АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 0°C
Харьков: -3°C
Днепр: 0°C
Одесса: 5°C
Чернигов: 0°C
Сумы: -2°C
Львов: 3°C
Ужгород: 3°C
Луцк: 3°C
Ровно: 3°C

Ірландія, Іспанія, Португалія: як вони виходили з кризи

Ірландія, Іспанія, Португалія: як вони виходили з кризи
Ірландія, Іспанія, Португалія: як вони виходили з кризи

Три європейські країни, які зіткнулися з важкою кризою, зуміли подолати її та домогтися зростання економіки. При цьому діяли вони зовсім інакше, ніж Афіни сьогодні.

Занурення в безодню економічної кризи було стрімким, але Ірландія, Іспанія і Португалія зуміли уникнути катастрофи. Їм допомогли партнери з ЄС, а також кредитні програми європейських стабілізаційних фондів. Зважившись на суворі реформи, ці три країни вибралися з боргової ями і змогли домогтися економічного зростання. Правда, порятунок дався їм не легко. Їх досвід міг би бути корисним і для Греції, якби Афіни, звичайно, захотіли ним скористатися.

Як починалася криза

Ірландія стала другою країною Єврозони після Греції, економіка якої пішла під укіс в 2008 році. На відміну від південноєвропейської держави, банкрутство загрожувало “зеленому острову” не через проблеми з держбюджетом. Ірландію довели до кризи приватні борги. У попередні роки економічного буму банки занадто легковажно ставилися до видачі кредитів, насамперед під будівництво нових будівель. На ринку нерухомості надулася величезна мильна бульбашка, яка луснула в 2008 році. Уряд був змушений ввести гарантування банківських вкладів, щоб запобігти повному потопленню кредитних інститутів. Один лише Anglo Irish Bank отримав від держави близько 30 мільярдів євро. У той же час до скарбниці надходило дедалі менше податкових зборів. Ірландська економіка переживала занепад, найбільше постраждала будівельна галузь.

Іспанія увійшла в зону турбулентності також через бульбашку на ринку нерухомості. У часи економічного розквіту в країні будувалося до 800 тисяч нових квартир щороку, а ціни на житло потроїлися протягом десяти років. Але, як виявилося, і тут занадто багато проектів фінансувалися в кредит. Зрештою, в 2008 році приватна заборгованість виявилася вдвічі вищою, ніж весь іспанський ВВП. Коли ціни раптово обвалилися, багато боржників розорилися, а економіку розбив параліч. Одномоментно держава опинилася в ситуації, коли потрібно було щорічно виплачувати 32 мільярди євро у вигляді допомоги з безробіття.

Португалія приєдналась до Єврозони в 2002 році. Відразу після цього в країну потекли інвестиції, от тільки на продуктивності праці це ніяк не позначилося. Португальська індустрія вважалася збитковою, але, незважаючи на це, державні витрати зростали. Критики вказували, що сама соціальна система країни працювала в кредит. Держборг ріс, міжнародні кредитори перестали довіряти Португалії. У 2010 році рейтингові агентства почали знижувати оцінку її кредитоспроможності. Щоб залучити інвесторів, уряду навіть довелося протягом деякого часу пропонувати 15-відсоткові виплати за державними облігаціями.


Теги статьи: КризисГлобальный кризис

Дата и время 07 июля 2015 г., 15:41     Просмотры Просмотров: 3414
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
19 февраля 2019 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Пойдете ли вы на выборы президента Украины?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.062654