АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 19°C
Харьков: 18°C
Днепр: 20°C
Одесса: 22°C
Чернигов: 19°C
Сумы: 18°C
Львов: 21°C
Ужгород: 26°C
Луцк: 21°C
Ровно: 21°C

Телеведуча Алла Мазур пояснює, чому сьогодні телебаченню життєво необхідні позитивні історії

Телеведуча Алла Мазур пояснює, чому сьогодні телебаченню життєво необхідні позитивні історії
Телеведуча Алла Мазур пояснює, чому сьогодні телебаченню життєво необхідні позитивні історії
Одна з найпопулярніших телеведучих країни в пивному ресторані зізнається, що останнім часом через погані новини розучилася посміхатися

Минулої п’ятниці в пивному 3B Café на Подолі було дещо метушливо. Тут чекали на візит легенди українського телебачення, ведучої Алли Мазур, яка призначила в цьому кафе зустріч журналісту НВ.

Один із залів закладу тимчасово перетворили на невеличку знімальну: метушилися освітлювачі, встановлюючи величезні ліхтарі, фотограф робив світлопроби, а власник закладу Олексій Маслянський нервово крокував уздовж стійки бару.

"Пивний ресторан і теледіва — дивовижне поєднання",— встигаю подумати я, перш ніж Алла Мазур, головна зірка новинних програм 1+1, одного з найрейтинговіших телеканалів країни, в короткій білій норковій шубці енергійно заходить в зал. Першим ділом тисне руку схвильованому власнику закладу і, немов прочитавши мої думки, пояснює, чому вибрала саме цей ресторан.

"Хотілося не просто поговорити і поїсти, але і зробити якусь реально добру справу, наприклад підтримати переселенців",— каже вона, уточнюючи, що кафе відкрив саме переселенець з Луганська, де у нього з друзями до війни було 15 закладів.

“Тепер про цього хлопця з Луганська знатиме ще більше людей,— посміхається Мазур.— Я люблю тих, хто не спускає рук і не пасує перед проблемами. Вони борються на свій кшталт, вони на нашому боці".

Телеведуча каже щось підбадьорливе схвильованому Маслянському і миттєво ставить питання, чому він поїхав до Києва, а не Москви.

— Навіть вибору такого не стояло,— стенає плечима той і починає розповідати, що в Києві за два роки вже відкрив чотири кафе, зокрема і перший в країні рамен-шоп, де подають тільки цей японський суп.

 

П’ять запитань Аллі Мазур:

Що ви вважаєте своїм найбільшим досягненням?
— Звісно, це мій син.

Що ви вважаєте своїм найбільшим провалом?
— Наш загальний найбільший провал і мій зокрема — це те, що ми все ж таки програли російській пропаганді. Ми знали, що Донбас від нас дещо відгороджений інформаційної стіною. І ми недостатньо розповіли, що відбувається в країні. А потім дізналися, що це подавалося там у кривому дзеркалі.

Яка книга з останніх прочитаних справила на вас найбільше враження?
— Насправді не одна. Я досі під враженням від книги Сергія Лойка Аеропорт. Якщо зовсім-зовсім з останніх, то це поетична збірка Сергія Жадана Життя Марії. Я якось більше знала його як прозаїка, а тут мені до рук потрапила ця книга, і напевно, вона лягла на якусь потрібну хвилю.

Чим ви пересуваєтеся містом?
— Буває, службовим автомобілем, буває, своїм — у мене Honda CRV. А буває, і в метро, коли пробки.

Кому б ви не подали руки?
— Брехунові та зрадникові.

 

"Ця драматична ситуація змусила нас уважніше придивитися до самих себе, до того, що ми маємо",— каже Мазур, щойно ми сідаємо за столик. Українці побачили, що і в їх рідній країні є чим пишатися.

“А найгіршим було наше внутрішнє ставлення: якщо це українське, то ми опустимо рівень вимогливості до себе. Зробити стильно, креативно і якісно — це могло б стати частиною нашої національної ідеї, яку ми так довго шукаємо",— продовжує Мазур, гортаючи меню.

Зазначаю, що їй в цьому сенсі пощастило. Створюючи канал 1+1, де телеведуча працює вже майже 20 років, його засновник Олександр Роднянський хотів довести, що в Україні можна робити телебачення європейського рівня. "Це була початкова концепція",— киває Мазур і згадує, як яскраво виділялася тоді програма Післямова, яка почала виходити 1994 року: "Її робила суперпрофесійна команда Олександра Ткаченка [нинішнього гендиректора групи 1+1], вони мені здавалися недосяжними монстрами".

Ми маємо зберегти здорову психіку,
не стати загнаною, переляканою країною

У 1996‑му на базі цієї програми вирішили створити студію новин, до якої запросили працювати Мазур. “ТСН починалася з порожньої кімнати, де навіть не було стільців,— згадує телеведуча.— Ми працювали без вихідних, азарт був неймовірний, хотілося зробити щось, що відповідає внутрішньому максимуму". Помітно, що цей час їй згадувати приємно, хоч і довелося тоді важко працювати.

До того моменту "внутрішні максимуми" майбутньої зірки сформувала робота на державному УТ-1 і радіо. "Мені ніколи не подобався пафос, притаманний радянським дикторам",— каже вона.

Мазур розповідає, що завжди вважала: з телеглядачами потрібно розмовляти довірливіше і як з рівними. Це і стало фірмовим стилем ведучої Алли Мазур. "Мені й самій так комфортно",— зізнається вона.

Замовляємо наїдки. Теледіва просить чогось легкого, власник закладу, який особисто обслуговує наш столик, радить їй теплий салат із рокфором і грушею. Мені, щоб зігрітися,— крем-суп з лосося.

Питаю, чому з часом новини на 1+1 стали менш серйозними.

“Це абсолютно логічний розвиток усього світового телебачення,— пояснює Мазур.— Коли Ткаченко мене запрошував, ми орієнтувалися на стандарти BBC — відстороненість, стримана лексика. Але потім вся журналістика зробила серйозний крен у інфотейнмент: зросла конкуренція, світ став інформаційно насиченішим. Потрібно шукати нові підходи та методи подачі".

Саме тому, вважає Мазур, Савік Шустер запрошує до своєї програми співаків, Євген Кисельов — піаніста, а ТСН використовує 3D-графіку.

— Ми всі шукаємо якісь зачіпки,— витончено, як і в ефірі, вона жестикулює доглянутими руками з французьким манікюром.— Нам важливо не тільки дати дві точки зору, але і розповісти цікавіше, більше, глибше, при цьому не втрачаючи довіри глядачів.

Пояснюю, що маю на увазі дещо інше — велику кількість побутових і навіть кримінальних сюжетів ТСН, які в масштабі всієї країни не такі вже й значущі. Мазур не згодна, що це погано, вона каже, що так вчили складати новинну програму консультанти BBC, які протягом багатьох років навчали команду журналістів і ведучих 1+1 робити сучасні новини. Вони радили бути ближчими до телеглядачів і знімати більше сюжетів з регіонів, розповідає Мазур, показуючи таким чином жителям з провінції, що їхні проблеми також важливі та хвилюють країну.

Ще одна особливість сучасного телебачення — спрощення мови. В цьому і є головна відмінність ТБ від друкованих видань, каже Мазур. Телебачення має розповідати кадром. "Іноземці кажуть, що в Україні забагато слів, політики дуже багатослівні, в наших репортажах часто більше слів, ніж відео,— продовжує телеведуча,— так бути не має, відео має говорити саме за себе, ми цього прагнемо".

Вона зізнається, що сама постійно бореться з бажанням розповісти більше. "Краще сказати менше, але зрозумілішими, доступнішими словами,— каже вона,— і знайти деталь, яка зачепить телеглядача".

 


В ИТОГЕ: На телеканале 1+1, где Алла Мазур работает почти два десятилетия, она ведет итоговую программу новостей ТСН.Тиждень
У РЕЗУЛЬТАТІ: На телеканалі 1+1, де Алла Мазур працює майже два десятиліття, вона веде підсумкову програму новин ТСН.Тиждень


 

Приносять їжу, фотограф, зробивши кілька знімків зі стравами, показує Аллі на екрані фотоапарата, що вийшло. “Я не посміхаюся? А мені здавалося, що посміхаюся",— зазначає вона. І зітхнувши, звертається вже до мене:

— Спіймала себе на тому, що розучилася посміхатися. За останні два роки атрофувалися м’язи, бо ти постійно в проблемах, ходиш, турбуєшся, постійно думаєш про те, що відбувається.

Ми знову говоримо про телебачення, про 1+1, яким володіє олігарх Ігор Коломойський. Останнім роком на адресу каналу лунають звинувачення в тому, що власник використовує канал для розв’язання власних політичних і бізнес-завдань, іноді на шкоду об’єктивності.

Питаю Мазур, чи доводилося їй говорити в ефірі те, з чим вона не згодна. “Того, з чим я не згодна, я не говорила. Ніколи,— чеканить вона.— Це моя принципова позиція, яку знають всі, хто зі мною працював. Були часи, коли ми говорили менше, ніж хотілося".

Я наважуюся нагадати про жорстке інтерв’ю, взяте нею влітку в губернатора Одеської області Михайла Саакашвілі, який перебуває в конфронтації з Коломойським: олігарх навіть подав до суду на губернатора. Після півгодинного інтерв’ю в прямому ефірі програми ТСН.Тиждень чимало користувачів Фейсбуку звинуватили Мазур в упередженості щодо Саакашвілі.

Телеведуча зі звинуваченнями не згодна.

— Такий само список питань міг бути поставлений будь-кому з наших політиків. Але Міхо Саакашвілі,— в її голосі з’являється легке глузування,— це для нас символ, ми створили з нього кумира. Так, він класний оратор і симпатичний великій кількості українських журналістів. Але ми не можемо грати за подвійними стандартами.

Не можу не погодитися, однак наголошую: "Але ось з Ігорем Коломойським було дуже компліментарне інтерв’ю".

— Воно не було компліментарним. Я була стриманою і відстороненою. Я показувала людини, яка вона є. Це моя ініціатива. Для мене було дуже важливо, щоб він вибачився перед журналістом [Сергієм Андрушком, якого Коломойський нецензурно вилаяв].

Мазур замислюється і нарешті каже, що не шкодує про жодне з цих інтерв’ю. "Якщо був би вибір і ці дві ситуації знову повторилися, я б вчинила так само",— заявляє вона.

На завершення обіду обговорюємо баланс позитивних і негативних тем у ЗМІ. Мазур п’є вже другий еспресо і каже, що для ЗМІ важливо допомогти суспільству не втратити сили духу і віри в краще.

— Не можна весь час посипати голову попелом,— продовжує вона.— Наші вороги зацікавлені в тому, щоб сказати: нічого у вас не вийде. Все валиться у вас, подивіться.

Вона вважає, що посіяти зневіру в українському суспільстві і занурити його в простір війни — одне із завдань путінської пропаганди. І згадує своє нещодавнє інтерв’ю японським журналістам, які запитали про те, чи правильно те, що в країні війна, а тут влаштовують вистави, фестивалі та свята.

— Я їм пояснила, що це наш захист. Ми маємо зберегти здорову психіку, не стати загнаною, переляканою країною, як того хоче Путін.

Просимо рахунок, однак власник закладу протестує: платити за обід телеведучої 1+1 та журналіста НВ він хоче сам.

 

Матеріал опублікований у НВ №3 від 29 січня 2016 року


Теги статьи: Мазур Алла

Дата и время 06 февраля 2016 г., 19:38     Просмотры Просмотров: 3106
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Какой из кандидатов уже заявивших о своем участие в президентских выборах самый достойный?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.137025