АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 6°C
Харьков: 9°C
Днепр: 11°C
Одесса: 13°C
Чернигов: 5°C
Сумы: 8°C
Львов: 7°C
Ужгород: 11°C
Луцк: 7°C
Ровно: 7°C

Жанна Нємцова: В Росії йде остання стадія путінського циклу, кінець дуже близько

Жанна Нємцова: В Росії йде остання стадія путінського циклу, кінець дуже близько
Жанна Нємцова: В Росії йде остання стадія путінського циклу, кінець дуже близько
Рівно рік тому, 27 лютого 2015 року, під стінами Кремля в Москві був убитий Борис Нємцов. В інтерв’ю НВ його дочка Жанна розповідає про Росію без Нємцова і про те, що розбудить її співвітчизників

До річниці загибелі Бориса Нємцова дочка політика Жанна опублікувала книгу про батька – Розбудити Росію. Її вже представили німецькою мовою в Німеччині, а незабаром опублікують в Україні. Росіяни зможуть прочитати книгу Нємцової тільки в українському виданні, вважає донька політика – навряд чи хто-то в Росії ризикне опублікувати її при життю президента Володимира Путіна.

Сьогодні, у день смерті батька, Нємцова відкриває в Лондоні Фонд Бориса Нємцова, який буде працювати в тому числі в Україні. Напередодні НВ зустрілося з Жанною Нємцової в Бонні, де вона тепер живе, щоб поговорити про Борису Нємцову, пошуках вбивць, майбутнє Росії та її книзі, присвяченій батькові.


Фото: Из личного архива Жанны Немцовой
Жанна Нємцова з родителми Фото: З особистого архіву Жанни Нємцової


 

- Після загибелі батька ви відчуваєте, що на вас покладена місія продовжити його справу?

- Продовжити справу – це голосно сказано. Просто мені здається дуже важливим, щоб хтось з родини мого батька займався двома речами – розслідуванням і збереженням пам’яті про нього, а саме поширенням ідей освіти і волі. Так вийшло, що я займаюся розслідуванням від імені своєї родини. А одне із завдань Фонду Бориса Нємцова – зберегти пам’ять про батька. Це була спільна ідея, яку я реалізувала. Багато хто з його соратників дуже хотіли, щоб такий фонд з’явився.

- Чим він буде займатися?

- Зараз ми зайняті підготовкою Форуму Бориса Нємцова, який відбудеться у жовтні в Німеччині. Політики та експерти з різних країн обговорюватимуть підсумки 25-річчя розпаду Радянського Союзу. Такий форум проводиться за кордоном, тому що в Росії залишається все менше і менше простору для відкритої дискусії.

Однією з важливих тем може стати люстрація. Зараз російське експертне співтовариство обговорює, що буде після Путіна. Є розуміння, що в Росії триває остання стадія путінського циклу. В історичному плані дуже близький кінець – можливо, через 5-7 років. Експерти обговорюють, чи варто люструвати людей, які працювали на путінський режим, і як це робити. Це дуже серйозне питання. Адже розвал системи, як це було в Україні, – тільки перший крок до успіху, часто буває, що зміна системи не призводить до перетворень.

Ми плануємо вручати щорічну Премію Бориса Нємцова за відвагу у відстоюванні демократичних цінностей. Вона може бути присуджена громадянину будь-якої країни, який якось пов’язаний з Росією. Це може бути будь-яка людина, не обов’язково політичний активіст. Адже в Росії політична діяльність стала трактуватися дуже широко. До Держдуми нещодавно був внесений законопроект, який визнає політичною навіть діяльність з вивчення громадської думки, тобто соціологію, а також публічну критику влади.

- Ви будете працювати в Україні?

- Так, в Україні буде реалізовано ряд проектів. Це допомога сім’ям Небесної сотні, ремонт школи і купівля обладнання у регіонах, де багато внутрішніх переселенців, допомога кримськотатарському телебаченню, яке зараз базується в Києві [телеканалу ATR]. Організовується навчальна поїздка до Польщі для тридцяти активістів громадянського суспільства. Половина з цієї групи – українці, друга половина – росіяни. Всі ці проекти здійснюються в рамках премії Солідарність, яку я отримала в серпні 2015 року.

Крім того, в Україні буде видана моя книжка.

- Так, ваша книга вийшла цього місяця в Німеччині. Розбудити Росію – для кого ця книга – для західного чи російського читача?

- Я вважаю, що вона, як не дивно, універсальна. Назва – це фраза мого батька, його девіз: "Я хочу розбудити Росію". Я не мала на увазі, що беру на себе таку місію. Це просто відбудеться за участю великої кількості людей.

Батько вважав, що якщо люди будуть освічені, то ні в якому разі не підтримають чинну владу. Це дуже вірно. Підтримка путінізму базується або на пофігізмі та пасивності, або на елементарному незнанні і нерозумінні ситуації через те, що немає широкої дискусії з найважливіших питань розвитку країни в ЗМІ, в першу чергу на телебаченні.

- А самі росіяни як зможуть прочитати вашу книгу?

- Завдяки тому, що вона буде видана в Україні, в тому числі російською мовою. У Росії, з моєї точки зору, ця книжка не побачить світ в найближчому майбутньому. Якщо хтось ризикне опублікувати, я буду дуже здивована. Справа навіть не в тому, що вона антипутінська і дає критичну оцінку реальності – справа в тому, що на ній ще й стоїть прізвище «Нємцова».

У Росії немає завдання популяризувати що-небудь, що пов’язано з моїм батьком і позитивно його характеризує. Народний меморіал в Москві руйнують, а люди, які хочуть його зберегти, піддаються нападам. Фільм про мого батька знімає німецький телеканал ZDF, а книжка виходить у Німеччині. Російські телеканали жоден фільм про мого батька не зробили, тільки НТВ і Другий канал смакують подробиці особистого життя. Це ганьба для Росії, що ми про російського державного діяча розповідаємо в Німеччині. Він залишається ворогом Путіна, навіть не будучи живим, бо його ім’я і ідеї об’єднують людей.

- Важко було писати книгу, яка своєю появою по суті зобов’язана загибелі вашого батька?

- Було морально важко щось згадувати. Але одночасно завдяки цій книжці я багато чого дізналася про батька. До мене в Бонн приїжджали люди, які працювали з ним під час його губернаторства в Нижегородській області і проводили реформи. Якщо взяти архів публікацій про Росію будь-західної газети 1993-1994 року, там буде дуже багато про мого батька, тому що Нижній Новгород став піонером у приватизації. Маргарет Тетчер у свій час приїхала в Нижній Новгород, минаючи Москву і Санкт-Петербург. Зустріч з колегами батька дала мені можливість більш детально вивчити, чим він займався.

Коли твій батько – відомий чоловік, ти весь час думаєш, що треба б взяти інтерв’ю годин на п’ять, щоб все обговорити від і до, і що в найближчому майбутньому ти це зробиш. На жаль, я не змогла реалізувати це – не розуміла, що у мене буде так мало часу.


Фото: Из личного архива Жанны Немцовой
Фото: З особистого архіву Жанни Нємцової


 

- Минув рік після вбивства. Майбутнім виконавцям пред’явлені звинувачення, але замовники не названі. Це глухий кут?

- Ні, адже слідство буде тривати дуже довго. Справу виділили в окреме провадження і, швидше за все, безуспішно шукати організаторів і замовників. Я думаю, що після Путіна справу буде розкрито в повному обсязі. А зараз це розслідування важливо в тому числі і для того, щоб попередити подальші вбивства. Ця система повинна знати, що зустріне опір. Тоді вона в якийсь момент може стати менш репресивною або навіть піти на якісь кроки в розслідуванні.

Слідчий комітет не хоче розслідувати – це зрозуміло, тому що, по всій видимості, до вбивства причетні люди, які обіймають державні посади. Вони навіть не хочуть визнати політичний мотив вбивства, тому що це було б визнанням того, що в Росії вбивають критиків Путіна.

Розслідування щодо людей, які займають державні посади, було б визнанням того, що країною керують реальні злочинці. Адам Делімханов – депутат Держдуми, Руслан Геремеєв – замкоммандира роти батальйону Північ, Алібек Делімханов – командир батальйону Північ. Заур Дадаєв [один зі обвинувачених у вбивстві] служив у батальйоні Північ, який де-юре належить внутрішнім військам МВС Росії, а де-факто контролюється Кадировим.

Мені здається, Кадиров і Делімханов вже розписалися в тому, що причетні до вбивства. Кадиров почав погрожувати несистемній опозиції, а в Інстаграмі Делімханова з’явилося знущальне відео на мосту, паралельному до Москворецького. І це дуже символічно. Мені здається, вони розписалися вже у всьому, але розуміють, що безкарні.

- Ви багато разів говорили про те, що слідство має допитати Рамзана Кадирова.

- Кадиров, звичайно, повинен бути допитаний і його оточення також. Треба подивитися, яку роль він відігравав у цьому і хто може бути причетний, про кого ми ще не знаємо. За Путіна Кадирова не допитають, бо його допит у цій справі був би рівносильним звинуваченням. Але якщо вже будуть допитувати, то він розповість усе, що знає, вигороджуючи себе і не вигороджуючи інших, і ми можемо дізнатися багато цікавого.

- Чи є у вас можливість впливати на просування слідства?

- Можна провести незалежне розслідування при Раді безпеки ООН. Таке було два рази, коли вбили Беназір Бхутто (екс-прем’єр-міністр Пакистану) і Рафіка Харірі (екс-прем’єр-міністр Лівану), але це було зроблено за ініціативою самої країни. Я не вірю, що Росія сама ініціює таке розслідування.

Решта – це механізми міжнародного контролю, зокрема, призначення спеціального доповідача ПАРЄ. Є ще Європейський суд з прав людини, який може визнати, що Росія порушила конвенцію про захист прав людини та основних свобод, і зробити відповідний припис, в тому числі – зобов’язати її виплатити штраф. Ми подали заяву до ЄСПЛ через півроку після вбивства. Але нещодавно в Росії був прийнятий закон, згідно з яким Конституційний суд РФ може заблокувати будь-яке рішення ЄСПЛ.

Ми робимо те, що в наших силах. Думаю, в ході весняної сесії ПАРЄ буде призначений спеціальний доповідач по цій справі. Це сформулює європейську позицію з даного розслідування, тобто ще раз на офіційному рівні, я думаю, буде визнано, що в Росії розслідування не ведеться. Разом з увагою медіа це змушує їх відчувати себе некомфортно. Вода камінь точить. Це все буде тривати роками, але якщо ми нічого не будемо робити, вони теж не будуть.

- Іншим опозиціонерам в Росії загрожує небезпека?

- Я думаю, що небезпека загрожує всім відомим людям, які беруть активну участь в опозиційному русі в Росії. Зараз під прицілом явно знаходиться Касьянов. Він говорить про те, що йому надходять погрози в соцмережах. Я б до цього серйозно поставилася, бо батьку теж приходили погрози. Володимир Кара-Мурза молодший [заступник голови Партії народної свободи, координатор фонду Відкрита Росія] дивом вижив після того, як його отруїли в травні минулого року. Що можна сказати про Касьянова, Яшина, Навального, Кара-Мурзу, Дадіна – про всіх? Сміливі люди просто. Вони готові пожертвувати багатьом заради того, щоб змінити систему.

- Чи відчуваєте ви сама тиск Кремля через те, що критикуєте владу?

- Особистих погроз мені не надходить досить давно. До того ж, я перебуваю не в Росії, і вони не можуть чинити на мене ніякого тиску. Вони не можуть звільнити мене з роботи, облити фарбою, побити. А чим більше вони будуть надсилати загроз, тим гірше для них.

Я не можу поскаржитися на те, що мене пресують. А з інтерв’ю, яке я нещодавно дала РБК [медіахолдинг, в якому Жанна Нємцова працювала в Росії], напевно, виріжуть те, що я сказала про путінську систему і про Кадирова. Наскільки мені відомо, з Кремля зателефонували ще до виходу інтерв’ю. Це режим, близький до авторитарного, для них будь-яка людина з незалежною позицією – це загроза.

НВ


Теги статьи: НемцовНемцова Жанна

Дата и время 27 февраля 2016 г., 10:36     Просмотры Просмотров: 1789
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Кто виноват во взрывах на оружейных складах?Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.060443