АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 15°C
Харьков: 18°C
Днепр: 18°C
Одесса: 16°C
Чернигов: 15°C
Сумы: 16°C
Львов: 13°C
Ужгород: 15°C
Луцк: 13°C
Ровно: 13°C

Американський ультиматум Яценюку і Порошенку

Американський ультиматум Яценюку і Порошенку
Американський ультиматум Яценюку і Порошенку

Авторитетний американський дипломат майже прямим текстом звинуватив українських Президента і прем’єра в корупції

 

"В Україні дуже серйозні проблеми з корупцією, тому що, відверто кажучи, верхівка вашої еліти дуже корумпована. Саме найвища верхівка... Шлях до кращого майбутнього буде нелегким і тернистим, і вам ще потрібно очистити верхівку від тих лідерів, які неправильно розуміють ситуацію".

Ці слова належать Джону Гербсту, екс-послу США в Україні та нинішньому голові Євразійського центру Атлантичної ради США.

Атлантична рада - дуже впливова організація, яка має чималий вплив на формування політики адміністрації США в Україні.

Гербст виступав на спеціальній конференції "Україна: визволення від пострадянської спадщини?", на якій доповідачі намагалися дати свою оцінку тому, що ж відбуваєтсья сьогодні у нашій країні.

Виступ Гербста був перекладений українською мовою і розповсюджувався в Україні багатьма каналами. Поза всякими сумнівами, ті, хто робив це, прагнули, аби думки Герста були почуті на найвищому рівні.

Мабуть, найбільше інтригує у виступі американського дипломата ось цей абзац:

"Я не буду зараз назвати їхні імена, але у списку корупціонерів є навіть ті особи, які дуже гарно вміють говорити "мовою реформ" із країнами Заходу, влучно говорити, процвітаючи при старій системі. Їм чудово вдається переходити з однією партії в іншу, часом здійснювати маневри між декількома партіями – і так чи інакше залишатися недоторканою особою та процвітати. Вони навчилися процвітати, граючи за старими, але дуже зручними для себе правилами. І якщо вам зручно працювати на посаді міністра, уявіть собі, які будуть "зручності" на ще вищому рівні. Ці люди і є проблемою, і водночас – вони є керівництвом вашої країни".

Здавалось би, ці слова можна застосувати до багатьох нинішніх політиків в Україні, але насправді це не так. Людей, які були міністрами і перейшли "на ще вищий рівень", лише двоє  - Яценюк і Порошенко. Обидва були міністрами двічі й очолювали ті самі міністерства -- економіки та закордонних справ.

Обидва, з огляду на свої повноваження, активно контактували із Заходом і "гарно говорили мовою реформ".

Отже, сумніву жодного - Гербст, кажучи про корупцію на найвищому рівні, прямо вказував на Яценюка і Порошенка.

Прямолінійність сказаного була настільки очевидною, що, як виглядає, викликала неабияке збурення і в Адміністрації Президента, і в середовищі прем’єр-міністра. Як можна зрозуміти, саме це спонукало чинного посла США в Україні зробити коротку заяву в Твіттері, що, незважаючи на все, "США рішуче підтримують Яценюка, Порошенка на шляху реформ".

Лише одиниці могли зрозуміти двозначність сказаного, особливо в контексті одного з висновків, зробленого напередодні Гербстом. Він дає зрозуміти, що Штати усвідомлюють, з ким мають справу, але капітулювати перед корумпованими лідерами України наміру не мають. І підготували, так би мовити, пропозиції для Яценюка і Порошенка:

"З такою верхівкою, як тут, вам не варто очікувати швидкого прогресу... Шлях до кращого майбутнього буде нелегким і тернистим, і вам ще потрібно очистити верхівку від тих лідерів, які неправильно розуміють ситуацію. Або навіть кращий варіант: переконати їх, що це в їхніх інтересах - робити все так, як слід".

Отже, спочатку Яценюка і Порошенка ще трохи намагатимуться переконувати "робити все так, як слід". А якщо вони не зрозуміють - тоді "потрібно буде очистити верхівку від таких лідерів".  

Що все це означає? І яким є ресурс терпіння західних лідерів?

Про це - у розмові газети "Експрес" з експертом Центру політичних студій та аналітики Глібом Каневським, політологом Юрієм Палійчуком та народним депутатом, головою підкомітету парламенту з питань взаємодії з громадянським суспільством Ігорем Луценком.

Недвозначний натяк

-- Чи згодні ви з тим, що заява американського дипломата адресована саме Яценюкові та Порошенкові?

Г. Каневський: -- Поза сумнівом. Зверніть увагу на вказівку Гербста про те, що він говорить не про одну особу, а про множину, і притім вказує, що це люди "на ще вищому рівні" за міністра. А хто в нас вищий за міністра? Президент, прем’єр-міністр і голова Верховної Ради (нині - людина Порошенка). І лише двоє з трьох були міністрами.

І. Луценко: -- На жаль, фактів, які б могли спростувати цей висновок американця, нема. Щодо масштабів корупції Гербст має рацію. Буквально три тижні тому Валентин Наливайченко на засіданні комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції прямо заявив: схеми Януковича й далі працюють. Таким чином корупція в Україні квітне, як і при старому режимі, лише господарюють на корупційних потоках не Янукович з Азаровим, а нові люди.

-- Чи можна вважати слова і висновки Джона Гербста авторитетними? Що відомо про цього чоловіка?

І. Луценко: -- Джон Гербст - колишній посол США в Україні. Свого часу він був чи не єдиним у Вашингтоні, хто прогнозував недовговічність альянсу Тимошенко та Ющенка. Цей прогноз, як ми пересвідчилися, справдився. Ще тоді він запитував: "Погляньте на команду Ющенка. Наскільки вона відрізняється від команд Кучми чи Януковича?". Критикував українську верхівку, яка замість того, щоб робити правильні вчинки, вирішила збагатитися. До його думок завжди дослуховувались у Вашингтоні, бо він має блискучі аналітичні можливості та чудову інтуїцію.

Ю. Палійчук: -- Для Вашингтона така людина, як Гербст, ідеальна, аби озвучувати в Україні потрібні тези. Тобто все, що нині говорить колишній посол, фактично відображає загальну позицію американської влади стосовно України, яку вона передає неофіційним каналами.

-- Чому інформацію про те, що нинішня українська верхівка потопає в корупції, пан Гербст оприлюднив саме тепер?

Ю. Палійчук: -- Про масштаби коруції в Україні нині говорить не лише він. Останніми тижнями цю тему активно порушують у провідних західних ЗМІ.

Але наївно думати, що західні дипломати, котрі мають колосальні можливості фінансової розвідки, дотепер не мали уявлення про рівень корупції у нашій державі. Вони знають про неї більше за будь-кого в Україні. Цю тему почали порушувати саме тепер не випадково. На мою думку, всі ті повідомлення - це елемент тиску на Порошенка і Яценюка, аби вони не затягували з ухваленням принципових рішень, яких вимагає від них Захід, зокрема з проведенням конституційної реформи.

Ну і, звісно, вони розуміють, що корумпована країна рано чи пізно стане здобиччю Путіна, якщо не зможе трансформуватися.

Вигнати чи примусити?

-- Тобто, пан Гербст фактично озвучив ультиматум Порошенкові та Яценюкові?

Ю. Палійчук: -- Я впевнений, що і стосовно діяльності Яценюка, і стосовно діяльності Порошенка Захід у будь-який момент може розпочати розслідування. Про таку можливість яскраво свідчить справа Дмитра Фірташа. Нині в центрі уваги західних правоохоронців опинилися давні тіньові зв’язки цього олігарха з індійськими чиновниками. І я певен, що відкопати компромат на Яценюка чи Порошенка, як і на їхнє найближче оточення, десь на Віргінських чи Кайманових островах, - також не проблема.

Але я б не сказав, що Гербст говорить мовою ультиматуму. Це радше серйозний сигнал українським Президентові та прем’єрові, що може їх очікувати, якщо не діятимуть "так, як слід".

-- Як американці можуть пробувати переконати Порошенка і Яценюка припинити патронувати корупцію?

Г. Каневський: -- На думку екс-посла США, українське суспільство здатне скерувати нашу не надто орієнтовану на реформи верхівку в правильному напрямку. У нас зростає покоління молодих лідерів, котрі, як зазначає Гербст, правильно розуміють ситуацію та готові активно розбудовувати країну. У США переконані: громадськість України повинна тиснути на владу і змушувати її діяти в антикорупційному руслі. Я цілком поділяю цю думку.

І. Луценко: -- Найбільша проблема полягає у тому, що в нашій країні - війна. І як наслідок - табу на якісь внутрішні рухи, на діяльність конструктивної опозиції. Те, що має назву “Опозиційний блок”, реальною силою назвати важко - це ворожий до України політичний конструкт, складений із колишніх мегакорупціонерів та агентів Кремля.

Відсутність реальної опозиції створює серйозну проблему людям, котрі живуть поза окупованими територіями. Це призводить до того, що в нас у країні де-факто немає демократії.

Якщо усунути цю проблему, країна почала б змінюватися дуже швидко. Якби була реальна політична конкуренція і можновладці відчували, що їм будь-якої миті загрожує відставка, то мусили б нормально працювати. Але війна не дозволяє нам влаштовувати третій Майдан. Ми не можемо собі дозволити позачергові вибори до парламенту. Тож швидкого варіанту вирішення проблеми з корупціонерами на посадах, на жаль, я не бачу.

Результат -- гарантований

-- Чому американці переконані, що громадський тиск на владу спрацює, і що Україна поступово вийде з політичної та економічної кризи?

Ю. Палійчук: -- Говорити про те, що в Україні вже є нова молода еліта, зарано. Але, наскільки я зрозумів зі слів пана Гербста, Сполучені Штати готові надалі фінансувати громадянське суспільство в нашій країні, аби ця еліта розвинулася і зміцніла.

І. Луценко: -- На жаль, у Верховній Раді група депутатів, орієнтованих на зміни, дуже незначна. Молодих реформаторів просто не допускають до вирішення ключових питань. Загалом те, що відбувається з владою в Україні тепер, - природний для постреволюційного суспільства процес: ті, хто одразу приходить на посади після таких змін, зазвичай у своїй більшості не є найкращими кандидатами на роль реформаторів. Потрібні щонайменше дві - три хвилі оновлення можновладців, аби щось реально почало змінюватися. І тут американці мають чітку і прагматичну позицію: або Яценюк і Порошенко "почнуть діяти так, як слід", або їх просто зметуть.

Олександра ТАМКОВА

expres.ua


Теги статьи: ПорошенкоЯценюкДжон Гербст

Дата и время 07 июня 2015 г., 10:14     Просмотры Просмотров: 8046
Комментарии Комментарии: 0


Похожие статьи

Военный эксперт: Порошенко может повторить судьбу Павла Лазаренко
Коломойский просит генпрокурора завести дело на Порошенко после “пленок Деркача”
Порошенко выполнил лишь 10% из того, что обещал, — гендиректор «Южмаша»

"Пленки Деркача": ГБР и НАБУ открыли дела против Порошенко
“Эти записи не являются приоритетом”: Зеленский о переговорах Порошенко и Байдена
Вина за случившееся в Кагарлыке лежит на Авакове и Порошенко — политолог

Чуть не дотянул до миллиарда: Порошенко отчитался о доходах за 2019 год
Венедиктова анонсировала принудительный привод Порошенко на допросы
Порошенко еще в этом году сбежит из Украины — прогноз

Весна прошла — посадок нет. И не будет
В ГБР допукают силовой привод Порошенко на допрос
Экс-посол США: Зеленскому стоит выяснить, откуда у Деркача пленки, а не преследовать Порошенко

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Как карантин сказался на вашем материальном положении?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.468977