АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 20°C
Харьков: 18°C
Днепр: 18°C
Одесса: 23°C
Чернигов: 19°C
Сумы: 16°C
Львов: 18°C
Ужгород: 19°C
Луцк: 16°C
Ровно: 17°C

Київському управлінню культури «наплювати» на закони й пам’ятки архітектури!

Київському управлінню культури «наплювати» на закони й пам’ятки архітектури!
Київському управлінню культури «наплювати» на закони й пам’ятки архітектури!

Всім нам відомо, що порядок буде лише тоді, коли будуть чітко визначені права й обов’язки тих, хто за цим порядком має наглядати. А ще треба застосовувати всю силу карного примусу до тих, хто ці права й обов’язки порушує. Дуже неоднозначною є ситуація із захисту культурної спадщини в Києві. З одного боку, в нас є місцевий спеціальний уповноважений орган охорони культурної спадщини, а саме Управління охорони культурної спадщини Київської міської державної адміністрації. З іншого – забудовується Андріївський узвіз, руйнується готель «Кане», знищено пам’ятник «Морякам героїчної Дніпровської флотилії», в аварійному стані знаходяться садиби Мурашко та Сікорських, сотні інших місцевих пам’яток архітектури. І ніхто за це не відповідає.  

Є в нас й закони України «Про охорону культурної спадщини», «Про охорону археологічної спадщини», інші нормативно-правові акти, у тому числі й ратифіковані міжнародні конвенції. От тільки вимоги законодавства не лише не виконуються, але й відверто ігноруються. Або через службову недбалість, або через корупційну складову. Й то правда, чому б не «погодити» надбудову 2-3 поверхів над пам’ятником архітектури, якщо за кожен поверх «дають по мільйону доларів»? А між тим на території міста зареєстровано 2569 нерухомих пам’яток культурної спадщини. Це ж скільки погоджень можна заробити! Тобто, вибачте, зробити. Однак набагато гірше інше, з цих 2,5 тисяч лише 937 внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Тобто досі не існує єдиного коректного переліку об’єктів культурної спадщини по м. Києву! Іншими словами значна частина пам’яток не має облікової документації, що, фактично, позбавляє їх охорони. Можна забудовувати, руйнувати, нищити – нащадкам не залишиться нічого! Така ситуація свідчить про вкрай незадовільний стан забезпечення підготовки облікової документації на пам’ятки, що дотепер було і є прямим обов’язком «культурного» Управління міста Києва. Крім того, по м. Києву не визначені території пам’яток місцевого значення, не затверджені їх зони охорони, не встановлені режими використання цих територій. Тому цю інформацію не занесено ні в Земельний кадастр, ні в Містобудівний кадастр. Це – також наслідок бездіяльності київського Управління охорони культурної спадщини. Але ж там працюють професіонали (принаймні, так має бути), чому вони не б’ють на сполох? Невже настільки неважлива доля історичного Києва?

Невже все одно, що близько 50% пам’яток місцевого значення та щойно виявлених об’єктів культурної спадщини перебувають у незадовільному стані, а близько 5% - в аварійному. Деякі з них втрачені назавжди або будуть втрачені найближчим часом. Серед цих пам’яток:

  • будинок родини Сікорських на вул. Ярославів Вал, 15-Б;

  • садиба родини художників Мурашко на вул. Мала Житомирська, 14;

  • пам’ятки на вул. Саксаганського, 34; вул. Костянтинівська, 5; вул. Лютеранська, 32.

Існує небезпека руйнування чи спотворення таких ключових для нашого міста пам’яток, як: Контрактова площа як пам’ятка містобудування місцевого значення; Андріївський узвіз як пам’ятка містобудування національного значення; Історичний ландшафт Київських гір і долини Дніпра як пам’ятка ландшафту та історії.

Особливо гостро стоїть проблема незаконної забудови на території заповідника «Стародавній Київ», який безпосередньо підпорядкований Управлінню охорони культурної спадщини Київської міської державної адміністрації. Крім того, керівник Управління охорони культурної спадщини Зоріна Світлана Іванівна, порушуючи пряму вимогу Закону України «Про охорону культурної спадщини» не забезпечила розроблення Плану організації території даного заповідника, чим, фактично, позбавила його належного захисту від хаотичної забудови.

Також за прямого потурання керівництва Управління охорони культурної спадщини було допущено й руйнування пам’ятки місцевого значення – пам’ятника «Морякам героїчної Дніпровської флотилії» у м. Києві. Головне управління охорони культурної спадщини КМДА, всупереч вимогам закону, не інформувало Міністерство культури України про пошкодження, руйнування, загрозу або можливу загрозу пошкодження, руйнування цієї пам’ятки. Міністерство культури України направило припис від 04.10.2012 №372/22/61-12 на адресу замовника робіт з реконструкції транспортної розв’язки на Поштовій площі у Подільському районі - Комунальної корпорації «Київавтодор» з вимогою надати письмові пояснення щодо проведення протиправних робіт в межах історичного ареалу міста Києва та проектну документацію. Припис залишився без уваги з боку порушника. Керівник Управління охорони культурної спадщини КМДА не вжив жодних передбачених законом заходів щодо припинення даного правопорушення.

Ще один приклад недбалої роботи київських пам’ятникоохоронців – це спотворення (надбудова) будинку-пам’ятки архітектури по вул. Терещенківська, 13. Цеспотворення свого часу було погоджено Управлінням охорони культурної спадщини. За зверненням Міністерства культури України було з’ясовано, що керівні особи органів охорони культурної спадщини не повинні були погоджувати науково-проектну документацію та надавати дозвіл на проведення робіт на цьому будинку. Однак погодили ж, й, мабуть, не безкоштовно. При цьому керівник Управлінням охорони культурної спадщини не вжив передбачених законодавством заходів щодо припинення правопорушення, що дозволяє порушити питання про його відповідальність за службову недбалість. Що цікаво, по цьому питанню навіть відбулося кримінальне розслідування, але справа в суді досі не вирішена.

Не все гаразд й з садибою родини художників Мурашко, що по вул. Мала Житомирська, 14. Вона то перебувала у власності громади Києва, то її продавали приватним інвесторам. Врешті-рештза позовом прокуратури рішенням суду садибу було повернуто в міську комунальну власність. Проте Управління охорони культурної спадщини, якому у 2013 р. були передбачені бюджетні призначення на проведення протиаварійних і консерваційних робіт на цій пам’ятці національного значення, не забезпечило виконання цих робіт, що знову ж таки дозволяє ставити питання про службову недбалість керівника даного Управління, яка призвела до руйнування пам’ятки, і про застосування статті 298 Кримінального кодексу України (знищення, руйнування або пошкодження пам’яток — об’єктів культурної спадщини та самовільне проведення пошукових робіт на археологічній пам’ятці).

Слід зазначити, що за останні роки Управлінням охорони пам’яток у м. Києві взагалі не було прийнято до уваги жодного звернення Українського товариства охорони пам’яток історії та культури стосовно ситуацій, що створюють загрозу пам’яткам. Жодна справа на власників пам’яток, доведених до аварійного стану, не була подана до розгляду судом. То й навіщо нам таке Управління, а, кияни?

Цікаво, що ще 18 грудня 2012 р. питання «Про стан дотримання законодавства з питань охорони культурної спадщини у м. Києві» розглядалося на Колегії Міністерства культури України. За результатами розгляду було ухвалено рішення Колегії, в якому, зокрема, зазначалося: «визнати роботу Головного управління охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо дотримання законодавства з питань охорони культурної спадщини у м. Києві незадовільною». І що? Хіба відбулися якісь зміни?

Сподіваємося, що новий Президент України Петро Порошенко, так само як і новий очільник Києва – Віталій Кличко не залишать цю ганебну ситуацію поза своєю увагою.

 Що стосується нинішніх та майбутніх працівників цього Управління, то хотілося б, щоб вони зробити те, що мають зробити відповідно до закону, тобто: 1) протягом найближчого часу забезпечити обліковою документацією усі пам’ятки на території м. Києва; 2) визначити і затвердити межі і режими використання територій і зон охорони всіх пам’яток місцевого значення по м. Києву, занести цю інформацію в Земельний кадастр і в Містобудівний кадастр; 3) забезпечити розроблення і затвердження Плану організації території Державного історико-архітектурного заповідника «Стародавній Київ»; 4) забезпечити реалізацію кількох пілотних проектів реставрації визначних київських пам’яток і створення в них музеїв, галерей, культурних центрів: будинку авіаконструктора І. Сікорського і садиби родини художників Мурашко. Це лише той невеличкий пласт роботи, виконання якого вимагають людська совість, професійна громада та прості кияни.

ЛЮБЛЮ КИЕВ


Теги статьи: Светлана зоринаЗоринаКиев

Дата и время 13 июня 2014 г., 18:04     Просмотры Просмотров: 9523
Комментарии Комментарии: 0


Похожие статьи

До конца карантина обучение в школах будет дистанционным, - Кличко
В Киеве во время обмена валют произошло нападение: бандиты забрали 800 тысяч
В Киеве на Осокорках устроили стрельбу и погоню

В Киеве похитили крымского бизнесмена. Вероятно, к этому причастна ФСБ РФ
В Киеве митингующие перекрыли мост Метро: произошли столкновения
В Киеве мужчина подстрелил бывшего начальника

Взрыв дома на Позняках: Кличко рассказал, во сколько обойдется ремонт в новых квартирах
В Киеве незаконная застройка "отхватила" кусок набережной
В Киеве задержали российских наемников, – полиция

Пьяный сотрудник автомойки разбил Mercedes, который «взял покататься»
СБУ задержала в Киеве важного российского шпиона, причастного к сбитию MH17
Местные жители на столичной Соломенке отбили попытку застройщика незаконно подключиться к элесктросети

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Как карантин сказался на вашем материальном положении?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
1.409514