АНТИКОР — національний антикорупційний портал
МОВАЯЗЫК
Київ: 23°C
Харків: 32°C
Дніпро: 32°C
Одеса: 28°C
Чернігів: 29°C
Суми: 30°C
Львів: 19°C
Ужгород: 30°C
Луцьк: 23°C
Рівне: 24°C

Герман Галущенко. Міністр, що веде до нового "Чорнобиля"?

Читать на русском
Герман Галущенко. Міністр, що веде до нового "Чорнобиля"?
Герман Галущенко. Міністр, що веде до нового "Чорнобиля"?

Поки Юрій Вітренко продовжує перебувати у стані "я не сказав "так" і не сказав "ні", боротьба за посаду Міністра енергетики набирає нових обертів.

Проблеми небалансів, виплатам по "зеленим" тарифам, відкладеному в часі банкрутству "Укренерго" і занепаду "Енергоатому" нікуди не зникли, тож вочевидь стає зрозумілим, що наразі очолити міністерство наважиться або відчайдух, якому немає чого втрачати, або людина з шахрайськими намірами. Враховуючи загострену ситуацію на українських кордонах, існує велика ймовірність того, що ворог не втрачає сподівань поставити на ключові посади "своїх" людей, розширюючи таким чином сфери впливу і намагаючись знищити нашу країну зсередини.

Кандидата на посаду Міністра енергетики Германа Галущенка журналісти-розслідувачі пов’язують з одіозним нардепом Андрієм Деркачем, якого звинувачують у співпраці з російськими спецслужбами. В 2006-2007 роках, коли Андрій Деркач очолював “Енергоатом”, Галущенко керував юридичною службою компанії.

Топ-менеджером ДП "НЕАК "Енергоатом" Галущенко був призначений на початку травня 2020 року. З перших днів роботи в дуеті з Олегом Бояринцевим він взяв під контроль адміністративну вертикаль компанії "Енергоатом" і перетворив т. в. о. президента компанії Котіна на цапа-відбувайла, який з одного боку, потакав би всім забаганкам злочинців, а з іншого – в разі чого ніс би сам повну відповідальність за корупційні дії Галущенка і компанії. А останні зразу взяли під контроль закупки підприємства, не гребуючи підкупом, шантажем та фізичними погрозами.

Працівників, незгодних з незаконними рішеннями компанії і таких, що мали власну думку, переслідували, погрожували і просто звільняли. Так було із Олегом Поліщуком, що надав розголосу справі про незаконно виплачену премію Галащуку та Якобу у загальному розмірі 530 тис грн. Віце-президенти компанії звітують про неї в деклараціях, "забувши" оприлюднити результати перевірки знань, норм і стандартів ядерної безпеки, яку, згідно з посадовими інструкціями, вони повинні були пройти не пізніше чотирьох місяців з дня призначення. Станом на 21.09.2020 року Галащук та Якоб її не пройшли, хоча постійно приймали рішення, що впливають на процеси, пов’язані з радіаційною і ядерною безпекою.

Процедурою передбачено, що іспит складають комісії Міністерства енергетики України. Щоб "убезпечити" своїх топ-менеджерів від перевірки знань, Котін відає наказ №404 "про розподіл функціональних повноважень між віце-президентами ДП "НЕАК "Енергоатом" . Пунктом 2 даного наказу було встановлено, що тепер таку  "перевірку знань" забезпечують… співробітники "Енергоатому", іншими словами – Галущенко з Якобом мають складати іспит своїм підлеглим.

Але це тільки початок "роботи" – апетити топ-менеджменту росли з кожним днем. 2020 рік "Енергоатом" закінчив зі збитками в 4,8 млрд грн. Коли комісія почала аналізувати ситуацію, з’ясувалось, що ефективність чи неефективність роботи компанії встановити неможливо. Немає просто від чого вимірювати – ні про які KPI в "Енергоатомі" не чули, відсутні будь-які регламенти, що впорядковують реалізацію електричної енергії на стратегічному підприємстві. Комісія не знайшла відповідей не те, як Енергоатом продає е/е, як готує лоти, як їх визначає, як встановлює ціни, якою має бути максимально прибуткова ціна, до якої можна зменшувати вартість на аукціоні. Виявилось, що в компанії просто відсутній регламент, який би впорядковував цю діяльність. А судячи з неймовірно "прибуткових" торгів і обсягом лотів, ні у кого не  виникає сумнівів, що змова і "телефонне право" зробили колись успішне держпідприємство збитковим.

Кримінальний апетит Галущенка і компанії давно перейшов межі здорового глузду і ставить під загрозу не просто економічне виживання підприємства, а навіть стабільну і безпечну експлуатацію українських АЕС. Навіть поверхневе вивчення паперів показує неймовірний рівень цинізму, з яким «рішали» через тиск, шантаж і підкуп намагаються отримати необхідні підписи і пошвидше провести платежі за не до кінця виконані роботи.

Апогеєм діяльності Германа Галущенка є будівництво ЦСВЯП (центральне сховище відпрацьованого ядерного палива).

22 грудня минулого року т. в. о. президента "Енергоатому" Петро Котін пафосно розповідає про запуск першого блоку ЦСВЯП. Він запевняє у майже 100% готовності об’єкту і прогнозує, що у травні 2021 року до сховища заїде перша партія ВЯП.

Процедура передбачає, що перед початком робіт компанія-підрядник мала взяти участь у тендері, про що зазначалось би в системі "Prozorro". Керівництво ДП "НЕАК "Енергоатом", зловживаючи службовим становищем, в порушення вимог Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційної безпеки", без використання системи закупівель "Prozorro" та без оголошення про проведення закупівлі, уклали договір від 02.12.2020 на проведення робіт по завершенню будівництва "ЦСВЯП" на суму 485 млн грн з ТОВ "БК КБР".  Тобто, тендер зіграний не був, але аванс успішно потрачено в обхід процедури.

До початку введення ЦСВЯП в експлуатацію, відповідно до вимог "Рекомендацій щодо структури та змісту звіту з аналізу безпеки сховищ відпрацьованого ядерного палива", затверджених наказом "Держатомрегулювання" від 20 лютого 2003 р, до початку введення в експлуатацію СВЯП експлуатуюча організація подає до "Держатомрегулювання" проміжний звіт з аналізу безпеки (проміжний ЗАБ). Він має демонструвати повну готовність СВЯП до введення в експлуатацію. Такого звіту до "Держатомрегулювання" не надходило. Відповідно, станом на 15 квітня 2021 року будівництво ЦСВЯП не вважається завершеним.

Але "Енергоатом", судячи зі всього, це мало бентежить. Як уже зазначалось, зовнішні перевірки і погодження не є чеснотою діяльності компанії. Що ж заважало ввести в експлуатацію об’єкт згідно з процедурою?

"Держатомрегулювання" визачив низку істотних порушень, що не дають можливості повного вводу в експлуатацію ЦСВЯП до 31 травня 2021 року, зокрема, що окремі системи ЦВЯП не змонтовані у проєктне положення (наприклад – система радіаційного контролю), неготовність систем фізичного захисту до введення в експлуатацію і т д. Загальний висновок "Держатомрегулювання" – невідповідність наразі об’єкту вимогам ядерної та радіаційної безпеки.

"Культура безпеки" – це філософія кожного атомщика. Безпека стоїть навіть поза законом. Але у команди Германа Глущенка поза законом лише власні корисні інтереси. І, як бачимо, зупинятися вони не збираються, своїми діями ставлячи під загрозу радіаційну безпеку країни. А такі "жарти" можуть спричинити трагедію в рази масштабнішу від Чорнобильської.

Автор: Захар Кольцов


Теги статті: ЦСВЯПКотин ПетрПолищук ОлегКорупціяБояринцев ОлегДеркач Андрей ЛеонидовичДеркач АндрейГалущенко ГерманЕнергоатомУкренергоМіненергоВитренко Юрий

Дата і час 20 квітня 2021 г., 16:23     Переглядів Переглядів: 1492
Коментарі Коментарі: 0


Коментарі:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наші опитування

Чи є у вас у місті підрозділи тероборони?

Показати результати опитування
Показати всі опитування на сайті
0.061333