АНТИКОР — національний антикорупційний портал
МОВАЯЗЫК
Київ: 21°C
Харків: 26°C
Дніпро: 25°C
Одеса: 24°C
Чернігів: 19°C
Суми: 23°C
Львів: 16°C
Ужгород: 21°C
Луцьк: 17°C
Рівне: 18°C

Сергій Жадан: Харківчани ображені на Росію і свідомо переходять на українську мову

Читать на русском
Сергій Жадан: Харківчани ображені на Росію і свідомо переходять на українську мову
Сергій Жадан: Харківчани ображені на Росію і свідомо переходять на українську мову

Знаменитий український поет, прозаїк та музикант Сергій Жадан, який з перших днів повномасштабної війни знаходиться у Харкові, розповів, як сильно змінилося місто за останні чотири місяці.

За словами письменника, крім візуальних відмінностей, пов’язаних із руйнуваннями внаслідок бомбардувань та обстрілів, у населеному пункті дуже сильно перемінилися настрої місцевих жителів. Літератор стверджує, що значно зросла кількість україномовних та політично усвідомлених харків’ян. Про це митець розповів журналістці Алесі Бацман в інтерв’ю для YouTube-каналу Дмитра Гордона

Наразі місцеві жителі, як зазначив Жадан, намагаються не думати про війну, але й не забувають про неї, оскільки у місті постійно звучать сирени та продовжуються активні бої.

"Дивне таке відчуття: люди про війну менше говорять. Вона присутня, всі це відчувають, тому що спрацьовує сирена щогодини, а ввечері кожні пів години. Зрозуміло, що війна тут є, але це слово не вживають. За замовчуванням, вона присутня, але намагаються зайвий раз це слово не вживати: війна, обстріл і так далі. Всі стараються говорити про якісь прості речі. Це те, що я бачу в магазинах, на вулицях, на зупинках. Люди там намагаються говорити про щось приватне, про щось щоденне. А так всі розуміють, що є ця небезпека, що обстріли постійні, втрати щоденні. От вчора були дуже сильні обстріли: кілька загиблих, кілька поранених. Іноді ця інтенсивність обстрілів зростає, іноді падає... Тут неспокійно. Люди знову стають перед оцим вибором: виїжджати чи сидіти тут. Вибір насправді дуже важкий", – поділився письменник.

Помітив Жадан і те, як сильно та щиро харків’яни люблять своє місто. Мешканці почали повертатися до Харкова, оскільки їм важливо перебувати вдома.

"Місто зараз зовсім інакше, воно напівпорожнє, навіть попри те, що багато хто повернувся. Багато зруйнованих будинків, це одразу впадає в око. Я дивлюся, чому люди повертаються: виявилося, я не буду говорити, що це суто харківський феномен, але харків’яни дуже люблять своє місто. Це якась затята і щімка любов. Люди повертаються навіть не тому, що хочуть комфорту і тут розраховують на той комфорт довоєнний, а тому що їм хочеться тут бути. Виявилося, харків’яни насправді дуже прив’язані до свого міста", – висловив свою думку літератор.

Жадан переконаний, що місто, яке знаходиться так близько до російського кордону, багато кого здивувало своєю позицією, стійкістю та бажанням боротися за свою свободу. Існує думка, що у Харкові люди були дуже поблажливо налаштовані стосовно Росії, проте музикант вважає, що серед харків’ян не залишилося так званих "ватних" городян. Жителі ображені на РФ за 4 місяці пекла і зараз стають усвідомленішими громадянами України, переосмислюючи свої цінності та погляди.

Все більше городян переходить на рідну мову. Причому, що дуже важливо, з власної ініціативи, оскільки хочуть ідентифікувати себе виключно як українці.

"Мені, чесно кажучи, взагалі не траплялися люди, які мали якісь сумніви, які намагалися в цій ситуації виправдовувати росіян і говорити на користь Росії. Хоча я припускаю, що настрої різні, люди є різні і в різних людей різний рівень поінформованості, критичного мислення і так далі. І тут я би, по-перше, не будував жодних ілюзій, а по-друге, не посипав би голову попелом і не говорив би про жодну зраду. Місто змінюється і для мене це очевидно. Більше стало української мови. Я розумію, що це справа не про українську мову як таку, це справа про позицію. Це не той випадок, коли я український філолог або я виконую закон про мову, або ще якісь речі, які пов’язані суто з мовою. Це справді маркер суто ідеологічний, маркер світоглядний, маркер ціннісний", – прокоментував автор.

Ставлення до сусідів у харків’ян тепер дуже різке та категоричне: вони злі та ображені на росіян.

"Дуже критичні розмови. Це злість, образа, неприйняття і готовність далі відстоювати свої кордони, свою незалежність. Однозначно якась патріотична риторика, патріотичні позиції. Я спілкуюся багато з нашими військовими, які стоять навколо Харкова чи в самому Харкові. Це теж цікаво, хто йде воювати... І я бачу, що дуже багато пересічних харків’ян, які не є політичними активістами, не діячі політичних рухів, не ті, хто ходили на мітинги... Просто звичайні харків’яни. Звичайні пацани і у них немає жодних сумнівів, жодних вагань з приводу того, з ким вони воюють. Вони воюють з російськими окупантами, з російськими агресорами, це хлопці, у яких до цієї фази не було політичних дискусій. Я думаю, вони завжди були проукраїнські, вони ніколи не підтримували сепаратизм, але, скоріш за все, це люди, які не зовсім цікавилися політикою, не зовсім чітко виявляли свої політичні погляди. Але от коли постала така дилема: іти захищати країну чи далі залишатися осторонь, вони дуже чітко виявили свою позицію. Мені здається, це найважливіше", – переконаний Жадан.


Теги статті: російсько-українська війнаНападение России на УкраинусуспільствоУкраїнська моваХарківВійнаЖадан Сергій

Дата і час 29 червня 2022 г., 13:53     Переглядів Переглядів: 1936
Коментарі Коментарі: 0


Коментарі:

comments powered by Disqus
12 серпня 2022 г.
loading...
Загрузка...

Наші опитування

Чи є у вас у місті підрозділи тероборони?

Показати результати опитування
Показати всі опитування на сайті
0.349456