АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 18°C
Харьков: 21°C
Днепр: 22°C
Одесса: 19°C
Чернигов: 18°C
Сумы: 21°C
Львов: 14°C
Ужгород: 13°C
Луцк: 17°C
Ровно: 17°C

Як генпрокурор Віктор Шокін став перешкодою на шляху боротьби з корупцією

Як генпрокурор Віктор Шокін став перешкодою на шляху боротьби з корупцією
Як генпрокурор Віктор Шокін став перешкодою на шляху боротьби з корупцією
Генпрокурор Віктор Шокін замість того, щоб стати каральним мечем для корупціонерів, став для них щитом

Останнє засідання фракції Блоку Петра Порошенка (БПП) закінчилося грандіозним скандалом — частина нардепів звинуватила колег у кришуванні корупції. В запалі суперечки прозвучало і прізвище Віктора Шокіна, генпрокурора. Той отримав цей пост від президента, і позбавити його крісла може лише голова держави.

"Претензії до Шокіна дуже прості: ми взагалі не бачимо активності з його боку щодо людей, які є знаковими в корупційному русі",— пояснює Віктор Чумак, заступник голови парламентського комітету з питань запобігання та протидії корупції, і один з тих, що влаштували колотнечу в БПП.

Аналогічні претензії до Шокіна мають і інші депутати, а також громадські активісти і навіть високопоставлені працівники прокуратури.

 


63-летний Виктор Шокин стал третьим украинским генпрокурором после Майдана — он получил назначение в феврале 2015-го
63-річний Віктор Шокін став третім українським генпрокурором після Майдану — він отримав призначення в лютому 2015-го


 

Проте ні президентська фракція, ні сам Порошенко відправляти керівника Генпрокуратури (ГПУ) у відставку не поспішають. Але ж Шокін гальмує боротьбу з корупцією у власному відомстві. І ігнорує сумнівну діяльність топ-чиновників і політиків. Також при ньому ГПУ фактично саботує або розвалює справи щодо одіозних діячів епохи Віктора Януковича.

Олександра Устинова, член правління Центру протидії корупції, перераховує "успіхи" Шокіна. Видний регіонал і колишній голова Адміністрації президента (АП) Андрій Клюєв утік. З підозрюваного у сепаратизмі Олександра Єфремова, екс-керівника фракції Партії регіонів, зняли електронні браслети. Колишній міністр юстиції Олена Лукаш довгий час узагалі не цікавила слідчих. Також через бездіяльність ГПУ ЄС зняв санкції з Андрія Портнова, колишнього першого заступника голови АП. "Це все — відповідальність Шокіна",— каже експерт.

 

Згасла надія

"Треба розуміти, що Шокін — несамостійна людина: він робить усе, що кажуть в Адміністрації президента",— впевнена Устинова.

63‑річний Віктор Шокін з 1980‑го працює в прокуратурі. Двічі був заступником керівника цього відомства і двічі йшов у відставку.

Очолив ГПУ Шокін з подачі Порошенка в лютому 2015‑го. Змінив відправленого у відставку Віталія Ярему, роботою якого були невдоволені політики і громадськість.

Спочатку на досвідченого прокурорського працівника покладали великі надії, розповідає Сергій Лещенко, нардеп БПП. Він і сам мав подібні ілюзії. Адже Шокін колись успішно розслідував діяльність Марії Деві Христос і білого братства, а також справи, в яких фігурували власник Привату Ігор Коломойський і один з лідерів Партії регіонів Борис Колесніков. "Я очікував, що він буде діяти незважаючи на політичну доцільність",— зізнається Лещенко.

Єгор Соболєв, нардеп фракції Самопоміч та голова комітету з питань запобігання і протидії корупції, спочатку був проти призначення Шокіна, але перші дії нового прокурора припали йому до душі. "Він вигнав кількох прокурорів, чиєї люстрації ми добивалися, затримав Єфремова",— згадує депутат.

.


Виктор Шокин и его предшественники на посту генпрокурора после Революции Достоинства - Олег Махницкий (слева) и Виталий Ярема (справа)
Віктор Шокін і його попередники на посаді генпрокурора після Революції Гідності - Олег Махніцький (ліворуч) і Віталій Ярема (праворуч)


.

Але не пішло. Справа щодо Єфремова потрапила до суду, проте зібраних доказів виявилося замало. Та й супроти однопартійців луганського регіонала Генпрокуратура працювала абияк.

У результаті Євросоюз почав знімати санкції проти соратників Януковича, які європейці запровадили відразу ж після Євромайдану, розповідає Соболєв. Навесні 2015‑го з 22 осіб у санкційному списку залишилося лише 18.

ЄС зняв обмеження з Олексія Азарова, сина колишнього прем’єр-міністра, екс-голови СБУ Ігоря Калініна та Олександра Якименка, а також Андрія Портнова.

Експерти пояснюють: Євросоюз запровадив санкції щодо цих людей авансом, щоб Україна надала докази їхньої злочинної діяльності згодом. Але офіційний Київ зробити цього не зміг саме тому, що ГПУ доказів так і не зібрала, пояснює Соболєв.

Без обвинувальних вироків або переконливих доказів у березні наступного року ЄС, на думку експертів, зніме санкції і з інших діячів режиму Януковича. Навіть з самого екс-президента.

 

Майдан не дочекався

Проблемним для ГПУ виявилося і розслідування інших знакових злочинів, що стосуються дій Януковича і Ко під час Майдану.

Євгенія Закревська, адвокат Небесної сотні, уточнює, що Генпрокуратура веде подвійну гру. Безпосередньо слідство у справі, очолюване Сергієм Горбатюком, працює — у них є певні успіхи. Але от керівництво ГПУ і Шокін гальмують прогрес.

Адвокат пояснює: над цією масштабною справою досі працює лише п’ята частина від необхідного числа слідчих. І їх досі не можуть забезпечити потрібною технікою, хоча її прдбано. В результаті у багатьох співробітників ГПУ, які розслідують розстріли на Майдані, немає навіть комп’ютерів. "Я вже мовчу про відсутність сервера і ПЗ для обробки відео",— розповідає адвокат.

Закревська наводить ще один приклад того, як Шокін саботує розслідування. Коли на початку 2015‑го року громадські активісти дізналися, що всі епізоди справ про Майдан марно вкривалися порохом у київській прокуратурі, вони стали вимагати притягнення до відповідальності осіб, які завалили роботу. Шокін ухопився за ідею і створив так зване управління з розслідування нерозслідувань. А його керівником, розповідає адвокат, призначив Олексія Ничипоренка — представника прокуратури Києва, який і завалив справи про Майдан.

Нове управління так і не змогло встановити, хто допоміг втекти екс-голові Беркута Дмитру Садовнику, хто знищив беркутівську документацію і хто все це покривав. Натомість підлеглі Нечипоренка постійно допитують слідчих, які ведуть справи про Майдан, розповідає Закревська.

 

Своїх не здає

Генпрокурор не став боротися з корупцією навіть у власному відомстві. У липні, в ході спільної спецоперації ГПУ і СБУ, у двох високопоставлених співробітників прокуратури — Володимира Шапакіна, заступника голови слідчого управління ГПУ, і Олександра Корнійця, заступника прокурора Київщини,— вилучили $500 тис., коштовності і наркотики. Їх підозрювали у вимаганні хабара в особливо великих розмірах. У підготовці операції брали участь заступники Шокіна — Давид Сакварелідзе і Віталій Касько.


Давид Сакварелидзе, Петр Порошенко и Виктор Шокин
Давид Сакварелідзе, Петро Порошенко та Віктор Шокін


Але після гучної операції на її організаторів почали чинити тиск. Навіть відкрили проти них кримінальні справи, розповідає Касько.

Він пояснює: Корнієць близько знайомий з Шокіним — його навіть хотіли призначити прокурором Київської області.

Касько впевнений: Шокін зробить все, щоб розвалити справу діамантових прокурорів, оскільки для нього це "особисте питання". При цьому формально Шокін закликав передати справу до суду, але лише після втручання президента.

 

І тут клин

Приблизно тим же дієсловом — розвалити — можна схарактеризувати налаштованість генпрокурора, коли йдеться про махінації серед топ-чиновників і політиків.

Касько пригадує, що після операції щодо діамантових прокурорів йому дали в підпорядкування управління з розслідування важливих корупційних справ. При цьому не призначили туди підібраних Каськом керівників і слідчих — без пояснень. Але він домігся свого, і робота пішла. Але як тільки його команда почала підбиратися до високопосадовців, з’явилася постанова генпрокурора про зміну органу розслідування і передачу справи до іншого управління.

Касько не називає прізвищ тих, кого "розробляли" його співробітники. Але діяльність самого заступника генпрокурора вже викликала невдоволення Шокіна. Той, як говорить сам Касько, пропонував йому звільнитися з ГПУ. Вони вже багато місяців не спілкуються.

Лещенко менш педантичний. Він нагадує, що шеф ГПУ гальмує розслідування махінації з участю екс-голови Київської облдержадміністрації Віри Ульянченко. Також, за інформацією депутата, ще влітку слідчі прокуратури підготували подання у Верховну раду на зняття недоторканності, затримання та арешт Юрія Бойка — куратора енергетичного напрямку в уряді Миколи Азарова, який набув скандальної популярності через закупівлю за завищеною ціною нафтовидобувних платформ. Слідчі вважають Бойка співучасником Сергія Курченка в махінаціях з нафтопродуктами. Подання досі перебуває на розгляді в Шокіна.

Шокін робить все, що кажуть в АП
Олександра Устинова, активістка

Також ГПУ мало цікавиться справою, відкритою у Швейцарії проти Миколи Мартиненка, соратника прем’єра Арсенія Яценюка, заступника голови фракції Народного фронту. Депутата підозрюють у хабарництві обсягом $30 млн — саме стільки він, імовірно, отримав за укладення контракту чеської Skoda з українським "Енергоатомом".

У ГПУ зізналися НВ, що швейцарська прокуратура тричі направляла їм запит про надання міжнародної правової допомоги у цій справі. І лише в жовтні Генпрокуратура відповіла швейцарцям, проте що саме, вважала за краще не розкривати. При цьому жодних дій проти Мартиненка в Україні, за словами Лещенка, не провадять.

Продемонструвати свою активну роботу щодо корупціонерів першого ешелону прокуратура спробувала за допомогою арештів опонентів влади — нардепа Радикальної партії Ігоря Мосійчука та Геннадія Корбана, соратника екс-губернатора і мільярдера Ігоря Коломойського. Але зрештою наразилася на шквал критики і звинувачення у боротьбі з політичними опонентами, пояснює Соболєв.

“Показові арешти просто смішні. Ті, кого потрібно було заарештувати давно, досі на волі",— додає Устинова.

 

Перешкода на шляху в ЄС

Шокін також поставив під удар перспективи отримання Україною безвізового режиму з ЄС. Каменем спотикання стало призначення антикорупційного прокурора, який буде контролювати Національне антикорупційне бюро (НАБ).

Шокін призначив за своєю квотою у відбіркову комісію чотирьох прокурорів, яких активісти відразу звинуватили в причетності до сумнівних схем і зажадали змінити. А Ян Томбінський, голова представництва Євросоюзу в Україні, заявив: склад журі викликає серйозну стурбованість в ЄС. Європейці засумнівалися, що комісія і, як наслідок, антикорупційний прокурор будуть незалежні від президента і шефа ГПУ.

“Для нас головне, щоб антикорупційна прокуратура була дійсно незалежною. Це питання довіри",— пояснює на умовах анонімності європейський дипломат. Якщо довіри до підсумків конкурсу в єврочиновників не буде, то вони стануть чекати результатів роботи НАБ. І лише коли переконаються в його ефективності, зможуть рекомендувати скасувати візовий режим. "На це може піти дуже багато часу",— додає дипломат.

Під тиском громадськості ГПУ замінила двох з чотирьох своїх представників у конкурсному журі.

 

Прокурор президента

Сам генпрокурор залишив без відповіді прохання НВ прокоментувати власну діяльність.

Касько каже, що першим тривожним дзвінком у роботі під керівництвом Шокіна для нього особисто стала ситуація, коли він представляв державу в судах з питань повернення активів. Тоді йому почали надходити вказівки, які не стосуються службових обов’язків. Наприклад, просили допомогти в судових процесах, у яких брав участь Сергій Березенко під час виборів у Чернігові, а Касько відмовив.

Березенко був головою ДУС, балотувався в Раду від БПП.

 


НАТЯНУТЫЕ ОТНОШЕНИЯ: Лишь президент примирил Шокина (в центре) и Давида Сакварелидзе (справа)
НАТЯГНУТІ ВІДНОСИНИ: Лише президент примирив Шокіна (в центрі) і Давида Сакварелідзе (праворуч)


 

 

Тоді ж Касько отримував через Шокіна "довідки" від Ігоря Кононенка, якого називають сірим кардиналом Порошенка. "Кононенко хотів, щоб прокуратура щодо тих чи інших справ зайняла певну позицію, — розповідає заступник генпрокурора. — І ця позиція була прописана в цих "довідках". Він стверджує, що проігнорував подібні пропозиції.

Ці факти, а також інші свідчення змушують Лещенка зробити різкий висновок: "Він [Шокін] виявився маріонеткою Порошенка, і я не боюся про це казати".

 

ПРЯМА ЗАЛЕЖНІСТЬ:
Нардеп Єгор Соболєв стверджує,
що генпрокурор Шокін діє
за командою Петра Порошенка

Особливі відносини з президентом стали для України проблемою, а власне для Шокіна — порятунком. Від літа Єгор Соболєв збирає в Раді підписи за його відставку. Процес іде набагато складніше, ніж збір підписів за відставку Яреми.

На сьогодні підписи під цим документом залишили лише 122 депутати від необхідних 150. Три сотні парламентарів проігнорували ідею. "Всі розуміють, що Шокін дуже близький до Порошенка", — пояснює Соболєв.

Розуміють, а тому намагаються не афішувати свого негативного ставлення до генпрокурора. Коли на закритому засіданні фракції БПП нардеп Світлана Заліщук запропонувала підняти руки тим соратникам Порошенка, хто підтримує главу ГПУ, це зробили лише лідер фракції Юрій Луценко, а також Вадим Нестеренко та Микола Паламарчук. Троє з понад ста членів БПП.

Політолог Володимир Фесенко впевнений, що Порошенко добре знає і довіряє шефові Генпрокуратури.

І тому, незважаючи навіть на різку публічну критику роботи ГПУ, з якою виступили західні партнери, глава держави не поспішає відправляти Шокіна на пенсію.

Соболєв упевнений, що прокуратуру має очолити кандидат, який не буде тотально залежним від президента.

Він пропонує обирати шефа ГПУ на конкурсних засадах.

Але в те, що такий варіант можливий, експерти не вірять. "Прокуратура — це спосіб впливу на політичний процес в Україні", — підсумовує Фесенко.

 

Матеріал опублікований у НВ №44 від 27 листопада 2015 року


Теги статьи: Шокин ВикторШокин

Дата и время 30 ноября 2015 г., 14:35     Просмотры Просмотров: 3460
Комментарии Комментарии: 0


Похожие статьи

Относительно Байдена и Порошенко в Украине открыли два новых дела
В Украине закрыли уголовное производство против Байдена
Штаб Трампа нашел новый компромат на Байдена

Известно, почему расследование «дела Burisma» застопорилось
Шокина допросили по делу о возможном вмешательстве Байдена в деятельность ГПУ
Деркач показал, сколько Байден заплатил Порошенко за увольнение Шокина

Трамп опубликовал пост с предполагаемым разговором Порошенко с Байденом
Заместителем генпрокурора станет решала Грановского — Говда
Шокин заявил, что убийства Шеремета и Гонгадзе организовал один человек

В НАБУ засекретили дело о вмешательстве Байдена в деятельность Шокина
Шокин: Заказчик убийств Гонгадзе и Шеремета – один и тот же человек, он был представителем власти и он сейчас в Украине
«Глухари» украинских генпрокуроров

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Нужно ли посадить Медведчука?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.062852