АНТИКОР — національний антикорупційний портал
МОВАЯЗЫК
Київ: 19°C
Харків: 21°C
Дніпро: 22°C
Одеса: 25°C
Чернігів: 17°C
Суми: 16°C
Львів: 21°C
Ужгород: 27°C
Луцьк: 20°C
Рівне: 19°C

Про що мовчать камери за мільярд "регіонала" Забарського

Читать на русском
Про що мовчать камери за мільярд "регіонала" Забарського
Про що мовчать камери за мільярд "регіонала" Забарського
Про славно-сумнозвісні камери відеоспостереження, які були облаштовані під час парламентських виборів 2012 року, якось всі потихеньку забули.
Так само забули й те, що на цю забаганку одного з тодішніх депутатів від Партії регіонів Владислава Забарського, пішло майже мільярд бюджетних гривень.
Так само забули й про те, що наразі все обладнання (а це не тільки відео-камери, а й тоді потужна комп’ютерна техніка) припадає пилом в приміщеннях по містах та районах України.
Я вже й сама призабула про ці горе-камери, якби не знайомий, який просто поцікавився, а де ж вони – ті камери за мільярд. Адже річний бюджет моєї Чернівецької області всього у два рази більший.
І коли я почула від начальника відділу адміністрування Державного реєстру виборців Чернівецької ОДА Надії Мар’янчук про те, що та система – це була одноразова акція, яка існувала тільки для виборів народних депутатів 2012 року, що постановою Центральної виборчої комісії камери були демонтовані і передані на зберігання місцевим органам влади, стало більш ніж дивно.
Саме там, у місцевих органах влади в кожному куточку України ці камери, техніка, якими були забезпечені 33,5 тисяч виборчих дільниць, наразі й перебувають. Морально застаріваючи, потрохи перетворюючись на металобрухт ціною в мільярд. На логічне запитання, чому їх не віддати в школи, що не комп’ютеризовані,  чи в ті ж відділи ведення Державного реєстру на місцях, або ж для встановлення камер на вулицях міста, Надія Мар’янчук повідомила, що має бути відповідна постанова Центральної виборчої комісії з погодженням з Міністерством фінансів.
Наразі немає ні постанови, ні погодження…
Як все починалось
Почалось все з того, що тодішній депутат від Партії регіонів Владислав Забарський зареєстрував законопроект “Про особливості забезпечення відкритості, прозорості і демократичості виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року” та “Про внесення змін до закону України “Про державний бюджет на 2012 рік” (так званий закон про відеоспостереження). Звичайно, законопроект голосується і вже в серпні закон набирає чинності.
Цікаво, що встановленням камер відеоспостереження на дільницях під час виборів до Верховної Ради України в жовтні займалась компанія, яка обслуговувала минулі президентські вибори в Росії за 3,5 млрд грн, а саме: ПрАТ “Сітронікс інформаційні технології України”. Так тоді вирішив Кабмін. Чи варто наголошувати, що таке рішення на мільярд гривень уряд ухвалив на безконкурсній основі?
Отож, вказана фірма мала забезпечити трансляцію відеозображення в мережі Інтернет із приміщень для голосування всіх 33,5 тисяч виборчих дільниць. На ці потреби влада виділила більше 990 мільйонів гривень.
Камери та інше технічне оснащення були закуплені та встановлені. І ніби добре. Бо ж можна було б спостерігати за підрахунком голосів, де, з досвіду президентських виборів 2004 року, було найбільше махінацій. Команда ж та сама тепер робила вибори. Але ні. У вересні 2012 року  Центральна виборча комісія ухвалює постанову, згідно з якою після закінчення голосування на виборах подальший процес підрахунку голосів не транслюватиметься наживо в інтернеті, а системи відеоспостереження на дільницях працюватимуть у цей час тільки на запис для зберігання. От так.
Таким чином, користувачі мережі Інтернет могли побачити тільки те, як виборці голосували. А в Україні добре відомий вислів, що важливо не  як голосують, а як рахують. Та це громадянам не показали. А як рахували голоси в проблемних дільницях, знає вся Україна.
Цікаво, що в одному з інтерв’ю заступник голови Центрвиборчкому Андрій Магера повідомив, що рішення про встановлення на виборчих дільницях під час виборів до Верховної Ради камер відеоспостереження прийняли політики, не поцікавившись думкою членів Центральної виборчої комісії.
“Я вважаю, що ефективність від таких камер не виправдовує бюджетних витрат на них”, – заявив Магера. - У свій час ЦВК просила 1,2 млрд грн на проведення виборів, нам виділили 800 млн, потім довго не віддавали решту. Але при цьому в країні раптово з’являється мільярд на встановлення камер”.
Мільйонні розтрати
І вже за рік після виборів, у вересні 2013 року, Рахункова палата України визнає   систему відеоспостереження на виборах, яка обійшлася бюджету в 955,3 млн грн, неефективною.
«На створення і функціонування системи відеоспостереження на виборчих дільницях під час виборчої кампанії 2012 року неефективно витрачено 955,3 млн грн, оскільки, за даними ЦВК, отримані відеоматеріали практично не використовувалися. Враховуючи, що застосування відеоспостереження при наступних виборчих кампаніях або будь-яким іншим способом чинним законодавством не передбачено, подальша доля даної системи залишається незрозумілою», – повідомили в Рахунковій палаті.
Мало того, у висновках Рахункової палати зазначається неналежне розпорядження коштами, виділеними на забезпечення діяльності ЦВК, внаслідок чого були завищені планові обсяги видатків на 7,4 млн грн і неефективно використано 15,7 млн грн. Внаслідок завищення в розрахунках кількості виборчих дільниць, вже на етапі підготовки до виборів потреба ЦВК в бюджетних коштах була завищена на 5,6 млн грн.
Кому дістанеться техніка
Після виборів 2012 року ініціатор мільярдного відео-спостереження Владислав Забарський обіцяв ЗМІ, що обладнання для відеоспостереження, яке встановлювали спеціально на день голосування на парламентських виборах в Україні, можуть використовувати під час президентської кампанії 2015 року.
Як я вище зазначила, цього не буде. Бо має бути рішення ЦВК. Якого немає. Відкритим залишається питання – чому.
Варто було б актуалізувати це питання на державному рівні. Адже техніка потребує роботи. Окрім того, правоохоронним органам теж варто нагадати про цю мільярдну оборудку. Бо ж мільярд на дорозі не валяється. Правда?
По материалам: Нет корупции!

Теги статті: Забарський

Дата і час 29 квітня 2014 г., 18:08     Переглядів Переглядів: 3701
Коментарі Коментарі: 0


Коментарі:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наші опитування

Чи є у вас у місті підрозділи тероборони?

Показати результати опитування
Показати всі опитування на сайті
0.036528