АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 11°C
Харьков: 12°C
Днепр: 13°C
Одесса: 14°C
Чернигов: 10°C
Сумы: 11°C
Львов: 7°C
Ужгород: 10°C
Луцк: 8°C
Ровно: 9°C

Харків більше не афішує проросійські симпатії, але й не вірить у Європу

Харків більше не афішує проросійські симпатії, але й не вірить у Європу
Харків більше не афішує проросійські симпатії, але й не вірить у Європу
Харків, найближчий до кордону з Росією український мегаполіс, більше не афішує проросійські симпатії, але і не вірить у Європу. Тут головне — "щоб не було війни"

До вагону харківської підземки заходить парубок у камуфляжі з ампутованою по коліно ногою. Підкотивши штанину, оголює свіжий шрам і намагається перекричати шум метро: “Люди! Допоможіть хто може на операцію! Одна надія на вас".

— Давай, забирайся звідси,— фиркає йому в обличчя чоловік середніх років у квітчастій куртці.

— Ось, візьміть,— літній чоловік в окулярах кидає прохачеві десятикопієчну монету.

У більшості пасажирів у вагоні реакції немає. Харків — місто, в якому є всього потроху: агресії і співчуття, хоча найбільше байдужості.

За останні два з гаком роки він змінився: місто більше не є базою проросійської терористичної організації Оплот, відомої своєю жорстокістю і кривавими злочинами. Якщо під час київського Майдану за стрічки в кольорах українського прапора тут могли розбити лобове скло, то тепер мало хто не ризикує демонструвати георгіївські.

  


РУССКАЯ ДУШОЙ: Екатерина Макар считает россиян и украинцев одним народом
РОСІЙСЬКА ДУШЕЮ: Катерина Макар вважає росіян і українців одним народом


 

 
Утім, людей проросійських поглядів стало не менше, просто вони стали тихшими, стверджують самі харків’яни. Хоча звідси, як і раніше, всього за годину на автобусі можна приїхати в Росію, а звідти, якщо знадобиться, в окуповані Донецьк і Луганськ.

"Харків не злився, Харків зачаївся",— це слоган однієї з груп, які об’єднують місцевих сепаратистів в соціальній мережі Вконтакте. І це, мабуть, головна зміна за останні два роки.

Загалом місто залишилося колишнім, про що красномовно свідчать підсумки останніх виборів, в результаті яких мером Харкова знову впевнено став Геннадій Кернес, який набрав 66% голосів виборців. Проросійські погляди і членство в Партії регіонів Кернеса в минулому одностайності харків’ян не завадили.

“Людям байдуже. Лиш не було б війни, не росли ціни, комуналка, а можна жити за будь-якої влади,— описує настрої земляків Ігор Соломадін, викладач Харківського національного університету ім. Каразіна.— Величезне число людей налаштовані так".

При цьому, згідно з опитуваннями, кількість городян, які голосують за проєвропейські політсили, в Харкові стабільно коливається на рівні 20-30%.

 

Ціни, тарифи і війна

На центральній площі Харкова самотньо стоїть постамент від знесеного у вересні позаминулого року Леніна. Тепер тут прапор України, його активісти встромили у вцілілу стопу Ілліча.

Ще нещодавно знесення бронзової статуї викликало у Харкові бурхливі дискусії, сьогодні ж пристрасті по Леніну вляглися. На перший план вийшли проблеми іншого штибу — високі ціни, тарифи на ЖКГ, а також війна. Згідно з опитуванням, проведеним Інститутом Горшеніна минулої осені, збільшеною вартістю послуг ЖКГ стурбовані 75% харків’ян, війною майже стільки ж — 62%. Кожного другого хвилює висока вартість продуктів харчування, одягу та транспорту.

— Долар — вже 27 грн, ми працюємо на держпідприємстві, і зарплатню нам не підняли ні на копійку. Раніше заробляв $500, зараз $100,— перелічує свої біди співробітник комунального підприємства, не називаючи свого імені.— Всі продукти, речі, все на ринку підв’язується до долара.

  


ДЕЛО В ИСТОРИИ: Политолог Денис Подъячев уверяет, что причина местного сепаратизма в том, что немалая часть населения имеет российские корни
СПРАВА В ІСТОРІЇ: Політолог Денис Под’ячев запевняє, що причина місцевого сепаратизму в тому, що чимала частина населення має російські корні


 

 

— Так, а де Європа? — підключається до розмови його колега. Він пускається в детальну розповідь про подорожчання тепла, але при цьому холод у будинку.

"Не з того почали",— підсумовує він, киваючи на уламки Ілліча.

Втім, патріотично налаштовані громадяни про розгром пам’ятника не шкодують, а, навпаки, пишаються. "Це була Кощієва смерть",— каже Роман Даниленков. Разом з групою однодумців на хвилі революції він створив медіапроект громадянської журналістики Накипіло і по головних харківських подіях створює ролики, викладаючи їх на YouTube. Його ентузіазм тепер оплачує нещодавно виграний європейський грант від USAID.

Коли у Києві переміг Майдан, у багатьох напоготові стояли зібрані валізи і заправлені автомобілі на випадок, якщо у місто увійдуть російські танки, згадує про настрої в своєму оточенні Світлана Семко, виконавчий директор однієї з харківських IT-компаній, а в минулому депутат міськради.

 


С ЛЮБОВЬЮ, ПУТИН: Активисты харьковского Евромайдана напоминают горожанам о том, что в стране война
З ЛЮБОВ’Ю, ПУТІН: Активісти харківського Євромайдану нагадують городянам про те, що в країні війна


 

“Харків був на межі,— продовжує спогади півторарічної давнини Соломадін.— Я не знаю, скільки міліметрів залишалося, щоб він не став Донецьком чи Луганськом".

Тепер страх пішов, а про те, що в країні війна, нагадує самотній намет для збору допомоги АТО. Поруч — підірвані бойові снаряди від систем Торнадо і Град з підписом З любов’ю братнього народу. Путін.

 

Геніальний популіст

Якщо у 2014‑му в харківському повітрі відкрито висіла абревіатура ХНР — Харківська Народна Республіка,— то в 2015‑му вона зникла. "Складається враження, що фінансування, яке виділялося на розгойдування ситуації, або скоротили, або ідеологи інформаційної війни просто не змогли знайти нові ідеї",— міркує харківський політолог і соціолог Денис Под’ячев.

За його інформацією, перед Вільнюським самітом, на якому Віктор Янукович сказав Євросоюзу "ні", кількість тих, хто виступав за Митний союз, була більшою, аніж прихильників ЄС,— 40% проти 20%. А тепер — навпаки. "Як ніби рокіровка сталася",— каже Под’ячев.

Ще третина харків’ян вважає, що в України повинен бути свій власний шлях. Серед них — 34‑річний Денис Солодовніков, співвласник рок-пабу Стіна. На його думку, Україна як потенційно економічно потужна держава не повинна вибирати або/або. Потрібно співпрацювати як з Європою, так і з Росією. Хоча в Харкові його паб славиться як проукраїнськиий і навіть за це поплатився: коли два роки тому місто сколихнула серія терактів, один з вибухів прогримів у Стіні.

 


СОВОК В ГОЛОВАХ: Игорь Соломадин считает главной проблемой Харькова укоренившийся в головах соотечественников “совок”
СОВОК У ГОЛОВАХ: Ігор Соломадін вважає головною проблемою Харкова укорінений у головах співвітчизників "совок"


 

А Соломадін з Університету ім. Каразіна називає однією з харківських бід не що інше, як "совок", який із голів городян вивітрюється занадто повільно. І зараз же згадує результати останніх виборів, на яких переміг Кернес. Його виборці — це мінімалісти, яким достатньо зовнішньої картинки, яку Кернес створює в місті, переважно в центральній його частині: лавочки, квіти, сквери.

"Він геніальний популіст",— констатує Семко.

Однак за останні роки Харків дійсно змінився. Коли Под’ячев у 2000‑му переїхав сюди з Маріуполя, він був вражений його побутовою розрухою. У Маріуполі спальні райони були викладені тротуарною плиткою, а в Харкові не освітлювалася кожна друга вулиця. "Це було убоге видовище",— згадує він.

Кернесу було не важко завоювати симпатії городян, пообіцявши їм місто-сад. "Він побудував жорстку вертикаль влади, де все зав’язано на круговій поруці, і це йому дозволило зажити слави серед його лояльних виборців міцного господарника, а серед просто сторонніх спостерігачів — ніде правди діти — ефективного менеджера",— констатує Под’ячев.

Харків’янку Катерину Макар, власницю стокового магазину одягу, захоплюють лідерські здібності Кернеса і зовсім не бентежить той факт, що він кілька разів міняв своє політичне забарвлення. "Так роблять усі",— впевнена вона.

Макар — одна з тих, хто відкрито каже про свою проросійську позицію. “Це не означає, що я хочу, щоб Росія забрала наші території,— пояснює вона.— Просто ми слов’яни і хочемо жити зі слов’янами. Я не поділяю Україну і Росію, це мій народ". Також Макар називає європейців ментально чужими.

 

Своя історія

Колись Харків істотно поповнив своє населення за рахунок приїжджих з Росії. За словами Под’ячева, в 1900 році тут мешкало до 100 тис. осіб, тепер — 1,5 млн. І це пов’язано із залученням робочих рук на машинобудівні гіганти.

Досі в цьому місті, на відміну від решти України, відчутні зв’язки з Росією — з харківського автовокзалу курсують автобуси до Москви, Санкт-Петербурга і Липецька. Тут же висить великий рекламний плакат, що пропонує переліт з Харкова до Москви через Мінськ всього за 5.200 грн в обидва боки.

  


ХНР КАПУТ: Светлана Семко считает, что теперь никто из харьковчан не пойдет махать триколорами хотя бы из чувства самосохранения
ХНР КАПУТ: Світлана Семко вважає, що тепер ніхто з харків’ян не піде махати триколорами хоча б з почуття самозбереження


 

 

Довгі роки багато тутешніх великих підприємств працювали на Росію. Втім, тепер вони практично не діють. А знаменитий ринок-гігант Барабашово, який ще нещодавно взував-одягав всю російську глибинку, серйозно скоротив колишні "потужності".

Формально в Харкові 70-90 тис. безробітних, 6-7% населення (для порівняння: в Києві та Одесі — 5%), але реально їх набагато більше. "Люди кидаються на будь-яку роботу, яка не завжди супроводжується офіційним працевлаштуванням",— говорить Под’ячев. І причин для оптимізму немає.

Однак, незважаючи на сильні економічні проблеми, ідеї сепаратизму в місті зникли. Дивлячись на те, у що перетворили Донбас заклики Путіна, ніхто не піде махати російським прапором хоча б з почуття самозбереження, вважає Семко. "Ніхто не хоче бути другим Донбасом",— підсумовує вона.

 

НВ 


Теги статьи: Харьков

Дата и время 14 февраля 2016 г., 11:12     Просмотры Просмотров: 1921
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Кто виноват во взрывах на оружейных складах?Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.08472