АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -8°C
Харьков: -4°C
Днепр: -1°C
Одесса: 0°C
Чернигов: -8°C
Сумы: -6°C
Львов: -7°C
Ужгород: -4°C
Луцк: -6°C
Ровно: -6°C

Чому неможлива реструктуризація кредитів за курсом 8

Чому неможлива реструктуризація кредитів за курсом 8
Чому неможлива реструктуризація кредитів за курсом 8

Верховна Рада 21 травня 227 голосами «за» прийняла у другому читанні законопроект 1558-1, який направлений на реструктуризацію валютних кредитів.

Дехто називає ініціативу надати можливість повертати кредит за курсом 8 грн. за долар популістичною, а хтось вважає, що держава не забезпечила фінансову стабільність національної валюти і тепер має виправити свою провину.

Хто правий у цій дискусії, виховує це фінансову грамотність та відповідальність чи ні, та наскільки справедливо одним позичальникам компенсувати валютні ризики, а тим, хто брав у гривні ні – не предмет цієї статті. Вона, в першу чергу, про ціну питання і можливість реалізувати передбачені законопроектом ініціативи. Подібні розрахунки мають стати нормою перед прийняттям будь-якого важливого закону.

Перед тим як перейти до аналітики варто спочатку звернути увагу на суху статистику.

За даними НБУ станом на 1 квітня 2014 року у банках І та ІІ групи (практично весь ринок) нараховувалося майже 245 тис. валютних кредитів, виданих фізичним особам на загальну суму 144,6 млрд. грн. або 6,17 млрд. дол. (курс 23.45). Із них 71 тис. або 29 % – це іпотечні кредити на загальну суму 80 млрд. грн. або 55 %. Середня заборгованість за одним іпотечним кредитом становить 1,12 млн. грн. або 48 тис. дол. До загальної кількості валютних кредитів правильно б було додати оцінку в 100 тис. кредитів, що були продані колекторським компаніям, і не входять до статистики НБУ.

Щодо фізичних осіб, то середній відсоток проблемних кредитів становить 50 %. Таким чином, труднощі з виплатою позик за валютними кредитами мають близько 170 тис. громадян або 0,38 % населення України. Про реальну проблему варто говорити тільки в розрізі іпотечних кредитів, бо в цьому випадку люди можуть залишитися без житла. Це близько 90 тис. договорів, що належать лише 0,2 % населення України.

Щодо ціни питання, то реструктуризація всіх валютних кредитів як це пропонується в законопроекті 1558-1 за курсом 8 грн., не кажучи про 5 грн., призведе до необхідності знайти десь 95 млрд. грн. Це більш ніж 90 млрд. грн., виділених у 2015 році на пріоритетні для виживання держави напрями оборони та безпеки. Очевидно, що навіть у результаті прийняття законопроекту 1558-1, він залишиться декларативним і таким, що неможливо реалізувати на практиці.

Якщо ж порахувати ціну питання для реструктуризації не всіх, а лише проблемних (50 %) іпотечних кредитів, то вона складе близько 26,5 млрд. грн і буде направлена на вирішення проблеми 45 тис. громадян України або 0,1% від кількості населення держави.

Кожному з іпотечних позичальників спишеться або в той чи інший спосіб компенсується державою 740 тис. грн., а це більше ніж отримує сім’я солдата або міліціонера, який загинув в АТО, захищаючи Україну. Очевидно, що говорити в такому випадку про соціальну справедливість буде у край важко.

Невелике відступлення перед поверненням до основних висновків. З одного боку, проблема валютного кредиту стосується не тільки позичальника, але і його сім’ї, тому кількість людей, яких торкнулася ця ситуація, більша. А з іншого боку, є багато позичальників, які брали кредит на другу чи третю квартиру або ті, хто мають можливість продати існуюче й купити більш дешеве житло, тому вказані вище розрахунки вважатимемо коректними. Оцінка кількості кредитів проданих колекторським компаніям автора.

Як бути далі?

Є два варіанти.

Перший – це доопрацювання законопроекту. В існуючому вигляді він неможливий для реалізації, і не тому що хтось не хоче або проти, а тому що цифри переконують нас у цьому. У новому законопроекті варто прописати наступні речі.

1. Реструктуризація стосується лише іпотечних валютних кредитів. Очевидно, що позики на машину, мобільні телефони та інші споживчі кредити, не можуть бути предметом нового законопроекту.

2. Закон стосується тільки тих позичальників, у яких одна квартира чи будинок. Нова ініціатива має бути направлена на тих, кому дійсно не буде де жити.

3. Є обмеження на площу квартири або будинку. Зрозуміло, що під час війни компенсацію за купівлю будинку 300 є неприпустимою.

4. Є обмеження у вартості нерухомості. Якщо хтось готовий був переплачувати за імідж і престиж, а не купувати житло для життя, то причому тут держава.

Це більш-менш справедливо і при цьому все одно важко реалізувати, оскільки потребуватиме додаткового фінансування в 5-7 млрд. грн., якого в найближчі 2-3 роки не буде. Для реалізації цього сценарію необхідно, щоб ВР, Кабмін і Президент прийняли політичне рішення і забезпечили фінансування вирішення цієї проблеми, скоротивши фінансування інших напрямів.

Є другий варіант, суть якого полягає в тому, що будь-яка ініціатива зробити реструктуризацію кредитів за курсом 8, враховуючи сьогоднішні реалії, неможлива. Тому для вирішення проблеми необхідно виходити за рамки існуючої системи, а саме обмежити відповідальність позичальника тільки заставою, детально прописати і прийняти закон про банкротство фізичних осіб і дати можливість людям перезапустити своє фінансове життя.

У будь-якому випадку вже у червні цього року доля законопроекту 1558-1 про реструктуризацію валютних кредитів буде вирішена.

Олексій Мушак, народний депутат України

glavcom.ua


Теги статьи: Валютный кредит

Дата и время 01 июня 2015 г., 23:52     Просмотры Просмотров: 2964
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
20 января 2019 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Пойдете ли вы на выборы президента Украины?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.068632