АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -4°C
Харьков: -4°C
Днепр: -1°C
Одесса: 0°C
Чернигов: -3°C
Сумы: -4°C
Львов: -4°C
Ужгород: 0°C
Луцк: -4°C
Ровно: -4°C

Титанове лобі: Абромавічус допомагає Фірташу повернути ГЗК

Титанове лобі: Абромавічус допомагає Фірташу повернути ГЗК
Титанове лобі: Абромавічус допомагає Фірташу повернути ГЗК

Міністр економрозвитку і торгівлі Айварас Абромавічус через свій Twitter оголосив про намір відправити у відставку гендиректора державного підприємства «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» (ДП «ОГХК») Руслана Журило. Свою позицію міністр мотивував тим, що до нього «багато запитань». Forbes з’ясував, кому вигідна реалізація такого сценарію і що криється за спробами міністра «обезглавити» основну титанову компанію країни.

 

Айварас Абромавічус виділив чотири великих держпідприємства, які перебувають під керівництвом міністерства економрозвитку і торгівлі (МЕРТ): «Укрхімтрансаміак», «Укрбурштин», «Електроважмаш», «Об’єднана гірничо-хімічна компанія». Зміну керівництва він ініціював у двох останніх. Але чіткої причини для такого радикального кроку міністр не озвучив.

Цю тему в своїх заявах розвинув старший радник очільника МЕРТ Адомас Аудіцкас. Він також анонсував майбутню зміну керівників підприємств, які, за його словами, «сидять на бюджетних субсидіях, працюють у збиток, потрапляють у корупційні скандали і чинять спротив реформі держкомпаній».

Прибуткова боротьба

Протистояти звинуваченнями МЕРТ вирішив директор ДП «ОГХК» Руслан Журило. Його прес-служба опублікувала заяву, в якій спростувала слова Абромавічуса про нібито зроблену міністром пропозицію про відставку. «Я здивований таким несподіваним формулюванням. І мені нічого не відомо ні про які питання, які нібито є до мене у міністра», − парирував Журило.

За його словами, згідно зі статутом ОГХК, є кілька причин для звільнення її директора, у тому числі: збитковість підприємства, його простоювання, несплата податків, заборгованість по зарплатах, зростання дебіторської заборгованості, порушення антимонопольного законодавства, а також закінчення терміну дії контракту за наймом.

Контракт у Журило закінчується 1 вересня 2019 року. Глава ОГХК запевняє, що «причепитися» до нього за іншими згаданими у статуті пунктами міністерству також не вдасться. «Соціальна відповідальність компанії перед шеститисячним колективом на потрібному рівні. Вчасно і двічі на місяць ОГХК витрачає на виплату заробітних плат понад 30 млн грн. Середня зарплата по комбінатах ОГХК становила в червні 2015 року 5500-6000 грн − один з найкращих показників у галузі», − зазначає Журило. Компанія також обходиться без державних субсидій, про зловживання якими говорив Адомас Аудіцкас.

Глава ОГХК підозрює, що Айварас Абромавічус хоче отримати контроль над держкомпанією з великими фінансовими оборотами. За даними Журило, за сім місяців 2015 року ОГХК заробила 730 млн грн доходів, 207 млн чистого прибутку, а також сплатила до бюджетів усіх рівнів 170 млн грн. Директор ОГХК зазначив, що ці суми становлять більше половини того, що МЕРТ очікувало зібрати у вигляді податків з держпідприємств за весь поточний рік.

«Компанія генерує прибуток, якого не було у Вільногірського ГМК й Іршанського ГЗК за час перебування їх в оренді у «Кримського титану» Дмитра Фірташа», − сказав Forbes Руслан Журило. Восени минулого року ці підприємства увійшли до складу ОГХК, після того як у Дмитра Фірташа закінчилися права на їх оренду.

У Group DF інша статистика: «При управлінні Group DF на Іршанському ГЗК ми добували 308 000 тонн ільменітового концентрату на рік, у той час як за інформацією ОГХК вони цьогоріч поки добули 141 000 тонн. На Вольногорському ГЗК ми добували мінімум 210 000 тонн на рік, їх показники – 83 000 тонн», – повідомили Forbes в прес-службі Group DF.

За версією Журило, успішні результати діяльності ОГХК наштовхнули главу МЕРТ на думку поставити на його місце «свою людину». «Як тільки компанія почала приносити державі прибуток, міністр не раз пропонував менеджменту компанії підтримати призначення на посаду керівника ОГХК Костянтина Лісничого, який є його партнером по бізнесу. Зараз Лісничий за протекцією Абромавічуса керує ДАК «Українські поліметали», − стверджує Журило.

Бурштин розбрату

До складу ДАК «Українські поліметали» входить компанія «Укрбурштин», яка зараз перебуває під загрозою банкрутства. Про намір врятувати її від «штучного банкрутства» і про битву через це з рейдерами Абромавічус у своєму Twitter повідомив 2 вересня.

В ОГХК стверджують, що на одному із засідань у МЕРТ від неї зажадали виділити на порятунок «Укрбурштину» 11,5 млн грн з перспективою подальшого погашення боргу. Пізніше ОГХК отримала відповідний лист від міністерства з вимогою виділити ці кошти, незважаючи на різні профілі діяльності: «Укрбурштин» займається видобутком бурштину, а ОГХК − виробництвом титанових руд. 

ОГХК відмовилася брати участь у такому фінансуванні, засумнівавшись у поверненні коштів збитковим позичальником. Також для виділення коштів, згідно з українським законодавством, необхідна попередня зміна фінансового плану держпідприємства. На урядовому рівні такого узгодження не відбулося.

При підготовці цієї публікації Forbes відправив запит у МЕРТ з проханням прокоментувати інформацію про ймовірну зміну менеджменту ОГХК, а також звинувачення, озвучені Русланом Журило на адресу Айвараса Абромавічуса. Але до моменту виходу матеріалу відповіді редакція не отримала. Forbes готовий опублікувати коментар МЕРТ, як тільки його буде надано.

Грузинський акцент

У ході розслідування ситуації, що склалася навколо ОГХК, Forbes з’ясував, що не тільки Айварас Абромавічус зацікавлений у зміні її керівництва. Свої звинувачення на адресу держкомпанії кілька тижнів тому висунув також голова Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі, який наполегливо спростовує свої можливі перспективи очолити український уряд.

Саакашвілі звинуватив керівництво ОГХК в укладенні свідомо збиткових контрактів на суму 40 млн грн за підсумками тендеру на закупівлю палива в червні поточного року. Згідно з тендерними умовами, компанія купувала його у ТОВ «Енерджі трейд груп» по 24 грн за літр, коли ринкова ціна не перевищувала 19 грн/літр. Але реальна вартість палива для ОГХК від «Енерджі трейд груп» виявилася нижчою: за додатковими угодами на поставку від 15 червня вона становила 21 грн/літр (з ПДВ), а за додатковою угодою від 10 червня − 15,6 грн за літр (без ПДВ).

«Щоб позбавити компанію від усіляких підозр і репутаційних ризиків, я звернувся з листом до прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з проханням розпочати перевірки ОГХК всіма можливими перевіряючими та контролюючими органами», − повідомив Forbes Руслан Журило.

Інтереси Фірташа

За кадром конфлікту ОГХК з МЕРТ залишається Group DF Дмитра Фірташа, якому доводиться шукати компроміс з Арсенієм Яценюком для підтримки свого титанового бізнесу, незважаючи на політичне протистояння з прем’єром.

Яценюк не тільки відмовився продовжувати права оренди Вільногірського ГМК й Іршанського ГЗК у вересні минулого року для «Кримського титану» Фірташа, щоб включити їх до складу ОГХК. Крім того у квітні нинішнього року Кабмін делегував ОГХК управляти 51% ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» (ЗТМК), 49% якого належить структурі Фірташа − Tolexis Trading Ltd. Після такого повороту подій Фірташ в одному зі своїх інтерв’ю передрік, що вже восени цього року ОГХК може припинити існування.

Незважаючи на протистояння, Фірташ змушений підтримувати співпрацю з Іршанським ГЗК. Тому що титанодобувні підприємства бізнесмена − Міжрічинський ГЗК і «Валки-ільменіт», розташовані в Іршанську, не можуть обійтися без доводочної фабрики Іршанського ГЗК. Вони виробляють чорновий концентрат, який не годиться для його подальшої переробки в двоокис титану на потужностях «Кримського титану» (з весни 2015 року − «Юкрейніан Кемікал Компані»). Немає можливості постачати його в такому вигляді й на експорт.

Тому Group DF потрібна доводочна фабрика, яка повинна доводити вироблений підприємствами групи напівфабрикат до потрібної кондиції. «Зараз рудники Group DF змушені збагачувати свій концентрат на потужностях ОГХК, а саме − на Іршанському ГЗК», − розповів Forbes перший заступник гендиректора ОГХК Олександр Гладушко.

Зараз, за інформацією Forbes, на Іршанському ГЗК одну з двох працюючих збагачувальних фабрик зупинено.

Вартість даної послуги для компанії Фірташа він не розкриває. За інформацією Forbes, Group DF вона обходиться в кілька мільйонів гривень щомісяця.

Проблема Дмитра Фірташа в тому, що дані витрати істотно підвищують собівартість одержуваної продукції і здорожують кінцевий продукт − двоокис титану. Це робить компанію менш конкурентоздатною на кінцевому ринку.

Необов’язковий інвестор

Каменем спотикання у взаєминах Group DF і ОГХК став також Запорізький титано-магнієвий комбінат. За інформацією Forbes, після того як держпакет акцій підприємства потрапив в управління ОГХК, підконтрольна Фірташу Tolexis Trading Ltd стала активно домагатися скорочення інвестзобов’язань перед цим підприємством, які були прописані в приватизаційному договорі. За умовами ФДМ, компанія повинна вкласти в модернізацію ЗТМК $110 млн.

В даний час структури Фірташа лобіюють зміни в стратегічну програму розвитку і модернізації запорізького підприємства. А саме − замість будівництва нового виробництва титанового шлаку потужністю 150 000 т на рік у Фірташа хочуть модернізувати вже діючі старі потужності на 45 000 т на рік.

Будівництво нової ділянки ректифікації тетрахлориду титану продуктивністю 80 000 т у бізнесмена пропонують замінити модернізацією наявного; а замість створення виробництва губчастого титану потужністю 20 000 т на рік пропонують замінити проектуванням нового виробництва такої ж потужності. Таким чином, інвестор намагається відкласти модернізацію основного виробництва на заводі і зменшити суму інвестицій.

 

За словами Гладушка, ОГХК не погодилася із пропонованими Tolexis Trading Ltd змінами в інвестзобов’язання щодо Запорізького титано-магнієвого комбінату і не дозволила компанії скоротити витрати на модернізацію підприємства. І тепер, як стверджують у ОГХК, у Фірташа намагаються задіяти МЕРТ для вирішення своєї проблеми, хоча ЗТМК не входить до переліку обʼєктів, підпорядкованих міністерству.

Forbes адресував Group DF питання: чи зацікавлена компанія у зміні керівництва ОГХК і чи вживає для цього якихось заходів? «Питання призначення чи зміни менеджменту ОГХК − виняткова прерогатива держави. Оскільки ОГХК − це державний актив, то подібні призначення здійснюються в рамках регламентів уряду», − відповіли Forbes у прес-службі.

Там також акцентували, що групою було вкладено в ЗТМК обіцяні інвестиції в сумі $ 110 млн, хоча термін реалізації обов’язкової інвестпрограми ще не закінчився. «Виробничі показники виконуються. Держава отримала дивіденди. Проект на Запорізькому титано-магнієвому комбінаті показує ефективність державно-приватного партнерства», – відзначили в прес-службі Group DF.

Анонсована відставка голови ОГХК, яку затіяв МЕРТ, зіграє на руку групі Фірташа. Його компанії вигідно встановити лояльний для себе контроль над комбінатами, які входять у структуру ОГХК, напередодні підписання контрактів на постачання титанової продукції в 2016 році. Сезон їх укладення − жовтень-листопад.

http://forbes.net.ua


Теги статьи: ФирташАбромавичус Айварас

Дата и время 09 сентября 2015 г., 10:51     Просмотры Просмотров: 7358
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
14 декабря 2018 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Поддерживаете ли вы введение военного положения?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.075552