АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -5°C
Харьков: -7°C
Днепр: -4°C
Одесса: 4°C
Чернигов: -8°C
Сумы: -6°C
Львов: -5°C
Ужгород: -3°C
Луцк: -7°C
Ровно: -6°C

Скандал із грифом "спец"

Скандал із грифом "спец"
Скандал із грифом "спец"

Конфлікт між Наливайченком та Порошенком має приховані причини

Новина про те, що Адміністрація Президента заборонила керівникові СБУ Валентину Наливайченку політ до США, стала громом серед ясного неба.

Стало зрозуміло, що розгортається прелюдія гучного конфлікту з непередбачуваними наслідками. Наступний хід був за Наливайченком. Він звільнив з СБУ ряд високопоставлених генералів у рамках антикорупційного розслідування. Так якось збіглося, що серед усунутих були люди, котрих пов’язують з Порошенком. А ще шеф СБУ завдав удару по Генпрокуратурі, звинувативши одного із заступників екс-генпрокурора Яреми в покриванні контрабанди нафтопродуктів.

Банкова і Генпрокуратура вирішили не пасувати й завдали удару у відповідь. Наливайченка покликали на допит - небачене явище за всю історію. Депутат Порошенка поспішно звинуватив Наливайченка в лобіюванні інтересів Фірташа. А Порошенко підвердив, що вважає за потрібне звільнити Наливайченка. Мовляв, рік минув, а результату роботи немає, не впорався. У щирість мотивації Порошенка ніхто не повірив. Дивовижно, але на захист керівника СБУ стали навіть ті, кого він свого часу публічно звинувачував у непристойних вчинках, - дніпропетровська команда Коломойського.

Вочевидь, там зрозуміли, що йдеться не просто про рядовий конфлікт Наливайченко - Порошенко. Коломойський, видається, запідозрив, що Президент хоче посадити в крісло спецслужби чергового цукеркового менеджера, який буде абсолютно лояльний лише до нього. Тому люди Коломойського почали наголошувати на на неабияких заслугах шефа СБУ в боротьбі з корупцією та сепаратистами. Не погодилися зі звинуваченнями у бік Наливайченка і Кличко, і Ляшко.

Чому ж раптом Порошенко побив горшки з керівником спецслужби? Це питання газета "Експрес" поставила народному депутатові від "Блоку Петра Порошенка" Сергію Лещенку, політологові Віктору Небоженку та політичному аналітику Орестові Сохару.

-- Як вважаєте, що ж стало справжньою причиною скандалу?

С. Лещенко: -- Наливайченко дізнався про те, що його хочуть звільнити ще до публічного конфлікту з Генпрокуратурою. Аби втриматися на посаді, він зробив псевдокорупційне викриття причетних до діяльності нафтобази “БРСМ”. Наливайченко тримав ці документи в себе тривалий час. Та коли запахло смаленим, вийшов зі скандальною заявою на люди. На моє переконання, це було зроблено навмисно. Наливайченко трохи притримував цей компромат, аби використати його слушної миті.

О. Сохар: -- Є версії причин конфлікту, які обговорюють у політичному середовищі. А є версії, які час від часу озвучують дипломати на своїх зустрічах. Так-от, дипломати говорять про те, що у Вашингтоні та Брюсселі не проти бачити Наливайченка на прем’єрській посаді. Він належить до когорти осіб, яким Захід довіряє. Думаю, що і Брюссель, і Вашингтон так чи інакше впливатимуть на кадрову долю Наливайченка. Це усвідомлюють на Банковій. Тому намагаються зробити все для того, аби Наливайченко не почувався так упевнено в українській владі. Цим, очевидно, можна пояснити і зрив поїздки голови СБУ до США - через виклик на допит до Генпрокуратури. Щоб у Вашингтоні не відбулися, так би мовити, оглядини.

-- А що тоді стало підставою для рішення про звільнення Валентина Наливайченка з посади?

С. Лещенко: -- Рішення Порошенка пов’язане з тим, що Наливайченко є у владі за квотою Кличка і Фірташа. А оскільки Фірташ заявив про політичні домовленості з Кличком і Порошенком напередодні виборів під час свідчень у віденському суді, то фактично зробив Порошенка своєю маріонеткою. Президент почав систематично обмежувати вплив Фірташа. Він був змушений у такий спосіб доводити, що не є його маріонеткою. Це знайшло своє відлуння у тому, що Наливайченка вирішили позбавити посади.

Він, розуміючи, що втрачає вплив на ситуацію, почав штучно формувати із себе борця з корупцією у суспільній уяві. Спершу почав розкручувати справу з Даниленком, потім звільнив керівництво управління “К” (управління боротьби з організованою злочинністю і корупцією. - Авт.) СБУ без погодження з начальником цього управління. Перший заступник голови Служби безпеки Юрій Артюхов, у підпорядкуванні якого перебуває це управління, дізнався про те, що Наливайченко звільняє його підлеглих, не від голови СБУ, а з преси.

-- Які підстави вважати керівника СБУ людиною Фірташа?

-- Після обрання Януковича президентом Наливайченко почав шукати себе в політиці та утворив альянс з керівником Укрспецекспорту часів Ющенка та кумом Юлії Льовочкіної Сергієм Бондарчуком. Спочатку тандем намагався покерувати партією “Наша Україна”, а потім пішов у вільне плавання. Закінчилося тим, що Наливайченко за квотою “РУЕ” потрапив у список “Удару” на виборах 2012 року, після чого в 2014-му за квотою Кличка очолив СБУ. Працюючи в СБУ, Наливайченко взяв на посаду речника Маркіяна Лубківського – ще одну особу з орбіти РосУкрЕнергівського лобі. Так, Лубківський хоч і є кумом Клюєва, але в останні роки президентства Януковича очолював наглядову раду компанії "Укрреставрація", яку через кіпрський офшор контролювали Льовочкін та завгосп Януковича Кравець.

А цього року, ставши депутатом, я отримав докази того, що Наливайченко використовував свою посаду глави СБУ для зведення рахунків з комерційними конкурентами Фірташа. Зокрема, ідеться про бізнесмена - громадянина США, якому рішенням СБУ 25 липня 2014 року, коли той прилетів у “Бориспіль”, заборонили в’їзд до України. Прізвище цієї людини я не маю права розголошувати публічно, оскільки воно міститься в документах під спеціальним грифом.

Американському громадянину було відмовлено у в’їзді, оскільки Фірташ захопив одне з підприємств громадянина США, а Служба безпеки допомагала олігарху усунути конкурента.

В. Небоженко: -- А я вважаю, що конфлікт виник через корупційні зв’язки Генпрокуратури з бізнес-структурами, які належать соратникам Януковича. Оскільки Валентин Наливайченко не є членом команди Президента Петра Порошенка, це протистояння перейшло у політичну площину. Щойно Наливайченко почав боротьбу проти корупціонерів усередині свого відомства та Генпрокуратури, вони тут же об’єдналися і поскаржилися Президентові. Тепер це вже не конфлікт між СБУ та Генпрокуратурою, а конфлікт між корупціонерами і тими, хто з ними бореться.

Генпрокуратура цілковито підпорядкована Президентові, там його люди. Водночас Наливайченко - не людина Порошенка. Він був призначений ще до того, як Порошенко прийшов до влади. Глава СБУ став незручним для Президента. Остаточно ж їхні стосунки зіпсувалися після того, як Наливайченко замахнувся на людину Порошенка в системі СБУ. Маю на увазі першого заступника голови Служби безпеки Юрія Артюхова. Звільнивши керівників управління "К", що перебуває у підпорядкуванні Артюхова, Наливайченко фактично зазіхнув на повноваження Президента.

О. Сохар: -- Так, конфлікт полягає у тому, що глава держави хотів би змінити Наливайченка на більш лояльну до себе людину. Серед претендентів називають першого заступника Наливайченка Василя Грицака.

У будь-якого керівника спецслужби, надто у Служби безпеки є дуже багато інформації про корупцію у вищих ешелонах влади. Наливайченко останнім часом оприлюднив лише частину такої інформації. Очевидно, конфлікт між Порошенком і Наливайченком надалі загострюватиметься ще більше, незалежно від того, де опиниться керівник СБУ.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ
expres.ua

 

Теги статьи: НаливайченкоПорошенко

Дата и время 23 июня 2015 г., 11:35     Просмотры Просмотров: 5800
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

«Они на коленях должны стоять!»: известный журналист обвинил власть в преднамеренном убийстве «Киборгов»
Геннадий Кернес делает из Харькова электоральный анклав для Порошенко
Клюшки для хлопцев, у которых нет коньков — это как томос для самого бедного в Европе народа

Порошенко о «киборгах»: Во многих странах есть миф о кучке героев, приведших к победе. У нас − реальность
Лещенко рассказал о том, что Порошенко и его командой скоро займется ФБР
Порошенко пообещал восстановить Донецкий аэропорт

Порошенко сделал хитрый ход против конкурентов на президентских выборах
В Черкасской области на встречу с Порошенко свозили людей и запускали их по спискам
Томос в обмен на 60 бюджетов Волыни

"Не участвуйте во лжи". Аваков намекнул Порошенко, что не даст ему развернуть "сетку" по скупке голосов
В Счастье Луганской обл. появится военно-гражданская администрация
Зеленский, вслед за Порошенко заявил, что передал свой российский бизнес «в управление»

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Пойдете ли вы на выборы президента Украины?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.143719