без сроков годности и калорий. Как перепишут этикетки на продуктах питания по новому закону

’’Ничего не возбуждается’’: нардепы в Раде устроили злостную перепалку
Эвакуация Верховной Рады из-за "минирования": появились подробности
Парубий подписал закон о госбюджете на 2019 год

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Поддерживаете ли вы введение военного положения?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.085506