АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -14°C
Харьков: -11°C
Днепр: -12°C
Одесса: 0°C
Чернигов: -14°C
Сумы: -11°C
Львов: -5°C
Ужгород: -4°C
Луцк: -7°C
Ровно: -7°C

Вище голови: як змінюють керівництво «Укрнафти»

Вище голови: як змінюють керівництво «Укрнафти»
Вище голови: як змінюють керівництво «Укрнафти»

Сьогодні має стартувати прийом заявок претендентів на посаду голови правління ПАТ «Укрнафта». Учора таке доручення голові НАК «Нафтогаз України» Андрієві Коболєву дало Міністерство енергетики та вугільної промисловості.

«У період до 10 липня провести добір кандидатури для призначення голови ПАТ», – ідеться у дорученні за підписом міністра Володимира Демчишина. У документі зазначено, що добір кандидатів має проходити за процедурою, визначеною внутрішніми розпорядчими актами «Нафтогазу», який зобов’язується розмістити відповідне рішення на офіційному веб-сайті до 10 червня.

Про певну методику обрання претендентів на цю посаду в НАК заговорили ще тиждень тому. Тоді на своїй станиці у Facebook Андрій Пасішник, виконавчий директор «Нафтогазу», повідомив, що компанія спільно з міністерством знайшла дієвий механізм такого добору, який дає змогу своєчасно подати кандидатуру на розгляд акціонерів у встановлений законодавством термін.

За задумом його розробників, кандидат на посаду голови «Укрнафти» має бути обраний після проходження двох турів добору та подання на затвердження Кабміну разом із проектом постанови про проведення загальних зборів акціонерів, які відбудуться 22 липня

Джерела Forbes у Міненерговугілля кажуть, що також розглядали варіант закріплення документа урядовою постановою.

За задумом його розробників, кандидат на посаду голови «Укрнафти» має бути обраний після проходження двох турів добору та подання на затвердження Кабміну разом із проектом постанови про проведення загальних зборів акціонерів, які відбудуться 22 липня.

«Укрнафта» є найбільшим нафтовидобувальником у країні. Державі в особі «Нафтогазу» належить 50% +1 акція, але останніми роками фінансові потоки й операційний контроль утримують міноритарні акціонери компанії, пов’язані з групою «Приват» (володіє 42% компанії) бізнесмена Ігоря Коломойського. Відновлення держконтролю над «Укрнафтою» є давньою метою керівництва країни – її навіть закріплено коаліційною угодою парламентських фракцій.

Це питання поряд із виплатою дивідендів порушать на зборах акціонерів. Також до порядку денного внесено пункт про визнання роботи голови компанії Пітера Ванхеке незадовільною.


 

 У «Нафтогазі» роботою цього фахівця не задоволені, зокрема, через те, що компанія не виплатила дивіденди за час його перебування на цій посаді. Їхня сума вже досягла майже 1,8 млрд гривень. Але, як стверджує Ігор Коломойський, у компанії є зустрічні претензії до НАК – борг за раніше відібраний газ. За його оцінкою, компанія недорахувалася 50–100 млрд гривень. Сам же Ванхеке, спілкуючись зі ЗМІ, каже, що основні проблеми у співпраці з НАК – це взаєморозрахунки за історичний газ, виплата дивідендів і податків.

«Мені не зрозуміло, чому нас звинувачують у невиконанні зобов’язань, якщо самі не виконують. Ми визнаємо борг обсягом 1,8 млрд гривень за дивідендами і не відмовляємося платити цю суму. Наша позиція: віддайте те, що винні нам, і ми розрахуємося з вами», – заявив Ванхеке під час спілкування зі ЗМІ.

Донедавна тільки структури екс-губернатора Дніпропетровської області одноосібно мали право змінювати менеджмент компанії. Такі можливості з’явилися в Коломойського 2010 року, після неоднозначної угоди між основними акціонерами «Укрнафти» – «Нафтогазом» і групою «Приват», яка обмежила права держави як власника вносити пропозиції на зборах акціонерів з обрання голови правління.

Ця безпрецедентна угода викликала суспільний резонанс і за межами політикуму. Народний депутат від фракції «Блоку Петра Порошенка» Мустафа Найєм оцінював втрати держбюджету за весь період контролю Коломойського над «Укрнафтою» у 6 млрд гривень.

Утім, інтереси держави фактично відновлено з ухваленням поправок до закону «Про акціонерні товариства», які знизили кворум для проведення зборів акціонерів із 60% до 50%, а також змінили кворум для ухвалення рішення простою більшістю голосів (у представників «Нафтогазу» в «Укрнафті» – 6 з 11 голосів).

Міністр енергетики Володимир Демчишин повідомив Forbes, що в угоді є й інші пункти, які визначають порядок внесення на розгляд кандидатур, а сам процес пошуку не обмовляється

Наприкінці травня документ набув чинності, проте цьому передував тривалий саботаж із боку представників «Народного фронту» на чолі з Андрієм Іванчуком, близьким другом Яценюка і діловим партнером Коломойського. Тепер же бізнесмен заявив, що не перешкоджатиме зборам акціонерів, а якщо буде ухвалено рішення звільнити правління компанії, то обіцяє погодитися з ним і відійти від бюрократичних умовностей.

Але, схоже, зміни в «Укрнафті», які мають на меті захистити інтереси держави, відкладаються. Яценюк поспішив звернутися до Юлії Тимошенко, лідера фракції «Батьківщина» в парламенті, із проханням допомогти Кабміну врегулювати ситуацію зі зміною керівництва «Укрнафти».

Він пояснив це тим, що через згадану угоду уряду не вдасться змінити правління компанії безболісно. При спробі здійснити ці зміни потрібно буде з’явитися в Лондонському суді, а за порушення умов договору загрожує $5-мільярдний штраф.

Водночас міністр енергетики Володимир Демчишин повідомив Forbes, що в угоді є й інші пункти, які визначають порядок внесення на розгляд кандидатур, а сам процес пошуку не обмовляється.

Тим більше що вибраного претендента узгоджуватиме конкурсна комісія, до якої також входять міноритарні акціонери. Але й цей процес може виявитися провальним. Згідно з інформацією Forbes від джерел у Міненерго, Арсеній Яценюк не дав згоди Коболєву на старт добору: «Прем’єр хоче, щоб «Нафтогаз» зірвав терміни добору, і перенести збори на осінь».

При цьому сам Андрій Коболєв відхилив прийняття правлінням НАК порядку пошуку претендентів. Учора голова «Нафтогазу» відмовився відповідати на запитання Forbes.

 


Теги статьи: Укрнафта

Дата и время 10 июня 2015 г., 18:04     Просмотры Просмотров: 3797
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Пойдете ли вы на выборы президента Украины?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.055588