АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 2°C
Харьков: 2°C
Днепр: 3°C
Одесса: 7°C
Чернигов: 1°C
Сумы: 1°C
Львов: 3°C
Ужгород: 8°C
Луцк: 4°C
Ровно: 3°C

Геніальна ідея уряду: зарплату платити одну, а податок брати, помноживши її на 2-5

Геніальна ідея уряду: зарплату платити одну, а податок брати, помноживши її на 2-5
Геніальна ідея уряду: зарплату платити одну, а податок брати, помноживши її на 2-5

Влада знову обіцяють всерйоз розгорнути боротьбу з «чорними» і «сірими» виплатами, придумавши стягувати Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) нема з реальних, а з індикативних зарплат. 

Процес віртуалізації виплат не пов’язаний зі збільшенням реальних заробітків людей. І викликає підозри, що уряд знову вирішив закривати свої фінансові проблеми, засунувши руку в кишені громадян.

Примус до відповідальності, інформує еizvestia.com.
Відзначимо відразу, офіційно мінімальну заробітну плату підвищувати не будуть. Але, при знятті ЄСВ, вона виросте в рази. Зокрема, пропонується встановити, що середня індикативна зарплата не може бути менше встановленої законом мінімальної, збільшеної на відповідний коефіцієнт для окремих категорій працівників. Механізм, розроблений Пенсійним фондом, прописаний в законопроекті «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо впорядкування оплати праці)».

Зокрема, передбачається, що для керівної ланки підприємств, установ та організацій такий коефіцієнт дорівнює п’яти, для головних бухгалтерів - трьом, для працівників - двом.

Розмір зарплати кожного застрахованої особи не може бути менше середньої індикативної зарплати, яка, в свою чергу, не може бути менше мінімальної (сьогодні це 1218 грн), збільшеної на певний коефіцієнт.

Якщо виплати заробітної плати та інших доходів найманим працівникам будуть проведені без попереднього їх нарахування згідно з законом, окремо кожному порушнику - роботодавцю та працівнику - доведеться заплатити штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Законопроект невеликий - це всі прописані в ньому пропозиції, спрямовані нібито на легалізацію реальних зарплат.

Чорним по білому

А от експерти критично ставляться до такої ідеї і не вірять, що посиленням адміністративного тиску можна вибілити зарплати. Багато сходяться на думці, що це посилення бюрократії та адміністративного тиску на бізнес. А думка стягувати Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) з віртуальних зарплат виникла не стільки в розрізі боротьби з «конвертами», скільки через порожню державну скарбницю.

«Наші чиновники очікували, що в 2015 році бізнес розкриє реальні зарплати своїх працівників, збільшивши базу для оподаткування та відрахування до Пенсійного фонду, а ця новація із застосуванням понижуючого коефіцієнта до ставки ЄСВ поки результату не дала, - зазначив директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

 - Сьогодні навіть в Мінфіні його почали критикувати. Я дивлюся дані ГФС за останні півроку: надходження від ЄСВ склали 102, 5 млрд. грн, хоча в минулому році цей показник склав 104, 9 млрд. грн. Ми отримали не збільшення надходжень через зниження навантаження на фонд оплати праці, а навпаки. І не потрібно все списувати на зупинку підприємств у Донбасі. Це не аргумент».
Тепер, впевнений Кулик, Кабмін, намагаючись виправити ситуацію, шукає додаткові кошти.

«У мене таке враження, що експерти ПФ живуть в ілюзорному світі і не мають уявлення про реальні механізми здійснення господарської діяльності. А у мене питання, пенсії також будуть виплачуватися з прицілом на індикативні зарплати чи реальні? Яка калькуляція? Навіщо ця гра в теоретичну економіку, коли держава балансує на межі технічного дефолту? Так, може, давайте скасуємо ЄСВ і підвищимо податок на доходи фізосіб? Навіщо нам середній бізнес?»- Акцентував Кулик.

На думку економічного експерта Олександра Охріменка, Кабмін продовжує вигадувати шляхи для надходження грошей до держбюджету, наплювавши на те, що, в разі реалізації проекту, основне навантаження ляже аж ніяк не на «тіньовиків», а на соціально відповідальний бізнес.
«Це ідея МВФ. Вони ж вимагають різко збільшити зростання податків, що знімаються з фізосіб», - сказав у коментарі АСН Охріменко, зазначивши, що обійти ці правила також можна. Наприклад, перевести людей на 0,25% ставки або оформити як стажера».
У тому, що ідея просто не витримує критики, впевнений також економічний експерт Борис Кушнірук.
«Скажу коротко - це бюрократичний маразм», - лише зазначив він.
Без варіантів
Незважаючи на всю критику, у профільному міністерстві наполягають: ідея хороша, вона спрацювала в деяких пострадянських країнах з великим сегментом тіньової економки, наприклад в Болгарії. Міністр соцполітики і праці Павло Розенко стверджує, що, якби не реальна проблема тінізації зарплат, в Україні цей досвід не розглядали б. 

Він зазначив, що держава вже зробила певні кроки на зустріч бізнесу щодо зниження ставки Єдиного соціального внеску (йдеться про закон № 1573 «Про реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізацію фонду оплати праці» про зниження єдиного соцвнеску з 41% до 16,4% .) Але ніякого ефекту від цього ми поки не отримали.

«Бізнес, якщо йому дати волю, взагалі б податки не платив. Але є соціальна відповідальність. І є статистика, яка свідчить, що в абсолютній більшості підприємств керівники отримують мінімальну заробітну плату (1218 грн. - Авт.). Всі чудово розуміють, що такого бути не може. Тому пропонується, що ставка ЄСВ повинна бути не нижче, ніж з трьох-п’яти мінімальних заробітних плат для керівника», - заявив Розенко АСН.

Міністр також пояснив, навіщо віртуалізувати мінімальну зарплату замість того, щоб просто офіційно її підвищити. З ростом «мінімалки» збільшується розмір витрат державного сектору, що сьогодні Україна не може собі дозволити. І зазначив, що напрацювання Пенсійного фонду - поки тільки тема для обговорення, а не 100% прийнята міра. До того ж, гроші, зняті з індикативних зарплат, у підсумку повернуться людям, адже людина, що заплатила більше внесків, у майбутньому отримає вище пенсію.

«Не треба ховатися, треба обговорювати. Ідея не нова», - закликав він.

На зауваження АСН, що індикативна зарплата була улюбленою темою в 2011 році віце-прем’єр-міністра в уряді Миколи Азарова Сергія Тігіпка, Розенко відповів, що це не повинно бути причиною відкидати її сьогодні.

«Я цю ідею підтримував свого часу. Вона не була реалізована, я так розумію через певних моментів. Але це не ноу-хау України. Багато країн пострадянського простору пройшли через цей етап».

coruption.net


Теги статьи: Налог

Дата и время 16 августа 2015 г., 11:46     Просмотры Просмотров: 4389
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

"Налог на мозги": почему айтишников решили выделить в отдельную группу ФЛП и кому это выгодно
Украинские банки установили рекорд по прибыли
Гладковский об обвинениях: мои родители платят налоги на армию, как я могу у них воровать?

Порошенко предлагает Раде согласовать договор по налогообложению
Порошенко раскритиковал налоговую атаку Ревы на малый бизнес
Депутат от БПП поспорил с айтишниками в комментариях Facebook. Но в итоге перешел на оскорбления

Продать на запчасти или вывезти за границу. Минфин предложил два варианта для нерастаможенных евроблях
Через ферросплавные активы Коломойский вывел больше, чем из Приватбанка и "Укрнафты" вместе взятых, - Марунич
Как Минсоцполитики провоцирует новую волну трудовой миграции

Наследство в Украине облагают специальным налогом: раскрыты подробности
«Укрнафта» – лидер по налоговой задолженности среди предприятий
Сергей Фурса: “Пока кто-то не платит налоги, то на кокаин сыну чиновника хватит, а на пенсию не очень”

Комментарии:

comments powered by Disqus
24 марта 2019 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Кто по вашему станет следующим президентом Украины?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.674798