АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -6°C
Харьков: 1°C
Днепр: 1°C
Одесса: 1°C
Чернигов: -8°C
Сумы: -4°C
Львов: -8°C
Ужгород: -5°C
Луцк: -7°C
Ровно: -8°C

Успіх за Вуді Алленом: про нову світову політику

Успіх за Вуді Алленом: про нову світову політику
Успіх за Вуді Алленом: про нову світову політику
Всі чотири великі міжнародні угоди, укладені в 2015 році, зажадали величезних зусиль на переговорах. Змусити їх працювати буде ще складніше

Режисеру Вуді Аллену часто приписують слова: «80% успіху - з’явитися в потрібному місці в потрібний час». Можна сперечатися про співвідношення, але Аллену, безперечно, вдалося сформулювати важливу ідею: щоб мати хоч якийсь шанс на досягнення своїх цілей, ви повинні вступити в гру – стати гравцем.

Це ж можна сказати і про міжнародні відносини. Якщо 80% успіху в житті залежать від того, щоб опинитися в потрібному місці в потрібний час, то у зовнішній політиці 80% успіху залежить від того, наскільки вдало ти дотримуєшся свого курсу. Довгострокові плани, добрі наміри і професійне ведення переговорів дуже важливі, але цього не завжди буває достатньо. Як і в бізнесі, освіті та багатьох інших сферах життя, головне, що визначає ефективність (або неефективність) зовнішньої політики ‑ реалізація та виконання.

Цей принцип буде не раз перевірений на міцність в 2016 році і пізніше. Зокрема, стане зрозуміла доля Транстихоокеанського партнерства (ТТП) – торгового пакту, підписаного 12 країнами Тихоокеанського узбережжя, розташованими в Азії та обох Америках. Якщо угода набуде чинності, обсяги світової торгівлі збільшаться, активізується економічне зростання, і зміцняться зв’язки Сполучених Штатів з їх союзниками в даному регіоні, які в іншому разі мали б спокусу піти на зближення з Китаєм.

Резолюція по Сирії породжує більше питань, ніж відповідей

Вступ угоди в силу, однак, залежить від ратифікації більшістю з 12 країн-учасників. Особливо важливо, яким буде результат затвердження ТТП в США і Японії, країнах, що займають за обсягом економіки-перше і третє місце в світі відповідно. Насправді, всі очікують результату справи в США.

Ніхто не може гарантувати, що Конгрес схвалить угоду, особливо в світлі того, що кандидати в президенти – всі демократи і провідні республіканці – виступили проти нього. Якщо голосування відбудеться, різниця між голосами «за» і «проти» буде невеликою. Ставки в цьому питанні дуже високі: зрив ратифікації ТТП підніме фундаментальні питання про політичну ефективність Америки і її здатність бути надійним партнером своїм союзникам.

Друге випробування стосується Сирії, яка, як вважають деякі, являє собою приклад найбільшої невдачі міжнародного співтовариства за останні роки. У грудні Рада безпеки ООН одноголосно прийняла резолюцію 2254, що визначає політичні рамки для громадянської війни, яка лютує вже майже п’ять років і через яку загинуло 300 тис. осіб, а мільйони інших стали біженцями.

Ці рамки, однак, – не більше, ніж загальна канва. У резолюції нічого не сказано про політичну долю президента Сирії Башара Асада і часу, протягом якого йому треба піти. Крім того, вона породжує більше питань, ніж відповідей на тему того, які з груп сирійської опозиції будуть брати участь у переговорах. З урахуванням численних розбіжностей як всередині Сирії, так і серед її сусідів, перехід від резолюції до припинення вогню і політичного врегулювання, швидше за все, займе роки – і навіть ця оцінка може виявитися надто оптимістичною.

Ще одне, третє, випробування для дипломатів виникає за результатами кліматичної угоди, досягнутої нещодавно в Парижі. Угода містить добровільні зобов’язання, дані урядами країн, але вони, за великим рахунком, являють собою не більш ніж запевнення зробити все можливе. У багатьох випадках не сказано, що саме потрібно зробити. І оскільки угода не має юридичної сили щодо сторін, які її підписали, то єдина санкція, яку вона допускає – публічно «показувати пальцем» на країни, що не дотримуються її.

Четверте випробування пов’язано з угодою, підписаною влітку п’ятьма постійними членами Ради Безпеки ООН, а також Німеччиною та Іраном. Йдеться про договір щодо обмеження ядерної програми Ірану. Безумовно, будуть численні розбіжності з приводу того, чи виконують сторони - особливо Іран - свої зобов’язання. Ймовірно, потрібно буде вгамовувати сусідів Ірану, щоб вони не відчували спокуси продовжити власні ядерні програми. Після того, як закінчиться час, відведений угодою на конкретні програми, будуть потрібні додаткові заходи, які гарантують, що Іран не буде розробляти ядерну зброю.

З усього цього можна зробити кілька висновків. По-перше, хоча міжнародні угоди рідко даються легко, не слід впадати в ейфорію на церемонії підписання. Учасники переговорів повинні також заручитися повною підтримкою своїх урядів, а це ніколи не відбувається автоматично, особливо коли стосується таких демократій, як США, де різні гілки влади найчастіше контролюються різними політичними партіями.

По-друге, переговори та їх втілення завжди передбачають взаємні поступки. У багатьох випадках угода можлива тільки тоді, коли критично важливі питання залишаються невирішеними, через що фаза реалізації ускладнюється, доводиться швидко вирішувати складні питання, відкладені раніше «на потім».

По-третє, неминуче будуть моменти, коли одна або інша сторона не реалізує повною мірою досягнуті домовленості. Розгляди з цього приводу можуть виявитися настільки ж важкими, як і самі переговори.

Це приводить нас до того, з чого ми почали. Всі чотири великіміжнародні угоди, укладені в 2015 році – ТТП, резолюція Ради Безпеки щодо Сирії, Паризька угода по клімату і ядерна угода з Іраном — зажадали величезних зусиль на переговорах. Змусити їх працювати в 2016 році і далі буде ще важче. Як міг би сказати Вуді Аллен, це все одно що різниця між написанням сценарію і постановкою фільму.

Copyright: Project Syndicate, 2015.
www.project-syndicate.org

Новое Время 


Теги статьи: Ричард ХаасПолитика

Дата и время 02 января 2016 г., 11:11     Просмотры Просмотров: 1112
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

«Он не войдет ни в первую тройку, ни даже в пятерку»: социолог рассказал о шансах Вакарчука стать президентом
Лагард и Порошенко провели встречу в Давосе
Юрий Романенко: “Спустя годы каждый может убедиться, что его прежний выбор был ошибочным”

На форуме Тимошенко показали видео с Пауло Коэльо, ему это не понравилось
Жена была в шоке: Зеленский признался в семейной драме
Квартал 95 «порвал» зал своим новым номером про выборы

Что показал скандал с Зеленским
Адвокат Януковича рассказал, почему экс-президент не будет принимать участие в оглашении приговора
Тимошенко хорошая актриса, но украинский народ не любит театр

"Я в деле": Вакарчук подтвердил, что идет в политику
Еще один известный политик собирается в президенты
Проигравшая на выборах сторона будет панически выводить деньги из страны – эксперт

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Пойдете ли вы на выборы президента Украины?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.085572