АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 20°C
Харьков: 20°C
Днепр: 21°C
Одесса: 23°C
Чернигов: 20°C
Сумы: 19°C
Львов: 22°C
Ужгород: 24°C
Луцк: 22°C
Ровно: 22°C

Крадіжки, суди і публічні образи. Генпрокуратура увійшла в новий рік з новими скандалами навколо Шокіна

Крадіжки, суди і публічні образи. Генпрокуратура увійшла в новий рік з новими скандалами навколо Шокіна
Крадіжки, суди і публічні образи. Генпрокуратура увійшла в новий рік з новими скандалами навколо Шокіна
Епопея навколо фігури генпрокурора Віктора Шокіна і його відставки, якої з минулого літа домагається частина парламенту, перекочувала в 2016-й і обросла новими подробицями

Для голови ГПУ Віктора Шокіна 2015 рік закінчився, можна сказати, на оптимістичній ноті: у грудні в парламенті хтось вкрав списки з майже повністю зібраними за його відставку голосами. Але за неповні два тижні нового року історія з ГПУ та її керівником обросла новими яскравими епізодами.

По-перше, Генпрокуратура пригрозила судом аналітику американського центру Hudson Institute за те, що та публічно в twitter висловила думку про необхідність відставки генпрокурора України. По-друге, всередині ГПУ відносини між очільником прокуратури та його заступником Віталієм Каськом, ініціатором справи "діамантових прокурорів", загострилися настільки, що теж вийшли не тільки за стіни відомства, але і за межі України: лист в Генпрокуратуру на захист Каська надійшов з посольства США в Україні.

На Різдво, 7 січня представник ГПУ заявив, що Генпрокуратура готує позови про захист ділової репутації Шокіна в міжнародні суди. Шкоди репутації Шокіна завдала співробітниця авторитетного американського інституту Hudson Institute Ханна Тобурн. Виглядало це так.

5 січня американський телеканал Голос Америки опублікував в twitter питання: "Що доведе, що український уряд серйозно налаштований боротися з корупцією?". Тобурн там же в twitter відповіла: "Звільнення генпрокурора Шокіна. Наведення порядку на митниці".

У ГПУ її слова сприйняли як образу. Там заявили, що "звинувачення" Тобурн "безпідставні і голослівні".

"Звинувачувати кого-небудь голослівно не дозволено нікому. Навіть відомим експертам", - заявив помічник генпрокурора Владислав Куценко. Він попросив американського експерта назвати конкретні факти корупції з боку Шокіна і в іншому випадку пригрозив судом і виплатою грошової компенсації.

Тобурн парирувала на це (знову ж таки через twitter): "Забавно, тому що я не називала його корупціонером".

Те, що ГПУ публічно заявила про намір захищати честь Шокіна в міжнародних судах, в Україні багато хто сприйняв із сарказмом.

"Ця реакція – квінтесенція абсурду. У Шокіна є над чим працювати. Замість цього він буде звертатися в міжнародний суд на захист своєї репутації щодо абсолютно обгрунтованої критики, яка насправді лунає звідусіль", - говорить НВ нардеп Світлана Заліщук, радячи ГПУ подати в суд на всіх критиків Шокіна, яких в Україні дуже багато – серед політиків, журналістів і звичайних користувачів соцмереж. Кращий спосіб реагувати на критику – це довести свою ефективність, вважає нардеп. Оскільки зробити цього ГПУ не може, там і вдалися до єдиного, що залишалося – погроз судом. Замінник ефективності у вигляді позову виробляє зворотний ефект, вважає вона: ще більше псує репутацію відомства і показує реалії, в яких сьогодні живе ГПУ.

"Думаю, Генпрокуратура повинна не захищати свою честь і репутацію, а купувати їх, адже досі вона асоціюється з імпотентністю і прикриттям корупції. І це ніякими зверненнями до судів не виправиш, вони повинні показати нам заарештованих топ-корупціонерів у в’язниці", - каже НВ інший нардеп, Єгор Соболєв, який ініціював минулого року збір підписів за відставку Шокіна.

Президент розуміє, що незалежний генпрокурор може зламати схеми, почати розслідування, які призведуть до самого президента

Цей багатостраждальний список, що з’явився влітку 2015-го, містичним чином випарувався з Ради 11 грудня – папка з зібраними підписами нардепів зникла зі столу Соболєва. На момент зникнення було 140 депутатських підписів, стверджують їх збирачі, тобто для ініціації питання відставки голови ГПУ в парламенті не вистачало лише 10 автографів.

Соболєв намагався отримати від апарату Верховної Ради відеозаписи з камер в сесійній залі, які повинні були зафіксувати момент зникнення папок: "Слідчий звертався до них з таким проханням і двічі отримував відписки", - розповідає він.

Зараз підписи почали збирати повторно – нардеп Олег Ляшко, який починав збір підписів минулого разу, обходить тих же депутатів, які ставили підписи за відставку, щоб оновити документи.

"Але я все одно хочу розслідувати, хто їх украв, і, якщо не отримаю відеозаписів, буду говорити на засіданні парламенту, що у нас тут, очевидно, є люди, які покривають крадіжку, і вони пов’язані з керівництвом парламенту, оскільки апарат підпорядковується спікеру", - каже Соболєв.

Тим часом цього тижня сам Шокін отримав листа з американського посольства в Україні зі словами "ви можете перешкоджати просуванню зусиль із впровадження реформ". Отримав він його в контексті конфлікту, що розгортається всередині ГПУ між генпрокурором і його заступниками Віталієм Каськом і Давидом Сакварелідзе після затримання "діамантових прокурорів", яке ініціювали ті. Фото листа виклала в інтернет нардеп Заліщук. Цьому передувала така історія. 

 

Напередодні Шокін заборонив своєму заступнику Каську, що відповідає за міжнародне співробітництво, летіти до Вашингтона у складі української делегації для участі в офіційних переговорах. Посольство США направило генпрокурору листа з проханням переглянути це рішення і аргументами, чому Касько повинен бути в складі делегації. У посольстві підкреслили, що однією з тем для обговорення в США має бути міжнародне співробітництво та повернення активів, присвоєних високопоставленими українськими чиновниками, за що відповідає в ГПУ Касько.

"Ви неодноразово просили США про допомогу, і в той же час, коли ми пропонуємо таку унікальну можливість для ваших експертів, ви відмовляєте пану Каську в участі, - написано в листі. - Ці зустрічі дадуть можливість учасникам обговорити з їхніми американськими візаві політику і практичні кроки антикорупційних реформ. Не дозволяючи пану Каську приєднатися до делегації, ви можете перешкоджати просуванню зусиль з упровадження реформ".

З боку Шокіна це вже п’ята відмова Каську подібного роду: аналогічним чином були заборонені поїздки до Ради Європи та OECD (Організація міжнародного співробітництва і розвитку), розповідає Заліщук.

Ці епізоди – елементи конфлікту між головою ГПУ та двома його заступниками, Каськом і Давидом Сакварелідзе, який виник після історії з "діамантовими прокурорами". Як розповідав НВ сам Касько, конфлікт справді є, а голова ГПУ не дає йому ефективно виконувати свою роботу.

"Це рівень інтриг. Є протистояння старої системи, яку очолює Шокін, і нової системи, яку очолили Касько і Сакварелідзе зі своїми командами. Воно почалася з "діамантових прокурорів" і продовжується", - пояснює Заліщук. Шокін не дає їм нормально працювати, тому що не довіряє: вони – не його люди, тим більше, після історії з діамантами.

"Шокін устромляє палиці в колеса. Це виливається у проблеми, які вже не стосуються безпосередньо внутрішніх взаємовідносин між ними", - резюмує Заліщук.

З іншого боку, Шокін не може звільнити Каська, тому що це може миттєво перетворитися на акції на його захист під ГПУ, дзвінки віце-президента США Джо Байдена президенту Петру Порошенку і посилення протистояння у Верховній Раді. Під час візиту Байдена до Києва тема Генеральної прокуратури і особисто Шокіна звучала на багатьох зустрічах з участю американця. Віце-президента просили порушити питання про відставку Шокіна на найвищому рівні, тобто у президента.

Кращий спосіб реагувати на критику – це довести свою ефективність. Оскільки зробити цього ГПУ не може, там і вдалися до єдиного, що залишалося – погроз судом

Соболєв називає Шокіна головним провалом і перешкодою на шляху до створення в країні правосуддя та покарання відповідальних за гучні злочини – від справ Євромайдану до топ-корупції вже нової влади, і вважає саме останнє причиною того, чому президент не поспішає відправляти голову ГПУ у відставку.

"Саме через те, що він покриває топ-корупцію, він дуже зручний для нинішнього президента", - каже нардеп. Президент розуміє, що незалежний генпрокурор може зламати схеми, почати розслідування, які призведуть до самого президента. "Тому він за нього відчайдушно бореться", - каже нардеп.

Порошенко не наважується звільнити Шокіна ще й тому, що боїться не знайти голосів за іншу кандидатуру або побоюється, що парламентські фракції почнуть шантажувати його, вимагаючи в обмін на свої голоси "пончики". "Адже саме президент продає генпрокурора", - говорить Заліщук.

Соболєв упевнений: рано чи пізно частина парламенту і активісти доб’ються відставки Шокіна. Але якщо не буде ухвалено закон про конкурсне призначення голови ГПУ, відбудеться те, що відбулося після відставки колишнього генпрокурора, Віталія Яреми – заміна Яреми на ще одну слухняну людину президента, котра керується вказівками, а не законом.

"Ще під час відставки Яреми ми зареєстрували законопроект про обрання генерального прокурора за конкурсом. Запропонували такий же механізм, який було використано під час виборів першого директора Національного антикорупційного бюро", - розповідає він. Однак далі документ не пішов – разом з іншими важливими ініціативами, на кшталт так і не прийнятого законопроекту про скасування депутатської недоторканності, він лежить під сукном у спікера Ради Володимира Гройсмана.

НВ


Теги статьи: Шокин ВикторШокинГенпрокуратура

Дата и время 13 января 2016 г., 11:02     Просмотры Просмотров: 1356
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Головного дорожника Дніпра і області підозрюють у привласненні мільйона
Суд разрешил задержать майора Мельниченко, его имущество арестовывают
Арестович: Выдача Тумгоева демонстрирует – высшие функционеры государства не до конца ещё понимают, за что именно они воюют

Для чего вы, товарищ Енин, лепите заведомое фуфло? – журналист про дело Тумгоева
Луценко внес в Раду очередные представления на снятие неприкосновенности с трех депутатов
Странные экстрадиции. И негласный коллаборационизм

Полицейский брызнул газом себе в лицо и стал "героем" соцсетей
Полиция опровергла информацию о штурме офиса националистов
Штурм офиса ОУН: полиция обнаружила Гитлера

Луценко назвал выданного России Тумгоева убийцей и насильником
Столкновения под ГПУ: задержана женщина, ударившая журналистку (видео)
"Защищают чиновников, прокуроров, здание, но не журналистов". В НСЖУ возмутились избиением коллеги под зданием ГПУ

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Какой из кандидатов уже заявивших о своем участие в президентских выборах самый достойный?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.081231