АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -12°C
Харьков: -10°C
Днепр: -10°C
Одесса: -3°C
Чернигов: -10°C
Сумы: -9°C
Львов: -7°C
Ужгород: -2°C
Луцк: -7°C
Ровно: -7°C

Чому розпочинається нова хвиля девальвації

Чому розпочинається нова хвиля девальвації
Чому розпочинається нова хвиля девальвації

У минулий понеділок долар на «чорному» ринку в Києві продавався переважно в діапазоні 21,00-21,15 грн/дол. А в суботу-неділю за американську валюту хотіли вже близько 22,0 грн/дол.

Суттєве здорожчання долара відбулося на фоні досить стабільної ситуації на міжбанківському валютному ринку, який в п’ятницю закрився на рівні 21,10-21,15 грн/дол. Фактично ідентичні показники були в минулий понеділок.

Чим зумовлена така різниця в динаміці міжбанківського та «чорного» ринку?

Як запевняють банкіри, справа, насамперед, у початку виплат вкладникам «Дельта Банку», які отримавши на руки гривні пішли купувати валюту на «чорному» ринку.

За даними Фонду гарантування вкладів, за перші два дні виплат – 11-12 червня, тобто четвер-п’ятницю – вкладники «Дельти» отримали від ФГВФО через уповноважені банки (Ощадбанк, Укргазбанк, Укрексімбанк, Приватбанк) більше 750 млн. грн. Загалом вкладникам «Дельта Банку» має бути виплачено 13,1 млрд грн. Ще 3 млрд грн – поки під питанням (йдеться про 18 тисяч вкладників; всього їх в «Дельти» близько 500 тис.). Ця сума буде заморожена на 2-3 місяці для перевірки на предмет «дроблення» великих депозитів.

Також 12 червня (в п’ятницю) відновилися виплати вкладникам банку «Надра» (через «Райффайзен банк Аваль»), яким компенсують 1,8 млрд грн (біля 2 млрд грн уже сплачено).

Важливо підкреслити, що виплата компенсацій вкладникам збанкрутілих банків здійснюється фактично за рахунок незабезпеченої емісії гривні Нацбанком: спочатку Мінфін випускає держоблігації, надає їх як кредит Фонду гарантування вкладів, після чого ці папери викуповує НБУ, друкуючи гривню.

У травні було здійснено випуск ОВДП для ФГВФО на 3,8 млрд. грн., а загалом з початку року – на 7,1 млрд. грн. У держбюджеті-2015 передбачено надання фінансування для Фонду на 20 млрд грн. Але директор-розпорядник ФГВФО Костянтин Ворушилін запевняв, що цих коштів недостатньо, тому що при бюджетному плануванні не оцінювалося, зокрема, потрапляння до Фонду Дельта Банку. Тобто далі буде ще нова емісія…

Цей фактор у найближчі місяць-два буде тиснути на валютний ринок, адже йдеться про потенційний попит на рівні кілько сотень мільйонів доларів. За здорожчанням долара на готівковому ринку зрештою може початися зростання котирувань і на міжбанку.

Водночас виплати вкладникам збанкрутілих банків та не зовсім здорових банків (якщо взяти до уваги, наприклад, отримання банком «Фінанси та кредит» 750 млн грн стабкредиту від НБУ) – не єдиний фактор, який буде тиснути на валютний ринок у короткостроковій перспективі.

Вагому роль буде відіграти також зростання загального попиту на валюту на фоні загострення бойових дій на Донбасі, а також більш ніж складні переговори уряду з кредиторами щодо реструктуризації боргів України. Свідченням непростої ситуації тут слугують більш ніж жорсткі погрози офіційного Києва заморозити виплату боргів, а з боку кредиторів – домогтися блокування розрахунків України.

Поява на горизонті в тому чи іншому вигляді дефолту (навіть у вигляді розмов про відповідний ризик) апріорі не може сприяти стабілізації валютного ринку (як мінімум на рівні очікувань). У т.ч. попри запевнення урядовців, що навіть якщо дефолт відбудеться, девальвації через це не буде.

finbalance.com.ua


Теги статьи: ГривняГривнаДевальвация

Дата и время 15 июня 2015 г., 16:09     Просмотры Просмотров: 4609
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
21 января 2019 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Пойдете ли вы на выборы президента Украины?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.510197