АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 2°C
Харьков: 8°C
Днепр: 10°C
Одесса: 7°C
Чернигов: 1°C
Сумы: 8°C
Львов: -1°C
Ужгород: -1°C
Луцк: -1°C
Ровно: -1°C

Андріївський узвіз знову дерибанять!

Андріївський узвіз знову дерибанять!
Андріївський узвіз знову дерибанять!

Спроба забудувати «майновим комплексом» буферну зону Андріївської церкви – це удар в спину всій пам’яткоохоронній системі України. За час революційних подій кияни призабули небезпеку, яка загрожує історичному центру Києва, і особливо – Андріївському узвозу. Цим скористалися дерибанщики (а вони з Києва нікуди не ділися). Якраз на травневі свята завдяки розслідуванню телеканалу «Інтер» було оприлюднено інформацію про те, що вже «нове і цілковито очищене від корупції» керівництво Міністерства культури погодило приватній фірмі проект, який передбачає чергове спотворення Андріївського узвозу з будівництвом котеджів для багатіїв. Задля окозамилювання проектом передбачено також реставрацію знаменитого «Замку Річарда», хоча приватна фірма, про яку йтиметься нижче, була зобов’язана зробити це ще до 2010 року, і без будівництва котеджів.

  

Після оприлюднення таких фактів, які явно не призначалися для розголошення, Міністерство почало виправдовуватися, та так незграбно, що аж ніяково. 10 травня його прес-служба заявила, що «у "Замку Річарда" у Києві передбачені лише науково-дослідні роботи». Далі – без коментарів: «Міністерство культури України заявляє про необґрунтованість тверджень, що з’явилися у ЗМІ щодо будинку за адресою Андріївський узвіз 15 (відомого як «Замок Річарда»), та прилеглої будівлі під номером 17. Інформація про плани та погодження побудови на цьому місці котеджів не має жодних підстав, а єдині роботи, які на сьогодні погоджені Міністерством культури України мають винятково науковий характер. Якщо точніше, підписані керівництвом Міністерства культури України документи передбачають проведення комплексного дослідження, яке має на меті оцінити стан будівель та визначити необхідні кроки для їх реставрації та реабілітації (а саме: проведення архітектурно-археологічного обміру, інженерно-теологічних досліджень, науково-технологічних досліджень, фотофіксації тощо). Такі роботи не порушують Закону України «Про охорону культурної спадщини», більше того, без них неможливе проведення подальших реставраційних робіт і збереження цієї пам’ятки архітектури для міста. За детальнішою інформацією стосовно цих об’єктів просимо звертатись до замовника (TransNational Resources L.L.C. «УЗВІЗ»), котрий дав згоду на оприлюднення усієї погодженої документації у відповідь на звернення Міністерства Культури України».

І все ж таки коротенький коментар до цього тексту, розрахованого на олігофренів, треба дати. Інженерно-теологічні дослідження, які Міністерство благословило на Узвозі – це круто! Такий вид досліджень варто запатентувати як винахід (порадившись перед тим з теологами). Цікаво тільки, якими вітчизняними чи міжнародними нормативними документами передбачені характер та процедура проведення таких досліджень? А щодо замовника (TransNational Resources L.L.C. «УЗВІЗ»), котрий здуру дав згоду на оприлюднення усієї погодженої документації, - наше йому шанування за його безумну хоробрість! Бо після оприлюднення цього скандального проекту і його громадського обговорення у замовника не залишиться жодного шансу продовжити «тихою сапою» нищити «Замок Річарда» - знакову для Києва пам’ятку.

9 травня сайт «Музейний простір» підключився до відчищання заляпаного мундиру міністерства, опублікувавши коментар Лідії Карпенко, начальника Управління охорони нерухомої культурної спадщини Міністерства культури України: «Відповідно до державних будівельних норм розроблення науково-проектної документації з реставрації пам’яток архітектури національного чи місцевого значення відбувається в декілька етапів. "Проект реставрації з пристосуванням пам’ятки архітектури національного значення по вул. Андріївський узвіз, 15 і будівництва майнового комплексу по вул. Андріївській узвіз, 17" у м. Києві як остаточний проект, за яким наступним кроком є отримання дозволу на проведення таких робіт, не був підписаний Міністерством культури України.

Натомість, Мінкультури був підписаний проект «Реставрація з пристосуванням пам’ятки архітектури національного значення по вул. Андріївський узвіз, 15 та реконструкція з реабілітацією забудови історичної садиби, відбудова та будівництво майнового комплексу з об’єктами соціальної інфраструктури по вул. Андріївський узвіз, 17» в Подільському районі м. Києва стадії «Попередні роботи», в якому викладені результати архітектурних обмірів, історико-бібліографічні відомості про вказаний об’єкт а також програма натурних досліджень та виконання науково-проектних робіт. Крім того, передбачає проведення попередніх науково-технологічного та інженерно-конструкторського обстеження.

Зазначена стадія науково-проектної документації погоджена для обов’язкового врахування в подальшому. Після розробки та затвердження робочого проекту, зовнішній вигляд об’єкту проектування та питання автентичної цінності існуючого архітектурного середовища буде попередньо обговорюватись на Науково-методичній раді з охорони культурної спадщини Мінкультури, до якої входять провідні фахівці галузі та представники громадськості, а також на Містобудівній раді м. Києва. Також питання може бути винесене на публічне обговорення».

Після прочитання всіх цих хитромудрих словес виникає просте запитанння: так Міністерство культури щось погоджувало, чи ні? Відповідь «ні» на це питання була б накращою для історичного Києва його пам’яток і для киян. Та, на жаль, така відповідь уже неможлива. Нове «чисте від корупції» керівництво Міністерства культури погодило кілька найпринциповіших моментів, після чого «дати задній хід» уже неможливо. Тобто подальший проектно-будівельний процес, який обов’язково завершиться будівництвом котеджного містечка на Андріївському узвозі, можна затягнути в часі, але його не можна зупинити. Хіба що київська громада вчинить з TransNational Resources L.L.C. «УЗВІЗ» так, як учинила пару років тому з фірмою Ріната Ахметова, яка теж хотіла забудувати Андріївський узвіз.

Отже, погодження стадії «Попередні роботи» проекту, що називається «Реставрація з пристосуванням пам’ятки архітектури національного значення по вул. Андріївський узвіз, 15 та реконструкція з реабілітацією забудови історичної садиби, відбудова та будівництво майнового комплексу з об’єктами соціальної інфраструктури по вул. Андріївський узвіз, 17», надано неправомірно, оскільки Том 1, щодо якого власне і надано погодження, містить явно недостовірну інформацію, а саме:

  • документація розроблена на підставі історико-містобудівного обгрунтування 2003 р., яке давно втратило чинність; при цьому повністю проігноровано всі документи, які були напрацьовані і затверджені в установленому порядку після 2003 р.;

  • свідомо замовчано пам’яткоохоронний статус території, а саме – належність її до території пам’ятки ландшафту і історії місцевого значення "Історичний ландшафт Київських гір і долин р. Дніпро" та пам’ятки містобудування національного значення "Замкова гора - Андріївський узвіз";

  • не визначено предмет охорони пам’ятки ландшафту і історії місцевого значення "Історичний ландшафт Київських гір і долин р. Дніпро" та предмет охорони пам’ятки містобудування національного значення "Замкова гора - Андріївський узвіз". А без визначення і збереження предмета охорони погоджена міністерством проектна документація (яка не враховує необхідність збереження предмета охорони, тобто усіх цінних рис архітектурного і ландшафтного середовища) обов’язково призведе до неправомірної зміни, тобто спотворення і часткового знищення цих двох пам’яток, що заборонено Законом України «Про охорону культурної спадщини» і є кримінально караним діянням.

І найголовніше в цій похабній історії.

Навіть у томі 1 «Попередні роботи» присутня інформація про те, що реставрація «Замку Річарда» - це лише прикриття для будівництва майнового комплексу з об’єктами соціальної інфраструктури по вул. Андріївський узвіз, 17. Хто ще сумнівається – прочитайте уважно хоча б назву проекту. Що це буде за майновий комплекс, які його функція і параметри – невідомо. Якої інтенсивності транспортний рух він створить на Андріївському узвозі – невідомо. Як від цього руйнуватиметься історична забудова узвозу, які будуть зсуви грунтів на горі Уздихальниці – нікого це не хвилює.

Але є кілька фактів, на сьогодні встановлених достеменно, а саме: після побудови запланованих трьох котеджів висотою в 3-4 поверхи з підземним паркінгом і обов’язковими башточками кияни повністю втратять унікальний внутрішній двір «Замку Річарда», подібного якому немає більше ніде – не тільки в Києві, а й в усій Центрально-Східній Європі. Якщо будемо дивитися на «Замок Річарда» з Подолу, то після забудови вже не побачимо самої пам’ятки, бо на передньому плані будуть височіти новітні котеджі. І останнє – територія по вул. Андріївський узвіз 15, 17 належить до затвердженої буферної зони майбутнього об’єкта всесвітньої спадщини – Андріївської церкви. Українські фахівці та державні органи поклали ціле десятиліття праці на те, щоб київський об’єкт всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Софія Київська і Києво-Печерська лавра» був розширений Комітетом всесвітньої спадщини (м. Париж) за рахунок Андріївської та Кирилівської церков. Відтак навіть теоретичний намір, не кажучи вже про практичну спробу забудувати «майновим комплексом» буферну зону Андріївської церкви – це удар в спину всій пам’яткоохоронній системі України, це акція, спрямована на те, щоб на черговій сесії Комітету всесвітньої спадщини, яка відбудеться влітку цього року, Україна зі своїми пам’ятками «пролетіла, як фанера над Парижем». Чи хочуть кияни такого подарунка від Міністерства культури?

Ольга Хвиля для сайту Компромат Украины и России

 


Теги статьи: Земельные аферыАндреевский спуск

Дата и время 19 мая 2014 г., 13:48     Просмотры Просмотров: 4510
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Под Киевом ради Косюка героев АТО поселили на свалке
Земельные участки Тарутинского полигона площадью более 2800 га возвращены в собственность Минобороны, - военная прокуратура
Спецоперация на Закарпатье: всплыли интересные данные о владельце частной границы

Экс-чиновницу Госгеокадастра взяли под домашний арест по делу о «частной границе»
Схемы Гепы и Допы: как в Харькове распиливали землю площадью в несколько государств
Депутаты, сместившие главу райсовета, тут же занялись аферами с землей (документ)

СМИ высмеяли "клоунов" из "Народного фронта" за нападки на Сытника в Раде
Поддержит ли Высший совет правосудия одесского судью-мошенника?
Подозреваемый во взятке нардеп Поляков обвинил директора НАБУ в причастности к краже 125 га земли

Кручу-верчу, обмануть… Хочу! История махинаций с землей и грозящего банкротства Сергея Попова
Имена депутатов-"смотрящих" Геокадастра в Одессе и области. Гройсману в помощь
Гройсману на заметку: Фамилии «смотрящих» Геокадастра в Одесской области

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

На чьей вы стороне в событиях под Радой?Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.05383