АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 7°C
Харьков: 9°C
Днепр: 11°C
Одесса: 11°C
Чернигов: 6°C
Сумы: 8°C
Львов: 6°C
Ужгород: 9°C
Луцк: 6°C
Ровно: 7°C

ЧИ ПЕРЕСТАНУТЬ УКРАЇНЦІ ДАВАТИ ХАБАРІ? ВІДПОВІДІ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ

ЧИ ПЕРЕСТАНУТЬ УКРАЇНЦІ ДАВАТИ ХАБАРІ? ВІДПОВІДІ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ
ЧИ ПЕРЕСТАНУТЬ УКРАЇНЦІ ДАВАТИ ХАБАРІ? ВІДПОВІДІ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ

9 грудня сталася визначна подія антихабарницького спрямування – відбувся круглий стіл  за участі експертів з питань хабарництва та корупції, моральних авторитетів країни, представників влади, громадських організацій та всіх небайдужих громадян.

На цьому круглому столі та форумі «Подолаємо хабарництво разом!», що тривав весь день і зібрав понад 60 чоловік, обговорювалися болючі питання сьогодення, висловлювалися думки щодо причин тотальної корупції та хабарництва в Україні та шляхи їх подолання. Форум став чудовою платформою для обміну досвідом, сприяв налагодженню контактів та об’єднанню зусиль різноманітних організацій та осіб, що протистоять хабарництву у сфері бізнесу, медицини, освіти, судових та правоохоронних органах.

Його поважними спікерами виступили: Патріарх Філарет, Левко Лук’яненко, Андрій Марусов, Олексій Трофимов, Дмитро Шерембей, Сергій Гула та інші.

Відкрив круглий стіл голова Національного руху «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів», яке виступило організатором заходу, Сергій Гула.

Найперше питання, яке різнобічно висвітлювали спікери, було питання причин корупції (державний рівень) та хабарництва (державний та побутовий рівні) в Україні.

Предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Патріарх Філарет сказав з цього приводу наступне: «У нас в Україні створена система корупції і найперше треба зруйнувати її. Не треба думати, що корупціонери – це якась невелика група людей, які є багатими. Є корупція і в медицині, і в школі». Також Патріарх, зазначив, що корупція і хабарництво є гріхом. Говорячи про основну причину корупції Святіший владика задав питання: «Як людина може вижити, якщо зарплата низька?» і зазначив, що є багато тих, «хто не хоче вплутуватися в корупцію, але змушений, бо не може вижити».

Герой України Левко Лук’яненко коріння хабарництва вбачає ще в системі Радянському Союзі. «Радянським людям всього не вистачало. Усе люди не купували, а “діставали”». Це розвивало хабарництво, яке стало нормою життя.

Також радянська система вбила активність та ініціативність. Говорячи про незалежну Україну Левко Лук’ яненко зазначив: «У нас ще жодного разу не відбулися чесні вибори. Вина в цьому нас, бо ми ще не навчились боротися за свої права». «У нас зрослася влада і бізнес, - продовжував пан Левко, - в результаті не діє закон».

Андрій Марусов, Голова Правління «Тransparency International Україна», у свою чергу зазначив: «Причиною хабарництва є те, що існує мотивація брати і давати хабарі. Я особисто відчув жахливі наслідки корупції 10 років тому, коли на Сумщині стався трагічний випадок із дітьми. Вони постраждали внаслідок падіння нездало побудованого мосту через річку, бо виділені кошти вкрали».

«В обществе, к сожалению, сформировалось толерантное отношение к коррупции», -- з обуренням зазначив Дмитро Шерембей. Щодо хабарництва в медицині, то голова правління «Пацієнти України» вважає її «прямым убийством человека».  Він підняв питання того, що дорогі ліки, виділені на лікування тяжких і смертельно небезпечних хвороб, розкрадаються або перепродуються лікарнями.

Продовжив розвивати це питання і голова Національного руху «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів» Сергій Гула. Особливу увагу він приділив ролі звичайного громадянина в укоріннені явища хабарництва:  «Більшість людей, отримавши список ліків у лікарні іде та купує їх. Давайте будемо не так спішити, щоб нас обманювали. Коли в школі директор чи завуч каже, що потрібно здати гроші на ремонт, давайте не так спішити».

Взяв участь у круглому столі і представник влади, заступник директора Департамента освіти і науки, молоді та спорту КМДА Олексій Трофимов: «Ця проблема виникла в українському суспільстві не лише через те, що є корупціонери, а й тому, що більшість людей готова давати хабарі», - повідомив посадовець.

Як же боротися з корупцією та хабарництвом, і з кого починати цю боротьбу: із «очищення» владних структур чи з простих громадян та змін у їхньому менталітеті?

Над цим нелегким питанням також розмірковували поважні учасники круглого столу. Думки щодо того, чи основна відповідальність лежить на державі, чи на громадянському суспільстві розійшлися. Але більшість учасників форуму погодилися з тим, що кожна людина має боротися з хабарництвом на особистому рівні. Патріарх Філарет, зокрема, відзначив, що не тільки, той, хто вимагає хабар, але й «той, хто дає, теж приймає участь у хабарництві. І те, і інше є гріх». Левко Лук’ яненко, з присутньою йому чуйністю відмітив, що варто розрізняти ситуації, коли хабара можна уникнути і коли це питання є питанням життя і смерті. Сергій Гула відмітив велику позитивну роль у боротьбі з хабарництвом об’єднань громадськості.

Святіший владика зазначив, що «корупцію в державі неможливо подолати, не подолавши несправедливість держави», а для цього «необхідно прийняти справедливі закони, які б служили  народу, а не збагачували окремих людей». Левко Лук’яненко вніс конкретну і радикальну пропозицію по усуненню посібника корупції на вищому рівні: «Я пропонував би, щоб наше зібрання склало Резолюцію до Президента України: в інтересах боротьби з хабарництвом усунути Генерального прокурора Шокіна з посади». Дмитро Шерембей, який нещодавно добився того, що списки безоплатних ліків, які надходять до лікарень, стали відкритими в Одесі, вніс пропозицію подати звернення до Кабміну України: перейти до системи відкритих даних всіх лікарських установ країни. Сергій Гула прагнув надати якомога більше інструментів для боротьби з хабарництвом простим громадянам: «Ми маємо сьогодні прекрасний Закон «Про звернення громадян», «Про доступ до публічної інформації». Давайте зробимо простий запит чи звернення в пологовий будинок, щоб дізнатися: ліки виділяють чи не виділяють…» Також  Сергій Гула відзначив, що одним з проектів руху «Ні хабарництву!» є проект «Повідом про хабар»: «Ви можете написати на нашому сайті і ми надішлемо запит до відповідного органу». Олексій Трофимов відзначив: «Дуже важливо, щоб наша молодь і все суспільство розуміло: не тільки незаконно брати, але й давати теж незаконно. Звичайно, важливо й нормативні акти доопрацювати. Звичайно, потрібно мати свідомість й кожному чиновника, який займає певну посаду».

Дещо про атмосферу круглого столу

Приємно було чути на цьому круглому столі, що хабарництво розглядалося не тільки як питання порушення норм закону, але й як порушення моральних та духовних норм. На цьому акцентувалися і Святіший владика, і Левко Лук’ яненко, а також інші учасники круглого столу. Дійсно сильно відзначив Патріарх Філарет: «Церква має долучитися до боротьби, має нагадувати вірянам про гріх хабарництва. Наші християни мають ганж: теоретично вони вірять у Суд Божий, а практично - ні, якщо дають і беруть хабарі. Господь карає на землі, а не тільки після смерті».

Перша частина форуму «Подолаємо хабарництво разом!» завершилася дискусійним блоком, під час якого інші учасники форуму могли внести свої коментарі або поставити запитання до спікерів круглого столу. Пролунало багато схвальних відгуків щодо почутого, також присутні члени громадських організацій наголосили на актуальності та важливості даного круглого столу. Під час цієї і наступної «вільних» частин програми форуму учасники ділилися своїм практичним досвідом та історіями успішного вирішення життєвих та професійних питань без хабарів.

 

Тематичні блоки - відповідно до сфер суспільного життя

Друга частина форуму була особливо цікава тим, що в цей час піднімалися практичні буденні питання, тривали обговорення, а зрештою – учасники збагачувалися новою корисною інформацією та методами подолання хабарництва.

Першим виступив Голова правління ВГО «Спільна мета» Ігор Печенкін, який озброїв присутніх нормативною базою.  Зокрема, це Кримінальний кодекс (ст. 45), Адміністративний кодекс (де є вичерпний склад корупційних злочинів), Закон «Про запобігання корупції», Закон «Про прокуратуру», Закон «Про національну поліцію».

 

Світлана Благодєлєвєва-Вовк, керівник проекту «Антикорупційні ініціативи Києва», відмітила, що в Україні 33-36 % громадян платять хабарі за освіту, починаючи зі вступу до дитячого садочка і закінчуючи аспірантурою та написанням наукових робіт. Спікер дуже щиро, і водночас чітко та виважено, ділилася своєю темою. Крім розроблених нею кроків по реформуванню системи освіти, вона також розповіла про свій власний досвід боротьби з системою в одному з київських вишів. За результатами цього досвіду, вона запропонувала присутнім такий план у разі вимагання у студента хабара:

1) Повідомити керівництво викладача-хабарника, що був факт вимагання. 2) Буде проведено внутрішнє розслідування. 3) При успішному вирішенні питання, винуватий понесе покарання, найчастіше дисциплінарне (звільнення, переведення на іншу посаду). Другий шлях, яким може піти постраждала сторона, -- передання справи до суду.

 

З вуст Анатолія Стояна, незалежного експерта з аналізу антикорупційної політики ГО «Інформаційно-ресурсний центр», присутні почули про ті зловживання, які сьогодні мають місце у медицині. Крім прямого вимагання коштів, маємо також справу з благодійними внесками (які аж ніяк не є добровільними), випискою лікарем непотрібних ліків, отримання громадянами фальшивих довідок (наприклад, фальшивих лікарняних листів), щорічною необхідністю інвалідів підтверджувати свою інвалідність тощо.

Спікер використав цікавий прийом для того, щоб закріпити у присутніх навички відстоювання своїх прав: за участі добровольців було розіграно сценку, в якій «медсестра» вмовляє «породіллю» заплатити чималий благодійний внесок, далі з»являються «головний лікар», «службовець» Міністерства охорони здоров’я та інші.

 

Сергій Гула, Голова ГО «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів», повідомив, що Україна в 2013 р. зайняла 144 місце серед 174 можливих, як країна з високим рівнем корупції. За цим показником поруч з нею знаходяться такі країни, як Сирія та Папуа Нова Гвінея. «Але я вважаю, що ми нічим не гірші від поляків та німців, - палко зазначив доповідач. – Ми маємо право на гідне життя». Говорячи про корупцію в бізнесі, Сергій Гула назвав Івано-Франківську та Запорізьку області як найбільш сприятливі до корупції. І запропонував комплекс антикорупційних заходів для підприємців: «1. Об’єднання підприємців. 2. Навчання персоналу: створювати відповідні програми, курси. 3. Організоване лобіювання антикорупційних законів».

 

Про протидію хабарництву в судових органах та правоохоронних органах разом зі своїми колегами говорив Ігор Свєтлічний, член ВГО «Рада адвокатів України», Голова Наглядової ради ВГО «Об’єднання адвокатів, що надають безоплатну правову допомогу». Він підтвердив, що за результатами досліджень, саме адвокати найчастіше бувають посередниками при передачі хабарів, але ініціаторами в 55 % являються судові чи правоохоронні органи і лише в чверті випадків – адвокати. В світлі цієї інформації було особливо приємно бачити і чути на форумі аж п’ятьох адвокатів, які в своєму професійному та особистому житті зайняли принципову позицію – не давати та не брати хабарів. Як виявилося це можливо навіть при роботі адвокатом – про це кожен із присутніх фахівців поділився на основі власного досвіду.

 

Всі учасники форуму мали змогу отримати інфографіки, розроблені Національним рухом «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів», з практичними кроками про протидію хабарництву в тій чи іншій сфері.

На завершення круглого столу більшість учасників підписали спеціальну Декларацію безхабарності, чим засвідчили, що вони не будуть давати і брати хабарів і тим самим змінюватимуть систему в Україні!

 

Відгуки учасників круглого столу

Левко Лук’яненко, Герой України: «Я думаю, цей круглий стіл є добре організованим. Ці обговорення дають підставити оформити їх результати у вигляді офіційних заяв, як до органів влади, так і до громадськості. До людей зокрема для того, щоб вони розуміли, що проблема боротьби з корупцією – це проблема усієї нації. Хай кожен спитає себе: «А що я сам для себе зробив, щоб допомогти очиститися від цього злодійства?» Друга заява має бути, звичайно, з вимогами до органів влади, щоб вона приступила від слів про боротьбу з корупцією до діла».

 

Сергій Гула, голова Національного Руху «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів»: «Я радий, що відбувся цей круглий стіл. Це чи не перший подібний захід для України, коли багато поважних людей розмірковували про причини явища хабарництва в нашій країні і як цьому явищу ефективно протистояти. Я глибоко переконаний, що цей круглий стіл буде мати хороший вплив на очищення України від корупції. Це чергова "крапля", яка додасть впевненості багатьом, що без корупції можна жити, що в Україні необхідно жити чесно, не даючи і не беручи хабарів!»

 

Анатолій Стоян, незалежний експерт з аналізу антикорупційної політики ГО «Інформаційно-ресурсний центр»: «Захід привернув увагу поважних осіб, серед яких Патріарх Філарет, Герой України і відомий політичний діяч Левко Лук’яненко, а також адвокати, викладачі, громадські активісти. Тому інструменти, які були сьогодні запропоновані, безумовно, знайдуть своє примінення. Що мені ще сподобалося, це те, що як з’ясувалося, ми, всі учасники, єдині в своїх прагненнях до зменшення рівня корупції в нашій державі. Якби громадські організації, які зараз скаржаться, що є поодинокими, об’єдналися під якоюсь егідою, хоча б Руху «Ні хабарництву! Я не даю і не беру хабарів», який, хоч і є молодою організацією, але встигнув вже зробити значно більше, ніж деякі давно існуючі, то були б ще більш ефективними.

На сьогодні висновок за результатами круглого столу такий: нам потрібно не давати й не брати хабарі особисто, а від влади – той кредит довіри, який ми дали владі у питанні боротьби з корупцією не безкінечний, і тому сподіваємося, що вона буде нарешті робити конкретні кроки».

 

Яніна Чернецька, ГО «Місто реформ»: «На круглому столі була прекрасна можливість налагодити зв’язки з іншими організаціями, які працюють у сфері боротьби з корупцією. Насправді, є не так багато можливостей отак зібратися і побачити їх вживу. Це також чудова нагода почути досвід інших організацій, про їхні проекти, які вони впроваджують, практичний поради у сфері освіти, медицини тощо. Я тут знайшла для проекту нашої громадської організації експертів, з якими, я сподіваюся, ми будемо співпрацювати надалі».

 

Юлія, студентка Національного педагогічного університету ім.Драгоманова, спеціальність «Соціальна допомога»: «Всі ми ставали свідками хабарництва, зокрема, в нашому вузі, і не знали, як на нього реагувати. Не хочеться мати проблем з адміністрацією вузу, але не хочеться і сприяти цьому злочину. Тому ми вирішили повчитися в людей, які мають досвід і можуть дати практичні поради, а ми вже поширимо їх далі. Ми члени Студентського наукового товариства, взаємодіємо з усіма іншими інститутами у складі ун. Драгоманова. Також у стінах нашого навчального закладу проходить чудовий захід «20 днів проти корупції», тому, коли саме на території нашого інституту будуть відбуватися дії, ми зможемо розповісти про почуте на цьому круглому столі і поділитися отриманими роздатковими матеріалами».

http://nihabarnyctvu.org.ua/


Теги статьи: взяточникивзяточникВзяткавзятки

Дата и время 08 февраля 2016 г., 14:40     Просмотры Просмотров: 2319
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

В Ровенской области чиновники требовали 10 тысяч долларов за землю под застройку
СБУ задержала на многотысячной взятке чиновника Госпогранслужбы
В Киеве задержали "оборотней в погонах" требовавших $50 000 за закрытие дела

Менеджер облэнерго “погорел” на взятке в $5 тысяч
В Краматорске пограничник требовал 3 тысячи гривен за провоз товаров
Скандал с вымогательством взятки врачом от ветерана АТО на Львовщине получил продолжение

Антикоррупционера из львовской налоговой уличили в провокации взятки
Сотрудника Укравтодора поймали на взятке
На взятке в Киеве задержан очередной чиновник

Во Львовской области главврач требовал взятку от ветерана АТО
“Новая” полиция. Копы требовали деньги за возврат потерянного бумажника
Уволенного за взятку руководителя «Первомайскугля» восстановили в должности

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Кто виноват во взрывах на оружейных складах?Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.088432