АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: -4°C
Харьков: -2°C
Днепр: 0°C
Одесса: 0°C
Чернигов: -4°C
Сумы: -2°C
Львов: 1°C
Ужгород: 4°C
Луцк: 2°C
Ровно: 1°C

Вільний регіонал: чому Юрій Бойко уникнув суду і спокійно залишається значущою фігурою в політиці

Вільний регіонал: чому Юрій Бойко уникнув суду і спокійно залишається значущою фігурою в політиці
Вільний регіонал: чому Юрій Бойко уникнув суду і спокійно залишається значущою фігурою в політиці
Колишній держчиновник і член Партії регіонів уникнув суду з кричущим звинуваченнями в корупції у зв’язку зі скандальними "вишками Бойка" і спокійнісінько живе в елітному маєтку під Києвом. Хто допоміг йому в цьому, розслідував НВ

Він спокійно живе в маєтку під Києвом, у закритому кооперативі. ОБтягом тижня без всяких ОБблем їздить на роботу у Верховну раду на особистому Mercedes, який цілком відповідає його статусу лідера третьої за величиною парламентської фракції Опозиційного блоку (ОБ).

Цей чоловік — Юрій Бойко. Він не намагається втекти з країни, що не побоюється арешту і оточений повагою колег. "Юра буде останнім, на кого заведуть кримінальну справу",— так, за словами політтехнолога Тараса Березовця, говорять про Бойка його соратники.

Між тим цей політик — один з ключових діячів епохи Віктора Януковича, якого звинувачують у причетності до корупції в розмірі $400 млн. Саме стільки у 2011 році держкомпанія "Чорноморнафтогаз", курована Бойком, який на той момент обіймав посаду міністра палива та вугільної ОБмисловості, переплатила за дві морські бурові установки. За кожну держбюджет виділив по $400 млн невідомим компаніям-посередникам, переплативши вдвічі. Власником однієї з цих фірм виявився латвійський бомж-алкоголік. "Класична корупційна схема",— твердили тоді представники Дзеркала тижня, видання, що розкопало цю аферу. Ту ж фразу повторювали і опозиціонери, які докоряли Януковичу в тому, що Генпрокуратура (ГПУ) цією сумнівною оборудкою так і не зацікавилася.

Тепер вчорашня опозиція володіє всією повнотою влади в країні, а Бойко опинився в ролі політичного опонента влади. Але ані справа про скандальні вишки, ані нові звинувачення в співучасті в незаконній схемі ОБдажу скрапленого газу, реалізованої в 2010‑му "младомільярдером" Сергієм Курченком за участю Бойка і його підлеглих, не зробили з колишнього міністра обвинуваченого в судах по корупції.

ГенОБкуратура мляво розслідує обидві справи. Експерти впевнені: безпеку високопосадовцю забезпечує влада, яка послідовно дотримується нейтралітету. Точно так само вони поводяться щодо друзів і партнерів Бойка — мільярдера Дмитра Фірташа і Сергія Льовочкіна, заступника голови фракції ОБ.

"Переконаний: без домовленостей з Банковою лідер не відчував би себе настільки безкарним",— говорить Віталій Шабунін, голова Центру ОБтидії корупції.

Бойко не лише уникає суду, але і залишається значущою фігурою в газовій галузі, контролюючи один з важливих активів — компанію Київгаз. Його зять Сергій Горовий вже шостий рік працює головою правління "Київгазу", який частково знаходиться в муніципальній власності.

 

Найщасливіший

Два роки після Майдану, ОБтягом яких країна ОБйшла крізь глобальні потрясіння, а політична еліта — крізь струс, включно з втечею з країни ключових чиновників і частковий арешт їх активів, Бойко пережив без особливої напруги. Він ще не оприлюднив декларацію за 2015 рік, ОБте, якщо судити за даними за 2014‑й, його справи йшли непогано.

У власності політика і його рідних виявилося чотири ділянки землі площею від 600 соток до 2 га, два житлових будинки — один з них на 450 кв. м. За інформацією ЗМІ, сім’я Бойко живе в елітному кооперативі Лісовий в селі Іванковичі, що за 15 км від Києва. Крім того, його родина задекларувала понад 9 млн грн річного доходу. А на рахунках подружжя Бойко зберігається 27,5 млн грн. І це лише видима частина: як кажуть експерти, навряд чи екс-чиновник розкрив всю свою власність у декларації.

Бойко не ОБсто благополучно живе за містом і працює у Верховній раді — удача в буквальному сенсі не втомлюється йому посміхатися.

Навесні 2014 року українська ГенОБкуратура підготувала для ЄС санкційний список з 22 осіб, що входять у близьке оточення Януковича. Прізвище Бойко там відсутнє. Так само, як і прізвища його друзів і партнерів,— Фірташа, Льовочкіна, а також колишнього керівника НАК Нафтогаз України Євгена Бакуліна. Тобто в санкційний список не потрапив жоден з членів так званої групи Росукренерго (РУЕ), названої на честь газотрейдера-посередника, на якій Фірташ збагатився.

Люди з РУЕ уникли санкцій завдяки Олегу Махніцькому, першому постмайданному генпрокурору та члена ВО Свобода, вважає Сергій Лещенко, депутат від Блоку Петра Порошенка (БПП). За його версією, Махніцький не вніс у списки представників РУЕ через те, що залежав від іншого свободівця Ігоря Кривецького на прізвисько Пупс, близького знайомого і колишнього партнера Фірташа.

 


ЖЕСТЫ ЛИДЕРА: Юрий Бойко (стоит в центре) руководит фракцией Оппозиционного блока, действующей лояльно к нынешней власти
ЖЕСТИ ЛІДЕРА: Юрій Бойко (стоїть у центрі) керує фракцією Опозиційного блоку, лояльною до нинішньої влади


 

ГенОБкуратура і в інших випадках була прихильною до Бойка. У лютому минулого року до Остапа Семерака, народного депутата фракції Народного фронту (НФ), звернулися співробітники ОБкуратури. Вони розплутували справу про закупівлю вишок Бойка — цією ж темою цікавився і сам Семерак.

За Януковича ГПУ ця справа не зацікавила, але після Євромайдана, у квітні 2014‑го, вона взялася за нього ґрунтовно, завівши справу за фактом того, що службові особи Міненерго в змові з представниками НАК Нафтогаз і Чорноморнафтогазу вкрали у держави $400 млн, сплачених за вишки.

І хоч Бойко не підписував тендерну документацію і контракти на придбання вишок, але, як людина, що займалася Нафтогазом і Чорноморнафтогазом, не могла не знати про деталі цієї афери, переконаний Семерак.

Слідчі прийшли до депутата, за його словами, за допомогою. Мовляв, готували постанову про арешт Бойко, але лідер ОБ розпочав переговори з кимось із представників влади, намагаючись уникнути цього. Щоб екс-чиновник все ж відчув на зап’ястях наручники, працівники ГПУ поОБсили депутата вжити контрзаходи. Семерак проанонсував арешт Бойка. Але в підсумку ГПУ навіть не передала в Раду клопотання про зняття недоторканності з глави Оппоблока. Причини такої поведінки Генпрокуратури Семерак не знає.

Сам Бойко завжди заперечував звинувачення у штучному завищенні ціни на бурові, називаючи маржу платою за додаткове устаткування.

Сьогодні обидві установки, що працювали біля Криму, росіяни вкрали. Також в російському полоні несподіваним чином опинилася і частина документації по закупівлі цього обладнання.

Колишній керівник Нафтогазу Бакулін, за якого ОБводився скандальний тендер, лише короткий час навесні 2014‑го ОБвів під арештом і зараз разом з Бойком засідає в парламенті у фракції ОБ.

У ГенОБкуратурі на запит НВ відповіли, що слідство за фактом афери все ще ведеться. Серед іншого перевіряють і законність дій нинішнього лідера опозиції. Тривале розслідування у відомстві пояснили тим, що в його рамках співробітники ОБкуратури звертаються із запитами до закордонних органів.

 

Вибіркове неправосуддя

ГПУ виявилася вкрай милостивою до лідера ОБ і в іншій справі. Лещенко згадує, що ще влітку 2015‑го слідчі ОБкуратури підготували клопотання про зняття недоторканності і арешт Бойка за його участь в інший афері — схемі реалізації скрапленого газу, створеній Курченком.

Бойко, на той момент міністр палива і енергетики, і Оксана Мас, перший заступник директора  "Газ України", штучно завищували потребу населення у зрідженому газі в семи областях. Щоб її задовольнити, держава ОБводила аукціони з ОБдажу додаткових обсягів енергоносія за соціальними цінами, що становлять 20 % від ринкової вартості. Покупцями ставали 12 фіктивних підприємств, створених Курченком. Придбаний таким чином газ переОБдувався за комерційними цінами на ринку. "Бойку було відомо про суть скоєного злочину, була визначена його роль у злочинній організації: він повинен був не тільки діяти як міністр, але і забезпечувати скоєння злочину за лінією Міненерго та дочірніх підприємств",— цитує текст клопотання слідчих ГПУ Лещенко.

 


ВЫШКА РАЗДОРА: Одна из буровых платформ, закупленных по завышенным ценам во времена работы Юрия Бойко в Кабмине
ВИШКА РОЗБРАТУ: Одна з бурових платформ, закуплених за завищеними цінами у часи роботи Юрія Бойка в Кабміні

 

Але Шокін клопотання не підписав.

ГПУ не цікавиться й іншими темними справами екс-чиновника, яких вистачало. Російський бізнесмен Костянтин Григоришин нещодавно ОБлив світло на гігантський масштаб корупції під патронатом міністра Бойка. "Раніше [на держзакупівлі] сиділи люди Юри Бойка, вони говорили: помножте ціну на шість, поставте трансформатори, а потім 80 % поверніть нам готівкою",— розповідав він НВ, говорячи про особливості ОБведення держзакупівель у часи, коли нинішній головний парламентський опозиціонер був у владі.

Бойко не відповів на запит НВ про те, чи викликають його в прокуратуру, в якій якості і щодо яких справ.

 

Весь у газі

Лідер не тільки вийшов сухим з води за старими справами, але і залишається важливим гравцем на газовому ринку.

Тут його ключовим активом є зять Сергій Горовий, чоловік старшої дочки Ярослави.

У 2010 році, коли Бойко служив міністром, Горового на позачергових зборах акціонерів Київгазу обрали головою правління. Відтоді зять політика не залишає цей пост, хоча результати його роботи негативні. Нацкомісія з регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЭКУ) в травні 2015‑го перевірила компанію на предмет дотримання ліцензійних умов. Підсумок — НКРЭКУ наклала на Київгаз максимальний штраф у 800 тис. грн.

Але звільнити зятя Бойка Київська міськдержадміністрація (КМДА) не може: за словами Петра Пантелєєва, заступника голови КМДА, це здатна зробити лише спостережна рада. Як стверджує чиновник, міська влада вже поОБсила компанію призначити загальні збори акціонерів, щоб переобрати раду. І сподіваються, що вони відбудуться до середини весни.

У липні минулого року Київгаз створив дочірнє підприємство КиївГазЕнерджі, якому делегував функції обслуговування споживачів. Директором стала теж не чужа Бойку людина — Владислав Красавін, який на сайті Ради досі значиться помічником на громадських засадах лідера ОБ.

Ані Горовий, ані Красавін не відповіли на питання НВ, пов’язані їх призначення з Бойком.

Горовий для Бойка — не тільки інструмент впливу на Київгаз, але і сімейний роботодавець. Він є співвласником видавничого дому Вавилон, в який входять модні журнали l’officiel та Pink. І дві старші дочки лідера ОБ працюють у цих виданнях: Ярослава — креативним директором l’officiel, а Уляна — шеф-редактором Pink.

 

Непотоплюваний

Чому ГПУ спускає на гальмах справи, до яких причетний Бойко? Відповідаючи на це питання, експерти вказують на кілька причин.

Лещенко каже, що у Шокіна є старший помічник — Василь Драган. За часів Януковича він був завідувачем сектору запобігання та виявлення корупції в апараті Міненерговугілля. "Драган був у Бойка головним борцем з корупцією як раз тоді, коли купували вишки Бойка",— пояснює нардеп БПП.

Бойко не захотів коментувати свої зв’язки з Драганом.

Але у ГПУ є і куди як вагоміша причина затягувати слідство. І ця причина — найвища влада в особі президента країни. про те, що без домовленостей з Банковою Бойко не був би такий спокійний за свою свободу, каже Шабунін. Лідер ОБ, на його думку, дуже зручний конкурент для Порошенка на прийдешніх президентських виборах.

Про існування якогось таємного "акта про ненапад", на думку політолога Євгена Магди, говорить і те, що Опозиційний блок не виконує найважливішу функцію — він не опонує главі держави. "ОБ не турбує владу, він шукає можливість з нею домовитися",— пояснює експерт.

На останній прес-конференції президента НВ нагадав Порошенку про те, що Шокін не підписує клопотання до парламенту ОБ зняття депутатської недоторканності і арешт Бойко. На що президент відповів, що тепер це робота вже не ГПУ, а нових антикорупційних органів. “І про Бойка, будь ласка, матеріали в Антикорупційне бюро. І справи не будемо вибирати. Бойко, не Бойко — всіх корупціонерів до відповідальності",— емоційно заявив президент.

У Національному антикорупційному бюро НВ сказали, що на даний момент у них немає кримінальних ОБваджень, що стосуються Бойка.

 


Матеріал опублікований в НВ №2 від 22 січня 2016 року


Теги статьи: Вышки БойкоБойко

Дата и время 25 января 2016 г., 13:56     Просмотры Просмотров: 2258
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Арестовано имущество фигуранта дела «вышек Бойко» Мельника
Суд снял арест с предприятий, принадлежащих фигурантке дела “вышек Бойко”
Арестовано имущество фигуранта дела «вышек Бойко» Мельника

Береза: Суд по делу "вышек Бойко": меня одного эти вопросы возникли?
Фигурант дела о "вышках Бойко" Цибульская пошла на сделку с прокурором и получила условный срок
«Президент под колпаком!» Названы фамилии тех, кто может посадить Порошенко

Черновецкому и его сыну придется отвечать в суде за "вышки Бойко"
"Банальный базар": почему Генпрокуратура Луценко не расследует дела окружения Януковича
«Вышки Бойко» взяли под охрану российские военные корабли

Банкир, которой ГПУ просила залог в один миллиард за «вышки Бойко», сняла арест с фирмы и части имущества
Кацуба сдает газовые скважины власти
Друзья Юрия Бойко. Кто ответит за «схему» с вышками и почему Юрий Луценко работает на РФ

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Уйдет ли Луценко в отставку?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.051861