До чого призведе найбільша фінансова афера десятиріччя?

До чого призведе найбільша фінансова афера десятиріччя?
До чого призведе найбільша фінансова афера десятиріччя?

Історія з Meinl Bank AG та виводом коштів з українських банків стає найбільшою аферою останніх років у фінансовій галузі в Україні.

Саме тому важливо показувати механізми цієї афери та розуміти, що в Національному банку України, Фонді гарантування вкладів фізичних осіб, Державній службі фінансового моніторингу України і Міністерстві внутрішніх справ України ці механізми були відомими, і ці інстанції свідомо не закривали вказані лазівки.

Раніше Domik.ua повідомляв про те, чому 2016 рік розпочався з рекордного падіння на світових фінансових біржах .

Уже півроку триває судова справа через публікацію Forbes про масштабне виведення коштів з України з використанням банку Meinl. Ця фінансова установа відома у багатьох країнах колишнього СНД та Прибалтики як банк, що спеціалізується на виведенні фінансових потоків. У Австрії власника цього банку, Юліуса Майнла V, обвинувачують у фінансових махінаціях, однак, згідно з інформацією Bloomberg, його було звільнено під заставу у 100 млн євро. Тепер банкір, колишній громадянин Австрії, мешкає у Лондоні, називаючи себе «людиною, яку ненавидять у Австрії», і позивається до Forbes, який першим описував схеми з виведення коштів з українських банків. Зокрема, банкір заперечує, що взагалі працює в Україні.

Схема проста, як і більшість подібних банківських афер в Україні, і саме за нею було здійснено крадіжку грошей з ПАТ «Таврика» – $26 млн – на користь Wіnten Tradіng Ltd, Boumpoulіnas 26, Athіenou, P.C.7600, Larnaca, Cyprus; ПАТ «Південкомбанк» – 448,540 млн грн – на користь Tosalan Tradіng Lіmіted, Tenaru 4, Agіos Dometіos, P.C.2360, Nіcosіa, Cyprus; ПАТ «Автокразбанк» – 106 млн грн – на користь Agalusko Investment Lіmіted, Spyrou Kyprіanou 61, SK House, 4003, Lіmassol, Cyprus; ПАТ«Міський комерційний банк» – 59 млн євро – на користь Melfa Group LTD Belize; ПАТ «Фінростбанк» – 71,778 млн грн – на користь; ПАТ «ВіЕйБі Банк» – 960 млн грн; ПАТ «Терра Банк» – $40,393 млн; АТ «Дельта банк» – $87,294 млн; ПАТ «КБ «Південкомбанк» – $38 млн.

Усе просто

Український банк відкриває кореспондентський рахунок у Meinl Bank Aktiengesellschaft (Meinl Bank AG), юридична адреса: Бауернмаркет, 2, А-1010, Відень, Австрія, власником і головою опікунської ради якого є президент Юліус Майнл, відомий не лише виходом з-під арешту під заставу у 100 млн євро (можливо, і з кишень українців), звинуваченням у жовтні 2015 року у фальсифікації звітності та виключенням банку з торговельного реєстру Австрії, а й тим, що називає себе «найненависнішою людиною в Австрії».

Український банк отримує відповідний дозвіл шляхом присвоєння реєстраційного номера відкритого кореспондентського рахунку в журналі обліку Головного управління НБУ.

З огляду на статистику виведення коштів і банкрутства банків, уже сам факт відкриття такого рахунку в Meinl Bank Aktiengesellschaft для професіоналів свідчить про те, що операцію треба узяти під жорсткий контроль із метою перевірки, які кошти були чи будуть покладені на цей рахунок – власні кошти банку чи кошти вкладників.

Якщо на рахунок за такою схемою внесено кошти вкладників банку, які банк видав за безцінь і якими вільно розпоряджатися не зможе (про що аналітикам фінмоніторингу показує маркер нерухомості цих коштів за результатами постійного аналізу залишків коштів, що розміщені в інших банках та залучені від інших банків, показаних у формі №618 (декадна), затвердженій Постановою Правління Національного банку України «Правила організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України»), то це перша ознака того, що це схема накачування фіктивної ліквідності банку і гарантований ризик ліквідності для нього, і що їх скоро буде вкрадено. Бо коли виникне форс-мажор та необхідність розрахуватися із вкладниками, ці гроші в ту ж мить буде списано в погашення зобов’язань за кредитами, що були надані третім, а точніше пов’язаним особам, тобто просто вкрадені власниками і керівниками банку.

Є всі ознаки афери

Процент імовірності прогнозу такого розвитку сценарію збільшується, якщо власник банку дає доручення посадовцям банку укласти Договір відповідального зберігання та застави грошей, які знаходяться на кореспондентському рахунку у Meinl Bank Aktiengesellschaft, іноді й без погодження з правлінням банку та наглядовою радою, що також бачать і НБУ і Фінмоніторинг.

Власник банку безпосередньо, або через пов’язаних осіб – що ДСФМУ та НБУ також мають змогу бачити в реальному часі, – створює, найчастіше в Республіці Кіпр, компанію-прокладку для взяття кредиту, а іноді десь у Белізі чи там, де немає договорів про видачу, фірму для надання кредиту вже самому банку.

Компанія-прокладка відразу укладає договір позики на суму в десятки мільйонів доларів США, для фінансування чогось і десь. І якщо власник не дуже розумний, то це підприємство з України, де його можуть дістати правоохоронці. Якщо розумний, то використовує підприємство, яке буде боржником потрібного офшору, що начебто видав кредит, і таким чином допоможе його власнику вивести за кордон сотні мільйонів доларів, бо на Заході таку аферу було б важче організувати, ніж, скажімо в Дніпропетровській області.

Того ж дня, за дорученням власника банку керівник банку укладає із Meinl Bank Aktiengesellschaft договір відповідального зберігання та застави коштів у сумі декількох десятків мільйонів доларів чи євро, які зараховує на відкритий українським банком кореспондентський рахунок, як гарантії забезпечення виконання зобов’язань, узятих компанією-прокладкою.

Як правило, керівник банку, внаслідок свідомо неналежного виконання своїх службових обов’язків, не здійснює облік вищезазначеного зобов’язання за договором відповідального зберігання та застави, не формує резерв для покриття кредитного ризику з метою недопущення збитків від неповернення боргу через неплатоспроможність компанії-прокладки. НБУ і Фінмоніторинг також бачать це, і НБУ може за пару хвилин звернутися до FMA.

Однією із фішок схеми виведення коштів через Meinl Bank Aktiengesellschaft є те, що договори підписуються за одних керівників банку, кошти заводяться за других, а виводяться за третіх.  І кожен розповідає, що він не підписував договору, а підписував оферту, інший – що він отримав ці гроші на балансі, але документів про це ніколи не бачив…  І НБУ, знаючи про цю аферу, «просто безплатно, тобто задарма мовчить».

У час «Х», у результаті невиконання компанією-прокладкою своїх зобов’язань за договором позики з Meinl Bank Aktiengesellschaft, останній, діючи відповідно до умов договору відповідального зберігання та застави коштів, проводить списання з кореспондентського рахунку українського банку десятків мільйонів доларів чи євро, які український банк туди поклав, і усі ці десятки мільйонів доларів перетікають на рахунки власника банку, якщо він тупий, або якщо менш тупий, то на рахунки пов’язаної із ним особи. Що, в принципі, легко з’ясовується, якщо проти власника відкривають провадження за ст. 209 КПК України, за якою на Заході без проблем здають Україні таких злодюжок та інформацію про них.

За схемою накачування фіктивної ліквідності банку результат той самий – вкрасти гроші вкладників. Але спочатку їхні гроші потрібно зробити грошима пов’язаної компанії, яка ці гроші дасть банку в якості інвестиції, а потім так само забере, бо банк чогось там не виконає – наприклад, його голова правління подивиться в небо не під тим кутом. 

Хто несе відповідальність?

Такі афери, звісно, не могли б мати місця, якби не було, як мінімум, непрофесіоналізму та недбальства при виконанні своїх службових обов’язків, бо найчастіше все це відбувається через свідоме, грубе і цинічне порушення законів та інтересів України з боку таких керівників Національного банку України, як Гонтарева Валерія Олексіївна та Кубів Степан Іванович, таких директорів-розпорядників Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, як Ворушилін Костянтин Миколайович та Пасічник Василь Васильович. Враховуючи, що їхнім дерибаном банківській системі було завдано збитків у 400 млрд гривень, будемо сподіватися, що колись за свої дії вони будуть покарані за законом, аж до багаторічного ув’язнення і конфіскації їхнього майна.

Звісно, безкарно вони могли так діяти лише тому, що їм це дозволяли і дозволяють такі особи, як генеральні прокурори України – Шокін Віктор Миколайович, Ярема Віталій Григорович, Махніцький Олег Ігорович, міністр внутрішніх справ України Аваков Арсен Борисович, керівник Національної поліції України Хатія Деканоїдзе,  голова Служби безпеки України Грицак Василь Сергійович та Наливайченко Валентин Олександрович, голова Державної фіскальної служби України Насіров Роман Михайлович, перший заступник Міністра доходів і зборів України Білоус Ігор Олегович, Голова Державної фіскальної служби України, голова Державної служби фінансового моніторингу України Черкаський Ігор Борисович. 

За два роки банківського дерибану було вручено лише 2 підозри. І лише в останні дні, після жорсткої критики суспільством було вручено ще 5 підозр. І це за дерибану 67 банків на суму до 400 млрд грн. І це за умови, що в Україні за крадіжку на рівні ящика консервів чи велосипеда не те що вручено підозри, але й засуджено тисячі осіб.

Схема, що призвела до такого розграбування банків – дуже примітивна. НБУ в особі підрозділів фінансового моніторингу та банківського нагляду в реальному часі, до речі, одночасно із Державною службою фінансового моніторингу України бачить, що певний банк починає виводити гроші вкладників за кордон, але жорстко не припиняє це.

Щоб припинити банківські афери, почати відроджувати економіку та привести до посилення курсу гривні, потрібно дуже мало – політичну волю виконувати закон. Для цього Хатії Деконоїдзе достатньо повторити досвід Італії (там боролися із «коза ностра», тут із «ностра-рахунками»), і створити під своїм особистим контролем одну велику спеціальну оперативно-слідчу групу, до якої ввести 30-40 слідчих і оперативних працівників. Уже за місяць, навіть за наявного спротиву зацікавлених керівників НБУ, ФГВФО, ГПУ і Фінмоніторингу, злодії б сиділи в СІЗО, перебували в міжнародному розшуку і точно безкарно б не тішилися вкраденими мільярдами.

Для цього керівниками держави та спеціальних і правоохоронних органів не треба ставити тих, хто брав участь у корупційних схемах. Або, як мінімум, за 2 роки при розграбуванні 67 банків не був здатний оголосити більше 2 підозр  (нещодавно їх стало 7), і перетворив Головне слідче управління МВС на звичайну годівницю для «зливання» кримінальних проваджень.

Источник: domik.ua

 

Дата и время 17 января 2016 г., 13:05     Просмотры Просмотров: 3909