АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -5°C
Харьков: -7°C
Днепр: -4°C
Одесса: 0°C
Чернигов: -6°C
Сумы: -9°C
Львов: -2°C
Ужгород: -1°C
Луцк: -2°C
Ровно: -3°C

Нова влада – старі люди. Чому МОЗ залишиться корумпованим?

Нова влада – старі люди. Чому МОЗ залишиться корумпованим?
Нова влада – старі люди. Чому МОЗ залишиться корумпованим?

У Міністерстві охорони здоров’я України після кривавої революції змінився міністр. Але кардинальних кадрових чисток там так і не відбулося. Досі посаду заступника міністра займає вірний прислужник режиму Януковича – Олександр Толстанов. Саме за його сприяння проводилися махінації із державними закупівлями «убивчих» вакцин та інших медпрепаратів, які отруювали життя хворих дітей.

 

Житомирська практика

Зазнаюся, уперше про уміння Олександра Толстанова наживатися на чужому болі та хворобах я почули років зо три тому, коли приїхала до Житомира на прохання місцевих жителів, які надіслали до редакції столичної газети листа із скаргами на руйнування медицини та свавілля місцевих чиновників від охорони здоров’я. Тоді я була шокована побаченим. Адже на зустріч зі мною прийшла сотня житомирців, які розповідали страшні історії про хабарників у білих халатах.

Йшлося не про 10 чи 20 гривень. Насправді суми, які вимагали лікарі від своїх пацієнтів у звичайній поліклініці, не говорячи вже про стаціонарне лікування в лікарні, були вражаючими. Для житомирських лікарів не існувало не бідних, не багатих. Вони не гребували виманюванням грошей навіть у немічних інвалідів, чорнобильців, учасників Великої вітчизняної війни, які отримують від держави мізерні пенсії. Безкоштовно там не надавалося нічого. Навіть за ліжко у лікарні щодня пенсіонерам доводилося платити від 25 до 50 гривень.

Але найбільше вразила розповідь літньої жінки, яка прийшла на зустріч зі зламаною рукою. За вставлення спиці лікарі вимагали від неї півтори тисячі гривен. Коли вона сказала, що немає грошей, їй просто відмовилися складати кістки та накладати гіпс. Через деякий час ця жінка знову звернулася до лікарні зі своїм переломом, але їй вже назвали в тричі вищу суму за виправлення зламаних кісток, які невірно зрослися…

І таких жахливих історій за день від людей я наслухалася до півсотні. Проте, так в житомирській медицині було не завжди. Раніше цей регіон займав перші місця по Україні за рівнем надання медичного обслуговування. Із приходом на місце керівника Управління охорони здоров’я Житомирської обласної держадміністрації (далі – УОЗ ОДА) Олександра Толстанова ситуація кардинально змінилася. Головним тепер стало заробляння грошей на пацієнтах. Кожному лікарю керівництвом лікарень було поставлено завдання – заносити щодня відповідну суму хабарів, які передавалися вищому начальству. Так з усіх лікарень, поліклінік, пологових будинків, санаторіїв та навіть моргів гроші потоком йшли до очільника обласної медицини Олександра Толстанова.

 

Досвід із грабування держбюджету

Разом з тим він ще встигав наживатися на тендерних закупівлях медпрепаратів, зокрема на придбанні інсуліну та їх аналогів для хворих на цукровий діабет. Відомо, що розрахунок суми коштів, необхідних для його закупівлі, здійснюється головним ендокринологом області із врахуванням кількості хворих на цукровий діабет за цінами, що вказані виробниками. Однак, з ініціативи УОЗ ОДА закупівлю провели у посередника – приватного підприємства «Фірма «Санітас», що не став переможцем тендерних процедур, за більшими цінами, ніж передбачено тендерними документами.

На момент перевірки встановлено перевищення ціни виробника на суму 423,46 тис. грн. Вартість медикаментів цієї групи в 2009 році у Житомирі була найвищою в Україні. За фактом підробки протоколу засідання тендерного комітету УДСБЕЗ УМВС було порушено кримінальну справу за статтею 366, ч.1 Кримінального кодексу України.

Заслуговує уваги і першість житомирян в прямому ігноруванні тендерного законодавства, яке забороняє проводити закупівлю товарів на суму понад 60 тис. грн. За вказівкою Олександра Толстанова і для нього особисто у 2008 році були придбані автомобілі “Ніссан Теана” вартістю 222 тис. 402 грн. та “опель Віваро” вартістю 197 тис. грн. (на момент закупівлі ціна цього авто була штучно завищена на 46 тис. грн.), які значаться як … спецтранспорт, тобто карети «швидкої допомоги». У НДЕКЦ УМВС України в Житомирській області провели експертне дослідження та встановили: вказані автомобілі не обладнані жодним додатковим обладнанням та устаткуванням, що необхідне для перевезення пасажирів та вантажів, тому вони не є спецтранспортом. Відтак, перевитрата бюджетних коштів скала 299 382 грн. За цим фактом була порушена кримінальна справа за ст. 191 ч. 5, 364 ч.2 КК України.

Махінації під час роботи Толстанова в УОЗ ОДА проводилися і з закупівлею медобладнання. Так, лише на агіографічній системі, яка виявилася не новою, розукомплектованою та застарілою, йому вдалося заробити близько 5 млн. гривень. За цим фактом також порушено кримінальну справу.

Загалом, нецільові розтрати державних грошей головою УОЗ ОДА Олександром Толстановим сягають 50 млн. грн. Проте, жодного результату розслідування вищевказаних випадків розкрадання держбюджету не отримали. Адже покривав головного підозрюваного Олександра Толстанова його близький друг – колишній прокурор Житомирської, а нині – Донецької області Микола Франтовський. Тому фактично жодна з них не дійшла до суду.

 

Міністерські махінації

Згодом, після приходу до влади команди Президента Віктора Януковича «талант» Олександра Толстанова засвоювати держкошти не за призначенням помітили високопосадовці МОЗу. Тоді Раїсі Богатирьовій якраз потрібні були такі люди. Адже її родина – обидва сини є власниками фармацевтичних компаній, які бажали заробляти за рахунок держави. Тому не дивно, що саме кандидатура житомирського «махінатора» від медицини Олександра Толстанова була затверджена на посаду заступника міністра МОЗ.

Із його призначенням у ЗМІ почали з’являтися повідомлення про смерті після проведення щеплення дітей. Тоді зайшла мова про неякісні вакцини від гепатиту В. Через деякій час їх заборонили для застосування. Попри це, в 2012 році були проведені тендерні закупівлі забракованої вакцини. При цьому тендер на 60 млн. грн. виграла фармацевтична фірма «Фармальянс», яка належала одному сину Раїси Богатирьової, а ще на 80 млн. грн. – завод «Біолік», власником значної частини акцій якого був другий її син.

Так само через тендери робилися мільйонні закупівлі препарату «Креазим», який призначали невиліковно хворим дітям з діагнозом муковісцидоз. За закупівлю цих препаратів відповідав заступник міністра МОЗ Олександр Толстанов. Після його прийому діти почали масово потрапляти до лікарні. Тоді під тиском громадськості цей препарат відправили на державну експертизу і визнали непридатним для лікування. Але мільйон бюджетних коштів на його закупівлю вже було витрачено.

Також не обійшлося і без нових афер із медичним автотранспортом. Під час придбання карет швидкої допомоги зникло 50 мільйонів гривень. З бюджету було виділено грошей на 913 автомобілів, більш ніж 500 з яких не надійшло до міністерства. Підраховано, що на кожній облаштованій медтехнікою машині чиновники заробили більше 50 тисяч гривень. І все це – не без участі заступника міністра МОЗ Олександра Толстанова та мовчазної згоди правоохоронців.

 

Несподіване повернення

Після втечі наприкінці лютого цього року Президента України Віктора Януковича разом із міністром МОЗ Раїсою Богатирьовою за кордон подався і її заступник Олександр Толстанов. Проте, не надовго. Буквально через декілька тижнів він знову з’явився у своєму кабінетів МОЗ. Продовжує там працювати і сьогодні уже під керівництвом нового міністра Олега Мусія. І це – після сотень смертей на Євромайдані та постійних закликів громадськості до зімни усієї вертикалі влади й люстрації.

Відомо, що міністру Олегу Мусію не раз громадські активісти доводили до відома інформацію про зловживання його заступника, який підтримує бізнес синів Богатирьової, побудований на корупції. Проте, жодних висновків, на жаль, він не зробив. Ба, більше! На днях під час одного з виступів на телебаченні Олег Мусій усю вину за злочини попереднього керівництва МОЗу із тендерними закупівлями медпрепаратів, обладнання та спецтранспорту переклав на іншого заступника Богатирьової Романа Богачова. Олександра Толстанова він назвав конячкою, яка наполегливо працювала з багатьма урядами і має величезний досвід роботи з медперсоналом, який перейматимуть нові керівники цієї галузі. От і скажіть після цього, за що на Майдані помирали люди? Невже за те, щоб чиновники продовжували й далі грабувати країну?

До речі, сам Толстанов почав розповсюджувати чутки, що залишився на посаді за дуже великі кошти. І нібито в цьому йому допоміг в. о. голови Адміністрації Президента Сергій Пашинський, чиє прізвище нещодавно спливало у ЗМІ у зв’язку зі змовою із суддями Портнова.

Перед цим Олександр Толстанов нібито запевнив нового міністра МОЗ Олега Мусія, який, на його погляд, нічого не тямить в управління медичною галуззю, у тому, що проти нього не буде порушено жодних кримінальних справ. Адже він має хороші зв’язки у прокуратурі, а також парламенті, де, окрім депутатів-«регіоналів», його ще підтримують й деякі «ударівці». За таких умов не виключено, що корупція в МОЗ знову процвітатиме. Адже насправді при владі сьогодні дуже багато тих, хто має у власності фармацевтичні підприємства, аптеки та клініки. І їм усім потрібне лояльне керівництво МОЗу.

Олександра Тимощук, для “ОРД”


Теги статьи: МОЗТолстанов

Дата и время 11 апреля 2014 г., 14:13     Просмотры Просмотров: 5130
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Майже 400 тисяч доз вакцин проти кору відправили в регіони
В МОЗ розповіли, коли швидка може їхати до пацієнта годину
Курение убивает тысячи украинцев: в МОЗ забили тревогу

Семочко тягне до суду журналістів Bihus.info, а бізнесмену, який розповів про хабарі для СБУ, шиють обвинувальний вирок
Понад 150 тисяч українців захворіли на грип минулого тижня, — МОЗ
Супрун відповіла на звинувачення Тимошенко: «Новий курс» повинен привести Україну у російський світ Путіна»

Новая старая коррупция в руководстве НМУ им. А.А. Богомольца
Bажкохворих пацієнтів, родичі яких мітингували під МОЗ, лікуватимуть за кордоном
Жахлива статистика: на Львівщині за тиждень 287 дітей захворіли на кір

МОЗ змінило обов’язкові умови при вступі до медичних вузів
Можна гумкою з мапи стирати Івано-Франківськ і Тернопіль — Богомолець
Поборы в тысячи гривен: как украинцев обирают в больницах

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Поддерживаете ли вы введение военного положения?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.053061