АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 4°C
Харьков: 5°C
Днепр: 7°C
Одесса: 8°C
Чернигов: 2°C
Сумы: 5°C
Львов: 3°C
Ужгород: 4°C
Луцк: 4°C
Ровно: 5°C

Через недолугість Кабміну та НКРЕКП українці винні газовим монополіям близько 1,5 млрд грн

Через недолугість Кабміну та НКРЕКП українці винні газовим монополіям близько 1,5 млрд грн
Через недолугість Кабміну та НКРЕКП українці винні газовим монополіям близько 1,5 млрд грн

Вищий адміністративний суд України поставив крапку у судовому спорі щодо зменшених Кабміном нормативів споживання газу без лічильника та залишив без задоволення його касаційну скаргу.

«Публічний аудит» розповідає, чому в зв’язку з вказаним рішенням ВАСУ споживачі будуть змушені доплатити постачальникам 1,5 млрд грн, а також вказує, кого воно торкнеться в першу чергу.

«Відповідно до статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», газові монополії мали до 1 січня цього року забезпечити для населення 100-відсоткове встановлення лічильників. Йдеться про помешкання, де газ використовується для підігріву води та приготування їжі», – пояснює провідний аналітик  «Публічного аудиту» Тарас Галайда.

Він додає, що споживачів, які відмовилися встановлювати газові  прилади обліку, так само від 1 січня мали б відключити від газового постачання. Про таку вимогу йдеться в статті 5 вказаного Закону.

«Тобто, тепер використовувати газ за нормативами споживачі можуть лише для приготування їжі – для решти домогосподарств постачальники вже місяць як мали забезпечити встановлення лічильників», – акцентує Галайда.

Таким чином, за його словами, рішення Вищого адміністративного суду України насамперед торкнеться тих домогосподарств, що використовують газ лише для приготування їжі – для таких споживачів норма на особу в місяць збільшиться з 3 м3 до 6 м3. Інші ж споживачі вже другий місяць, як мали б сплачувати за показниками лічильників.

За даними НАК «Нафтогаз України», виключно для приготування їжі газ використовує майже 4,5 млн господарств, які споживають близько 1 млрд мгазу,  облік наявний у 26,4 % споживачів.

кількість споживачів

Як зауважує Гольдарб, відкритим залишається питання проведення перерахунків за період дії  Постанови КМУ № 237 («Про внесення змін до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників»), адже споживачі без лічильників мають доплати постачальним ще стільки ж, скільки було нараховано за період її дії (Постанова набрала чинності 06.05.2015 року).

«Тобто, наразі перерахунку підлягають понад 8 місяців. Його потрібно зробити 3,3 млн абонентів (квартирам/будинкам), а це – 8,58 млн громадян», – розрахували в «Публічному аудиті».

Загальна сума перерахунку, як вказують аудитори, – майже 1,478 млрд грн, і кожен абонент має доплатити 442 грн.

«Крім того, без відповіді залишається питання щодо відповідальності Уряду та НКРЕКП за  порушення, допущені під час прийняття Постанови, які стали підставою для її скасування. Адже напартачили чиновники, а розгрібати все та витягати гроші з власних кишень знову доводиться людям», – говорить Гольдарб.

Як раніше вже зазначав «Публічний аудит», Постанова про зменшення нормативів споживання газу справді була ухвалена зі значними порушеннями: без громадського обговорення і необхідних економічних розрахунків. «І це вже питання до НКРЕКП – чому вони подавали таку пропозицію Кабінету Міністрів, не провівши до того жодних розрахунків і чому ціле відомство це зробити не змогло, а от позивачі змогли залучити дані Проектного та науково-дослідного інституту стосовно того, що фактичне споживання газу населенням значно перевищує нормативи, встановлені квітневою Постановою Кабміну. І вони виявилися справді вагомим аргументом», – зауважує Вігірінський.

Громадська ініціатива «Тарифна мобілізація» вже отримує непоодинокі скарги людей, яким надходять донарахування боргів. Можна переконатися, що газові компанії встигли все швидко перерахувати та надіслати споживачам «оновлені» платіжки.

ТМ

«Публічний аудит» рекомендує споживачам, які впевненні, що їх обсяг споживання газу менший за нормативний, негайно встановлювати лічильники. Для цього необхідно звертатися до постачальника природного газу в своєму регіонів, і він зобов’язаний забезпечити безкоштовне встановлення лічильників газу мешканцям квартир та приватних будинків.

Нагадаємо, Кабінет Міністрів у квітні 2015 року Постановою № 237 вдвічі знизив нормативи споживання газу для населення без лічильників. Якщо раніше норматив споживання газу домогосподарства, які використовують тільки газову плиту при наявності центрального опалення, становив 6 куб. м / міс. на особу, то після зниження – 3 куб. м. Для домогосподарств з плитою і без центрального опалення норматив був знижений з 9 куб. м до 4,5 куб. м, а з плитою та водонагрівачем – із 18 до 9 куб. м.

28 січня ВАСУ скасував це рішення Уряду та залишив без змін Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.09.2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04.11.2015 року.

http://publicaudit.com.ua/


Теги статьи: ТарифыТарифиГаз

Дата и время 19 февраля 2016 г., 19:13     Просмотры Просмотров: 1196
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Украинец собрал уникальный хот-род на базе Mercedes и ГАЗ-21 «Волга»
Несколько стран Европы остались без газа из-за взрыва на важнейшей станции в Австрии
У "Нафтогаза" отобрали единственные работающие лицензии на добычу нефти и газа

Украина более чем на треть увеличила импорт газа
У Гройсмана нанюхались газа, теперь бредят и хотят его экспортировать
Удар по кошельку украинцев: за отопление придется платит даже летом

Новые тарифы на холодную воду в Украине утвердила НКРЭКУ
Кому война кому мать родна. ДТЭК кагбэ убыточный, тарифы поднимут. За счет украинцев ДТЭК списывает на убытки деятельность в ЛДНР, — Суворов
Планы "Нафтогаза" на 2018-й: в два раза выше прибыль и зарплаты в 630 тыс. грн

Куда исчезают миллиарды с энергорынка Украины?!
Ренту за добычу газа могут снизить
Новые пенсии и цены на газ: что меняется для украинцев с 1 декабря

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

На чьей вы стороне в событиях под Радой?Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.065705