АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -1°C
Харьков: 0°C
Днепр: 2°C
Одесса: 6°C
Чернигов: -1°C
Сумы: 0°C
Львов: -1°C
Ужгород: 0°C
Луцк: -2°C
Ровно: -2°C

ДІЯННЯ КРУТОВА, АБО ХТО ЗЛИВАЄ АТО?

ДІЯННЯ КРУТОВА, АБО ХТО ЗЛИВАЄ АТО?
ДІЯННЯ КРУТОВА, АБО ХТО ЗЛИВАЄ АТО?

14 квітня 2014 року, у зв’язку з трагічною невдачею спецоперації у м. Славянськ, яка супроводжувалася загибеллю співробітників спецпідрозділу «А» СБ України, в.о. Президента України  Олександр Турчинов прийняв рішення про зміну керівництва антитерористичного центру. Своїм указом, він змістив з посади керівника Центру Віталія Циганка, колишнього начальника Департаменту захисту національної державності СБ України, та призначив на його місце Василя Крутова – першого керівника Управління «А».  Навряд чи хоч одне інше рішення в.о. Президента мало таку підтримку в народі та силових відомствах. Василь Васильович людина вельми заслужена, цілий генерал-лейтенант, має державні нагороди, і, нібито, добре знає свою справу. Слід зазначити, що в контексті проведення антитерористичної операції, поняття «добре знає свою справу» має дуже чітке визначення. 

  

Зокрема, для військовослужбовців, які  приймають в ній участь, – це означає, що командир вміє досягати поставлених цілей без втрат або, на крайній випадок з мінімальним їх числом. Для керівництва держави – це командир, який розуміє стратегічну задачу та досягає її.

З першого погляду, кращої кандидатури для керівника антитерористичної операції (АТО) в Україні немає. Адже Василь Васильович доктор юридичних наук, професор, автор наукових праць почесний президент «Міжнародної антитерористичної єдності», майстер спорту, призер чемпіонатів – тобто професіонал.

У той же час, до підготовки даного матеріалу нас спонукав один неприємний факт: після зміни керівництва, провали у ході проведення АТО не припинилися. Більш того, за свідченням безпосередніх учасників, зокрема бійців спецпідрозділу «Альфа» СБ України, вони набули системного характеру.

У розмові з журналістом нашого видання, один із ветеранів підрозділу зазначив: нажаль повертається 1998 рік, коли В. Крутов керував «Альфою». Незважаючи на те, що подальшого розвитку розмова не набула, стало зрозуміло, що з Василем Васильовичем не все так просто і радісно, як намагаються показати вітчизняні ЗМІ.

Аналіз отриманих матеріалів вказує, що В. Крутов ще в 90-ті роки встановив стійкі зв’язки з рядом кримінальних угруповань (яким передавав інформацію про заплановані проти їх членів спецоперації) та співпрацює з ними до даного часу. Перебуваючи на посаді офіційного представника СБ України в Російській Федерації, встановив неофіційні контакти з російськими спецслужбами. Після повернення в Україну, під прикриттям Української спілки промисловців і підприємців (очолюваної А. Кінахом) керував колишніми силовиками, які виконували спеціальні акції в інтересах сім’ї колишнього президента України В. Януковича. Через дружину Надію Крутову-Шестак, підтримує стійкі зв’язки з представниками керівної ланки Партії Регіонів.

Викладені висновки обґрунтовуються наступним.

Ім’я Василя Крутова стало широко відомим у 1994 році, після його участі в операції по доставці в Україну надрукованої за кордоном гривні. Однак, поза увагою засобів масової інформації чомусь зостався той факт, що далеко не всі вантажі супроводжував особисто Василь Васильович. Іншим учасником цих подій також був колишній співробітник СБ України Юрій Колесник, який відмічав, що всі інші перевезення, де п. Крутов безпосередньо не був задіяний, проходили з ризиком втрати вантажу. Наприклад, з незрозумілих технічних причин, ледве не загинув вантажний літак, який здійснював доставку партії нової української валюти з Парижу до Києва.

Нагадаємо, що кінець 90-х років пам’ятний більшості українців як період розгулу злочинності. З метою боротьби з організованою злочинністю та корупцією, в структурі СБ України було створене відповідне управління – управління «К». Саме з цим підрозділом, в більшості взаємодіяли співробітники «Альфи», які здійснювали фізичне затримання злочинців, після легалізації матеріалів, здобутих оперативниками.

Але протягом 97-98 років, оперативники почали помічати дивну тенденцію – кількість результативних операцій «Альфи» стрімко знижується. Злочинці почали «зніматися» з адрес, бо їм завчасно повідомлялось про заплановані затримання. Конфлікти між підрозділами набули постійного характеру.

«Точку зливу» інформації шукали всі, і «альфівці», і «кашники». Але знайти не могли. Переломним моментом став 1998 рік, коли знову зірвалася ретельно спланована у суцільній секретності операція по затриманню одного з кримінальних авторитетів у м. Херсоні. Як в подальшому виявилося, його будинок був насправді фортецею, і лише дивом усім бійцям вдалося живими повернутися в місце розташування частини.

У той час колеги вже були впевнені у нечесній грі пана Крутова. Підозри, які спочатку ґрунтувалися на інформації про позаслужбові контакти та стійкий ріст особистих статків «шановного генерала», поступово переросли у впевненість.

Інформація про причини провалів спецпідрозділу була доведена до керівництва держави, зокрема до Президента України Л. Кучми, який прийняв рішення змістити В. Крутова з посади начальника Управління «А». Варто відзначити, що при наступному керівникові – Олександрі Бірсані, подібні провали припинилися.

А п. Крутов відправили «на підвищення». З 1998 року він зайняв посаду заступника голови СБ України. Хоча старих звичок не полишив.

Так, за інформацією колишнього командира підрозділу «Альфи» Управління СБ України у Тернопільській області О. Шавуляка, невдовзі після підвищення В. Крутова, останній подзвонив п. Шавуляку на мобільний телефон та попросив «перевірити» одну цікаву адресу в м. Тернополі. Своє прохання В. Крутов супроводив рекомендацією: їхати самому, нікого з бійців із собою не брати. І це в той час, коли на будь-які заходи, в т.ч. і на робочі наради, п. Шавуляк виїжджав в супроводі водія та одного із співробітників спецпідрозділу.

Прохання В. Крутова було виконано частково, і лише це врятувало Олега Маркіяновича від великих проблем: прибувши за названою керівником адресою він виявив, що в будинку була скоєна розправа, тільки в коридорі було виявлено 2 трупи – власника будинку і його дружини.

«Чуйка» спрацювала, і .п. Шавуляк до будівлі не зайшов. Найбільші питання до В. Крутова виникають у зв’язку з тим, що співробітники МВС прибули на адресу вже через 3 -5 хвилин після появи Шавуляка у дворі (яка визначна оперативність). А от телефон Крутова в цей час уже знаходився поза зоною досяжності.

Не зміг пояснити Василь Васильович своє прохання і в подальшому, після закінчення оперативно-слідчих дій, ні офіційно ні у суто чоловічій розмові.

А у 2000 році, В. Крутов поїхав у довгострокове відрядження до Москви, в якості офіційного представника СБ України у Російській Федерації.

Наукову діяльність В. Крутова висвітлювати просто не варто. Він такий же «професор» і «доктор», як наш колишній президент чи один з друзів Василя Васильовича на прізвисько «Кирпич» – Геннадій Биструхін.

А от зупинитися на його діяльності в РФ варто. Оскільки саме там відбулося остаточне його залучення до конфіденційного співробітництва з спецслужбами РФ. Ні, це не було класичне вербування на моральній основі чи основі фінансової, чи іншої не протиправної зацікавленості. Просто В. Крутов став «нашою людиною». Але «нашою» не для нас.

Після повернення в Україну, певний час пропрацював на керівних посадах у СБ Україні та Раді національної безпеки та оборони, звідки був відряджений до Української спілки промисловців та підприємців, по посаді першого заступника Голови СБ України (тобто із збереженням фінансового забезпечення по посаді, та виплатою за звання генерал-лейтенанта і усіх надбавок).

У той же час, Василь Васильович був далеким від питань корпоративної безпеки та формування Недержавної системи безпеки України, як це передбачалося його функціональними обов’язками. Насправді він очолював блок колишніх силовиків для вирішення «критичних» питань (аж до ліквідації непотрібних або неслухняних осіб), до якого входили «колишні» спецназівці, службовці внутрішніх військ, департаменту виконання покарань тощо.

Слід зазначити, що чітка структура у угруповання В. Крутова була відсутня. Це швидше нагадувало групу «хлопчиків по виклику», хоча це жодним чином не впливало на їх ефективність по акціям фізичного впливу.

В подальшому, якимось цікавим чином В. Крутов зайняв посаду заступника директора ще в одній цікавій комерційній структурі ТОВ «Кувейт Енерджі Юкрейн» (колишня ТОВ «Бурова компанія «Рудіс») – компанії, що функціонувала у монополізованій сім’єю Януковича нафтогазовій сфері. При цьому, офіційна заробітна плата Василя Васильовича у вказаному товаристві складала 120 тис. грн. на місяць (без обов’язкових відрахувань).

Крім цього, питання діяльності ТОВ «Кувейт Енерджі Юкрейн» знаходилися у компетенції спеціально виділеної «сім’єю» особи – Едуарда Ставицького – колишнього міністра енергетики і вугільної промисловості. До речі, на даний час СБ України проводиться розслідування співпраці (фактично розкрадання державних коштів) НАК «Укргазвидобування» і вказаного вище товариства. Здобута інформація вказує на безпосередню причетність В. Крутова до зазначених злочинних схем.

Усі викладені факти вказують на те, що ідейно В. Крутов – людина сім’ї та Росії. Він не просто пов’язаний з сім’єю колишнього президента, він входить до її складу. І тому очікувати від нього ефективного керівництва АТО марне витрачання часу, оскільки цілі і задачі АТО на сході України прямо протилежні цілям і задачам як «сім’ї» так і РФ, а отже і особисто В. Крутова.

Інше питання – чи вигідно РФ мати «свою людину», як керівника антитерористичної операції, учасники якої протидіють фактично російським найманцям? Безперечно вигідно.

І що ж на разі робить Василь Васильович? Дві речі – п’є і інформує протилежну сторону про плани та наміри своїх підлеглих. Ось так і сталося захоплення трьох співробітників «Альфи» в м. Горлівка. Тому і гинуть чесні офіцери.

Для бійців «Альфи» вже стає правилом: отримав наказ від керівництва, погодив маршрути висування та розгортання, вимкни телефон і зроби по своєму. І тоді буде щастя: і бойову задачу виконаєш, і додому живим повернешся.

Адже «Альфа» підрозділ не тільки спеціальний, а й специфічний. Там шило в мішку не сховаєш, а деструктивна діяльність керівників може бути покарана самими підлеглими. Або колегами полеглих (вибачте за сумні натяки). Ось тому, Василь Васильович, вас ледве не «промотивували» на похороні загиблих в АТО співробітників. Прийти туди Вам було не соромно?

А вам, хлопці, які чесно виконують свій обов’язок і залишаються вірні присязі, велике спасибі і низький уклін. Люди, які думають – вони все розуміють. І відсутність політичної волі у «горе-уряду», і бездіяльність керівників, і відсутність забезпечення.

Ми вдячні вам, що ви, як казав Михайло Жванецький «невзирая на…». Дай Бог, вам усім повернутися додому живими і здоровими.

А таким як Василь Крутов пам’ять буде напевно інша…

 

Джерело: Media100.org


Теги статьи: АТОКрутов

Дата и время 22 мая 2014 г., 23:07     Просмотры Просмотров: 8529
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Чего вы больше всего ожидаете в следующем году?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.097344