АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 21°C
Харьков: 32°C
Днепр: 33°C
Одесса: 28°C
Чернигов: 22°C
Сумы: 30°C
Львов: 15°C
Ужгород: 20°C
Луцк: 14°C
Ровно: 13°C

На кого вказав Палиця, або "Забудьте про Майдан"

На кого вказав Палиця, або "Забудьте про Майдан"
На кого вказав Палиця, або "Забудьте про Майдан"

Губернатор Одеської області Ігор Палиця, призначений на цю посаду ще до виборів президента країни, залишається правити регіоном. Принаймні поки що. Його соратник і покровитель Ігор Коломойський, який лобіював призначення Палиці, після зустрічі з Петром Порошенком зберіг за собою посаду глави Дніпропетровської області. Однак чи збереже олігарх контроль над Великою Одесою з її портами та паливно-енергетичними підприємствами — питання. І чи не перетвориться Одещина, що стала після анексії Криму стратегічним регіоном, на удільне князівство, зважаючи на баланс влади в Одесі після перемоги на мерських виборах Геннадія Труханова? Його фієсту, нагадаємо, не в останню чергу забезпечував (у результаті домовленостей із бізнесом) той-таки Коломойський. 

Одне слово, успіх ломки старої системи влади на Одещині — в руках губернатора. Чи зможе Палиця у своїй частині впоратися з завданнями, які взяв на себе президент країни, для побудови нової демократичної держави без казнокрадів і "смотрящих"? 

Минув усього лише місяць із моменту призначення Палиці. Але перші кроки на посаді губернатора, пов’язані з формуванням команди однодумців, засвідчили: останнє перезавантаження влади в регіоні — це повернення ключових чиновників режиму Януковича в обласну адміністрацію. 

"Скромна" чарівливість буржуазії 

Нагадаємо: саме призначення народного депутата України, мультимільйонера зі списку Forbes І.Палиці на посаду губернатора — результат домовленостей між Турчиновим та олігархами. Вони були продиктовані необхідністю успішно провести вибори й забезпечити мир та спокій у південно-східних регіонах України в умовах агресії Кремля. З цим завданням Палиця впорався. Його, як соратника Коломойського, що приїжджав представляти Палицю і вводити його в курс справ, Одеса після кривавих подій 2 травня зустріла як рятівника. Його промова на засіданні сесії обласної ради про відповідальність і завдання влади двічі переривалася оплесками. Зустрічі з представниками громадськості, інтелігенції, релігійних конфесій, родинами загиблих 2 травня, численні прес-конференції показали відкритість влади, готовність до діалогу та розуміння цілей, поставлених Майданом. 

Ба більше, губернатор одразу виділив зі свого фонду по 200 тис. грн сім’ям загиблих внаслідок трагічних подій (це понад 9 млн грн). Під патронатом Ігоря Палиці було оголошено про створення благодійного фонду для доплат міліціонерам, лікарям, учителям, для побудови соціальних об’єктів та на інші благі потреби в ім’я процвітання Одеси. Уже є 25 бізнесменів, згодних внести по 2 млн грн кожен. Серед них і губернатор. При цьому Палиця підкреслив, що створення фонду він вітає й підтримує, але участь у ньому — не індульгенція для бізнесу. "Не чекайте моєї допомоги у прискоренні та вирішенні якихось незаконних справ. Я не допомагатиму", — заявив він. 

Одне слово, губернатор показав себе як активний керівник, готовий узяти відповідальність за долю країни в такий складний для неї час і повести за собою інших. Він говорив правильні слова, які ні в кого не викликали роздратування, до перших справ. 

Громадська думка вибухнула відразу ж, щойно стали відомі перші кадрові призначення на ключові посади в обласній адміністрації. І зовсім скисла після оприлюднення листа губернатора на ім’я генпрокурора України Олега Махніцького про лобіювання на посаду прокурора області кандидатури, запропонованої обласною адміністрацією. 

Нагадаємо, Палиця просив призначити на цю посаду Миколу Стоянова, до якого з боку громади був шквал претензій. Дуже відома особа. Чомусь згадалася фраза не з цього контексту: "Його з гестапо за звірства вигнали"…

Стоянов працював на різних посадах в Одеській обласній прокуратурі, обіймав пост заступника прокурора. Двічі очолював прокуратуру Миколаївської області у 2003—2004 рр. та у 2005—2011 рр. У ЗМІ його ім’я пов’язують із лідером партії "Батьківщина" Ігорем Марковим та лобіюванням його інтересів. У листі ж Палиця повідомляв, що призначення Стоянова "матиме позитивний резонанс, служитиме стабілізації ситуації та буде позитивно сприйняте громадськістю".

Того ж дня, коли Палиця представляв колективу Стоянова, громадськість пікетувала прокуратуру. Але важливо зазначити інше. Чи зможе прокуратура після лобістської послуги губернатора бути незалежною і об’єктивно оцінювати роботу І.Палиці та його команди у плані дотримання законів? Тож бо й воно. Втім, відповідь вдячного прокурора не забарилася. "Підтримую всі починання губернатора. Ми йдемо з ним в одній команді", — заявив Стоянов, виступаючи на зустрічі з представниками бізнесу, організованій губернатором. При цьому прокурор висловив і своє ставлення до люстрації: "Якщо громадськість призначатиме міліціонерів, податківців... буде вже не смішно". Що стосується корупції, Стоянов зазначив: "Усі борються і все не поборють. Не несіть гроші — і не буде корупції", — порадив він бізнесу...

Тест для прокурора

Наприкінці минулого року суд м. Іллічівська своїм рішенням повернув обласній прокуратурі одну кримінальну справу на додаткове розслідування. Вона стосується майже 2,5 га зеленої зони при самому березі моря, відібраної чиновниками в дитячого туберкульозного санаторію "Люстдорф" і переданої безплатно по 10 соток приватним особам під спорудження котеджів. Потім ці ділянки було кілька разів перепродано. Сам же берег чиновники віддали під будівництво приватного яхт-клубу. Під усіма розпорядженнями, які дозволили знищити санаторні землі, стоїть підпис тодішнього голови Овідіопольського району Наталії Чегодар — нині новопризначеного першого заступника губернатора Палиці. 

Прокуратура досі, ось уже впродовж семи років, намагається через суд скасувати ці рішення, хоча санаторну землю вже давно забудовано. Судилася з чиновницею і одеська мерія, бо це територія Одеси. Докладно про це беззаконня "ДТ" писало в кількох номерах (№21 від 2 червня 2007 р., №50 від 29 грудня 2008 р., №24 від 25 червня 2010 р.). Врешті-решт, прокуратура порушила кримінальну справу, але не проти Чегодар, а проти "стрілочників", котрі виконували її розпорядження: начальника районного відділу земельних ресурсів та головного лікаря санаторію. З цієї причини суд м. Іллічівська, де розглядається ця справа, у жовтні минулого року повернув її обласному прокурору на додаткове розслідування. Із судової постанови випливає: прокуратура не врахувала того факту, що рішення були прийняті головою Овідіопольської райдержадміністрації Наталею Чегодар. 

Прокуратура в умовах тотальної корупції та телефонного права й не могла врахувати. Чегодар після приходу до влади команди Януковича пішла на підвищення. Її призначили першим заступником губернатора області, очолюваної в той час Едуардом Матвійчуком. І ще тоді, до речі, її призначення викликало шок серед районів області. Але тільки після його відставки, у листопаді минулого року, Чегодар теж змістили з посади. 

Коли вона пішла, у прокуратури з’явилася можливість об’єктивно розслідувати факт розбазарювання санаторних земель, які стали тепер, після анексії Криму, на вагу золота. Але, на жаль. Палиця повернув Чегодар у крісло першого заступника губернатора, попри обурення громадськості та шквал справедливих запитань із боку ЗМІ. 

Дитячий санаторій — не єдиний гріх Чегодар. Чиновниця прославилася в області й іншими земельними аферами, головуючи в Овідіопольському районі, найбагатшому в регіоні, — тут розміщується промринок "Сьомий кілометр". Але справжній скарб району — це узбережжя Чорного моря з просторими піщаними пляжами та рівними орними землями під боком в Одеси. Завдяки роздачі цих цінних територій Чегодар стала "своєю" для високопоставлених чиновників, прокурорів, суддів, нардепів, олігархів — одне слово, для всіх, у кого в руках були влада та тугий гаманець. Усе це дозволило їй не тільки уникнути відповідальності, а й просунутися вгору службовими східцями. 

Ігор Палиця у ті роки теж обзавівся землею в Овідіопольському районі. Це були наділи колишнього КСП "Маяк", із роздачею або розпродажем яких теж вийшла своя епопея. За словами ж губернатора, спільно з іноземними компаніями на цій території він планував звести морський курорт на кшталт Буковеля. Але тоді перешкодила криза. Тепер спільними зусиллями він має намір почати реалізацію дорого проекту вже нинішнього року. За словами Палиці, за колгоспну землю Чегодар примусила внести у фонд при райдержадміністрації велику, за тодішніми мірками, суму, і вона пішла на будівництво нової школи. Але цей факт суті справи не міняє. 

В обласній прокуратурі є чимало матеріалів про земельні махінації Чегодар. Але замість того, щоб їх затребувати, губернатор під час зустрічі з громадськістю заявив, що готовий переглянути своє рішення про її призначення, якщо йому нададуть відповідні факти. За словами керівника Одеської обласної організації Комітету виборців України Анатолія Бойка, губернаторові було надано ознайомлювальні матеріали. Однак Палиця, попри те, призначив Чегодар своєю правою рукою. 

Найобурливіше, що Чегодар ступила у виконавчу владу, очоливши район, на хвилі помаранчевої революції. І завдяки таким, як вона, чиновникам завоювання Майдану-2004 були безсовісно розтоптані. Тому її призначення тепер, після революції гідності, — це вершина цинізму, новий ляпас Майдану.

"Давайте не будемо про Майдан, — сказав Палиця, відповідаючи на запитання автора цих рядків стосовно кадрових призначень. — Для мене головне — професіоналізм людини, а не її політична приналежність.... Я відповідаю за Чегодар — корупції не буде". 

У четвер стало відомо про призначення ще одного заступника губернатора. Ним став усім добре відомий колишній віце-мер Одеси, колишній заступник голови Київської міської держадміністрації Михайло Кучук. Він, як і завжди, курируватиме будівельну сферу. 

Дуже коротка в нової влади лава запасних. Що не новий чиновник, то колишній керівник... Але не без "родзинки". Судіть самі про гримучу суміш: губернатор Коломойського призначив заступниками людей Ангерта й Льовочкіна. Воістину, Одещина і політично "багатонаціональна".

Що скаже президент?

Перші кадрові призначення — важливі сигнали, які влада посилає бізнесу, суспільству, країні загалом. На жаль, Одеса показала: відбулося перезавантаження влади, але не очищення її лав. Люстрація для чиновників і правоохоронців — це взагалі лайливе слово. Їм би хотілося, щоб воно кануло в небуття разом із Майданом. Але що далі? Скільки ще треба перезавантажень влади, аби очистити чиновницькі кабінети від хабарників та корупціонерів? 

У країні — президент із новим прізвищем, в області — губернатор, у місті — мер, а впевненості в тому, що країна здатна рухатися шляхом побудови нової демократичної держави, чесної, відкритої, некорумпованої влади, немає. 

Після інавгурації президента область хотіла б отримати чіткі сигнали від офіційного Києва, що її чекає. Зокрема — у кадровій політиці. За останні півроку Палиця — третій губернатор. Це ненормально. Як ненормально ворожити на кавовій гущі — всидить чи не всидить. А тим часом формується новий апарат обласної адміністрації, змінюються начальники управлінь, глави районів тощо.

Звісно, ніхто Палицю не вважає каліфом на годину. Але всі бачили картинку напередодні виборів: кандидат у президенти Порошенко в Одесі в оточенні своїх соратників. Палиці серед них не було. 

ZN.UA


Теги статьи: Палица

Дата и время 07 июня 2014 г., 18:06     Просмотры Просмотров: 5102
Комментарии Комментарии: 0


Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Как карантин сказался на вашем материальном положении?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.291822