АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 3°C
Харьков: 0°C
Днепр: 4°C
Одесса: 8°C
Чернигов: 1°C
Сумы: 0°C
Львов: 4°C
Ужгород: 7°C
Луцк: 4°C
Ровно: 4°C

Віталій Шабунін називає тих, хто повинен сидіти у в’язниці

Віталій Шабунін називає тих, хто повинен сидіти у в’язниці
Віталій Шабунін називає тих, хто повинен сидіти у в’язниці
Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції, називає тих, хто, на його думку, повинен сидіти у в’язниці, і вказує на законодавчі дірки, через які витікають гроші

Про те, як виглядає українська корупція і як її звуть, не з чуток знає 31‑річний Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції. І хоча очолюваний ним центр — громадська організація, він є одним з найвпливовіших у країні і демонструє результативність успішного підприємства: за два роки роботи співробітники центру запобігли крадіжкам з держбюджету більш ніж на 1 млрд грн. Також вони провели розслідування щодо 435 чиновників, замішаних у корупцію і, грунтуючись на зібраних фактах, написали більше 13 млн звернень і скарг до різних інстанцій.

Цей боєздатний загін громадянського суспільства розташувався в цілком сучасному офісі з відкритим простором на столичному Печерську — неподалік від об’єктів своєї уваги. Саме тут і проходить інтерв’ю НВ з Шабуніним. Причому перша тема, з якої воно починається,— недавній гучний скандал, резонансна відставка міністра економіки Айвараса Абромавичуса і його заява про тиск на нього народного депутата від БПП і найближчого соратника президента Ігоря Кононенка.

 

П’ять запитань Віталію Шабуніну:
 

— Ваше найбільше досягнення?
— Набір у Центр протидії корупції суперпрофесіоналів з правильними цінностями.
— Ваш найбільший провал?
— Не змогли домогтися звільнення Шокіна до того, як він розвалив розслідування щодо Януковича і вбив шанс на реформу прокуратури.
— Чим ви пересуваєтеся містом?
— На своєму автомобілі Mitsubishi Lancer 2009 року, б/у.
— Остання книга, яка справила на вас враження?
— Вихід (одна з книг Старого Заповіту).
— Кому б ви не подали руки?
— Якщо від цього залежить результат, то потиснув би майже всім.

 

— Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) щодо скандалу Абромавичуса і Кононенка зареєструвало кримінальне провадження. Як, на ваш погляд, будуть далі розгортатися події?

— Президент грає в типову гру: давайте поманіпулюємо всім суспільством. Маніпуляція перша: нехай НАБУ розбирається. Розбереться — ми будемо робити висновки. За цими епізодами [озвученими Абромавичусом] НАБУ не розбереться. Тому що це слово одного проти слова іншого, що взагалі не є доказом, тому притягнути до відповідальності Кононенка неможливо.

З великою часткою ймовірності НАБУ через три місяці буде змушене закрити справу, і тоді вийде Порошенко і скаже: хлопці, бачите, НАБУ закрило справу.

Президент зіпхнув на нас те, що має вирішувати фракція. Ну і він, як її лідер. Видно, що фракція не буде це вирішувати.

— Вже вирішила.

— Для мене це [відмова фракції БПП виключити Кононенка зі списку] стало певним Рубіконом. Фракція обрала долю Партії регіонів, тобто несамостійних людей з репутацією кон’юнктурних політиків, які просто піднімають лапку по команді патрона.

Коаліція не хоче вбити обнал, тому що всі політичні партії з нього годуються

— У вашому центрі було щось на Кононенка до заяви Абромавичуса?

— Так, ми писали заяву щодо Кононенка про будівництво будинку в санітарній зоні дослідницького ядерного реактора. Ця справа зараз розслідується Київським управлінням МВС. Ми написали в НАБУ, щоб вони цю справу забрали у МВС і почали по ній роботу. Є шанс притягнути Кононенка, тому що там незаконне будівництво з масою порушень. Компанія-забудовник належала ВАТ ЗНКІФ ВІК, засновником якого був Кононенко. Є хоч якась юридичний зв’язок. Але тут треба розуміти, що з іншого боку теж грають не дурні. І все, що можна було підчистити, вони вже підчистили.

— Наскільки важко працювати з впливовими "клієнтами"? Їх взагалі реально вивести на чисту воду?

— Ми не знаємо, тому що цього ніколи не робилося в Україні. У нашій країні вперше розслідують справи такого рівня, тому що навіть [Павла] Лазаренка "зробили" швейцарці і американці з допомогою ГПУ. Фактично

НАБУ працює два місяці. Був задокументований процес передачі чотирьом суддям хабарів, їм оголошені підозри, а ті, хто передавав,— вже під арештом. У НАБУ вже почали 51 кримінальне провадження. Причому серед них — [депутат партії Народний фронт, партнер у бізнесі голови МВС Ігор] Котвіцький, син [голови НБУ Валерії] Гонтаревої, [екс-нардеп, сірий кардинал фракції Народний фронт Микола] Мартиненко, [нардеп від групи Воля народу Олександр] Онищенко, тобто всі ті провадження, за якими ГПУ навіть не починала розслідування. Навіть сам факт того, що НАБУ почало розслідувати ці справи,— великий крок вперед.

— Ви задоволені роботою бюро?

— Я обережний оптиміст.

— Які корупційні справи з тих, якими має зайнятися НАБУ, ви вважаєте найважливішими?

— Потрібні прецеденти покарання. Наша місія полягає в тому, щоб забезпечити невідворотність покарання посадових осіб за корупційну діяльність. Невідворотність покарання — це в’язниця і конфіскація. І те й інше важливо, тому що можна у в’язниці, маючи сто мільйонів, жити як в Hyatt. Потрібен прецедент, який покаже всім, що немає недоторканних на кшталт Мартиненка та Кононенка. Це дуже важливі й складні справи. Але вони продемонструють всій системі, що сірі кардинали будуть покарані. Це перше.

Наступний етап — судді. Вони повинні зрозуміти, що їм легше піти з награбованим, ніж залишитися в системі. І прокурори, фіскали, митники, чим вище — тим краще. Тобто силове "бізнес-крило". Повинні сісти ті, хто раніше був недоторканним.

  


ВОПРОС ДЕНЕГ: Виталий Шабунин сам участвует в акциях, направленных против коррупции. На фото — протест перед парламентом летом 2015-го с требованием принять закон о публичности декларирования доходов
ПИТАННЯ ГРОШЕЙ: Віталій Шабунін сам бере участь в акціях, спрямованих проти корупції. На фото — протест перед парламентом влітку 2015-го з вимогою ухвалити закон про публічність декларування доходів


 

 

— У НАБУ зараз відкрито більше сотні вакансій. Коли при такому кадровому голоді бюро запрацює на повну силу?

— Ми зараз набрали 69 рядових детективів і аналітиків, позаминулого тижня затвердили 19 старших детективів. Через тиждень розпочнуться співбесіди — фінальний етап конкурсу на 100 вакансій детективів. Десь до початку квітня у бюро будуть реальні можливості для слідчих дій.

— Посадовий оклад детектива — 31 тис. грн. Ви вважаєте цю компенсацію адекватною?

— Я б хотів, щоб вони отримували більше, але цього достатньо, щоб вони комфортно жили і могли ефективно виконувати свою роботу. Платити їм більше неправильно, з огляду на загальну економічну ситуацію. Платити менше неефективно, тому що тоді ми не зможемо вимагати від них результату.

Спецпрокурори, у яких відповідальність трохи більша, заробляють 35-40 тис. грн.

Потрібно чітко розуміти: інвестиції, які можуть дати швидкий результат,— це інвестиції в Антикорупційне бюро.

— Як перевірити "корупційну стійкість" кандидатів?

— Тільки на практиці. Які запобіжники ми поставили, щоб нівелювати цю небезпеку в бюро? Запобіжник перший: вибори керівника бюро на публічному конкурсі. Тому що завжди корупція залежить від першої особи.

Далі — конкурс на детективів і аналітиків. Перший етап — знання законодавства. Тест. Не пройшов — іди вчи. Другий етап — тест на загальні здібності. Не пройшов — вільний.

Наступний етап — співбесіда з психологом і психологічні тести. І тільки потім бесіда з членами комісії. Ця співбесіда знімається на камеру плюс вільний доступ журналістів.

До цього етапу з 2.400 людей доходила 200. І кожного з цих 200 ми прочісували від а до я — його компанія, компанія його сім’ї, зв’язки, все.

Після цього кожен детектив проходить тест на поліграфі.

— Повертаючись до корупції: які корупційні схеми використовуються досі?

— Обнал залишився. І відсоток збільшився, між іншим. За Януковича відсоток був менший, але ризики менші. Раніше можна було під 9% оготівкувати, зараз у середньому — 12%. Це притому, що "обналічка" за "держпрограмою Януковича" гарантовано нічим не загрожувала, зараз партизанщина знову — в будь-який момент конкуруючі силовики можуть вас за це взяти. А це ж питання політичної волі — зміни в Податковий кодекс. Коаліція не хоче вбити обнал, тому що всі політичні партії з нього годуються. Ми не говоримо про решту — митницю, держзакупівлі, оборонне замовлення.

— Коли журналісти розслідують ті чи інші теми, багато спікерів називають відомі їм корупційні факти, але не під запис. Ви не вважаєте таких людей співучасниками в якомусь сенсі?

— Раніше ні. Який сенс був говорити? Ти озвучуєш, підставляєш себе, а правоохоронних органів, які можуть покарати, немає. Зараз є Антикорупційне бюро, і тих, хто знають про когось щось і не розповіли на умовах анонімності НАБУ, я вважаю співучасниками корупційних злочинів.

Повинні сісти ті, хто був недоторканним

— Зняття санкцій з екс-прем’єра Миколи Азарова та інших соратників Януковича — на вашу думку, як це сталося і хто відповідальний?

— Європейський суд скасував санкції, які діяли з березня 2014‑го по березень 2015 року. Санкції були накладені на підставі листа [тоді в. о. генпрокурора Олега] Махніцького, з якого випав, наприклад, [колишній соратник Віктора Януковича Сергій] Льовочкін, [Володимир] Бойко і вся так звана група Фірташа. Однак недолік того листа полягав в іншому. Ми з жахом у кінці весни зрозуміли, що на деяких людей з того списку навіть кримінальні провадження не заведені. Ми в пожежному режимі самі написали в ГПУ заяви на цих людей. У листопаді, коли [Віталій] Ярема був генпрокурором, ми побачили, що через суди починають розморожувати кошти, як було з [екс-міністром екології та природних ресурсів Миколою] Злочевським. Більше того, сам Ярема допомагає їм це робити.

— А є ймовірність, що всі санкції з соратників Януковича знімуть взагалі?

— З імовірністю 90% з більшої частини списку знімуть.

— І з Януковича?

— З Януковича не знімуть, тому що це політичне питання. Прізвище нашого колишнього президента знає майже кожен європейський виборець, а чи знають вони прізвище Арбузова, Іванющенка, Курченка? Ні. А на них висить найбільша частина грошей. За нашими даними, на Іванющенку висить €200 млн заморожених коштів. І найбільша небезпека, що ці гроші розморозять. Тому генпрокурор Віктор Шокін має сісти в тюрму, а президент, який його покриває, піти з посади.

— Це ви про саботаж влади в питанні боротьби з корупцією?

— Вікно можливостей закрилося в листопаді минулого року, коли народні депутати — а конкретно [Андрій] Кожем’якін, [Юрій] Луценко, [Сергій] Власенко і [Олена] Сотник,— всі з різних фракцій — вбили "безвізові закони" щодо арешту спецконфіскації і створення агентства з пошуку та управління незаконного майна.

Окрема історія з онлайн-декларуванням. Можновладці кажуть: те, що вони відклали норму про запуск онлайн-декларування [доходів чиновників],— прикра помилка. Вибачте, читаємо стенограму: бюджетний комітет, де більшість — члени коаліції, голосує за перенесення декларування на один рік. Чого ці діячі бояться? До онлайн-декларації ми підв’язали її нову форму. Наприклад, зараз чиновники не декларують готівку, і це законно — немає такої графи. А це та готівка, яку переважно всі отримують. Немає рядка — частка юрособи, де декларант є бенефіціарним власником. А це ті юридичні особи, через які наші міністри та їхні дружини переважно беруть тендери. Немає зобов’язань вказувати майно родичів, які з тобою не живуть, навіть найближчих. Тобто ми в 18 років даруємо синові квартиру, прописуємо його там, на нього реєструємо машини, яхти, нерухомість і це все не вказуємо в декларації. Чи мамі даруємо на 80‑річчя квартиру.

Брехати в старій декларації взагалі можна було без проблем. Там купа дірок. Збрехати в цій набагато складніше. Більш того, за брехню в декларації тепер дають два роки в’язниці.

 

Матеріал опубліковано в НВ №5 від 12 лютого 2016 року


Теги статьи: Шабунин Виталий

Дата и время 17 февраля 2016 г., 19:18     Просмотры Просмотров: 2119
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

В Антикорсуд пыталась попасть судья, признавшая Насирова "жертвой действий НАБУ"
«Такого ужасного генпрокурора не было в истории Украины»: главный антикоррупционер высказался о Луценко
«Целые регионы отдали на откуп олигархически-криминальным группам, связанным с Россией»

Шабунин о "рюкзаках Авакова": Прокуроры Холодницкого незаконно "слили" дело
Эксперт заявил о взаимодействии Портнова и "антикоррупционеров"
Погрязшие во взятках и бандитизме чиновники хотят превратить Киевское бюро судмедэкспертизы в коррупционную «кормушку»

На кого працює Шабунін?
Луценко має підписати підозру Холодницькому, а САП потребує перезапуску – Шабунін
Юный генерал слил 13 громких дел: что дальше

Віталій Шабунін маніпулює фактами та судовими рішеннями - активісти виявили обман
Шабунин: Луценко является самым ужасным генеральным прокурором Украины за все время
Кличко «закопает» сотни миллионов: стало известно, на что пойдут деньги

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Пойдете ли вы на выборы президента Украины?


Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.256843