АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 4°C
Харьков: 0°C
Днепр: 1°C
Одесса: 5°C
Чернигов: 2°C
Сумы: 0°C
Львов: 3°C
Ужгород: 5°C
Луцк: 3°C
Ровно: 3°C

"Вишки Бойка": нові подробиці старої афери

"Вишки Бойка": нові подробиці старої афери
"Вишки Бойка": нові подробиці старої афери

Норвезька компанія Ferncliff оприлюднила інформацію, що в 2011 році її дочірня компанія Standard Drilling напряму продала НАК "Нафтогаз України" морську бурову платформу за 220 млн. доларів. Це суперечить заявам української компанії про те, що вона придбала платформу за 400 млн. доларів у латвійської Riga Shipyard через відкритий тендер. Про це пише Грехем Стек в своїй статті для видання Business New Europe.

У презентації, нещодавно завантаженій на сайт норвезької фінансової компанії Ferncliff, перелічені покупці всіх бурових установок, проданих "дочками" Ferncliff, включаючи Standard Drilling. До цього часу лише один покупець установок Ferncliff залишався невідомим. Це стосувалося покупця установки Standard Drilling B319. У вересні 2011 бурову продали "нерозкритому покупцю, заснованому у Великобританії".

Тепер "батьківська" компанія Ferncliff розкрила інформацію про те, що установку продали "Нафтогазу" ще на стадії будівництва, за 220 млн. доларів, після замовлення у провідного сінгапурського виробника Keppel Fels в грудні 2010 року за 179 млн. доларів.

Голова компаній Ferncliff та Standard Drilling, Мартін Нес, відмовився від коментарів виданню Business New Europe. Оприлюднена інформація, на думку Грехема Стека, може означати, що Ferncliff вважає таємничого британського покупця агентом "Нафтогазу".

"Нафтогаз" проводив тендер на закупівлю сумнозвісної бурової установки в жовтні 2011 року, за підсумками якого придбав її за 400 млн. доларів у Riga  Shipyard. НАК відмовилася відповідати на запити Business New Europe щодо невідповідності заявленої ціни, пославшись на потребу всебічних перевірок безпеки перед розкриттям тендерної інформації.

На думку журналіста, різниця між задекларованим Ferncliff платежем у 220 млн. доларів та ціною у 400 млн. доларів, оголошеною комітетом конкурсних торгів "Чорноморнафтогазу", може відновити корупційні звинувачення проти держкомпанії.

Riga Shipyard, якою володіє українець за походженням Василь Мельник, не мала попереднього досвіду будівництва чи ремонту морських бурових установок, проте "Нафтогаз" розрекламував її перемогу в тендері як тріумф прозорості. "Ми проводимо закупівлю максимально відкрито, за участю ЗМІ, – від етапу оголошення конкурсу до визначення переможця і підписання контракту, адже питання публічності є для нас принциповим", - запевняв тоді заступник голови правління НАКу Вадим Чупрун.

Прозорість полягала у підписані контракту зі справжньою закордонною суднобудівною компанією, а не анонімною офшорною фірмою, як це часто буває. Власник Riga Shipyard Мельник особисто відвідав церемонію підписання угоди спільно з міністром економіки Латвії Даніельсом Павлютсом. "Рішення відвідати церемонію було прийняте з огляду на те, що це один з найбільших тендерів, який латвійські компанії вигравали за кордоном, зі значним позитивним впливом для латвійської економіки", повідомив Павлютс виданню Business New Europe.

Разом з тим, відповідно до неофіційного протоколу зборів акціонерів Riga Shipyard у травні цього року, Мельник визнав, що сама компанія отримала бурову установку B319 від брокера – за 393,3 млн. доларів. "Ми не будували цю установку. Ми купили її у брокера, який продавав цю платформу, що вже була. Наша робота полягала у інжинірингу… і відновленні у Туреччині, коли були зібрані опори платформи – це було досить унікальним завданням, яке до цього ніхто не виконував. За цю роботу ми отримали 5 млн. євро. Я вважаю це дуже гарним результатом – в першу чергу тому, що ми отримали великий досвід в інженерній справі", сказав він акціонерам.

Проте, за інформацією джерел видання Business New Europe, латвійська верф не відігравала жодної ролі в інженерних роботах, що були проведені в турецькому місті Гіресун восени 2012 року, коли опори бурової установки були зібрані після проходження під мостами через Босфор. Насправді робота була проведена сінгапурським виробником платформи Keppel Fels та його дочірньою компанією Caspian Shipyard, за участі двох турецьких компаній та екіпажу платформи, відрядженого "Чорноморнафтогазом". Про це повідомив Саліх Фідан, керівник майданчику, на якому відбувалася збірка бурової.

Перемога у тендері не стала поштовхом, на який сподівалося міністерство економіки Латвії. За словами Мельника, компанія отримала близько 7 млн. доларів прибутку на угоді в 400 млн. доларів. На жаль, весь обсяг оборудки не потрапив до фінансової звітності компанії. Контракт був укладений через спеціально створену дочірню компанію у Великобританії – Northsale Logistics. Riga Shipyard продала "дочку" за п’ять днів до кінця 2012 року, що, відповідно до латвійського законодавства, звільняє її від обов’язкового включення до консолідованої звітності "батьківської" компанії. "Ми вважаємо, що угода з буровою установкою була значною мірою фікцією", сказав виданню Business New Europe провідний міноритарний акціонер Riga Shipyard Лінардс Бауманіс.

За інформацією джерел Business New Europe, авторитетне видання Lloyds’s List називає "Чорноморнафтогаз" компанією, яка отримала установку у власність одразу після її побудови в Сингапурі.

Схема купівлі через Standard Drilling була повторена "Нафтогазом" у березні 2011 року, коли ідентичну бурову установку виробництва KeppelFells(B312) було придбано також за 400 млн. дол., однак у невідомої британської фірми Highway Investment Processing.

Найцікавіше, що бурова установка B312 раніше зовсім недовгий час належала норвезькій корпорації Seadrill, яка у квітні 2011 року продала її за 248,5 млн. дол. "покупцю із Великобританії, який побажав залишитись невідомим". В інтерв’ю Business New Europe у 2012 році, тодішній фінансовий директор Seadrill Еса Ікахеймонен визнав, що установку було продано британській Highway Investment Processing.

Ікахеймонен і віце-президент Seadrill Ян-Олаф Остус повідомили виданню Business New Europe, що в ході переговорів щодо продажу бурової Seadrill не мав жодних контактів з українськими чиновниками або керівниками державних компаній. Але, відповідно до запитів Business New Europe, команда інженерів "Чорноморнафтогазу" на чолі з Володимиром Перміновим оглянули установку Seadrill на місці буріння у М’янмі в березні 2011 року – тобто до того, як угоду з Highway Investment було закрито. Пермінов навіть розмістив фотографії візиту на своїй сторінці у соцмережі.

Як відомо, коли інформація про "вишки Бойка" просочилися в пресу, "Нафтогаз" замовив аудит у компанії Halliburton щодо загальної вартості установки, яка раніше належала Seadrill, щоб виправдати ціну в 400 млн. дол. За даними аудиту, до первісної ціни покупки (248,5 млн. дол.) включена загальна вартість операцій з її перевезення через Босфор та подальшу збірку (71 млн. дол.), купівля вертольоту (21 млн. дол.), підготовка до зими (16,4 млн. дол.), буксирування (15 млн. дол.) та встановлення електричного живлення (15 млн. дол.). Жодна з цих витрат не передбачена тендерноюі контрактноюдокументацією, оскільки пунктом доставки бурової установки був вказаний Сінгапур.

Викриті журналістами факти є продовженням попереднього розслідування Business New Europe щодо скандальних закупівель "Чорноморнафтогазу", в якому виринає ціла низка українських фірм.

Украина криминальная


Теги статьи: ВышкиБойко

Дата и время 04 сентября 2013 г., 00:00     Просмотры Просмотров: 10564
Комментарии Комментарии: 0


Комментарии:

comments powered by Disqus
16 февраля 2020 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Поддерживаете ли вы открытие рынка земли?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.117042