АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 14°C
Харьков: 14°C
Днепр: 15°C
Одесса: 15°C
Чернигов: 13°C
Сумы: 14°C
Львов: 11°C
Ужгород: 13°C
Луцк: 12°C
Ровно: 12°C

Казус Абромавічуса. Нині перед президентом стоїть дуже непростий вибір

Казус Абромавічуса. Нині перед президентом стоїть дуже непростий вибір
Казус Абромавічуса. Нині перед президентом стоїть дуже непростий вибір

Відставка міністра економічного розвитку і торгівлі Айвараса Абромавічуса, як мені здається, стала громом серед ясного неба для українського політикуму й навіть на певний час заглушила розмови про необхідність переформатування уряду. Становище української влади, як президента, так і прем’єра, зараз явно є гіршим за губернаторське. При цьому занадто багато різних умов треба виконати одночасно.

Відставка прем’єра Арсенія Яценюка є вкрай небажаною як для нього самого, так і для президента Петра Порошенка. Така відставка робить неминучою гостру політичну кризу, яка є неприпустимою в умовах окупації значної частини української території і загрози відновлення військових дій на південному сході, а також дострокові парламентські вибори. Але ці вибори не вигідні ні БПП, ні «Народному фронту», які напевно втратять значну кількість голосів і депутатських крісел і, можливо навіть не збережуть нинішні ролі старших партнерів у будь-якій коаліції, старої або нової.

Молодші ж партнери нинішньої коаліції, «Самопоміч» та «Батьківщина», якраз нічого не мали б проти відставки Яценюка та проведення дострокових виборів до Ради. Адже всі опитування пророкують їм значне збільшення парламентського представництва, оскільки більшість населення не асоціює уряд та його прорахунки з цими партіями. Відставка Яценюка небезпечна ще й тому, що на його місце не видно наступників, прийнятних як для української громадської думки, так і для західних партнерів України. Жоден із них не має шансів набрати необхідну для затвердження кількість голосів у Раді. Не видно реального кандидата в прем’єри і в разі гіпотетичного проведення дострокових парламентських виборів, які лише ще більше ускладнять і заплутають ситуацію.

Заходом Яценюк у кріслі прем’єра сприймається зараз як найменше з можливих зол. Також необхідно за всяку ціну зберегти Абромавічуса. Його заява про відставку вже спричинила дружний демарш усіх західних союзників України й відстрочку надання кредиту МВФ. Варяги в українському уряді - ця хоч якась гарантія для західних державних інвестицій, що більшу їх частину не розкрадуть. Якщо ж відставка Абромавічуса все-таки відбудеться, то інвестиційна привабливість і міжнародна репутація України впадуть не те що до нуля, а перетворяться на відчутну негативну величину. І вже точно впаде до нуля репутація президента Порошенка.У світі, та й в Україні ніхто не повірить, що бізнес-партнер Петра Олексійовича без його відома наїжджав на міністра економічного розвитку.

«Варяги», очевидно, давно вже розгадали тактику президентського блоку. Залишаючи міністрів-іноземців як вітрини для Заходу, оточувати їх цілком керованими заступниками, які й контролюють основні фінансові потоки. При цьому реформи лише імітуються, але насправді не здійснюються. А «Народний фронт» при цьому свою частку корупційного пирога отримує через ті міністерства й агентства, які варягам не підконтрольні. Між іншим, аналогічна картина й у фракції БПП. Глава фракції Юрій Луценко виконує насамперед представницькі функції, тоді як реальні політичні й корупційно-економічні комбінації розробляє і здійснює його перший заступник Ігор Кононенко.

Нині перед президентом стоїть дуже непростий вибір. Або погодитися з відставкою Абромавічуса, що призведе до повної втрати довіри як всередині країни, так і за кордоном, хоча, можливо, і не спровокує негайний розпад коаліції і дострокові вибори до Ради. Але в цьому випадку реформи будуть точно зупинені, що загрожує країні новим майданом, причому, можливо, навіть за молдавським зразком. Або Порошенко може ініціювати відставку Яценюка з посади прем’єра, що, швидше за все, призведе до розпаду коаліції і дострокових виборів з непередбачуваним політичним майбутнім для України, з набагато роздробленішим парламентом, де буде ще важче, ніж у нинішній Верховній Раді, створити працездатну правлячу коаліцію.

І, нарешті, є ще третій шлях, який є найважчим, але який гарантує проведення реальних політичних та економічних реформ. Він явно зачіпає бізнес-інтереси президента й багатьох його друзів і соратників. Очевидно, Абромавічус готовий буде залишитися, якщо полетять голови не тільки Кононенка, але й генпрокурора Шокіна, а з уряду буде видалено найбільш одіозних чиновників-корупціонерів, зокрема тих, що представляють політичну силу Яценюка.

Згадаймо, що саме на ґрунті боротьби з корупцією розпався після «помаранчевої» революції неміцний союз Ющенка й Тимошенко. Ми дуже добре пам’ятаємо, чим все це зрештою закінчилося. Якщо Порошенко не піде шляхом, запропонованим реформаторами, зокрема в його власному блоці, то він дуже скоро може піти в політичне небуття, не досидівши навіть до кінця свого першого президентського терміну. Кремль досягне всього, що він хоче в Україні, без єдиного нового пострілу. А новий шанс на європейський вибір тоді, боюся, з’явиться в України дуже не скоро.

Борис Соколов


Теги статьи: борьба за властьАбромавичус Айварас

Дата и время 06 февраля 2016 г., 21:03     Просмотры Просмотров: 1471
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Кто виноват во взрывах на оружейных складах?Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.057149