АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 2°C
Харьков: 4°C
Днепр: 5°C
Одесса: 3°C
Чернигов: 0°C
Сумы: 1°C
Львов: 6°C
Ужгород: 5°C
Луцк: 6°C
Ровно: 5°C

ХАРЬКОВ: Земля города при помощи судей-взяточников перешла под контроль бандитского жилкооператива Солнечный городок. Документы

ХАРЬКОВ: Земля города при помощи судей-взяточников перешла под контроль бандитского жилкооператива Солнечный городок. Документы
ХАРЬКОВ: Земля города при помощи судей-взяточников перешла под контроль бандитского жилкооператива Солнечный городок. Документы

10 февраля 2016 Харьковским апелляционным хозяйственным судом принято отказ вернуть землю горожанам по делу по иску прокурора Дзержинского района Харькова в Харьковский городской совет и обслуживающего кооператива "Жилищно-строительный кооператив "Солнечный городок".

Решением хозяйственного суда Харьковской области от 04.01.2016р. в удовлетворении иска прокурора Дзержинского района Харькова также было отказано полностью, сообщает Харьковский антикоррупционный центр.

Решение суда было мотивировано тем, что исковые требования являются доказанными и обоснованными, однако срок исковой давности о признании недействительным и отмене спорного решения Харьковского городского совета истек.

Решением 25 сессии Харьковского городского совета 5 созыва "О предоставлении юридическим и физическим лицам земельных участков для размещения объектов градостроительства" от 10.09.2008р. №226 / 08 ОК «ЖСК" Солнечный городок "пожаловано в собственность земельный участок площадью 6,6 га для изменения функционального назначения объекта под строительство жилой застройки по ул. Терновой (ул. Новая Помирчанська, Лесопарк) и дальнейшей эксплуатации объекта.

В дальнейшем, земельный участок был разделен на 36 отдельных земельных участков, для строительства коттеджного городка с 36 домов в Лесопарке. Судом установлено, что ни одно требование действующего законодательства при создании кооператива не было выполнено.

В частности, суд установил, что список членов кооператива не утвержден исполнительным комитетом Харьковского городского совета. ОК "ЖСК« Солнечный городок »создан в организационно-правовой форме обслуживающего кооператива, фактически он не является жилищно-строительным кооперативом, потому что цель его создания, порядок создания, организации и деятельности не соответствует требованиям к жилищно-строительного кооператива.

Также нет никаких доказательств того, что члены кооператива на момент его создания, нуждались в улучшении жилищных условий, противоречит требованиям ст. 135 ЖК Украины. Не было среди основателей коопертиву и минимум 5 человек, как требует законодательство. Также, среди учредителей были лица, старше 30 лет.

Однако суд пришел к выводу, что прокурор обратился в суд с пропуском срока исковой давности. Обращает внимание, что в других судебных процессах суд приходил к такому выводу, поскольку прокурор присутствовал на сессиях горсовета, на которых принимались оспариваемые решения.

В данном случае суд лишь указал, что прокурор должен ознакомиться со спорными решениями на официальном сайте Харьковского городского совета и в газете «Харьковские известия». То есть прокурор мог узнать соответствующие нарушения с момента принятия и обнародования спорных решений. Достаточно неубедительный вывод.

Учредителями кооператива были является Константин Авраменко, Константин Босенко, Елена Босенко. Как мы уже знаем во многих подобных кооперативах в Харькове были одни и те же учредители. Минимум в 18 обслуживающих кооперативах, которые имели в своем названии «Жилищно-строительный кооператив» среди учредителей были Константин Босенко, Елена Босенко. Через некоторое время после того, как их кооператив получал землю, они переписывали его на других лиц, как произошло и в случае "ЖСК" Солнечный городок".

Согласно новой редакции устава от 19.09.2008р. учредителями кооператива уже стали Мирослав Балюк (окружение Игоря Арих, основатель около десяти подобных кооперативов, руководитель и совладелец ООО "Укрстройдизайн"), Дмитрий Арих (брат Игоря Арих, депутата Харьковского городского совета от партии "Возрождение") и Альберт Кононенко, который является депутатом Харьковского областного совета от партии "Возрождение".

Адрес регистрации кооператива - Харьков, ул. Культуры, 20-В. (По этому адресу зарегистрировано много подобных кооперативов, где учредителями являются корпорация «Авантаж» и семья судей Кухар.

Одним из ключевых людей, которые имели и имеют отношение к "кооперативной" схемы, является депутат Харьковского городского совета - Игорь Арих. Его семья и бизнес-партнеры были и являются учредителями более десяти кооперативов, многие из которых были зарегистрированы по адресу г. Харьков, ул. Котлова, 216.

ПОСТАНОВА. ІМЕНЕМ УКРАЇНИ. "10" лютого 2016 р. Справа № 922/2809/15

Колегія суддів у складі: головуючий суддя Плахов О.В.,

суддя Здоровко Л.М., суддя Шутенко І.А.,

при секретарі Міракові Г.А.,

за участю представників:

прокуратури - Ногіна О.М. (посвідчення від 11.02.2015р. №032167),

1-го відповідача - не з’явився,

2-го відповідача - Кісельов Ю.Л. за довіреністю від 01.08.2013р.,

розглянувши у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу апеляційну скаргу прокуратури Харківської області, м. Харків (вх. 241 Х/2), на рішення господарського суду Харківської області від 04.01.2016р. у справі № 922/2809/15

за позовом прокурора Дзержинського району м. Харкова

до відповідачів 1. Харківської міської ради, м. Харків,

2. Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Сонячне містечко", м. Харків,

про визнання незаконним та скасування рішення

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням господарського суду Харківської області від 04.01.2016р. (суддя Суслова В.В.) в задоволенні позову прокурора Дзержинського району м. Харкова відмовлено повністю.

Рішення місцевого господарського суду мотивоване тим, що позовні вимоги є доведеними та обґрунтованими, однак строк позовної давності про визнання недійсним та скасування спірного рішення Харківської міської ради сплив, поважних причин для його поновлення прокурор не навів, тому у позові відмовлено.

Прокуратура Харківської області з рішенням суду першої інстанції не погодилась, звернулась до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Харківської області від 04.01.2016р. у справі № 922/2809/15, прийняти нове рішення, яким позовні вимоги прокурора Дзержинського району м. Харкова задовольнити.

В обґрунтування апеляційної скарги заявник посилається на те, що обізнаність прокурора про передачу земельної спірної ділянки у 2008 році не є підставою обізнаності щодо існуючих порушень та необхідності застосування положень ст. 267 ЦК України, безпосередньо дані, які свідчать про порушення порядку передачі земельної ділянки ОК «ЖБК «Сонячне містечко», прокуратурою району виявлено у 2015 році.

У судовому засідання 10.02.2016р. прокурор підтримала вимоги апеляційної скарги та просила її задовольнити, рішення місцевого господарського суду - скасувати. Доказів на підтвердження сплати судового збору за подання апеляційної скарги не надала та просила відстрочити сплату судового збору.

Представник Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Сонячне містечко" заперечував проти доводів апеляційної скарги та просив залишити її без задоволення, рішення місцевого господарського суду залишити без змін.

Представник Харківської міської ради у судове засідання не з’явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений (а.с. 83).

Розглянувши матеріали справи, перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та докази на їх підтвердження, їх юридичну оцінку, правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Відповідно до Конституції України, на прокуратуру України покладається представництво в суді інтересів держави та громадянина у випадках, визначених законом.

Статтею 123 Конституції України передбачено, що організація і порядок діяльності органів прокуратури визначається законом.

Згідно з Законом України "Про прокуратуру" (в редакції чинній на час звернення прокурора з позовом), підставою для представництва прокуратурою у суді інтересів громадянина або держави полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Формами представництва є: звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, а також інші форми представництва.

Прокурор самостійно визначає підстави для представництва в судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства, в порядку передбаченому процесуальним законом.

Згідно з ч.2 ст.2 ГПК України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду, прокурор зазначає про це в позовній заяві.

Про обов’язок прокурора зазначити у позовній заяві про відсутність такого органу також вказано в абз. 4 п.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 7 "Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам" (у редакції, викладеній у пункті 6 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 16.01.2013 №2 "Про внесення до деяких постанов пленуму Вищого господарського суду України доповнень і змін, що стосуються участі прокурора у судовому процесі"). У даному випадку такий орган відсутній, оскільки особа, яка наділена територіальною громадою міста відповідними повноваженнями, у даному випадку виступає у якості відповідача.

Відповідно до п.2.1. наказу Генерального прокурора України №6гн від 28.11.2012р. "Про організацію роботи органів прокуратури щодо представництва інтересів громадянина або держави та їх захисту при виконанні судових рішень" пріоритетним напрямом представницької діяльності є захист інтересів держави у сфері земельних відносин.

Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, у зв’язку з чим захист інтересів держави у сфері земельних правовідносин є одним із пріоритетних напрямів представницької діяльності прокурорів.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 6 ч. 1 ст. 12 ГПК України передбачено, що господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб’єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.

Згідно з ч. 9 ст. 16 ГПК України справи у спорах, передбачених пунктом 6 частини першої статті 12 цього Кодексу, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об’єктів земельних відносин або основної їх частини, за винятком справ, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Як зазначає прокурор, прокуратурою Дзержинського району м. Харкова було проведено перевірку правомірності передачі у приватну власність земельних ділянок Харківською міською радою.

В ході даної перевірки прокуратурою встановлено, що п. 16.2 додатку 1 до рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для розміщення об’єктів містобудування" від 10.09.2008р. №226/08 ОК «ЖБК "Сонячне містечко" надано у власність земельну ділянку площею 6,6 га для зміни функціонального призначення об’єкту під будівництво житлової забудови по вул. Терновій та подальшої експлуатації об’єкту.

У подальшому, на підставі вказаного рішення Харківської міської ради Управлінням Державного земельного агентства у місті Харкові (на той час - Управління Держкомзему у м. Харкові) ОК «ЖБК "Сонячне містечко" видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 467796, який зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 1209677100006 від 08.05.2009р.

У подальшому, спірну земельну ділянку загальною площею 6,6га поділено на 36 окремих земельних ділянок, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6310136300:16:013:0094 серії ЯЖ №467796, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №120967100006 від 08.05.2009, державним актом на право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6310136300:16:013:0206 серії ЯЛ №180966, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500026 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1825га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0225 серії ЯЛ №180985, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500015 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,4581га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0208 серії ЯЛ №180968, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500014 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1935га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0216 серії ЯЛ №180976, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500034 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1382га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0232 серії ЯЛ №180992, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500018 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1933га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0218 серії ЯЛ №180978, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500036 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,2194га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0222 серії ЯЛ №180982, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500035 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,2298га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0219 серії ЯЛ №180979, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500025 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1384га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0230 серії ЯЛ №180990, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500027 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1613га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0235 серії ЯЛ №180995, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500019 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,0525га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0241 серії ЯЛ №186501, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500023 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1157га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0237 серії ЯЛ №180997, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500016 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,2175га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0220 серії ЯЛ №180980, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500013 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1633га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0234 серії ЯЛ №180994, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500030 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,0768га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0240 серії ЯЛ №181000, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500024 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1381га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0233 серії ЯЛ №180993, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500029 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1377га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0226 серії ЯЛ №180986, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500039 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,2378га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0221 серії ЯЛ №180981, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500022 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,6007га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0238 серії ЯЛ №180998, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500021 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1381га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0231 серії ЯЛ №180991, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500041 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1674га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0229 серії ЯЛ №180989, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500042 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1254га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0228 серії ЯЛ №180988, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500043 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1785га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0227 серії ЯЛ №180987, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500044 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1967га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0207 серії ЯЛ №180967, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500046 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1204га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0236 серії ЯЛ №180996, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500017 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1030га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0239 серії ЯЛ №180999, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500020 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1459га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0214 серії ЯЛ №180974, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500045 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1881га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0224 серії ЯЛ №180984, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500048 від 08.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,2407га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0223 серії ЯЛ №180983, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500049 від 08.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,2308га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0217 серії ЯЛ №180977, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500037 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1454га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0213 серії ЯЛ №180973, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500038 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1926га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0211 серії ЯЛ №180971, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500028 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1369га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0212 серії ЯЛ №180972, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500031 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1644га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0215 серії ЯЛ №180975, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500032- від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1352га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0209 серії ЯЛ №180969, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500040 від 07.06.2010, державним актом на право власності на земельну ділянку площею 0,1490га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0210 серії ЯЛ №180970, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договором оренди землі за №121070500033 від 07.06.2010.

Прокурор просить суд визнати незаконним та скасувати п. 16.2 додатку 1 до рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для розміщення об’єктів містобудування" від 10.09.2008р. № 226/08.

В обґрунтування позовних вимог, прокурор посилається на те, що вказане вище рішення прийнято всупереч вимогам ст.41 Земельного кодексу, ст.ст.133, 135, 137 Житлового кодексу УРСР та Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу. Під час прийняття вказаного рішення Харківська міська рада при вирішенні питання про надання ОК «ЖБК "Сонячне містечко" безоплатно спірної земельної ділянки зобов’язана з’ясувати правовий статус, мету та підстави створення цього кооперативу відповідно до ЖБК та Примірного статуту. Прокурор зазначає, що Харківська міська рада мала можливість з’ясувати вказані обставини, в зв’язку з тим, що рішення про створення ОК «ЖБК "Сонячне містечко" та список його членів у разі створення саме ЖБК повинен був затвердити виконавчий комітет саме Харківської міської ради; відповідно до абз. 1 п. 8 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм житлових приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 року № 470, облік таких громадян здійснює виконавчий комітет саме Харківської міської ради; статут ОК «ЖБК "Сонячне містечко" зареєстрований саме в цьому виконавчому комітеті.

Крім того, прокурор вказує на те, що ОК «ЖБК "Сонячне містечко" не є житлово-будівельним кооперативом, що на його думку підтверджується листом Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області від 04.03.2015р. № 1020-1286, де зазначено, що кооператив так і не розпочав будівництво, декларації про початок будівництва об’єкту нерухомого майна у відповідному департаменті не зареєстрована (а.с. 126).

У зв`язку з викладеним, прокурор просить суд визнати незаконним та скасувати п. 16.2 додатку 1 до рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для розміщення об’єктів містобудування" від 10.09.2008р. № 226/08.

04.01.2016р. господарським судом Харківської області прийнято рішення, яким в задоволенні позову відмовлено.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, зважаючи на наступне.

Відповідно до Статуту Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив "Сонячне містечко" останній є обслуговуючим кооперативом.

Засновниками кооперативу є Авраменко К.М., який мешкає за адресою: м. Харків, вул. 23 Серпня, буд. 2, кв. 12, Босенко К.В., який проживає за адресою пр. Перемоги, 72. кв. 348, Босенко О.С., яка проживає за адресою: м. Харків, пр. Перемоги, 72. кв. 348 (а.с. 107-108).

Відповідно до нової редакції статуту від 19.09.2008р. засновниками кооперативу є Балюк М.М. який мешкає: м. Харків, вул. Жовтневої революції, 23; Артюх Д.В., який мешкає за адресою: м. Харків, вул. Клочківська, 115 кв. 57, Кононенко А.В., який мешкає за адресою м. Харків, пр. 50-річчя СРСР, буд 12, кв. 81 (а.с. 111).

Кооператив є юридичною особою за законодавством України. Кооператив набуває права та обов’язки юридичної особи з дня державної реєстрації у встановленому чинним законодавством України порядку.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень Харківської міської ради, у тому числі, віднесено розпорядження землями територіальних громад та передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Положеннями ст.116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Частиною 1 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Як вбачається з матеріалів справи, п. 16.2 додатку 1 до рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для розміщення об’єктів містобудування" від 10.09.2008р. № 226/08 ОК «ЖБК "Сонячне містечко" надано у приватну власність земельну ділянку площею 6,6 га для зміни функціонального призначення об’єкту під будівництво житлової забудови по вул. Терновій та подальшої експлуатації об’єкту. Будівництво виконати до 31.12.2012р.

Відповідно до ст. 41 Земельного кодексу України житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації. Житлово-будівельні (житлові) та гаражно-будівельні кооперативи можуть набувати земельні ділянки у власність за цивільно-правовими угодами.

Тобто, наведеною нормою передбачено можливість безоплатної передачі земельних ділянок у власність юридичної особи для здійснення житлового будівництва за умови, що така особа створена як житлово-будівельний кооператив, а тому при вирішенні питання щодо безоплатного надання земельної ділянки в порядку, визначеному наведеною нормою, слід враховувати саме мету створення кооперативу, яка має відповідати встановленим вимогам до порядку створення такого кооперативу.

В силу ст. 133, 135 Житлового Кодексу та абз. 1 п. 8 Примірного статуту громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, вправі вступити до житлово-будівельного кооперативу і одержати в ньому квартиру; до членів ЖБК приймаються громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті і які потребують поліпшення житлових умов.

Відповідно до ст. 137 ЖК житлово-будівельні кооперативи організуються при виконавчих комітетах місцевих Рад народних депутатів, при підприємствах, установах і організаціях. Порядок організації та діяльності ЖБК установлюється цим Кодексом, Примірним статутом та іншими актами законодавства.

Згідно з ч. 6 ст. 137 ЖК та абз. 2 п.4 Примірного статуту рішення зборів про організацію кооперативу, список громадян, які вступають до кооперативу, і членів їх сімей, що виявили бажання оселитися в будинку кооперативу, затверджуються виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів.

Відповідно до абз. 2 п. 5, п. 5, абз. 2 п. 7 абз. 1, п. 45 , абз. 1 п. 74 Примірного статуту, ЖБК діє на підставі статуту, прийнятого відповідно до цього Примірного статуту і зареєстрованого у виконавчому комітеті Ради народних депутатів, який затвердив рішення про організацію кооперативу; число громадян, які вступають до організованого кооперативу, повинно відповідати кількості квартир у жилому будинку (будинках) кооперативу, запланованому до будівництва. При будівництві одно- і двоквартирних жилих будинків садибного типу число громадян, необхідне для організації кооперативу, визначається виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів, але не може бути менше 5 чоловік; до членів ЖБК приймаються особи віком до З0 років; громадянин може бути членом тільки одного ЖБК, крім випадку вступу до новостворюваного кооперативу у зв’язку з потребою у поліпшенні житлових умов; контроль за діяльністю житлово-будівельних кооперативів, за експлуатацією та ремонтом належних їм будинків здійснюють виконавчі комітети місцевих Рад народних депутатів.

Відповідно до частин 1, 5, 6 статті 134 Житлового кодексу Української РСР на облік бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу беруться громадяни, які постійно проживають у даному населеному пункті і потребують поліпшення житлових умов.

Порядок обліку громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, встановлюється законодавством Союзу РСР і Української РСР.

Правила обліку громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, затверджуються Радою Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок.

Постановою Ради Міністрів Української РСР і Української Республіканської Ради професійних спілок від 05.06.1985 № 228 затверджено Правила обліку громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу.

Відповідно до пункту 2 Правил обліку громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, кооперативний облік здійснюється, як правило, за місцем проживання громадян у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.

Суд вважає, що при вирішенні питання, яким нормативно-правовим актом слід керуватись при створенні Житлово-будівельного кооперативу: ст. 7 Законом України "Про кооперацію" або Житловим кодексом України та Примірним статутом необхідно врахувати, що зазначені нормативно-правові акти співвідносяться як загальний (Закон України "Про кооперацію") та спеціальний (Житловий кодекс України та Примірний статут), а тому слід застосовувати норми спеціальних нормативно-правових актів.

До аналогічного висновку прийшла колегія суддів Вищого господарського суду України при прийнятті рішення від 14.03.2013 у справі № 5002-22/1870-2012.

З матеріалів справи вбачається, що ОК «ЖБК «Сонячне містечко» створено із порушенням вищевказаних норм.

Всупереч зазначеним положенням Закону та Примірного статуту рішення про створення кооперативу та список його членів, затверджений протоколом загальних зборів засновників, однак не затверджено виконавчим комітетом Харківської міської ради.

ОК "ЖБК «Сонячне містечко» створено із порушенням вищевказаних норм, оскільки 2-й відповідач згідно статуту створений в організаційно-правовій формі обслуговуючого кооперативу, фактично він не є житлово-будівельним кооперативом в розумінні вимог глави 5 ЖК України та ст.41 ЗК України. Вказаний кооператив є обслуговуючим, тому що мета його створення, порядок створення, організації та діяльності не відповідає вимогам до житлово-будівельного кооперативу.

Відповідно до статуту ОК «ЖБК «Сонячне містечко» не створений при виконавчому комітету місцевої ради народних депутатів, при підприємстві, установі чи організації, що суперечить ст. 137 Житлового кодексу.

Відповідачі не надали суду жодного доказу того, що члени кооперативу на момент його створення, потребували поліпшення житлових умов, що суперечить вимогам ст. 135 ЖК України та абз. І п.8 Примірного статуту. Зазначене підтверджується листом Департаменту житлового господарства Управління обліку та розподілу житлової площі від 04.03.2015р. №333/у про те, що засновники кооперативу (відповідача) не перебувають на квартирному обліку з 2009 року (а.с. 114).

Вимога щодо необхідності поліпшення житлових умов повинна бути передбачена у матеріалах реєстраційної справи та статутних документах.

Всупереч п. 5 Примірного статуту, з урахуванням того, що число членів кооперативу не визначено виконавчим комітетом Харківської міської ради, число його членів не повинно бути менше п’яти. При цьому відповідно до переліку членів кооперативу - число його членів три.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що спірний п. 16.2 додатку 1 до рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для розміщення об’єктів містобудування" від 10.09.2008р. № 226/08 не відповідає вимогам законодавства.

При цьому колегія суддів звертає увагу на те, що Харківська міська рада, вирішуючи питання про наявність правових та фактичних підстав для ухвалення спірного рішення, мала можливість, і, в силу покладених на неї публічних функцій, повинна діяти в інтересах усієї територіальної громади та мала обов’язок з’ясувати правовий статус, мету та підстави створення ОК «ЖБК «Сонячне містечко», мала переконатись у додержанні останнім порядку його створення та у відповідності його вимогам чинного законодавства, що регулює порядок передачі землі житлово-будівельним кооперативам. Вищевказаного Харківської міською радою зроблено не було.

Відповідно до п. 2.3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» від 17.05.2011р. №6 державні акти про право власності або право постійного користування на земельну ділянку є документами, що посвідчують відповідне право і видаються на підставі рішень Кабінету Міністрів України, обласних, районних, Київської і Севастопольської міських, селищних, сільських рад, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, обласної, районної, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій. У спорах, пов’язаних з правом власності або постійного користування земельними ділянками, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти про право власності чи постійного користування. Разом з тим господарським судам слід враховувати, що право, посвідчене державними актами, є похідним від відповідного рішення органу державної влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність чи в користування, а тому з огляду на приписи частини першої статті 16 ЦК України та статті 152 ЗК України захист прав осіб на земельні ділянки не може здійснюватися лише шляхом визнання відповідного державного акта недійсним, якщо рішення, на підставі якого видано цей державний акт, не визнано недійсним у встановленому порядку.

З огляду на вищезазначений висновок, колегія суддів робить висновок про передчасність внесення п. 16.2 додатку 1 до рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для розміщення об’єктів містобудування" від 10.09.2008р. № 226/08, яке слугувало підставою для подальшого оформлення державного акту на право власності на зазначену земельну ділянку, а також визнає законними та обґрунтованими позовні вимоги прокурора про

- визнання незаконним та скасування п. 14.1 додатку 1 до рішення 5 сесії Харківської міської ради 6 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для розміщення об’єктів містобудування" від 23 лютого 2011 року № 154/11;

- визнання недійсними державних актів на право власності на земельну ділянку: з кадастровим номером 6310136300:16:013:0094 серії ЯЖ №467796, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0206 серії ЯЛ №180966, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0225 серії ЯЛ №180985, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0208 серії ЯЛ №180968, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0216 серії ЯЛ №180976, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0232 серії ЯЛ №180992, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0218 серії ЯЛ №180978, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0222 серії ЯЛ №180982, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0219 серії ЯЛ №180979, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0230 серії ЯЛ №180990, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0235 серії ЯЛ №180995, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0241 серії ЯЛ №186501, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0237 серії ЯЛ №180997, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0220 серії ЯЛ №180980, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0234 серії ЯЛ №180994, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0240 серії ЯЛ №181000, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0233 серії ЯЛ №180993, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0226 серії ЯЛ №180986, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0221 серії ЯЛ №180981, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0238 серії ЯЛ №180998, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0231 серії ЯЛ №180991, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0229 серії ЯЛ №180989, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0228 серії ЯЛ №180988, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0227 серії ЯЛ №180987, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0207 серії ЯЛ №180967, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0236 серії ЯЛ №180996, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0239 серії ЯЛ №180999, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0214 серії ЯЛ №180974, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0224 серії ЯЛ №180984, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0223 серії ЯЛ №180983, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0217 серії ЯЛ №180977, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0213 серії ЯЛ №180973, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0211 серії ЯЛ №180971, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0212 серії ЯЛ №180972, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0215 серії ЯЛ №180975, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0209 серії ЯЛ №180969, з кадастровим номером 6310136300:16:013:0210 серії ЯЛ №180970;

- зобов’язання Обслуговуючого кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Сонячне містечко» передати територіальній громаді міста Харкова в особі Харківської міської ради земельні ділянки, розташовані у місті Харкові по вул. Тернова, з кадастровими номерами: 6310136300:16:013:0206, 6310136300:16:013:0225, 6310136300:16:013:0208, 6310136300:16:013:0216, 6310136300:16:013:0232, 6310136300:16:013:0219, 6310136300:16:013:0241, 6310136300:16:013:0234, 6310136300:16:013:0226, 6310136300:16:013:0231, 6310136300:16:013:0227, 6310136300:16:013:0239, 6310136300:16:013:0223, 6310136300:16:013:0211, 6310136300:16:013:0209, 6310136300:16:013:0218, 6310136300:16:013:0230, 6310136300:16:013:0237, 6310136300:16:013:0240, 6310136300:16:013:0221, 6310136300:16:013:0229, 6310136300:16:013:0207, 6310136300:16:013:0214, 6310136300:16:013:0217, 6310136300:16:013:0212, 6310136300:16:013:0210, 6310136300:16:013:0222, 6310136300:16:013:0235, 6310136300:16:013:0220, 6310136300:16:013:0233, 6310136300:16:013:0238, 6310136300:16:013:0228, 6310136300:16:013:0236, 6310136300:16:013:0224, 6310136300:16:013:0213, 6310136300:16:013:0215, за актом прийому-передачі.

Отже, колегія суддів дійшла висновку про наявність порушеного права.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, Обслуговуючим кооперативом «Житлово-будівельний кооператив «Сонячне містечко» заявлене клопотання про застосування наслідків спливу позовної давності.

З 15.01.2012р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства», яким виключено п. 4 ст. 268 ЦК України, в якому було передбачено, що строки позовної давності не поширюються на вимоги про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено право власності або інше речове право особи.

Пунктом 5 Перехідних положень вказаного закону передбачено, що протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом особа має право звернутись до суду з позовом, зокрема, про визнання недійсним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено право власності або інше речове право особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Згідно з ч. 1 ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Згідно ст. ст. 256, 261 ЦК України позовна давність є строком пред’явлення позову як безпосередньо особою, право якої порушене, так і тими суб’єктами, які уповноважені законом звертатися до суду з позовом в інтересах іншої особи - носія порушеного права (інтересу). При цьому, як у випадку пред’явлення позову самою особою, право якої порушене, так і в разі пред’явлення позову в інтересах цієї особи іншою уповноваженою на це особою, відлік позовної давності обчислюється з моменту, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення її права або про особу, яка його порушила.

Пунктом.4.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 р. № 10 роз’яснено, що у разі коли згідно із законом позивачем у справі виступає прокурор, позовна давність обчислюється від дня, коли про порушення або про особу, яка його допустила, довідався або мав довідатися відповідний прокурор.

Також у ч. 2 п. 1 вищезазначеної постанови Пленуму ВГСУ судам роз`яснено про необхідність мати на увазі, те що, оскільки закон (пункт 10 частини другої статті 16, стаття 21 ЦК України, абзац третій частини другої статті 20 ГК України) визначає визнання недійсними актів державних та інших органів, що суперечать законодавству і порушують права та законні інтереси осіб, як спосіб захисту цивільних прав, то до позовних заяв юридичних осіб і зазначених громадян про визнання недійсними таких актів застосовується загальна позовна давність (з урахуванням, водночас, викладеного в підпункті 3 пункту 5 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства" від 20.12.2011 № 4176-VI).

Відповідно до частини 11 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов’язковому оприлюдненню.

Рішення Харківської міської ради та її органів розміщуються на офіційному сайті Харківської міської ради (http://www.city.kharkov.ua) та публікуються в газеті «Харьковские известия».

Таким чином, прокурор був обізнаний про прийняте Харківською міською радою рішення та не скористався заходами прокурорського реагування щодо приведення у відповідність актів органів місцевого самоврядування до вимог закону.

Згідно із п. 10 наказу Генеральної прокуратури України від 18.10.2010 року "Про організацію прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів", з метою підвищення ефективності наглядової діяльності за додержанням і застосуванням законів, керуючись статтями 1,15,19-24 Закону України "Про прокуратуру", було наказано, зокрема, періодично, але не рідше одного разу на місяць, перевіряти законність правових актів Кабінету Міністрів України, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. Використовувати право участі у засіданнях цих органів.

Відповідним суб’єктом здійснення державою своїх цивільних прав в даному випадку є прокурор, який згідно із ст. 1 Закону України "Про прокуратуру", здійснює прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів місцевими Радами, їх виконавчими органами, з відповідними наслідками прокурорського нагляду, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом в інтересах держави.

Нездійснення своєчасного прокурорського нагляду за прийнятими рішеннями органів місцевого самоврядування, що є обов’язком органів прокуратури відповідно до статті 1 Закону України «Про прокуратуру» призводить до наслідків визначених частиною 2 ст. 12, частиною 4 ст. 267 ЦК України, оскільки держава здійснює свої права через органи державної влади.

Згідно з правовою позицією Верховного Суду України, викладеної у постанові від 29.10.2014р. у справі №6-152цс14, норма частини 1 ст. 261 ЦК України містить презумпцію обізнаності особи про стан своїх суб`єктивних прав, відтак обов’язок доведення терміну, з якого особі стало (могло стати) відомо про порушення права, покладається на позивача.

Як зазначено в постанові судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 22.04.2015 по справі № 916/2122/13, ч.ч.1,2,4 ст.29 ГПК України встановлено, що прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії іі розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. У разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. Прокурор, який бере участь у справі, несе обов`язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди.

Таким чином норми про початок перебігу позовної давності, встановлені для особи, права або інтереси якої порушено, поширюються й на звернення прокурора до суду із заявою про захист державних інтересів.

В абзаці 2 п. 4.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013р. № 10 "Про деякі питання практики застосування позовної давності у рішенні господарських спорів" зазначено, що у разі коли згідно із законом позивачем у справі виступає прокурор (ч.2 ст. 29 ГПК України), позовна давність обчислюється від дня, коли про порушення або про особу, яка його допустила, довідався або мав довідатися відповідний прокурор.

Прокурор у позові не зазначає, що саме перешкоджало ознайомитися зі спірними рішеннями на офіційному сайті Харківської міської ради та установчими документами 2-го відповідача в межах строку позовної давності. Вищевказане зумовлює висновок суду про те, що прокурор міг довідатися про відповідні порушення з моменту прийняття та оприлюднення спірних рішень.

Отже, прокурором пропущено строк позовної давності, що за наявності відповідної заяви 2-го відповідача про застосування позовної давності та встановленого судом порушеного права позивача є підставою для відмови в позові.

Таким чином, апеляційна скарга є необґрунтованою і не може бути підставою для скасування оскаржуваного рішення по даній справі. При прийнятті рішення місцевий господарський суд забезпечив дотримання вимог чинного законодавства щодо всебічного, повного та об’єктивного дослідження усіх фактичних обставин справи та дав належну правову оцінку наявним у матеріалах справи доказам, тому рішення господарського суду Харківської області від Харківської області від 04.01.2016р. у справі № 922/2809/15 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Що стосується розподілу судових витрат, колегія суддів зазначає, що згідно приписів статті 49 ГПК України, при відмові в позові судові витрати покладаються на позивача, тобто судові витрати за подання даної апеляційної скарги залишаються за апелянтом.

Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 21.01.2016р. клопотання прокурора про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги було задоволено, сплату судового збору відстрочено до наступного судового засідання (10.02.2016р.) у даній справі. Станом на день прийняття даної постанови судовий збір за подання апеляційної скарги прокурором не сплачений, а тому підлягає стягненню з прокурора на користь державного бюджету.

Відповідно до абз. 2 пункту 7 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №7 від 17.05.2011 року "Про деякі питання практики застосування розділу XII Господарського процесуального кодексу України" у випадку несплати судового збору у встановленому законом розмірі суд має право стягнути недоплачену суму збору за результатами апеляційного провадження.

А тому виходячи зі ставок судового збору, передбачених Законом України «Про судовий збір», колегія суддів дійшла висновку про стягнення з прокурора на користь держави 4019,40 грн. судового збору за подання апеляційної скарги.

Керуючись ст. 99, п.1 ч.1 ст.103, ст.105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу прокурора Харківської області залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Харківської області від 04.01.2016р. у справі № 922/2809/15 залишити без змін.

Стягнути з Прокуратури Харківської області (61050, м. Харків, вул. Б.Хмельницького, 4, код ЄДРПОУ 02910108, Банк одержувача: ГУДКСУ у Харківській області, розрахунковий рахунок 35217001007171) судовий збір за подання апеляційної скарги на користь Державного бюджету України (Отримувач коштів - УДКСУ у Дзержинському р-ні м. Харкова Харківської області, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37999654, банк отримувача - ГУДКСУ у Харківській області, код банку отримувача (МФО) - 851011, рахунок отримувача - 31216206782003) у сумі 4019,40 грн.

Господарському суду Харківської області видати відповідний наказ.

Повний текст постанови складений 12.02.2016р.

Головуючий суддя О.В. Плахов

Суддя Л.М. Здоровко

Суддя І.А. Шутенко

Державний герб України
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під’їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

________________________________________________________________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" січня 2016 р.Справа № 922/2809/15

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Суслової В.В.

при секретарі судового засідання Помпі К.І.

розглянувши справу

за позовом Прокурора Дзержинського району м. Харкова до 1. Харківської міської ради, м. Харків , 2. Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Сонячне містечко", м. Харків про визнання незаконним та скасування рішення за участю представників сторін:

прокурора - Тарасова С.С., посвідчення № 036251 від 12.11.2015 року;

першого відповідача - не з’явився;

другого відповідача - не з’явився;

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Дзержинського району м. Харкова в інтересах держави звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до Харківської міської ради та Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Сонячне містечко", в якому просить:

1. Вжити заходи по забезпеченню позову, шляхом накладення арешту на земельні ділянки, розташовані у місті Харкові по вул. Тернова, з кадастровими номерами: 6310136300:16:013:0206, 6310136300:16:013:225, 6310136300:16:013:0208, 6310136300:16:013:0216, 6310136300:16:013:0232, 6310136300:16:013:0218, 6310136300:16:013:0222, 6310136300:16:013:0230, 6310136300:16:013:0235, 6310136300:16:013:0237, 6310136300:16:013:0220, 6310136300:16:013:0240, 6310136300:16:013:0233, 6310136300:16:013:0221, 6310136300:16:013:0238, 6310136300:16:013:0229, 6310136300:16:013:0228, 6310136300:16:013:0207, 6310136300:16:013:0236, 6310136300:16:013:0214, 6310136300:16:013:0224, 6310136300:16:013:0217, 6310136300:16:013:0213, 6310136300:16:013:0212, 6310136300:16:013:0215, 6310136300:16:013:0210.

2. Визнати незаконним та скасувати п. 16.2. додатку 1 до рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання «Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для розміщення об’єктів містобудування» від 10.09.2008 р. № 26/08 ОК «ЖБК «Сонячне містечко».

3. Визнати недійсним: державний акт на право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6310136300:16:013:0094 серії ЯЖ №467796, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №120967100006 від 08.05.2009, державний акт на право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6310136300:16:013:0206 серії ЯЛ №180966, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500026 від 07.06.2010, Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1825га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0225 серії ЯЛ №180985, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500015 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,4581га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0208 серії ЯЛ №180968, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500014 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1935га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0216 серії ЯЛ №180976, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500034 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1382га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0232 серії ЯЛ №180992, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500018 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1933га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0218 серії ЯЛ №180978, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500036 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,2194га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0222 серії ЯЛ №180982, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500035 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,2298га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0219 серії ЯЛ №180979, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500025 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1384га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0230 серії ЯЛ №180990, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500027 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1613га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0235 серії ЯЛ №180995, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500019 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,0525га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0241 серії ЯЛ №186501, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500023 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1157га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0237 серії ЯЛ №180997, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500016 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,2175га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0220 серії ЯЛ №180980, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500013 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1633га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0234 серії ЯЛ №180994, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500030 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,0768га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0240 серії ЯЛ №181000, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500024 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1381га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0233 серії ЯЛ №180993, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500029 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1377га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0226 серії ЯЛ №180986, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500039 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,2378га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0221 серії ЯЛ №180981, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500022 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,6007га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0238 серії ЯЛ №180998, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500021 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1381га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0231 серії ЯЛ №180991, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500041 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1674га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0229 серії ЯЛ №180989, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500042 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1254га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0228 серії ЯЛ №180988, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500043 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1785га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0227 серії ЯЛ №180987, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500044 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1967га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0207 серії ЯЛ №180967, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500046 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1204га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0236 серії ЯЛ №180996, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500017 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1030га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0239 серії ЯЛ №180999, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500020 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1459га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0214 серії ЯЛ №180974, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500045 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1881га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0224 серії ЯЛ №180984, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500048 від 08.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,2407га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0223 серії ЯЛ №180983, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500049 від 08.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,2308га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0217 серії ЯЛ №180977, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500037 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1454га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0213 серії ЯЛ №180973, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500038 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1926га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0211 серії ЯЛ №180971, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500028 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1369га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0212 серії ЯЛ №180972, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500031 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1644га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0215 серії ЯЛ №180975, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500032- від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1352га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0209 серії ЯЛ №180969, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500040 від 07.06.2010, державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1490га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0210 серії ЯЛ №180970, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500033 від 07.06.2010.

4. Зобов’язати Обслуговуючий кооператив «Житлово - будівельний кооператив «Сонячне містечко» передати територіальній громаді міста Харкова в особі Харківської міської ради земельні ділянки, розташовані у місті Харкові по вул. Тернова, з кадастровими номерами: 6310136300:16:013:0206, 6310136300:16:013:0225, 6310136300:16:013:0208, 6310136300:16:013:0216, 6310136300:16:013:0232, 6310136300:16:013:0219, 6310136300:16:013:0241, 6310136300:16:013:0234, 6310136300:16:013:0226, 6310136300:16:013:0231, 6310136300:16:013:0227, 6310136300:16:013:0239, 6310136300:16:013:0223, 6310136300:16:013:0211, 6310136300:16:013:0209, 6310136300:16:013:0218, 6310136300:16:013:0230, 6310136300:16:013:0237, 6310136300:16:013:0240, 6310136300:16:013:0221, 6310136300:16:013:0229, 6310136300:16:013:0207, 6310136300:16:013:0214, 6310136300:16:013:0217, 6310136300:16:013:0212, 6310136300:16:013:0210, 6310136300:16:013:0222, 6310136300:16:013:0235, 6310136300:16:013:0220, 6310136300:16:013:0233, 6310136300:16:013:0238, 6310136300:16:013:0228, 6310136300:16:013:0236, 6310136300:16:013:0224, 6310136300:16:013:0213, 6310136300:16:013:0215, за актом прийому-передачі.

Витрати по сплаті судового збору прокурор просить покласти на відповідачів.

Прокурор свої вимоги мотивує тим, що в ході вивчення правомірності передачі у приватну власність земельних ділянок, розташованих на території м. Харкова, прокуратурою встановлено, що спірне рішення прийнято всупереч вимогам ст. 41 Земельного кодексу України, ст. ст. 133, 135, 137 ЖК УРСР та Примірного статуту житлового-будівельного кооперативу, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 30.04.1985 р. №186, що і стало підставою для звернення прокурора до суду з даним позовом.

В судовому засіданні 04 січня 2015 року присутній прокурор підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд розглянути клопотання про вжиття заходів по забезпеченню позову шляхом накладення арешту на земельні ділянки, за адресою: м. Харків, вул. Тернова, з кадастровими номерами 6310136300:16:013:0206, 6310136300:16:013:0225, 6310136300:16:013:0208, 6310136300:16:013:0216, 6310136300:16:013:0232, 6310136300:16:013:0219, 6310136300:16:013:0241, 6310136300:16:013:0234, 6310136300:16:013:0226, 6310136300:16:013:0231, 6310136300:16:013:0227, 6310136300:16:013:0239, 6310136300:16:013:0223, 6310136300:16:013:0211, 6310136300:16:013:0209, 6310136300:16:013:0218, 6310136300:16:013:0230, 6310136300:16:013:0237, 6310136300:16:013:0240, 6310136300:16:013:0221, 6310136300:16:013:0229, 6310136300:16:013:0207, 6310136300:16:013:0214, 6310136300:16:013:0217, 6310136300:16:013:0212, 6310136300:16:013:0210, 6310136300:16:013:0222, 6310136300:16:013:0235, 6310136300:16:013:0220, 6310136300:16:013:0233, 6310136300:16:013:0238, 6310136300:16:013:0228, 6310136300:16:013:0236, 6310136300:16:013:0224, 6310136300:16:013:0213, 6310136300:16:013:0215, яке було подано разом з позовом.

Перший відповідач свого представника до суду не направив, про причину неявки суд не повідомив, витребуваних судом документів не надав.

Другий відповідач також не направив свого представника у судове засідання, проте до канцелярії суду було надав заяву за вх. №116 про сплив позовної давності, відповідно до якої останній просить відмовити в позові, вказуючи на подання прокурором позову з пропуском строку позовної давності. Надана заява долучена судом до матеріалів справи.

Вирішуючи питання щодо забезпечення позову, суд виходить з наступного.

Статтею 65 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що з метою забезпечення правильного і своєчасного вирішення господарського пору суддя вчиняє в необхідних випадках такі дії по підготовці справи до розгляду, зокрема, вирішує питання про вжиття заходів до забезпечення позову.

Відповідно до ст. 66 Господарського процесуального кодексу України, за заявою сторони, прокурора чи його заступника, який подав позов, або з своєї ініціативи суд має право вжити заходів до забезпечення позову. Забезпечення позову допускається в будь-якій стадії провадження у справі, якщо невжиття таких заходів може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду.

Згідно ст. 67 Господарського процесуального кодексу України, позов забезпечується, зокрема, накладанням арешту на майно або грошові суми, що належать відповідачеві, забороною відповідачеві вчиняти певні дії, що стосуються предмету спору.

У постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. № 16 "Про деякі питання практики застосування заходів до забезпечення позову" визначено, що у вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв’язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв’язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується господарським судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється господарським судом, зокрема, з урахуванням співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, з вартістю майна, на яке вимагається накладення арешту, або майнових наслідків заборони відповідачеві вчиняти певні дії.

Таким чином, розглянувши заявлене прокурором клопотання, суд, керуючись ст.ст. 66, 68 Господарського процесуального кодексу України, вважає за необхідне відмовити у застосуванні заходів забезпечення позову шляхом накладення арешту на спірні земельні ділянки через відсутність обґрунтування даного клопотання належними доказами та недоведеність прокурором того, що невжиття запропонованого заходу до забезпечення позову може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення господарського суду в подальшому.

Статтею 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікованою Верховною Радою України (ОСОБА_1 України від 17 липня 1997 року № 475/97 - ВР), кожній особі гарантовано право на справедливий і відкритий розгляд при визначенні її громадських прав і обов’язків впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, створеним відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 Господарського процесуального кодексу України, спір має бути вирішено господарським судом у строк не більше двох місяців від дня одержання позовної заяви.

Відповідно до ч. 3 ст. 69 Господарського процесуального кодексу України, у виняткових випадках за клопотання сторони, з урахуванням особливостей розгляду спору, господарський суд ухвалою може продовжити строк розгляду спору, але не більш ніж на 15 днів.

Так, ухвалою господарського Харківської області від 14 грудня 2015 року задоволено заяву другого відповідача за вх. № 49833 та продовжено строк вирішення спору по справі № 922/2809/15 на 15 днів - до 04 січня 2016 року.

Таким чином, враховуючи те, що норми статті 65 Господарського процесуального кодексу України щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а пункт 4 частини 3 статті 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.

Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно зясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, обєктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

У ході вивчення правомірності передачі у приватну власність земельних ділянок Харківською міською радою, прокуратурою району встановлено, що пунктом 16.2. додатку 1 до рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для розміщення об’єктів містобудування" від 10.09.2008 року № 226/08 ОК "ЖБК "Сонячне містечко" надано у власність земельну ділянку, яка належала територіальній громаді міста Харкова, загальною площею 6,6 га, для зміни функціонального призначення об’єкту під будівництво житлової забудови по вул. терновій та подальшої експлуатації об’єкту.

На підставі вказаного рішення Харківської міської ради Управлінням Державного земельного агентства у м. Харкові (на той час - Управління Держкомзему у м. Харкові) видано ОК "ЖБК "Сонячне містечко" державний акт на право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6310136300:16:013:0094 серії ЯЖ № 467796, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 120967100006 від 08.05.2009 року.

В подальшому державний акт на право власності на земельну ділянку площею 6,6 га з кадастровим № 6310136300:16:013:0094 серії ЯЖ № 467796 за заявою ОК "ЖБК "Сонячне містечко" був анульований та поділений на земельні ділянки, а саме:

1. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1869 га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0206 серії ЯЛ №180966, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500026 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 1036417,00 грн.

2. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1825га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0225 серії ЯЛ №180985, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500015 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 978583,00 грн.

3. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,4581га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0208 серії ЯЛ №180968, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500014 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 2472961,00 грн.

4. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1935га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0216 серії ЯЛ №180976, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500034 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 1129498,00 грн.

5. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1382га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0232 серії ЯЛ №180992, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500018 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 813487,00 грн.

6. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1933га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0218 серії ЯЛ №180978, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500036 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 1094542,00 грн.

7. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,2194га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0222 серії ЯЛ №180982, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500035 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає1248101,00 грн.

8. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,2298га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0219 серії ЯЛ №180979, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500025 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 1354165,00 грн.

9. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1384га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0230 серії ЯЛ №180990, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500027 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 811702,00 грн.

10. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1613га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0235 серії ЯЛ №180995, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500019 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 973462,00 грн.

11. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,0525га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0241 серії ЯЛ №186501, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500023 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 291128,00 грн.

12. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1157га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0237 серії ЯЛ №180997, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500016 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 633168,00 грн.

13. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,2175га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0220 серії ЯЛ №180980, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500013 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 3204210,00 грн.

14. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1633га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0234 серії ЯЛ №180994, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500030 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 1038719,00 грн.

15. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,0768га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0240 серії ЯЛ №181000, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500024 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 448297,00 грн.

16. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1381га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0233 серії ЯЛ №180993, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500029 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 801450,00 грн.

17. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1377га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0226 серії ЯЛ №180986, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500039 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 826751,00 грн.

18. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,2378га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0221 серії ЯЛ №180981, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500022 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 1328874,00 грн.

19. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,6007га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0238 серії ЯЛ №180998, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500021 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 3410775,00 грн.

20. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1381га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0231 серії ЯЛ №180991, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500041 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 828655,00 грн.

21. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1674га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0229 серії ЯЛ №180989, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500042 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 1081471,00 грн.

22. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1254га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0228 серії ЯЛ №180988, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500043 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 823251,00 грн.

23. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1785га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0227 серії ЯЛ №180987, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500044 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 1081639,00 грн.

24. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1967га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0207 серії ЯЛ №180967, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500046 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 1090761,00 грн.

25. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1204га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0236 серії ЯЛ №180996, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500017 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 665041,00 грн.

26. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1030га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0239 серії ЯЛ №180999, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500020 від 07.06.2010 року. Відповідно до інформації ДПІ у Дзержинському районі міста Харкова нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 601232,00 грн.

27. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1459га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0214 серії ЯЛ №180974, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500045 від 07.06.2010 року.

28. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1881га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0224 серії ЯЛ №180984, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500048 від 08.06.2010 року.

29. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,2407га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0223 серії ЯЛ №180983, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500049 від 08.06.2010 року.

30. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,2308га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0217 серії ЯЛ №180977, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500037 від 07.06.2010 року.

31. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1454га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0213 серії ЯЛ №180973, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500038 від 07.06.2010 року.

32. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1926га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0211 серії ЯЛ №180971, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500028 від 07.06.2010 року.

33. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1369га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0212 серії ЯЛ №180972, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500031 від 07.06.2010 року.

34. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1644га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0215 серії ЯЛ №180975, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500032 від 07.06.2010 року.

35. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1352га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0209 серії ЯЛ №180969, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500040 від 07.06.2010 року.

36. Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,1490га з кадастровим номером 6310136300:16:013:0210 серії ЯЛ №180970, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №121070500033 від 07.06.2010 року.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою звернення з даним позовом прокурор вказує на те, що вищевказане рішення Харківської міської ради прийнято всупереч вимогам ст.41 Земельного кодексу України, ст. ст.133, 135, 137 Житлового кодексу УРСР та Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 30.04.1985 №186.

Прокурор вважає пункт 16.2 додатку № 1 до рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання "Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для розміщення об’єктів містобудування" від 10.09.2008 року № 226/08 та державні акти на право власності на земельні ділянки незаконними, у зв’язку з чим просить суд їх скасувати, а земельні ділянки повернути територіальній громаді, а саме Харківській міській раді.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним вище обставинам суд виходить з наступного.

Згідно із ст.12 Земельного кодексу України до повноважень Харківської міської ради, у тому числі, віднесено розпорядження землями територіальних громад та передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Положеннями ст.116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Частиною 1 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Як вбачається із матеріалів справи, земельна ділянка, загальною площею 6,6 га по вул. Терновій у м. Харкові, була безоплатно передана у власність другого відповідача на підставі положень ст.41 Земельного кодексу України.

Відповідно до ст. 41 Земельного кодексу України житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації. Житлово-будівельні (житлові) та гаражно-будівельні кооперативи можуть набувати земельні ділянки у власність за цивільно-правовими угодами.

Тобто, наведеною нормою передбачено можливість безоплатної передачі земельних ділянок у власність юридичної особи для здійснення житлового будівництва за умови, що така особа створена як житлово-будівельний кооператив, а тому при вирішенні питання щодо безоплатного надання земельної ділянки в порядку, визначеному наведеною нормою, слід враховувати саме мету створення кооперативу, яка має відповідати встановленим вимогам до порядку створення такого кооперативу.

Відповідно до ст. 94 Господарського кодексу України кооперативи як добровільні об’єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо).

Статтею 6 Закону України "Про кооперацію" (в редакції, чинній на момент прийняття Рішення) встановлено, що кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об’єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо. Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням.

Згідно статей 133, 137 Житлового кодексу Української РСР громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, вправі вступити до житлово-будівельного кооперативу і одержати в ньому квартиру. Однією із умов вступу до житлово-будівельного кооперативу є перебування на квартирному обліку в даному населеному пункті. Житлово-будівельні кооперативи організовуються при виконавчих комітетах місцевих Рад народних депутатів, при підприємствах, установах і організаціях. Порядок організації та діяльності житлово-будівельних кооперативів установлюється законодавством Союзу РСР, Житловим кодексом УРСР, Примірним статутом житлово-будівельного кооперативу та іншими актами законодавства України. Житлово-будівельний кооператив діє на основі статуту, прийнятого відповідно до Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу загальними зборами громадян, які вступають до організовуваного кооперативу, і зареєстрованого в установленого порядку. Кількість членів кооперативу повинна бути відповідною кількості квартир у будинку. Квартири, які надаються членам кооперативу, повинні відповідати граничному розміру жилої площі, сумі пайового внеску та кількості членів сім’ї.

Пунктом 1 розділу I Примірного статуту житлово-будівельного кооперативу, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 30.04.85 р. № 186, встановлено, що житлово-будівельний кооператив організовується з метою забезпечення житлом членів кооперативу і членів їх сімей шляхом будівництва багатоквартирного жилого будинку (будинків), а у випадках, передбачених законодавством, - одно - і двоквартирних жилих будинків садибного типу або багатоквартирного блокованого жилого будинку (будинків) з надвірними будівлями за власні кошти кооперативу за допомогою банківського кредиту, а також для наступної експлуатації та управління цим будинком (будинками).

Відповідно до ст. 137 ЖК України житлово-будівельні кооперативи організуються при виконавчих комітетах місцевих Рад народних депутатів, при підприємствах, установах і організаціях. Порядок організації та діяльності ЖБК установлюється цим Кодексом, Примірним статутом та іншими актами законодавства.

Відповідно до ч. 6 ст.137 ЖК та абз. 2 п. 4 Примірного статуту рішення зборів про організацію кооперативу, список громадян, які вступають до кооперативу, і членів їх сімей, що виявили бажання оселитися в будинку кооперативу, затверджуються виконавчим комітетом місцевої Ради народних депутатів.

Відповідно до абз. 2 п. 5 Примірного статуту, ЖБК діє на підставі статуту, прийнятого відповідно до цього Примірного статуту і зареєстрованого у виконавчому комітеті Ради народних депутатів, який затвердив рішення про організацію кооперативу.

Відповідно до п. 5 Примірного статуту, число громадян, які вступають до організованого кооперативу, повинно відповідати кількості квартир в житловому будинку (будинках) кооперативу, запланованому до будівництва. При будівництві одно - і двоквартирних жилих будинків садибного типу число громадян, необхідне для організації кооперативу, визначається виконавчим комітетом районної, міської, районної в міста Ради народних депутатів, але не може бути менше 5 чоловік.

Відповідно до абз. 2 п. 7 Примірного статуту до членів ЖБК приймаються особи віком до 30 років.

Відповідно до абз. 1 п. 45 Примірного статуту громадянин може бути членом тільки одного ЖБК, крім випадку до новостворюваного кооперативу у звязку з потребою у поліпшенні житлових умов.

Відповідно до абз. 1 п. 74 Примірного статуту контроль за діяльністю житлово - будівельних кооперативів, за експлуатацією та ремонтом належних їм будинків здійснюють виконавчі комітети місцевих рад народних депутатів.

Вирішуючи питання про те, яким нормативно-правовим актом слідує керуватися при створенні ЖБК: ст. 7 Закону України Про кооперацію або Примірним статутом, необхідно врахувати, що зазначені нормативно-правові акти співвідносяться як загальний (ОСОБА_1 України Про кооперацію) та спеціальний (примірний статут), а тому слід застосовувати норми спеціального нормативно-правового акту.

Разом з тим, матеріали справи свідчать про те, що ОК ЖБК Сонячне містечко" створено із порушенням вищевказаних норм.

Стаття 41 Земельного кодексу України, на підставі якої було ухвалене спірне рішення, передбачає можливість надання земельних ділянок не обслуговуючим, а лише житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам.

Так, другий відповідач - Обслуговуючий кооператив Житлово-будівельний кооператив Сонячне містечко" згідно статуту створений в організаційно-правовій формі обслуговуючого кооперативу (п.1.1.), що також відображено у реєстраційній картці форми 1 кооперативу.

Відповідно до ст. 2 Закону України Про кооперацію обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом обєднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності.

Відповідно до інформації з листа Департаменту державної архітектурно - будівельної інспекції у Харківській області ОК "ЖБК "Сонячне містечко" так і не розпочав будівництво багатоквартирних будинків.

Таким чином, ОК ЖБК "Сонячне містечко" фактично не є житлово-будівельним кооперативом в розумінні вимог глави 5 ЖК України та ст.41 ЗК України. Вказаний кооператив фактично є обслуговуючим, оскільки його фактична мета створення, порядок створення, організації та діяльності не відповідає вимогам до житлово-будівельного кооперативу.

Крім того, як вбачається зі статуту другого відповідача ОК ЖБК Сонячне містечко та протоколу загальних зборів засновників від 20.02.2008 року, даний кооператив не створено при виконавчому комітеті місцевої ради народних депутатів, при підприємстві, установі чи організації, що суперечить ст.137 ЖК.

Всупереч ч. 6 ст. 137 та абз. 2 п. 4 Примірного статуту рішення про створення ОК ЖБК Сонячне містечко (протокол №1 загальних зборів від 20.02.2008 року) та список членів кооперативу не затверджено виконавчим комітетом Харківської міської ради, в той час як статут кооперативу зареєстровано.

Також, в матеріалах справи відсутні, а відповідачами, в порушення ст.ст. 4-3, 33, 34 ГПК України, не надано доказів на підтвердження того, що члени ОК "ЖБК "Сонячне містечко" на момент їх вступу в кооператив відповідали встановленому віковому цензу - 30 років.

У відповідності до ст. 135 ЖК України та абз.1 п.8 Примірного статуту однією із умов вступу до житлово-будівельного кооперативу є перебування на квартирному обліку в даному населеному пункті.

Разом з тим, до суду не надано доказів того, що члени кооперативу, а саме: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на момент прийняття рішення Харківською міською радою перебували на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов.

Матеріали справи також не містять доказів того, що особи, які в подальшому стали членами кооперативу, а саме: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 потребували в поліпшенні житлових умов.

Крім цього, в порушення п. 5 Примірного статуту, з урахуванням того, що число членів кооперативу не визначено виконавчим комітетом Харківської міської ради, число його членів не повинно бути менше пяти. У даному разі, відповідно до переліку членів кооперативу, затвердженому протоколом загальних зборів засновників від 19.09.2008 року, число його членів - три.

До того ж, п.п.6.1 статуту кооперативу всупереч ст.ст. 133,135 ЖК та абз.1 п.8 Примірного статуту передбачає можливість юридичних осіб бути членами кооперативу, а п.5.2 статуту кооперативу всупереч абз.1 п.45 Примірного статуту передбачає можливість членів кооперативу бути членами кількох кооперативів.

При цьому, слід звернути увагу, що Харківська міська рада вирішуючи питання про наявність правових та фактичних підстав для ухвалення спірного рішення мала можливість, і в силу покладених на неї публічних функцій діяти в інтересах усієї територіальної громади, мала й обовязок зясувати правовий статус, мету та підстави створення ОК "ЖБК "Сонячне містечко", мала переконатись у додержанні другим відповідачем порядку його створення та у відповідності вимогам чинного законодавства, що регулює порядок передачі землі житлово-будівельним кооперативам.

Відповідачі доказів на спростування викладених обставин та висновків, всупереч вимогам ст.4-3 та 33 ГПК України, не надали.

Враховуюче викладене суд приходить до висновку про те, що спірне рішення (п. 16.2. додатку 1 до рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для розміщення об’єктів містобудування" від 10.09.2008 року № 226/08) прийнятого з порушенням законодавства.

Разом з тим, другим відповідачем до прийняття рішення по суті спору заявлено про застосування наслідків пропущення прокурором строку позовної давності.

Доводи прокурора щодо не застосування строку позовної давності через те, що прокурор дізнався про факт порушення порядку передачі земельної ділянки Обслуговуючому кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Сонячне містечко" в ході здійснення перевірки правомірності передачі земель, розташованих на території м. Харкова у приватну власність, є безпідставними виходячи з наступного.

Відповідно ст. 256 Цивільного кодексу України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Відповідно до ст. 257 Цивільного кодексу України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Згідно з ч. 1 ст.261 ЦК України, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Пунктом.4.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 р. № 10 розяснено, що у разі коли згідно із законом позивачем у справі виступає прокурор, позовна давність обчислюється від дня, коли про порушення або про особу, яка його допустила, довідався або мав довідатися відповідний прокурор.

Також у ч. 2 п. 1 вищезазначеної постанови Пленуму ВГСУ судам роз’яснено про необхідність мати на увазі, те що, оскільки закон (пункт 10 частини другої статті 16, стаття 21 ЦК України, абзац третій частини другої статті 20 ГК України) визначає визнання недійсними актів державних та інших органів, що суперечать законодавству і порушують права та законні інтереси осіб, як спосіб захисту цивільних прав, то до позовних заяв юридичних осіб і зазначених громадян про визнання недійсними таких актів застосовується загальна позовна давність (з урахуванням, водночас, викладеного в підпункті 3 пункту 5 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства" від 20.12.2011 № 4176-VI).

Відповідно до п.п. 3 ч. 1 п. 5 Прикінцевих та перехідних положень "Закону України від 20.12.2011 № 4176-VI протягом трьох років з дня набрання чинності цим Законом особа має право звернутися до суду з позовом про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено право власності або інше речове право особи.

ОСОБА_1 набрав чинності 15.01.2012 року, отже строк позовної давності для звернення із даним позовом закінчився 15.01.2015 року. Крім того, з моменту прийняття оскаржуваного рішення Харківської міської ради (10.09.2008 року) минуло понад 7 років.

Разом з тим, прокурор звернувся до господарського суду Харківської області 06 травня 2015 року.

Беручи до уваги приписи статей 253, 257, 261, 267 ЦК України, суд дійшов висновку, що строк позовної давності оскарження рішення Харківської міської ради від 10.09.2008 року сплив, а отже прокурор Дзержинського району м. Харкова звернувся до суду поза межами строку позовної давності, про застосування наслідків якої було заявлено другим відповідачем.

Згідно абз. 3 п.11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 № 14 "Про судове рішення у цивільній справі" встановивши, що строк для звернення з позовом пропущено без поважної причини, суд у рішенні зазначає про відмову в позові з цих підстав, якщо про застосування позовної давності заявлено стороною у спорі.

Як зазначено в постанові судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 22.04.2015 по справі № 916/2122/13, ч.ч.1,2,4 ст.29 ГПК України встановлено, що прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. У разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. Прокурор, який бере участь у справі, несе обов’язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що норми про початок перебігу позовної давності, встановлені для особи, права або інтереси якої порушено, поширюються й на звернення прокурора до суду із заявою про захист державних інтересів.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд України у постановах від 27.05.2014 3-23гс14, від 02.09.2014 в справі № 3-82гс14, від 23.12.2014 № 3-194гс14.

Відповідно до ст. 111-28 Господарського процесуального кодексу України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладеній в його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підставі, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 111-16 цього кодексу, є обов’язковим для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Отже, враховуючи те, що суд дійшов висновку про доведеність позовних вимог, тим самим встановивши про наявність порушеного права, заява про застосування позовної давності підлягає задоволенню.

Суд констатує, що строк позовної давності про визнання незаконним та скасування спірного рішення Харківської міської ради сплив, поважних причин для його поновлення прокурор не навів, та їх судом не встановлено, а тому у позові в цій частині слід відмовити.

Щодо решти позовних вимог про визнання недійсними актів на право власності на спірні земельні ділянки та зобов’язання другого відповідача передати їх територіальній громаді м. Харкова, суд також вважає за необхідне відмовити в їх задоволенні, оскільки вказані вимоги є похідними від позовних вимог про визнання незаконним та скасування спірного рішення Харківської міської ради.

Відповідно до ст. 49 ГПК України, у зв’язку з відмовою у задоволенні позову, судові витрати у даній справі покладаються на позивача. Втім, враховуючи, що органи прокуратури були звільнені від сплати судового збору згідно п. 11 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" (у редакції, яка діяла на час подання даного позову до суду - 06.05.2015 року), судовий збір у даному випадку стягненню не підлягає.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.6, 13, 14, 19, Конституції України, ст. ст. 21, 256, 257, ч.1 ст.261, 267 Цивільного кодексу України, ст.ст. 12, 41, 116 Земельного кодексу України, ст. 94 Господарського кодексу України, ст. 6 Закону України "Про кооперацію", ст.ст.133, 135, 137 Житлового кодексу УРСР, ст.ст.1, 4, 12, 22, 29, 32, 33, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Повне рішення складено 11.01.2016 р.

Суддя ОСОБА_8

справа № 922/2809/15

apravda.com


Теги статьи: ЖК Солнечный городокЗемляХарьков

Дата и время 27 февраля 2016 г., 12:18     Просмотры Просмотров: 1633
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Депутати Львівської міської ради виділили землю компанії олігарха Ахметова
Вышедшие на свободу бандиты подожгли дом судьи и пытались взорвать полицейского
Рада продлила мораторий на продажу земель сельхозназначения

В Харькове в метро катался голый африканец
В Харькове сожгли автомобиль судьи
Часть пикетирующих не знают зачем пришли под Раду: "Я тут просто дышу воздухом. У меня астма"

«Многоходовочка», або Як купити земельну ділянку задешево
В Харькове взорвали авто сотрудника полиции, – СМИ
Нардеп Алексей Мушак подтвердил подписание Академией аграрных наук договора с китайским агрохолдингом

Як підприємці воюють за землю з агрофірмою Порошенка
В Харькове разоблачили коммунистический фейк после 100 лет обмана
В Харькове залили монтажной пеной три десятка терминалов по продаже электронных билетов на транспорт

Комментарии:

comments powered by Disqus
11 декабря 2017 г.
loading...
Загрузка...

Наши опросы

На чьей вы стороне в событиях под Радой?







Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.074353