АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал

Схеми з одним невідомим

Схеми з одним невідомим
Схеми з одним невідомим

Кіпрські «Heico Ventures» і «Suzel Enterprises» отримали долю у схемах багатьох відомих персонажів: Фірташа, Бойка, Курченка, Кацуб.  Із ким вони поділились долею? Кіпрські фірми «Heico Ventures» і «Suzel Enterprises», що номінально записані на місцевих аборигенів – одні з улюблених у «Наших грошей».  Річ у тому, що, як тільки вони вигулькують у якості співзасновників різних комерційних структур, тим одразу починає не по-дитячому щастити із державними фінансами чи майном. Спектр бонусів вражаючий – від Гостинного двору до енергетичних тендерів. І ось вони знову виповзли на світ Божий знову. На цей раз у схемах «державно-приватного» партнерства із «Укргазвидобуванням». Про всяк випадок нагадаємо, у чому полягає цимес такого співробітництва. Починається усе з того, що приватна структура створює спільний бізнес із державним підприємством ( як правило у держави – 25%).

 

Згідно із законодавством, яке з’явилось під час царювання Сім’ї, таке СП отримує газоносні ділянки без аукціону. До речі, дуже часто ці ділянки є давно геологічно досліджені за рахунок коштів держбюджету. Потім в «державно-приватному» підприємстві з’являється приватний менджмент, і саме він рахує гроші – і видатки, і прибутки. Далі можна не продовжувати. Як кажуть в анекдоті – «тут мені карта і підвалила».

Так от. Виявляється, «Heico Ventures» і «Suzel Enterprises» присадились на цю схему. Знайшов їх британський журналіст Грехем Стек, розбираючись у фігурантах  державно-приватного партнерства.

фірташ-офшорки3

Він зафіксував, що «Heico Ventures» і «Suzel Enterprises» є власниками кіпрської «Norchamo Limited», якій у свою чергу належить 27% шведської фірми «Misen Energy». Шведи володіють в Україні фірмою «Карпатигаз», яка у 2011 році уклала угоду про спільну діяльність з «Укргазвидобуванням». Тоді держпідприємство розповсюдило низку заяв про «іноземних інвесторів», новітні технології і розширення виробництва. Про «кіпріотів», звісно, не розповсюджувались. Воно й не дивно: «Heico Ventures» у 2010-2011 була співвласником кіпрського «Ostchem» із холдингу Фірташа. Щоправда, в групі Дмитра Фірташа підозрілому журналістові повідомили, що не мають стосунку до цієї теми. Дискутувати, чиї інтереси сьогодні представляють кіпріотські аборигени – не будемо. Краще зафіксуємо інший факт, оприлюднений в статті Грехема Стека.

У 2010 р. «шведсько-кіпріотська» «Norchamo Limited» отримала ще 40% компанії ТОВ «Техпроект», яка теж уклала договір про спільну діяльність з «Укргазвидобуванням». Компанія  «Техпроект» є пов’язаною з іншими достойними людьми: колишніми очільниками «Нафтогазу» – родиною Кацуб.

Згідно з офіційними біографіями Володимир Кацуба керував фірмою «Техпроект» в 2001-2006 роках, а його старший син Сергій був заступником гендиректора у 2000-2005р.р. При цьому до 2010 р. «Техпроект» належав кіпрській «Navartis Limited», одноосібним власником котрої був молодший з Кацуб – Олександр.

Коротко нагадаємо про Кацуб. Сергій очолював тендерний комітет «Нафтогазу», а Олександр працював заступником керівника «Чорноморнафтогазу», коли відбувалась одна з найбільших оборудок тих часів – придбання двох бурових установок за $800 мільйонів при їх удвічі нижчій ціні. А їхній батько Володимир керував Дергачівською райдержадміністрацією Харківської області. Про долю молодшого сина після його відставки з «Нафтогазу» наразі невідомо. А Сергій і Володимир, маючи депутатську недоторканність, отриману завдяки Партії регіонів, займаються законотворчістю.

Фірма «Техпроект» виявилась також пов’язаною із Сергієм Курченком. У червні 2013 року невідомий міноритарний акціонер подав до суду на «Техпроект» за штучне заниження прибутку і вимивання грошей через фіктивні фірми. Суд скаргу відхилив. Фіктивним відмивальним контрагентом, про якого йшлося у судовій справі, було ТОВ «Бізнес-Консалт» – одна з близько 50 фіктивних компаній, які, згідно з журналістськими розслідуваннями, входили до кооперативу ім. Курченко.

Тут варто нагадати, що згідно з  розслідуванням «Forbes» «Heico» і «Suzel» також були засновниками кіпрської «Menga Isteblishment Limited». Та в свою чергу в 2010-2012 роках володіла українським ТОВ «Лідергаз» – продавцем газу для «Укртрансгазу» на 2,4 млрд грн. Ця операція була здійснена у 2012 році відразу після того, як кіпріоти переоформили «Лідергаз» на чергового харків’янина. Як відомо, саме Харківська область була постачальником номінальних засновників та директорів для кооперативу ім. Курченка.

Також офшори «Heico» і «Suzel» засвітились у історії про 3,8 млрд грн. Вони є власниками  кіпрської «Maximalema Limited», яка у 2011 році отримала 24,5% акцій ПрАТ КП «Укренергомонтаж», після чого українська компанія натендерила вищеозначені мільярди у держструктур Міненерго Юрія Бойко. Принагідно: іншими акціонерами «Укренергомонтажу» є фізичні особи, які представляють структури Юрія Бойка (24,5%) та Дмитра Фірташа (49%).

Окрім цього «Heico» і «Suzel» були засновниками  кіпрської Afidreko Holdings Limited , а та в свою чергу – АТЗТ «Укрреставрація»,  яка зі скандалом заволоділа Гостинним двором у Києві.

Ось така картина з одним невідомим – хто ж є справжнім власником офшорів «Heico Ventures» і «Suzel Enterprises»?

Річ у тому, що майже у всіх вищезгаданих проектах ці офшори завжди мали лише долю. До того ж «кіпріоти» мали частки у проектах Фірташа і Курченка. А як відомо, це два антагоністичних угрупування. Тож поки що залишимо без конкретної відповіді питання про те, хто ж міг мати долі у таких різних і таких багатих проектах за часів Віктора Януковича. Хоча правду дізнатись не завадить. Схеми все ж таки продовжують працювати, прибуток накопичується, відповідно – і витрачається. На сході продовжує бути неспокійно.

Леся Іванова, Юрій Ніколов, Олексій Шалайський, «Наші Гроші»

 

Теги статьи: Кацуба СергейКацуба ВладимирАлександр КацубаКацубаБойкоФірташ

Дата и время 14 апреля 2014 г., 13:03     Просмотры Просмотров: 4137
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

УДАР не б’є Фірташа, а НФ - Ахметова
Реванш на Полтавщині. Рейдери-регіонали підкорюють газовий ринок
Льовочкін проти Ахметова: хто розхитує крісло під Кличком

"Вихід під заставу - це лазівка ​​для топ-корупціонерів, бо після цього їх справи губляться, забуваються або розвалюються в судах" - Добродомов про звільнення Кацуби
Журналіст Гнап: Влада надсилає сигнал корупціонерам - крадіть і далі, вам за це нічого не буде!
Щербина: Это получается, можно стырить 1 ярд, заплатить 10% в бюджет, отсидеть месяцев 8, и выйти без претензий

Шайка Януковича бежала из Украины на самолетах Порошенко?
Кацуба на свободе. Но больше за «вышки Бойко» никто не сел
Оппоблок выдвинул Раде ультиматум

Стали известны подробности судебного решения по Кацубе
«Вышки Бойко» все. Как ГПУ похоронила дела на $800 млн
Суд выпустил Кацубу

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Как вы относитесь к блокировке российских соцсетей?Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте