АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 27°C
Харьков: 25°C
Днепр: 28°C
Одесса: 28°C
Чернигов: 25°C
Сумы: 24°C
Львов: 20°C
Ужгород: 25°C
Луцк: 26°C
Ровно: 25°C

Десять причин, чому українська перемога важлива для всього світу

Десять причин, чому українська перемога важлива для всього світу
Десять причин, чому українська перемога важлива для всього світу

На запрошення Київського Безпекового Форуму видатний американський історик Тімоті Снайдер назвав десять причин, чому українська перемога у війні проти Росії важлива для людства. Ось його промова.

Цього травня ми всі думаємо про перемогу, або принаймні про кінець війни. Я розповім вам про значення цієї війни, про те, як ця війна може закінчитися і як повинна закінчитися. Хочу навести десять причин, чому ми маємо мислити в парадигмі української перемоги.

Десять причин, чому українська перемога важлива не лише для Української держави, а й для світу. 

Перша причина, ключова: перемога України, на моє переконання, – це єдиний шлях досягнення миру.

Очевидно, всі притомні люди хочуть, щоб ця війна закінчилася. І, я переконаний, перемога України – єдиний шлях, як ця війна може закінчитися.

Перемога Росії призведе до подальшої російської агресії. Капітуляція України означатиме продовження російських звірств на українській землі. Вважаю, що єдиний шлях, як війна може закінчитися – з перемогою України, тобто успіхом України на полі бою, який змусить Росію зрозуміти, що переговори – в її (РФ) інтересах.

По-друге, я вважаю, що перемога України важлива для безпеки регіону. Єдиний спосіб захистити українців – це українська перемога. Водночас це дуже важливо і для народів країн Балтії, для Польщі, Румунії, Молдови – щоб російська агресія не досягла успіху.

Третя причина, чому перемога України важлива, стосується насамперед її громадян. Немає жодного іншого шляху захистити українських громадян, окрім як перемога України.

Доки триває війна, українці в умовах російської окупації переживають депортацію та інші звірства, українці на неокупованій території потерпають від обстрілів та бомбардувань. Єдиний шлях убезпечити 40 мільйонів українців – це припинення війни, а єдиний шлях припинення війни – це перемога України.

Четверта причина, як на мене, дуже важлива, стосується захисту демократії. Ця війна відбувається тому, що Україна – це демократія. Вона має цю непередбачувану політичну систему, яка народжує непередбачувані комбінації, непередбачуваних лідерів. І оця непередбачуваність, неможливість знати, чого чекати, і є такою нестерпною для Путіна та російського режиму. Тож ще одна причина, чому важлива перемога України – щоб захистити демократію.

Водночас, на моє переконання, і це п’ятий пункт, – це важливо для демократій загалом. Якби Росія виграла цю війну, це була б величезна перемога для всіх сил, що протистоять демократії, для всіх, хто хоче використовувати те чи інше насилля для повалення демократій.

Перемога України – це перемога тих, хто вірить у закон, прагне проведення виборів і відповідальності своїх лідерів. А особливо для тих, хто заради цього готовий іти на ризик.

Із цим пов’язана причина номер шість. Перемога України – це перемога держави, яка традиційно вважалася периферійною та колоніальною щодо сили, яка вважала себе центром та імперією.

Імперські війни, особливо як ми знаємо з історії ХІХ та ХХ століть, припадають на певні фази політичного розвитку. Імперські війни триватимуть доти, доки імперські сили впевнені, що зможуть у них перемогти. Європейські та інші сили завжди приходили до моменту, коли усвідомлювали, що імперська війна виснажить їх, і це дуже добре.

Оскільки зараз триває імперська війна, в якій лідери Росії стверджують, що українського народу та Української держави не існує, перемога України важлива для захисту базового принципу: всі нації рівні, а держави заслуговують на повагу.

Говорячи про постімперіалістичний світ, сьома причина важливості перемоги України стосується пам’яті про Другу світову війну.

Для Путіна уроки Другої світової війни – це те, що потрібно більше війни. Для Путіна уроки перемоги над фашизмом – це те, що треба більше фашизму. Для Путіна уроки поразки імперіалізму – це те, що потрібно більше імперіалізму. Для Путіна уроки Другої світової війни – це те, що слово “фашизм” означає все, що йому завгодно, і це слово можна використовувати як мову ненависті проти тих, кого він обрав своїм ворогом. Це прочитання Другої світової війни не може перемогти.

Сьогодні, коли триває війна, важливо розглядати її, як часто й відбувається, у світлі Другої світової. Зокрема, розглядати її як можливість захистити цінності, які були посилені або ж мали бути посилені цією війною. Наприклад, толерування іншості, важливість верховенства права і плюралізм, важливість співпраці між демократіями.

Восьме. Я переконаний, що перемога України дуже важлива для майбутнього Росії. Наголошу, що не очікую, щоб українці думали про цей фактор. Але для всіх нас, кому йдеться про безпеку Європи та світу, дуже важливо, біля якої Росії ми житимемо наступні десятиліття. Для того, щоб Росія стала, скажімо так, нормальною країною, в якій російські інтереси важливі для її керівництва, – дуже важливо, щоб Росія зазнала поразки у цій війні.

Дуже важливо, щоб росіяни перестали сприймати міжнародну політику як збирання земель на основі абсолютно неправдивих міфів. Вважаю, для росіян та майбутньої російської влади важливо натомість думати про майбутнє Росії та її реальні інтереси. І хоча я хотів би, щоб війни взагалі не було, поразка на полі бою стане кроком уперед для Росії такого типу. Росії, де громадяни можуть думати про майбутнє без імперіалізму. Росії, де минуле не стає міфом, що так сильно впливає на рішення сьогодення. Росії, де можливе врахування інтересів і майбутнього.

Дев’яте. Україна повинна перемогти, адже, як ми знаємо, вона є величезним виробником продовольства для решти світу. В історії ХХ століття Україна була об’єктом колонізації з усіх сторін через свої чорноземи. У нинішній війні ми бачимо, як Росія експропріює українське продовольство і блокує поставки українських сільгосппродуктів по світу.

Якщо війна так триватиме, людям в Африці та по всьому світу загрожуватиме можливий, а потім і реальний брак їжі. Це може потягнути за собою не лише голод та смерті, а й політичну нестабільність. Перемога України та відновлення світової торгівлі дозволить запобігти цьому.

Десятий пункт, який певним чином підсумовує всі попередні. Перемога України допоможе не лише українцям, а й усім нам спрямувати свою увагу до майбутнього.

Проблема російської пропаганди – і проблема, притаманна нам усім, хоча й у легшій формі, – це те, що вона базується виключно на минулому. Вона базується на пошуку якогось моменту в історії, коли вони були праві, а решта – ні. Це не те, що потрібно. Усім нам потрібне майбутнє. Нам потрібна політика майбутнього, необхідна подія, що вирве нас із рутини й укаже нам на майбутнє.

Вважаю, дуже важливо, аби європейці та інші допомогли в тому, щоб запропонувати українцям майбутнє після цієї війни – у сенсі членства в ЄС та потужної допомоги, яка дасть Україні змогу відбудуватися.

Але це двосторонній процес. Якщо ми відкриті в тому, як ми дивимося на Україну і на цю війну, ми можемо побачити, що українці пропонують майбутнє й нам.

Українці своєю боротьбою дають іншим демократіям час.

Гадаю, треба використати цей час, щоб подумати про майбутнє.

Не лише про майбутнє, коли Україна долучається до інших демократій у різних формах співпраці, а й про майбутнє в широкому сенсі – коли, і це демонструє перемога України, індивідуальні вчинки важливі, люди можуть брати на себе відповідальність, межі можливостей ширші, ніж ми думаємо, а події, які можуть статися в майбутньому, можуть бути кращими, ніж ми думаємо.

Україна і українська перемога вказують нам цей шлях.

Тімоті Снайдер, американський історик

Опубліковано на сторінці директора Київського безпекового форуму Данила Лубківського  у Фейсбук


Теги статьи: Тимоти СнайдерНападение России на Украинуагресія Росіїросійсько-українська війнаВійнаПеремога

Дата и время 14 мая 2022 г., 16:00     Просмотры Просмотров: 602
Комментарии Комментарии: 0


Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Есть ли у вас в городе подразделения теробороны?

Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.036781