АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 0°C
Харьков: -3°C
Днепр: -2°C
Одесса: 3°C
Чернигов: -2°C
Сумы: -3°C
Львов: 6°C
Ужгород: 9°C
Луцк: 5°C
Ровно: 4°C

Назад у минуле

Назад у минуле
Назад у минуле

Однією з причин того, що українці вийшли на Євромайдан, було свавілля влади стосовно бізнесу. При Вікторі Януковичі спокійно працювати могли лише компанії, що належать Сім’ї та донецьким олігархам. Решта в будь-який момент могли стати предметом полювання, їм могли висунути претензії за відомою схемою — перевірка, відкриття кримінальних справ, пропозиція про продаж. Сама схема замовлялася нагорі, а реалізовувалася, як правило, міліцією і податковою. Та, зважаючи на все, сьогодні ситуація не змінилася, і перевірки, які супроводжуються пропозиціями продати бізнес, тривають.

З початку квітня всю увагу громадськості прикуто до антитерористичної операції та подій на Сході України. Тому розпочата МВС і податковою масштабна перевірка цілої низки аграрних трейдерів, супроводжувана наполегливими "пропозиціями" з боку "доброзичливців" продати свій бізнес, залишилася без уваги.

Про те, що Міністерство доходів і зборів проводить нині масштабну перевірку транснаціональних і публічних компаній агропромислового комплексу України, заявив заступник міністра доходів і зборів Володимир Хоменко. "Сьогодні ми проводимо активні слідчі дії, тому що вони відмовляються платити", — уточнив В.Хоменко.

У повідомленнях ЗМІ з цього приводу цитувалася думка генерального директора Української аграрної конфедерації Сергія Стоянова, згідно з якою такі претензії до транснаціональних і публічних компаній можуть негативно позначитися на інвестиційному кліматі країни і розвитку АПК України. "Ці компанії проходять щорічний аудит великої четвірки, експертизі якої довіряє весь світ. Тому ці перевірки ні до чого хорошого не приведуть", — вважає він.

Невдовзі у медіа-просторі з’явилася інформація, що серед об’єктів перевірки є й українські — публічні агрохолдинги "Миронівський хлібопродукт" і "Кернел", а також такі компанії, як "Київміськбуд", "Агромарс", "Креатив", Ukrlandfarming та інші.

"Паралельно до представників цих компаній приходять представники Міністерства доходів і зборів. Вони заявляють, що представляють податкову міліцію і готові за різні суми вирішити проблему", — розповідає співрозмовник на аграрному ринку.

Самі перелічені учасники ринку традиційно офіційних коментарів щодо ситуації не дають. Однак надбанням громадськості стала інформація, що приводом для перевірки слугувало звернення якоїсь громадської спілки "Українська асоціація експортерів та імпортерів" до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова (від 15 квітня ц.р. — копія є в розпорядженні DT.UA). У ньому зернотрейдерів звинувачували у вчиненні кримінальних злочинів за статтями 191, 205, 239, 321, 364 і 366 Кримінального кодексу України.

Незабаром розкрилася досить примітна обставина: як виявилося, в асоціації, яка так добре обізнана із ситуацією на аграрному ринку, сьогодні відключені сайт (http://www.uaie.org) і телефони, а за зазначеною у листі адресою (пров. Новопечерський, буд. 19/3, корп. 3, кімн. 12А) офіс асоціації не функціонує.

Як заявляє партнер юридичної фірми "Правові партнери" Андрій Доманський, силові структури досить часто використовують для відкриття господарських кримінальних справ "кишенькові" асоціації, які в потрібний момент направляють необхідні заяви, що може стати підставою для порушення кримінальних справ. "Такі структури мають митниця, СБУ, МВС, податкова, тобто всі силовики", — стверджує пан Доманський.

Лист, що надійшов у розпал антитерористичної операції, напрочуд оперативно був розписаний главою МВС Арсеном Аваковим на заступника міністра внутрішніх справ Володимира Євдокимова, голову департаменту боротьби з економічною злочинністю МВС Василя Пісного і начальника податкової міліції Володимира Хоменка.

І вже в листі від 28 квітня ц.р. заступник начальника департаменту боротьби з економічною злочинністю МВС Олександр Сидоров у листі на пана Пісного відрапортував про відкриття 11 кримінальних справ проти агротрейдерів (копія є в розпорядженні DT.UA).

Тут варто взяти паузу і докладніше процитувати більш ранні публікації про те, чим запам’яталися люди, які проводять розслідування проти найбільших учасників аграрного ринку.

Сумнівний склад

За інформацією ряду ЗМІ, з посиланням на джерела на агроринку, два головні ініціатори розпочатого проти аграріїв розслідування — це заступник міністра внутрішніх справ Володимир Євдокимов і начальник податкової міліції Володимир Хоменко.

Про обох досить багато писалося. Так, "Обком" із посиланням на статтю в "Гранях+" від 26 квітня 2004 р. писав (у публікації від 15 грудня 2005 р.), що з 2001-го по квітень 2004 р. В.Євдокимов обіймав посаду начальника департаменту карного розшуку. Однак, за інформацією журналістів, міністр МВС Микола Білоконь звільнив його "за дуже сумнівну репутацію" і зв’язки з кримінальним світом.

Як зазначали "Грані+", Євдокимова звільнили, оскільки "у коридорах МВС давно говорили про його сумнівні зв’язки з одіозними особистостями на кшталт донецького авторитета на прізвисько "Футболіст", запідозреного нещодавно у зв’язках із сепаратистами.

Видання також пов’язує Євдокимова з участю у фальсифікації кримінальної справи за обвинуваченням екс-прем’єра Павла Лазаренка в убивстві екс-голови Нацбанку Вадима Гетьмана.

За словами журналістів, Євдокимов, будучи начальником управління по боротьбі з організованою злочинністю в Луганській області, "здав підопічних кримінальників Генпрокуратурі для того, щоб на них навісили участь у замовленому вбивстві Гетьмана".

Після цього він одержав посаду голови департаменту карного розшуку МВС України.

Крім того, "Обком" стверджує, що коли Євдокимов очолював Луганський УБОЗ, місцева організована злочинність в області "почувалася повними господарями регіону".

Не менше претензій було і до нового голови податкової міліції. Як повідомляють "Українські новини" (від 13 травня 2014 р.), Володимир Хоменко обіймає посаду з березня 2014 р. З 2007-го по 2009 р. він працював заступником міністра внутрішніх справ, був звільнений за підозрою в корупційних діях. Зокрема, Володимир Хоменко, котрий обіймав посаду начальника головного управління МВС України в АР Крим, був звинувачений в одержанні хабарів і контролі над компанією, що займалася обготівковуванням грошей. Гучним звинуваченням стало також перешкоджання з боку Хоменка боротьбі з квитковими спекуляціями на залізниці.

Варто згадати, що після зміни влади МВС комплектувалося за квотою "Батьківщини", за якою прийшли і Євдокимов, і Хоменко.

Формально "Батьківщина" декларує, що силовики не повинні займатися шантажем. "Силові структури, включаючи прокуратуру та МВС, а також податкова й митниця мають припинити займатися тим, чим вони займалися в часи президентства Януковича, — лобіюванням інтересів окремих підприємницьких структур і чиновників", — заявив DT.UA лідер фракції "Батьківщини" у Верховній Раді нардеп Сергій Соболєв.

Однак, за його словами, ключова проблема Міністерства доходів і зборів — це дуже незрозуміла система збирання податків. Це призводить до того, що пояснення податківця і митника значать набагато більше, ніж чинне законодавство. "Тому вважаю, що тотальна реформа силових структур, податкової та митниці дасть можливість відійти від корупційних схем, які ще існують", — говорить пан Соболєв.

Фактично ж для викорінювання корупції в органах влади нічого не робиться, і бізнес продовжує перебувати в ситуації, коли в будь-який момент нікому не відома асоціація може поставити під сумнів нормальну роботу компаній.

Чекаємо змін

Ситуація з аграріями — далеко не єдиний приклад, коли представників "Батьківщини" звинувачують у використанні службового становища для одержання контролю над активами і фінансовими потоками.

Раніше президент ХК "Київміськбуд" Ігор Кушнір заявив про причетність в.о. заступника голови адміністрації президента Андрія Сенченка до спроб рейдерського захоплення підприємства. "Своїми виступами в ЗМІ заступник голови адміністрації президента практично підтвердив свою участь у захопленні та спробах зміни наглядової ради і правління компанії. Усе це відбувається після того, як раніше побудований у Криму бізнес Сенченка сьогодні став неактуальним. Тому він намагається зробити певні кроки із захоплення бізнесу в Києві, — говорить пан Кушнір. — Сьогодні вони спробують провести нелегітимне засідання наглядової ради, щоб передати керівництво компанії родичеві Сенченка — Сергію Велижанському".

Можливо, у роботі пана Кушніра, призначеного при минулій владі, справді мали місце порушення, але також очевидно, що Сенченко просто намагається скористатися ситуацією, щоб змінити керівництво на близьку до себе і до "Батьківщини" людину. Тобто поставити "на потік" свого представника.

Голова комітету Верховної Ради з питань підприємництва, регуляторної та антимонопольної діяльності Олександра Кужель зазначає, що якщо окремі представники МВС і податкової не перестануть діяти тими самими методами, якими діяла команда Захарченка, Клименка й Арбузова, то все може закінчитися новим бунтом бізнесу. "МВС і податковій міліції доведеться працювати цивілізовано і припинити ініційовані за сумнівними заявами перевірки", — говорить вона.

У свою чергу, заступник міністра доходів і зборів Михайло Ноняк нещодавно заявив, що має намір боротися з корупцією у відомстві і посилити контроль над діючими чиновниками. Пан Ноняк пояснив, що його делегували у Міндоходів за квотою Євромайдану, та оскільки сам займався підприємницькою діяльністю, знає, що податкові органи часто несправедливо перевіряють бізнес і роблять це з метою шантажу. "Ми припинимо це свавілля і наведемо порядок. Я прошу повідомляти громадськість про всі відомі факти корупції в податковій службі та міліції і про спроби шантажу з боку податкової міліції", — заявив пан Ноняк. Чи помітить заступник міністра, що корупціонери причаїлися в його власному відомстві, покаже час.

Залишається лише сподівається на те, що нова влада дійсно, а не декларативно усвідомлює необхідність змін у відносинах з бізнесом.

Зеркало Недели


Теги статьи: Минсдох

Дата и время 31 мая 2014 г., 13:43     Просмотры Просмотров: 3842
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Уйдет ли Луценко в отставку?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.191012