АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 4°C
Харьков: 0°C
Днепр: 1°C
Одесса: 5°C
Чернигов: 2°C
Сумы: 0°C
Львов: 3°C
Ужгород: 5°C
Луцк: 3°C
Ровно: 3°C

Розслідування TBi: "Золотий" пісок крізь пальці

Розслідування TBi: "Золотий" пісок крізь пальці
Розслідування TBi: "Золотий" пісок крізь пальці

Середній земснаряд за зміну намиває до 2,5 тисяч тонн піску, вартість однієї – 40 гривень. Реалізація приносить 100 000 гривень. За рік виходить 25 мільйонів. Яку частину цієї суми отримує бюджет і чи отримує?

Відповіді шукав журналіст "Знаку оклику!" Максим Савчук.     

Як зупинити земснаряд

Вони нищать усе живе на дні річок та озер, руйнують береги, завдяки їхній роботі багатії насипають приватні пляжі й укріплюють захоплені підходи до води, а будівельні фірми отримують річковий пісок практично задарма. 

2009 рік. Жуків острів. Своєрідний пік незаконної роботи земснарядів у Києві. Активісти, обурені бездіяльністю контролюючих органів, десантуються на трубі насосної станції і силоміць зупиняють роботу земснаряду.

Трохи раніше через цей земснаряд забили до смерті пенсіонера Олексія Гончарова. Чоловік скаржився на незаконний намив до міліції і не зважав на погрози. Врешті ділки оцінили пісок дорожче, ніж життя чоловіка.

Через чотири роки після тих подій столичні екологи знову забили на сполох. Проблема зі земснарядами і надалі залишається невирішеною. А шість кримінальних проваджень, які відкрила цього року екологічна прокуратура, не дуже-то лякають організаторів намивів.

"Є кілька моментів. Перший – що знищуються місця масового розмноження риби, – каже еколог Володимир Борейко. – Вона нереститься в теплих мілководних місцях. І саме в цих місцях працюють земснаряди. Друге – знищуючи місця нересту, вони паралельно нищать місця гніздування водоплавної птиці. Третій момент – змінюється гідрологічна система самого русла річки. Вода буде йти в інший бік, буде, скажімо, розмивати мости".

Тож "Знак оклику!" вирушає у рейд спільно з головою Асоціації рибалок України, аби побачити все на власні очі. Олександр Чистяков погодився показати місця найбільш скандальних намивів піску із Дніпра у Києві.

Перший об’єкт зупинився нещодавно, зараз він відімкнений від труби. Але, за словами Олександра Чистякова, за нетривалий час завдано непоправної шкоди: "Острів Великий зменшився на 27%. Він змушений затягувати завдані йому рани. Порушено кілька справ, іде розгляд".

А це Жуків острів – заповідна територія, де взагалі здійснювати господарську діяльність заборонено. Однак тут уже 8 років і намивають, і складують пісок.

"Ось у заповіднику стоять – раз, два, три і ось чотири – земснаряди, – рахує Олександр Чистяков. – Природа вільно чи мимоволі прагне затягнути рани, завдані її тілу, і відбувається зсув ґрунту, обсипання берегів. Ось позад мене видно наочно, як падають дерева у воду".

Сахара над Дніпром

Трохи далі від Жукового починаються укріплені намиті бетонні береги приватних маєтків елітного району Конча-Заспа. Крім того, що людям закрито доступ до річки, є і ще одна біда. Заганяючи береги в бетон, річку позбавляють можливості очистити свої води, бідкається Олександр Чистяков. Адже річка, просочуючись крізь берег, очищає воду і повертається вже чистою.

Навпроти – готовий майданчик під будівництво. Колись тут буяла зелень і зеленіли луки. Тепер за допомогою земснарядів намили собі отаку-от пустелю Сахару для будівництва котеджного містечка.

А цей чи не найбільший намив у Києві, поблизу Південного мосту, найбільш показовий – тисячі кубів піску на узбережжі. Інженери забили на сполох – мовляв, видобуток може призвести до тріщин опор Південного мосту. Тільки тоді екологічна прокуратура відкрила кримінальне провадження. Два земснаряди відбуксували на так зване кладовище суден. Один насос відключили.

За нашим законодавством, у 500-метровій зоні біля гідротехнічного і стратегічного об’єкта, яким є міст, навіть купатися заборонено, нагадує Олександр Чистяков.

Ми вирішили з’ясувати, хто і для чого так нахабно взявся за цей скандальний намив.

Єдиний земснаряд біля Південного мосту впродовж нашого водного рейду не подавав ознак активного життя. Однак уже за кілька днів ми побачили, що втручання прокуратури ніхто не сприйняв серйозно.

Не зважаючи на те, що екологічна прокуратура наклала арешт на всі земснаряди, які працюють біля Південного мосту, знімальна група "Знаку оклику!" побачила, що один із них зараз активно працює. Ми викликали міліцію, аби вона розібралася з цією ситуацією. В Законі України про міліцію чітко вказано: якщо є підозра щодо злочину, то оперативний працівник має право безперешкодно проходити до будь-якого підприємства будь-якої форми власності.

На наряд чекаємо з півгодини. Проте правоохоронці не мають особливого бажання втручатися.

Працівники земснаряду виграють час – зупиняють техніку і покидають майданчик.

Поки їхала міліція, а потім довго тримала знімальну групу "Знаку оклику!" із паперовими справами, написанням заяв та протоколів, ділки встигли відчепити земснаряд від труби – аби приховати сліди злочину.

Натомість охоронець каже: пісок використовують і як насип, і як будматеріал.

Зрештою, для коментаря "Знаку оклику!" приїздить особисто керівник слідчого відділу міліції. Він скупо констатує: кримінальне провадження вже відрито. В.о. начальника слідчого управління Дарницького УМВС Андрій Артюх повідомляє, що слідчий відділ Дарницького районного управління почав кримінальне провадження за фактом незаконного використання надр за статтею 240 КК України.

Журналісти "Знаку оклику!" з’ясували: намив піску тут здійснює  ПАТ "Київопорядкомплект". Це структурний підрозділ найбільшого київського забудовника – "Київміськбуду". Підрядником виступає ТОВ "Собі", яке надає для цього земснаряди. У перспективі берег Дніпра прикрасить чергове бетонно-скляне творіння товариства "Столиця".

До речі, цей же "Київопорядкомплект" намиває пісок і під уже згаданим Жуковим островом. Хоча офіційно цей склад закрито і опечатано.

Ми приїхали до керівника "Київопорядкомплекту". Не бажаючи показувати обличчя країні через скромність, він завірив: підприємство робить добру і корисну справу.

Олександр Швець, керівник ПАТ "Київопорядкомплект": "У нас є вся необхідна документація для проведення цих робіт. Якщо вийнятий ґрунт виявиться піском, який відповідає стандартам тощо, і його буде визнано корисною копалиною, то обов’язкові платежі… У Києві катастрофічна ситуація з замулюванням. Дніпро міліє, цвіте, там усе нехороше розвивається, і ситуація, скажімо так… Це в тому разі, якби ви сказали, що Дніпро забруднено, і наша компанія вирішила розчистити його, – то це була б одна річ. А якщо ви видобуваєте, фактично, корисну копалину, то тут уже йдеться про бізнес, а не про користь для Дніпра. Тут іде мова про все…"

Індульгенція на бізнес

Тобто за формальним дозволом міської влади нібито зробити добру справу – поглибити замулене дно Дніпра – насправді криється індульгенція на безконтрольний видобуток цінного ресурсу – річкового піску.

В екологічній прокуратурі визнають: це справді напівлегальний бізнес. У кращому разі бізнесмени мають частину документів на розчистку дна. Однак при цьому отримують тисячі тонн намитого піску, який або продають, або самі використовують для будівництва. Держава від того не отримує нічого, бо має спочатку довести, що це саме пісок, а не щось інше.

"Пісок як надра, який законодавчо визначено як корисні копалини, – для цього потрібно провести ще додаткові дослідження, – наголошує заступник Київського міжрайонного екологічного прокурора Ігор Добринін. – Після того, як фахівець дає висновок, що це дійсно є піском, тоді можна стверджувати, що це дійсно корисна копалина. А якщо на тому етапі, коли це піднімають із дна, – то це суміш".

Як закінчиться епопея під Південним мостом, поки що невідомо. За словами Ігоря Добриніна, зареєстроване кримінальне провадження, ведеться досудове розслідування.

Найцікавіше те, що попри намив тисяч кубометрів піску із водойм фінансовий департамент Київської адміністрації навіть не обліковує, скільки податків отримало місто від його реалізації. А в Міністерстві доходів і зборів чи то теж не мають таких даних, чи справді – як пишуть – не хочуть для цієї інформації заводити окрему графу.

Податківці на запит ТВі щодо видобутку річкового піску відповіли, що органи ДПС України не є розпорядниками інформації за запитами, зокрема інформації, яку можна отримати шляхом узагальнення, аналітичної обробки даних або яка потребує створення в інший спосіб.

От, звідси, й арифметика: середній земснаряд за зміну намиває до 2,5 тисяч тонн піску, вартість однієї – 40 гривень. Реалізація приносить 100 000 гривень. За рік набігає 25 мільйонів. А скільки з цього отримує бюджет і – головне – чи взагалі отримує, – відповіді немає. Ці гроші втікають, як пісок крізь пальці.
 
TBi

Теги статьи: Коррупция

Дата и время 10 сентября 2013 г., 00:00     Просмотры Просмотров: 7378
Комментарии Комментарии: 0


Похожие статьи

Волынские таможенники незаконно освободили водителя от уплаты 300 тысяч гривен
Мэр Житомира заявил, что медики требовали «благотворительные взносы», те решили уволиться
САП открыла дело из-за связанного с Ермаком коррупционного скандала

Хищения в оборонке: экс-руководство ведущего завода купило неисправного оборудования для армии на $1,7 млн
"Пленки Ермака": журналисты установили всех фигурантов
Нового главу «Центрэнерго» назначили без конкурса — кандидата предложил советник Сенниченко

«Нові обличчя у Новій митниці» или кто такой Денис Шендрик
Лерос нанес термоядерный удар не только по Ермаку, но и по Зеленскому — Бутусов
Скандальні “розмови Єрмака” записував власник аграрної компанії із Рівненщини

Скандал с братом Ермака разгорелся с новой силой: в сеть слили новое видео
Разыскиваемый преступник Владимир Рущак получил пост «министра» у террористов
Пойманный на взятке в $150 000 бывший прокурор и зять Сергея Кивалова 4 года избегает наказания и розыска

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Поддерживаете ли вы открытие рынка земли?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.207371