АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 28°C
Харьков: 26°C
Днепр: 29°C
Одесса: 27°C
Чернигов: 27°C
Сумы: 26°C
Львов: 25°C
Ужгород: 29°C
Луцк: 24°C
Ровно: 25°C

Про «особистий контроль Зеленського» щодо історії з рейдерством і загибеллю фермера

Про «особистий контроль Зеленського» щодо історії з рейдерством і загибеллю фермера
Про «особистий контроль Зеленського» щодо історії з рейдерством і загибеллю фермера

Поліція смертю так і не зацікавилась, історія з рейдерством – зав’язла в судах.

Два роки тому під час офіційного візиту президента Зеленського до Дніпра, дочка  фермера Сергія Кондратюка передала президентові папку з матеріалами  дивного «самогубства» її батька і одразу по тому – рейдерського захоплення його господарства. Зеленський пообіцяв взяти справу під особистий контроль.

За два роки правоохоронні органи так і не почали нового розслідування щодо смерті фермера. Що ж до рейдерства, то зараз по цій справі судять реєстраторку яка переписала підприємство на нових власників, однак ті намагаються відновити свою власність в інших судах.

Деталі цієї справи – у нашому матеріалі.

У Димитровському міському суді Донецької області (м. Мирноград) судять реєстраторку Вікторію Липчук. Реєстраторка, за версією слідства, незаконно змінила власників, бенефіціарів, керівника селянського фермерського господарства «Кондратюк» на Дніпропетровщині. Жінці повідомили про підозру за ч. 3 ст. 365-2 Кримінального Кодексу («Зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги»). Стаття передбачає покарання до 8 років позбавлення волі.

Селянське фермерське господарство «Кондратюк» (СФГ «Кондратюк») розташоване у селищі Новопавлівське Межівського району Дніпропетровської області. 1997 року його створила родина місцевих бізнесменів Кондратюків. Власником підприємства значився Сергій Кондратюк. СФГ має в оренді та власності 4 тис га землі, два майнових комплекси, тік, тракторну бригаду, господарські та підсобні споруди та будівлі. Експертиза зараз встановлює, скільки фермерське господарство коштувало. Утім, уже є експертний висновок, згідно якого розмір майнової шкоди, завданої родині Кондратюків переписуванням підприємства на іншого власника – більше 120 млн грн.

10 червня 2019 року за сумнівних обставин помер власник фермерського господарства Сергій Кондратюк. Досі не зрозуміло, було це вбивство чи самогубство. З одного боку, експертиза показала, що чоловік сам вкоротив собі віку. З іншого, в адвокатів родини Кондратюків із ГО «Бізнес-варта» є резонні зауваження до цієї експертизи.

Зауваження

Утім, «Бізнес-варта» увійшла у справу набагато пізніше трагічних подій, тож не можуть ініціювати з цього приводу нових експертиз, а лише відзначати недоліки старих. Також, як розповідають у «Бізнес-варті», родина Кондратюків свідчить, що незадовго до смерті Сергія Кондратюка на господарство приїжджали якісь чоловіки спортивної статури:

Пропонували продати господарство, інакше, мовляв, його захоплять, – розповідає очільниця «Бізнес-варти» Ольга Матвіїва. – При цьому, демонстрували предмети, схожі на зброю та грубо себе поводили.

Через місяць після смерті власника, 11 липня 2019 року СФГ «Кондратюк» змінило бенефіціара, власника і керівника. Раніше ним був сам Сергій Кондратюк. А замість нього з’явився бізнесмен із Дніпра Сергій Коваленко. Зараз цей чоловік – помічник на громадських засадах нардепа від «Нашого краю» Сергія Шахова. На час переписування господарства Коваленко помічником Шахова не був. Новий власник зразу змінив у господарстві адресу та статут. Все це – руками реєстраторки Вікторії Липчук.

Судячи з документів Мін’юсту, цю реєстрацію Липчук зробила на підставі договору купівлі-продажу СФГ, оформленого начебто 19 березня 2019 року, тобто за три місяці до смерті Кондратюка. Відповідно до цього договору, той продав своє господарство новому власнику через якусь «Правобережну товарну біржу» Ігоря і Дениса Полякових, розташовану у м. Кам’янське Дніпропетровської області, яка, схоже, навіть не має сайту. В договорі зазначено, що Сергій Кондратюк передає у власність Сергію Коваленку, а Коваленко приймає та зобов’язується оплатити СФГ «Кондратюк» як єдиний майновий комплекс за 8,1 млн грн. При тому, нагадаємо, в матеріалах провадження вже зараз попередньо йдеться про майнову шкоду понад 120 млн грн.

Позиції щодо продажу господарства у родини старого і у нового власника різні.

Позиція Сергія Коваленка

Свого часу Сергій Дудка (знайомий Сергія Кондратюка – «Наші гроші») познайомив мене з Сергієм Кондратюком. На той час у мене були гроші, а Сергій Кондратюк звернувся до мене, щоб я зайняв йому певну суму, на умовах застави корпоративних прав на підприємство. У випадку неповернення боргу права на підприємство переходили мені. Ми разом уклали відповідні папери, і гроші були передані Сергієві. Потім у родині Кондратюків сталася трагедія. Сергій, на жаль, загинув. Я чекав, коли родичі вийдуть зі мною на зв’язок, щоб розрахуватися. Я звертався до них із проханням повернути гроші, на що отримав відмову. У мене були складені папери (разом з Сергієм), і, відповідно, всі підстави на корпоративні права даного підприємства. І, відповідно до діючого законодавства, я в реєстратора оформив підприємство на себе. Потім у Дніпро прилетів президент Володимир Зеленський. На вулиці до нього звернулася родина (Кондратюків – «Наші гроші») з проханням, що, начебто, було рейдерське захоплення підприємства. Володимир Зеленський, не розбираючись у ситуації, дав вказівку повернути підприємство. У свою чергу, правоохоронці взяли до виконання усну вказівку президента. Зі свого боку, хочу відмітити той факт, що Інна – дружина загиблого – зараз фігурує в корупційному скандалі. Використовуючи своє службове становище, вона виділила собі 400 га землі. По даному факту, по статті 364 ККУ, справу направили до суду.

Зауважимо від «Наших грошей», що справа, про яку говорить Коваленко, жодним чином не стосується зміни власника СФГ «Кондратюк», і вироку по ній немає.

Позиція родини Кондратюків

Свідки зі сторони родини покійного Сергія Кондратюка стверджували в судах, що не знали, що покійний «передавав або продав право власності чи користування на СФГ «Кондратюк» та вважають, «що даної події не могло бути». Сергія Коваленка, як казали свідки, син покійного Іван та співробітники господарства не знали, переговорів про передачу прав на господарство чи його майно з ним не вели. Жодних зобов`язань перед Коваленком, зі слів співробітників Кондратюка та родини, власник СФГ та господарство теж не мали, і за життя власника ніхто не знав, що чоловік продав бізнес.

Договір купівлі-продажу

Щодо самого договору купівлі-продажу, по якому переписали фермерське господарство, то дві експертизи в межах кримінальних проваджень показали, що його міг підписувати Сергій Кондратюк (зі слів адвокатів Кондратюка, це може бути пов’язано з тим, що «на господарстві для оптимізації часу практикувались проставлення підпису Сергія Кондратюка та печатки СФГ «Кондратюк» на порожніх листах чи бланках).

З іншого боку, в будь-якому випадку, за версією слідства та Мін’юсту, реєстраторка Липчук все одно не мала приймати пакет документів з цим договором і проводити реєстрацію, бо договір купівлі-продажу не був нотаріально засвідченим.

Як каже слідство, СФГ, договір купівлі-продажу «підлягав обов`язковому нотаріальному посвідченню». А нотаріального посвідчення не було. Також, каже слідство, Сергій Коваленко, який приніс документи в ЦНАП, станом на час цього візиту не мав повноважень на подачу документів реєстраторам і, відповідно, на внесення змін щодо СФГ до ЄДР – Єдиного реєстру юросіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Версію слідства також підтримав Мін’юст. Антирейдерська колегія (Колегія з розгляду скарг у сфері держреєстрації) реєстрацію Липчук скасувала, повернувши в реєстрі все, як було «до Коваленка», а Липчук блокувала доступ до реєстру на 4 місяці. У документі Мін’юсту теж вказується, що договір мав бути нотаріально посвідченим.

Судячи з того, що «Нашим грошам» відповів адвокат Липчук Леонід Бірюлін, лінія захисту реєстраторки буде такою: на час продажу СФГ було не єдиним майновим комплексом, а цілісним. Цілісний майновий комплекс від єдиного відрізняються тим, що єдиний майновий комплекс є нерухомим майном та має бути зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а єдиний – ні.

СФГ «Кондратюк» ні на час подій, ні на теперішній час не зареєстроване в цьому реєстрі як нерухоме майно, – каже Леонід Бірюлін. – А саме в такому випадку договір купівлі-продажу нерухомості підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню. Продаж СФГ як цілісного майнового комплексу відбувається шляхом звичайної перереєстрації корпоративних прав, шляхом подання нового Статуту СФГ з додатками та внесення відомостей про це в ЄДР.

Також Бірюлін зауважив, що «при купівлі-продажу корпоративних прав станом на липень 2019 року обов’язковість нотаріального посвідчення документів не вимагалась».

У липні 2019 року суд застосував до Липчук запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у нічний час доби. Пізніше запобіжку змінили, і реєстраторка 4 місяці просиділа під вартою з можливістю внесення застави майже 15 млн грн. А що таких грошей Липчук не мала, то весь цей час була в СІЗО. У грудні 2019 року запобіжний знову зробили легшим – реєстраторку перевели під домашній арешт з вечора до ранку.

Станом на час підготовки матеріалу справа трохи загальмувалася. 26 серпня 2020 року суд призначив експертизу в Донецькому науково-дослідному інституті судових експертиз. Там мають відповісти на питання, якою була ринкова вартість СФГ «Кондратюк» станом на час перепису бізнесу на Коваленка. Даних про те, чи готова ця експертиза, судовий реєстр не містить. Останнє засідання по цій справі було 5 липня 2021 року.

Позов по СФГ «Кондратюк» розглядають також у цивільній площині. Сергій Кроваленко позивається до родини покійного Сергія Кондратюка у Жовтневому суді Дніпра. Вимагає відшкодувати 8,1 млн грн, за які начебто купив підприємство. Справа слухається з кінця 2019 року і станом на серпень 2021 року не пройшла навіть першу інстанцію. У випадку її позитивного вирішення, родина, бізнес у якої переписував на себе Коваленко, муситиме відшкодувати Коваленку понад 8 мільйонів гривень. Зі слів помічника нардепа Шахова, «родина загиблого Сергія всіляко затягує справу, не з’являючись до суду. Спочатку вони посилаються на ковід, потім на відсутність адвоката, і так до безкінечності. Я не ховаюся від судового процесу, я зацікавлений лише у найшвидшому вирішенні цього питання виключно в законному порядку». Адвокати Кондратюків, у свою чергу, затягування справи заперечують. 

Аліна Стрижак, «Наші гроші»


Теги статьи: чорні реєстраториСергей ШаховШахов СергейКоваленко СергейСФГ КондратюкЛипчук Викториярейдерське захопленняКондратюк СергейФермериЗеленскийРейдерство

Дата и время 01 сентября 2021 г., 12:31     Просмотры Просмотров: 1644
Комментарии Комментарии: 0


Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Есть ли у вас в городе подразделения теробороны?

Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.291558