АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 22°C
Харьков: 23°C
Днепр: 22°C
Одесса: 23°C
Чернигов: 24°C
Сумы: 22°C
Львов: 18°C
Ужгород: 15°C
Луцк: 19°C
Ровно: 21°C

Чемна відповідь «Електроважмашу»

Чемна відповідь «Електроважмашу»
Чемна відповідь «Електроважмашу»

Одну з найнеймовірніших пропозицій «Нашим Грошам» зробило одне з найбільших держпідприємств України.

Абсолютно неочікувану, а від того – приємнішу оцінку своєї діяльності «Наші Гроші» отримали в листі від першого заступника державного підприємства «Завод «Електроважмаш» Дмитра Костюка.

Пан Костюк, який також очолює заводський комітет з конкурсних торгів, попросив, щоб ми перестали публікувати дані про діяльність «Електроважмашу», «як про таку, що має на увазі нецільове використання бюджетних коштів». Інше прохання: спростувати наші попередні публікації «щодо начебто непрозорості та невідповідності чинному законодавству» закупівель харківського заводу.

Чемне прохання пана Костюка закінчилось абзацом: «У іншому випадку ДП завод «Електроважмаш» буде змушений звернутися до суду для захисту своїх законних прав та інтересів».

ЕВМ1 ЕВМ2

Нагадаємо, це лист від підприємства, про яке ми останнім часом писали отаке:

  • «Електроважмаш» злив 50 мільйонів рідній фірмі співмешканки свого директора
  • «Електроважмаш» заплатить 146 мільйонів «прокладці» з гнізда добкінського металіста
  • Племінники нардепа продали «Електроважмашу» палива на 11 мільйонів
  • «Електроважмаш» позичив $2,5 мільйони у банка Клименка

Взагалі-то за роки існування редакція «Наших Грошей» дійшла до переконання, що такі листи – це своєрідний комплімент, і коли вони перестають надходити, то значить щось ми робимо не те.

Однак екстатичне задоволення ми отримали від пояснення, чому саме ми маємо відмовитись від висвітлення діяльності «Електроважмашу».

Дмитро Костюк процитував нам наше ж кредо з розділу Про “Наші гроші”: «…маємо надію, що наші новини і тексти допоможуть колегам не пропустити важливих акцій по розподілу бюджетних грошей».

З цього він зробив висновок: якщо «НГ» займаються бюджетними грошима, то про «Електроважмаш» писати немає сенсу. Бо це держпідприємство бюджетних коштів не бере, тому виконувати тендерні процедури не повинне. У заводу, пишуть у листі, є власний «Регламент проведення тендерних закупівель за власні кошти», тому єдина його поступка вимогам суспільства про прозорість держзакупівель – це виконання ст. 75 Господарського Кодексу в редакції від 10 квітня 2014 року, яка змушує державні підприємства публікувати у «Віснику держзакупівель» звіти про свої закупівлі.

На підставі цих даних Дмитро Костюк і просить нас «не публікувати інформацію про діяльність ДП завод «Електроважмаш» як про таку, що має на увазі нецільове використання бюджетних коштів».

Саме тому наша редакція одностайно вирішила, що подібна аргументація достойна того, аби потрапити в літопис «Наших Грошей» і заслуговує на окрему публікацію. Зупинимось трохи докладніше на історії питання.

Коли Віктор Янукович тільки став президентом, він ще дослухався до прохань/вимог від Євросоюзу. У 2010-ому було прийнято закон про держзакупівлі, який вивів на світло інформацію про тендери держпідприємств. Вони мали публікувати що купують, у кого і по чому. «Електроважмаш» не те щоб ігнорував вимоги, але дізнатись про його закупівельну ціну, скажімо, на мідь з даних на «ВДЗ» було неможливо. Тому ми обмежувались констатуючими новинами на кшталт «Донеччанин вліз в мідні сотні мільйонів харківського «Електроважмашу».

Однак іноді бували і такі перли:«Електроважмаш» за загадкових обставин віддав півтора мільйони на політати. Це була новина про те, що завод віддав підряди на суму 1,67 млн грн. на пасажирські авіаперевезення двом фірмам – ТОВ «Argus ltd» і ПП «Альтур», засновником яких була Наталія Чередник, донька на той момент директора «Електроважмашу».

Згодом офіційне розслідування, ініційоване нашими партнерами з «Центру протидії корупції», підтвердило, що це була досить таки корупційна оборудка, яка на щастя не завершилась виведенням грошей з держпідприємства.

Той тендер трапився на початку 2012 року. Саме тоді набирала обертів піар-кампанія проти занадто відкритого для громадськості тендерного закону. І того ж року вона закінчилась прийняттям закону, який ми назвали найкорупційнішим в історії України – держпідприємствам дозволили не тільки не проводити тендери, а взагалі не публікувати жодних даних про їхні закупівлі. В тінь пішла половина від усіх тендерів, тобто понад 220 млрд грн. у річному вимірі. Разом з усіма зробив ручкою і «Електроважмаш».

І ось у квітні 2014 року нова влада повернула прозорість у держзакупівлі разом з тендерами «Електроважмашу». При цьому заводу, як і раніше дозволено проводити закупівлі без жорсткого виконання тендерного закону. Однак тепер ДП змушене публікувати дані про те, що купують, у кого і по скільки.

Зараз завод дозволяє собі лаконічні звіти з вказанням постачальника та загальної вартості договору. Однак щодо предмету закупівлі «Електроважмаш» обмежується абстрактним висловом на зразок – «253 позиції». Тому взагалі не зрозуміло, за якою ціною проводиться закупівля. А це б дозволило проаналізувати відповідність ринковим цінам. Тому ми продовжуємо писати констатуючі новини на кшталт «Електроважмаш» заплатить 40 мільйонів за шпали по секретним цінам.

У кожному випадку після оновленого тендерного закону слово «Електроважмаш» знову потрапило до наших сторінок, на що миттєво відреагувало його керівництво.

Тож з усією можливою чемністю і виваженістю повідомляємо пану Костюку та усім зацікавленим особам наступне.

«Наші Гроші» свідомі того, що «Електроважмаш» є державним підприємством, і що він може не проводити класичні тендери. Однак все ж ми би хотіли, щоб завод виконав вимогу закону щодо опублікування закупівельних цін.

А стосовно того, що це – не бюджетні кошти… Назвемо це так – суспільно важлива інформація. При чому не тільки для пересічних українців, а й для уряду, який тільки те й робить, що шукає джерела для поповнення казни.

Ми вважаємо, що кожна гривня, «неефективно витрачена» державним заводом гривня – це мінус для держбюджету. А у ньому – винятково наші гроші. Так що писати ми будемо й далі. У нас просто дуже специфічні читачі – вони люблять про таке читати.

Юрій Ніколов, «Наші Гроші»


Теги статьи: Електроважмаш

Дата и время 13 июля 2014 г., 12:08     Просмотры Просмотров: 3098
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Распустит ли Зеленский Раду?

Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.146937