АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 21°C
Харьков: 19°C
Днепр: 21°C
Одесса: 23°C
Чернигов: 20°C
Сумы: 19°C
Львов: 20°C
Ужгород: 21°C
Луцк: 20°C
Ровно: 20°C

Крісло під Путіним захиталося

Крісло під Путіним захиталося
Крісло під Путіним захиталося
Кремль недооцінює невдоволення росіян погіршенням економічної ситуації

У цей понеділок, 11 січня, Росія почала свій традиційно запізнілий вступ у новий рік без екстрених геополітичних новин, зате з незвичайно суворими економічними перспективами.

Під час тривалих новорічних свят не було повідомлень про авіаудари в Сирії – замість них у новинах говорили про зниження цін на нафту і пов’язане з ним ослаблення рубля. Економічна рецесія – у формі не різкого спазму, але тривалої деградації – стала основним трендом, який визначить поведінку Росії та її становище в наступні місяці.

Кремлівська влада припускає, що ця траєкторія не призведе до катастрофічного брейкдауну, і що населення готується до труднощів, які цілком можна пережити. Але вона, найімовірніше, переоцінює терпіння мас, які оброблялися несамовитою пропагандою. У той же час, правляча еліта явно недооцінює необхідність врівноважити зовнішню політику Росії з реаліями її ресурсів, що виснажуються.

Макроекономічні дані на перший погляд не здаються настільки драматичними: 4% скорочення в 2015 і ще 1% у 2016-му, але Світовий банк називає Росію значним фактором ризику в глобальній фінансовій системі. Ліберальні економісти наголошують, що криза не призводить до створення вирішень давньої проблеми неефективності держкомпаній, і стверджують, що спад економічної активності не звернути без структурних реформ. Проте, президент Володимир Путін не бачить необхідності вживати якісь дії. І нова Стратегія національної безпеки, незважаючи на те, що низька конкурентоспроможність і висока залежність від нафтових доходів у ній справедливо відзначені як загрози, стверджує, що економіка «збільшила свій потенціал».

На свята в новинах говорили не про Сирію, а про зниження цін на нафту і ослаблення рубля

Цю бездіяльність частково можна пояснити розгубленістю Путіна. Несподівано його віра в цінність природних ресурсів, що постійно підвищується, впала. Ще одне пояснення бездіяльності полягає в тому, що він, як і раніше, вірить у перекроювання світопорядку. Кремль тримається за тезу, що світова економіка – в безладді, тому Росії треба лише пережити цей виток кризи, а потім ціни на сировину знову підуть вгору, і благополуччя повернеться.

Світових новин, що викликають побоювання, звичайно, вистачає – від рішення ФРС США підняти процентні ставки до панічних атак на Шанхайській біржі – але Кремль інтерпретує їх як підтвердження своєї правоти, тоді як насправді він помиляється.

Російська Стратегія національної безпеки, зокрема, стверджує, що приплив мігрантів з Близького Сходу показує неадекватність євроатлантичної системи безпеки, побудованої навколо НАТО й ЄС. Це очікування розпаду західних інституцій підгодовує бажання покарати ворогів торговими санкціями. Такий підхід не виглядає мудрим, зважаючи на скорочення російського ринку; крім того, санкції виявилися дуже болючими для самих російських споживачів.

Відсутність зв’язку між керівниками, одержимими геополітичними конфліктами, і переважною більшістю росіян, які живуть від зарплати до зарплати, призводить до заперечення першими зростаючого невдоволення серед останніх. Масові протести далекобійників пробилися крізь цю стіну заперечення; Путіну довелося наказати уряду знизити податок, хоча на вимоги протестантів він не пішов з принципу. Державні телеканали конфлікт проігнорували, але соцопитування показують, що 80% росіян про нього знають, і 60% з них підтримують далекобійників. Як завжди, невдоволення скороченням доходів найпомітніше в Москві, але, по суті, регіонам доводиться ще важче.

Поширення регіональних проблем нерівномірне: порівняно нормальні результати показали регіони, які орієнтовані на оборонну промисловість і отримали щедре фінансування в рамках програми озброєння на 2020 рік. Вливання величезних ресурсів у виробництво стратегічних і звичайних озброєнь було надмірним навіть в огрядні 2011-2012 роки, як стверджував колишній міністр фінансів Олексій Кудрін; зараз же Росія явно не може собі такого дозволити.

Кожна вправа у проектуванні сили ще більше виснажує державний бюджет. І, відволікаючи увагу публіки міжнародного співтовариства то одним, то іншим конфліктом, Кремль стикається не тільки з незакритими зобов’язаннями, але і з втомою, яка шкодить патріотичній мобілізації населення.

Путін, який би він не був упевнений у незаперечності свого лідерства, ймовірно, все-таки підозрює, що його успіхи у врегулюванні економічної кризи не назвеш блискучими. Виступаючи перед широкою аудиторією і обраними групами олігархів, він неймовірно непереконливий у спробах заспокоїти слухачів; при цьому він явно не налаштований вислуховувати поради. Перестановки в уряді – завжди варіант, але з прем’єра Медведєва вийде поганенький цап-відбувайло.

Тоді як призначити налаштованого на реформи технократа означає поділитися владою, яку Путін так жадібно зосередив у своїх руках. Будь-який антикризовий план піде проти фіскально непідйомної, але політично обґрунтованої мілітаризації, а також зіштовхнеться з лютим спротивом корумпованих кланів, для яких держбюджет – джерело легких грошей. Ностальгійний і хижацький режим жив у кредит з початку десятиліття, а тепер користується страхом війни, щоб продовжити позичати. Але войовничості режиму шкодить його ж власна корупція.

Павло Баєв

Переклад НВ


Теги статьи: Путин

Дата и время 14 января 2016 г., 10:55     Просмотры Просмотров: 1628
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

«Путин угадал с подарком»: Кубанские казаки для австрийской невесты взорвали интернет
Появились видео с Путиным со свадьбы в Австрии
Немецкий эксперт назвал тревожный момент во встрече Меркель с Путиным

Свадебный генерал. Путина пригласили на свадьбу в Германию
Любимый актер Путина раскритиковал Крымский мост
Пил, танцевал и шутил на немецком. СМИ показали Путина на австрийской свадьбе

Меркель предложила Путину ввести на Донбасс 40 000 миротворцев и создать международную администрацию - главред "Эхо Москвы"
Украину приближает к краху сам народ, выбирая во власть уже четверть века одних уродов
Пусть Путин спасает? Трамп "кинул" на деньги Сирию

Тост на немецком и тульский самовар: что Путин подарил главе МИД Австрии
Любимую пропагандистку Путина затравили за отдых в Европе
Пока Путин ездит к Меркель: США задумали мощный удар против газопровода в обход Украины

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Какой из кандидатов уже заявивших о своем участие в президентских выборах самый достойный?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.265389