АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -4°C
Харьков: -4°C
Днепр: -1°C
Одесса: 0°C
Чернигов: -3°C
Сумы: -4°C
Львов: -4°C
Ужгород: 0°C
Луцк: -4°C
Ровно: -4°C

Сбербанк судиться з машинобудівною групою Ахметова за 442 млн грн

Сбербанк судиться з машинобудівною групою Ахметова за 442 млн грн
Сбербанк судиться з машинобудівною групою Ахметова за 442 млн грн

Українська «дочка» Сбербанку судиться з низкою компаній, що входять в Corum Group (до грудня 2013 року називалася «Гірничі машини») – машинобудівний підрозділ холдингу СКМ (SCM) Ріната Ахметова. На кону – 442 млн грн.

Так, 02.09.15 Господарський суд Донецької області відкрив провадження у справі за позовом фінустанови до ПрАТ «Корум Україна» про стягнення заборгованості у розмірі 1,13 млрд російських рублів (еквівалентно 358 млн грн.) та 84,4 млн грн. згідно з кредитним договором №02-В/13/66/КЛ-КБ від 20.02.2013 («Корум Україна» виступала позичальником).

Поручителями були ПрАТ «Горлівський машинобудівник», ПАТ «Донецький енергозавод», ПАТ «Дружківський машинобудівний завод», ТОВ «Корум Горлівський машинобудівний завод», ТОВ «Корум Донецький енергозавод». Проти перших трьох підприємств Сбербанк також подав позови щодо стягнення вказаного боргу.

При цьому 09.10.2015 ПрАТ «Корум Україна» звернулося до суду із зустрічною позовною заявою до Сбербанку про внесення змін до кредитного договору. 13.10.15 суд відмовив у прийнятті заяви через те, що вона була подана після початку розгляду справи по суті. 07.12.15 Донецький апеляційний госпсуд підтвердив це рішення. Водночас 28.12.15 Вищий господарський суд прийняв до провадження касаційну скаргу «Корум Україна» на рішення судів нижчих інстанцій.

Крім того, ПрАТ «Горлівський машинобудівник» та ПАТ «Донецький енергозавод» звернулися до суду із зустрічними позовами до Сбербанку про визнання зобов’язань за договором поруки від 31.05.2013 припиненим. Зустрічні позовні вимоги мотивувалися в т.ч. «істотною зміною обставин, а саме загостренням соціальної та економічної ситуації на сході України та проведенням антитерористичної операції, що унеможливлює виконання договору поруки» (цитата з матеріалів судової справи).

12.10.15 Госпсуд Донецької області відмовив, зокрема, ПрАТ «Горлівський машинобудівник» у прийнятті заяви через порушення термінів її можливої подачі. 21.10.15 Донецький апеляційний суд повернув заявнику скаргу без розгляду (зокрема, через відсутність доказів сплати судового збору). 09.12.15 Вищий госпсуд лишив без задоволенням касаційну скаргу підприємства.

Звернемо увагу, що ПАТ «Дружківський машинобудівний завод» подавав позовну заяву про визнання припиненими зобов’язань за договором про відкриття кредитної лінії № 02-В/13/66/КЛ-КБ від 20.02.2013, між Сбербанком та ПрАТ «Корум Україна».

Згідно з інформацією на офіційному сайті СКМ, два заводи, що входили до складу машинобудівного холдингу Corum – «Корум Горлівський машинобудівний завод» і «Корум Донецькгірмаш» – були захоплені в серпні 2014 року. Третє підприємство – «Корум Донецький енергозавод» – у грудні 2014 року. 

«З того часу компанія Corum не контролює ці виробничі майданчики. Частина устаткування і комплектуючі були евакуйовані з «Корум Горлівський машинобудівний завод», сьогодні вони задіяні на альтернативних складальних майданчиках на харківському заводі компанії «Корум Світло шахтаря», а також на «Корум Криворізький завод гірничого обладнання» і складальному виробництві у м. Дружківка», - констатується в заяві СКМ.

За даними Corum Group, за підсумками січня-вересня 2015 року в порівнянні з аналогічним періодом 2014 року, її консолідована виручка знизилася на 5% і склала 1,2 млрд грн. Як пояснювали в групі, це пов`язано зі збереженням тенденції скорочення інвестиційних програм видобувних компаній і звуженням внутрішнього та зовнішнього ринків. Частка експорту зросла на 11% і досягла позначки - 32%. Зростання показника відбулося за рахунок відвантажень до В`єтнаму, Білорусі, Казахстану й Росії.

Борги СКМ

Борги ДТЕК. У лютому 2015 року агентство Reuters повідомляло, що російський Сбербанк (материнська структура вказаного вище банку, що працює на українському ринку) консолідовує на своєму балансі кредити ДТЕК – енергетичного підрозділу СКМ. Йшлося, зокрема, про придбання суми участі Sberbank (Switzerland) в синдикованому кредиті DTEK Holdings Limited на 11,9 млн евро. «Ми знімаємо потенційні ризики зі швейцарської «дочки», консолідовуючи борг холдинга на балансі головного банку», - зазначав фіндиректор Сбербанку Олександр Морозов, відмовляючись від більш детальних коментарів.

У 2012 році компанія ДТЕК залучила синдикований кредит на 416 млн євро, з яких 135 млн євро мало бути повернено в жовтні 2015 року, решта – в 2017 році. В угоді брали участь чотири банки: Sberbank CIB, Газпромбанк, ING Bank і UniCredit Bank Austria. Як повідомлялося, дата погашення холдингу перед швейцарською «дочкою» Сбербанка – жовтень 2017 року.

Крім того, у 2013 році ДТЕК залучив синдикований кредит на 375 млн дол., з яких 152,5 млн дол. має бути погашено в серпні 2016 році, решта – в 2018 році.

Як писало агентство Reuters у листопаді 2015 року з посиланням на джерела на банківському ринку, перемовини ДТЕК з кредиторами щодо реструктуризації боргів на 3 млрд дол. йдуть не дуже добре і навіть заходять в глухий кут.

Близько третини зобов’язань ДТЕК складають єврооблігації, решта – переважно позики банків, зокрема, голландського ING, італійського UniCredit, австрійських Erste Bank і Raiffeisen Bank, російські Сбербанк та Газпромбанк.

До жовтня 2015 року компанія планувала підписати з банками угоду про відстрочку виплати більшої частини боргу.

Торік у квітні ДТЕК мав погасити євробонди на 200 млн дол. Однак домовився про їх обмін на нові папери з погашенням у 2018 році та відшкодуванням у розмірі 20% від номіналу.

На 2018 рік припадає погашення євробондів на 750 млн дол.

Борги Метінвесту. У квітні 2015 року «Метінвест» – гірничо-металургійний підрозділ СКМ – оголосив, що знаходиться в стані дефолту.

У червні кредитори дали згоду на відмову від свого права висувати вимоги у зв`язку з випадками дефолту до 31 січня 2016 року. Також власники облігацій із погашенням у 2015 році погодили продовження терміну їх погашення з 20 травня 2015 до 31 січня 2016 року в обмін на грошову виплату 25% від номіналу облігацій у липні 2015 року.

Серед кредиторів «Метінвесту» - Deutsche Bank, ING, Natixis, Portigon, UniCredit, Erste, BNP Paribas, Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, Raiffeisen Bank International, Rabobank, Credit Suisse.

У вересні держателі понад 50% облігацій Metinvest B.V. з термінами погашення в 2016, 2017 і 2018 роках створили спецкомітет.

У листопаді Reuters повідомляло, що переговори «Метінвесту» з кредиторами щодо реструктуризації боргу на 3 млрд дол йдуть «повільно і погано». За словами одного зі співрозмовників агентства, власники компанії заблокували варіант угоди, який був досягнутий.

Зауважимо, що в травні 2015 року перший заступник голови правління російського Сбербанку Максим Полєтаєв заявляв, що фінустанова готує реструктуризацію кредитів групи «Метінвесту».

До слова, блокуючий пакет в «Метінвесті» (25%+1 акція) після викупу частки в спадкоємців В. Бойка контролює Смарт-Холдинг Вадима Новинського.

Як писав Finbalance, українська «дочка» російського Сбербанку подавала судові позови проти низки компаній, пов’язаних з В. Новинським (йдеться, зокрема, про торгову мережу «Амстор» та групу «Верес»). Обсяг боргових претензій банку з російським капіталом сягав 1,6 млрд грн.

Банк ПУМБ. Наприкінці 2014 року банку ПУМБ, мажоритарним акціонером якого, як і ДТЕК та Метінвест, є Р. Ахметов, також довелося йти на реструктуризацію єврооблігацій на 250 млн дол.

У коментарі для Finbalance заступник голови правління ПУМБ Федот Єременко запевняв, що ПУМБ не кредитує підприємства ДТЕК і Метінвест.

Фінансовий стан Сбербанку

Збиток української «дочки» російського Сбербанку за січень-вересень 2015 року склав 1,6 млрд грн. У 2014 році він задекларував прибуток 108 млн грн за нацстандартами фінзвітності та збиток на рівні 395,9 млн грн – за міжнародними стандартами фінзвітності.

На кінець вересня значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу було на рівні 6,79% (за вимогами НБУ має бути не менше 10%).

Співвідношення резервів до кредитного портфелю юросіб на 01.10.15 становило 17,8%, по фізособам - 99,4%.

У грудні російському Сбербанку довелося ухвалити  рішення про збільшення статутного капіталу дочірньої структури в Україні  на 4,78 млрд грн., або на 108,8% - до 8,17 млрд грн.

І в 2014, і в 2015 році банк був одним з лідерів за обсягом відтоку депозитів клієнтів (детальніше - тут.)

Про спроби Сбербанку стягнути 1 млрд грн з компаній нардепа Леоніда Клімовачитайте тут, а 785 млн грн з Lauffer Group екс-нардепа Олександра Лещинського - тут.

 

Finbalance


Теги статьи: Ринат АхметовАхметовСбербанк

Дата и время 09 января 2016 г., 18:30     Просмотры Просмотров: 2028
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
14 декабря 2018 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Поддерживаете ли вы введение военного положения?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.106334