АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -4°C
Харьков: -3°C
Днепр: -2°C
Одесса: -1°C
Чернигов: -5°C
Сумы: -6°C
Львов: -3°C
Ужгород: 0°C
Луцк: -2°C
Ровно: -2°C

Чому Фірташ зупинив свої хімзаводи

Чому Фірташ зупинив свої хімзаводи
Чому Фірташ зупинив свої хімзаводи

Українським аграріям доведеться купувати імпортну селітру. Зважаючи на введені раніше загороджувальні мита, ціни на хімдобриво відчутно вдарять по бюджетах вітчизняних агрокомпаній

Україна залишилася без вітчизняної селітри. Конфлікт прем’єра Арсенія Яценюка з олігархом Дмитром Фірташем став причиною зупинки двох останніх виробників цього добрива в Україні. У підсумку аграріям доведеться запасатися імпортною продукцією.

 

В інтересах нового власника

Вчора компанія Group DF, яка управляє активами Дмитра Фірташа, повідомила про припинення роботи Черкаського ПАТ «Азот» і «Рівнеазоту». У компанії причиною називають політичний тиск на активи групи з боку депутатів пропрем’єрської фракції «Народний фронт». «У зв’язку з тиском на бізнес Ostchem (управляє хімзаводами Фірташа − Forbes) з боку зацікавлених депутатів «Народного фронту» та їх представників на керівних позиціях у владі, Group DF оголошує про зупинку підприємств Ostchem − Черкаського ПАТ «Азот» та ПАТ «Рівнеазот», − ідеться в релізі компанії.

У Group DF причиною зупинки заводів називають політичний тиск на активи групи з боку депутатів пропрем’єрської фракції «Народний фронт»

У Group DF зазначили, що роботі підприємств заважала «навмисна фабрикація» низки кримінальних справ проти посадових осіб підприємств Ostchem і проти самих заводів, а також «незаконний арешт» у заводів основної сировини − газу.

«Ці дії позбавили підприємства можливості працювати... Вони спрямовані на знищення бізнесу і робочих місць і завдають шкоди цілим галузям української економіки», − акцентували у Фірташа. А останні заяви міністра МВС Арсена Авакова про розслідування «сфабрикованої справи» проти керівництва Ostchem в Group DF розцінюють «як переслідування за політичними мотивами і чергову спробу тиску на бізнес і правосуддя».

Такі звинувачення нардеп з «Народного фронту» Антон Геращенко назвав «шантажем уряду». Він запропонував конфіскувати черкаський «Азот» і «Рівнеазот» для покриття боргів Ostchem перед державою, з приводу яких компанія продовжує зараз судові розгляди з НАК «Нафтогаз України». А потім, як вважає Геращенко, заводи доцільно «або продати міжнародним хімічним концернам за найвищу ціну, або поставити ефективного державного менеджера, який розвиватиме цю важливу для економіки України галузь».

За арешт майна хімзаводів Фірташа наприкінці квітня висловлювався і прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.

Як розвивався конфлікт

Перший тиск з боку Арсенія Яценюка хіміки Фірташа відчули в жовтні 2014 року. Тоді прем’єр видав постанову, якою заборонив заводам Ostchem використовувати власний природний газ, накопичений в підземних сховищах «Укртрансгазу». Цей ресурс Фірташ придбав у російського «Газпрому» в 2013 році за рахунок кредиту «Газпромбанку». Борг у розмірі $850 млн за ці поставки Ostchem не погасив досі.

Паралельно «Нафтогаз» попереджав менеджерів підприємств Ostchem про можливе припинення постачання газу в тому випадку, якщо вони не укладуть нові договори з державним постачальником − самим «Нафтогазом».

Відмову від оплати найважливішої для хімвиробництва сировини в цих умовах дуже складно пояснити іншим споживачам України, які справно оплачують газ

Андрій Коболєв, глава НАК «Нафтогаз України»

Цим вплив на хімзаводи Фірташа не обмежився. Ostchem регулярно отримував судові претензії від «Нафтогазу» та його дочірньої компанії «Газ України» за придбаний хімзаводами в 2010−2011 роках газ, за який досі не сплачено. Як уточнили Forbes у «Нафтогазі», сумарна заборгованість промпідприємств, які входять до групи Ostchem, станом на початок квітня становила понад 4,8 млрд грн. З цієї суми заборгованість безпосередньо перед НАК − 363 млн грн, а перед «Газом України» − 4,48 млрд грн.

Із загального обсягу заборгованості підтверджена судами і знаходиться на стадії виконавчого провадження виплата на дві суми: 630,7 млн грн і 19,7 млн грн. Очікувалося, що вони будуть примусово стягуватися після закінчення відстрочки − з 1 травня 2015 року. «Також майже 363 млн грн виграно в суді першої інстанції, проте на рішення подано касаційну скаргу. А 6 квітня постанова Вищого госпсуду України залишила в силі рішення суду першої інстанції щодо стягнення боргу концерну «Стирол» у розмірі 103 млн грн», − уточнюють у «Нафтогазі».

Крім того, в судовому порядку «Нафтогаз» домагався банкрутства черкаського «Азоту» − найпотужнішого виробника селітри в Україні.

Незважаючи на всі згадані перипетії, спроби Кабміну залишити хімзаводи Фірташа без газу зазнали невдачі. До травня 2015 року підприємства все ж змогли використати власний ресурс із підземних сховищ для виробництва добрив. А завдяки судовим рішенням Ostchem зміг уникнути оперативного відшкодування накопичених боргів перед «Нафтогазом».

понад 4,8 млрд грн

становила сумарна заборгованість промпідприємств, які входять до групи Ostchem, станом на початок квітня

Щоб досягти поставленої мети, Кабмін передав важелі впливу на Ostchem конкретному чиновникові − міністру внутрішніх справ Арсену Авакову. За особистим дорученням Арсенія Яценюка, про яке він повідомив напередодні травневих свят, глава МВС завів кримінальну справу на заводи-боржники «за розкрадання державної власності», заарештував їхнє майно, а також заборонив виїзд за кордон голові правління черкаського «Азоту» Віталію Склярову.

Нарешті, за згодою прем’єра Аваков через постанову Печерського райсуду заарештував решту обсягів природного газу Ostchem в українських ПСГ. Мова йде про обсяг 500 млн куб м на суму понад 4 млрд грн. Цього обсягу газу черкаському «Азоту» та «Рівнеазоту» вистачило б на три місяці роботи в майбутній осінній сезон − з вересня по листопад. Так було створено передумови для зупинки хімпідприємств Фірташа.

Разом з тим, уже сьогодні НАК «Нафтогаз України» повідомив, що готовий відновити постачання газу на заводи Ostchem тільки на умовах 100%-вої передоплати за нього. При цьому голова правління НАКу Андрій Коболєв звернув увагу менеджерів Фірташа на те, що заборгованість підприємств не погашається вже протягом 3-6 років. «Відмова від оплати найважливішої для хімвиробництва сировини в цих умовах дуже складно пояснити іншим споживачам України, які справно оплачують газ», − сказав він.

В аграріїв будуть проблеми

Конфлікт з Ostchem, що активізувався зусиллями уряду, зачіпає інтереси українських аграріїв. Через зупинення підприємств Ostchem вони, по суті, залишаються без вітчизняних добрив. Державний Одеський припортовий завод і «Дніпроазот» (контролює менеджмент групи «Приват») виробляють здебільшого добрива, орієнтовані на експорт, – карбамід та аміак.

Також вони не випускають необхідну аграріям аміачну селітру чи карбамідно-аміачну суміш (КАС) – ці добрива випускають тільки заводи Ostchem, які для аграрного сектору України дуже значимо, оскільки орієнтовані на задоволення попиту внутрішнього ринку. Крім черкаського «Азоту» та «Рівнеазоту», селітру можуть виробляти «Сєвєродонецьке об’єднання «Азот», а також горлівський «Стирол», що належать Ostchem. Але вони зупинилися ще рік тому, у травні 2014-го, через загострення збройного протистояння на Донбасі.

Російської селітри як альтернативи в Україні теж не буде. Group DF 19 травня цього року домоглася у вищих судових інстанціях остаточного рішення щодо встановлення загороджувального мита (36,03%) на це добриво для основного її постачальника – російського «Єврохіму». Для інших російських компаній мита на селітру, яку поставляють в Україну, також діють до 2018 року

Судячи з розвитку взаємин Кабміну з підприємствами Фірташа, дефіцит добрив власного виробництва для вітчизняних аграріїв турбує урядовців в останню чергу. Усупереч задекларованій стратегії імпортозаміщення та підтримки української промисловості, ще восени минулого року Яценюк попередив, що Україна почне імпортувати всі необхідні їй добрива, якщо буде така потреба.

Але голова уряду явно не бере до уваги тієї обставини, що Євросоюз, який став для України пріоритетом у розвитку зовнішньоторговельних зв’язків, не здатний покрити потреби українських сільгоспвиробників у селітрі. Європейські хіміки не мають зайвих потужностей для виробництва 1,8–2 млн т селітри, які український агросектор споживає щорічно. Селітра є якраз тим добривом, яке в Україні використовують наймасовіше. Але в Європі вже давно в пріоритеті інші добрива, з більшим вмістом азоту. Для аграріїв у країнах ЄС селітра – це вже швидше історія, чого не скажеш про вподобання українських сільгоспвиробників.

Російської селітри як альтернативи в Україні теж не буде. Group DF 19 травня цього року домоглася у вищих судових інстанціях остаточного рішення щодо встановлення загороджувального мита (36,03%) на це добриво для основного її постачальника – російського «Єврохіму». Для інших російських компаній мита на селітру, яку постачають в Україну, також діють до 2018 року.

Якщо конфлікт уряду Яценюка з Ostchem не буде розв’язано і заводи не запустять, то вже до початку наступного року варто очікувати на масовий імпорт азотних добрив в Україну для компенсації їхнього дефіциту на внутрішньому ринку. Ціна питання – близько $1 млрд. Ввезення такої кількості добрив збільшить негативний торговельний баланс України і ризикує знищити вітчизняне виробництво селітри.

На Фірташа чекають в Україні

У Яценюка розраховують на безпосередню участь Дмитра Фірташа у врегулюванні сьогоднішньої ситуації. Учора Аваков припустив, що олігарх, який уже понад рік перебуває у Відні, прибуде в Україну для допиту у справі про шахрайство при поставках газу.

«Пан Фірташ може прибути на допит в Україну для проведення слідчих дій. Повістку таку йому ще не вручено, але її надіслано йому», – сказав міністр внутрішніх справ. Він також уточнив: Україна клопотатиме, щоб Фірташ, перебуваючи в Австрії, отримав її через процедуру міжнародного слідчого доручення. «Сподіваюся, ми зможемо його допитати – або в Україні, або його екстрадують у США, і там ми зможемо провести процесуальні дії», – зазначив Аваков.

Як повідомляв Forbes, 30 квітня Земельний суд Відня відмовив американським правоохоронцям в екстрадиції Фірташа до США, де його звинувачують у корупції та створенні злочинного угруповання для отримання доступу до титанових родовищ в Індії. Американські прокурори оголосили, що подадуть апеляцію на відхилення їхнього запиту. До набрання рішенням віденського суду остаточної законної сили Фірташеві заборонено залишати Австрію.

http://forbes.ua

 


Теги статьи: Фирташ

Дата и время 30 мая 2015 г., 11:23     Просмотры Просмотров: 3444
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Поддерживаете ли вы введение военного положения?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.153335