АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 19°C
Харьков: 21°C
Днепр: 21°C
Одесса: 21°C
Чернигов: 19°C
Сумы: 20°C
Львов: 16°C
Ужгород: 17°C
Луцк: 18°C
Ровно: 18°C

Уряд Гройсмана-Порошенка: ненадовго і без надії на покращення

Уряд Гройсмана-Порошенка: ненадовго і без надії на покращення
Уряд Гройсмана-Порошенка: ненадовго і без надії на покращення

Минулої неділі спокій українських обивателів був порушений гучним виступом очільника Уряду.

Арсеній Яценюк заявив, що подав у відставку з поста Премєр-міністра. Заява про його відставку вже вчора, 11 квітня, передана голові Верховної Ради. Президент України Петро Порошенко, своєю чергою, запевнив, що готовий до будь-якої кандидатури керівника Уряду, однак бачить на цій посаді чинного спікера Ради Володимира Гройсмана. Останнього політичні експерти тісно привязують до сфери впливу глави держави.

Ситуація матиме розв’язок цього тижня у стінах парламенту. У разі, якщо прихильникам президента і його нової коаліції «на двох з половиною» (у складі фракцій Блоку Порошенка, «Народного фронту» Яценюка і кількох десятків рекрутованих «тушок») вдасться витиснути з депутатів 226 голосів, новий уряд України на чолі з нинішнім спікером може розпочати свою діяльність.

Проте складається враження, що потенційному новому Кабміну якщо й судилося увійти до історії країни, то хіба як «уряду пожежників», основною місією якого буде гасіння вогнищ соціально-економічної напруги, що дедалі частіше спалахуватимуть то тут, то там. Такий висновок випливає після спілкування з багатьма українськими експертами. Час покаже, які прогнози справдяться – песимістичні чи обнадійливі. А поки що – слово аналітикам.

Основні ризики для влади принесе велика приватизація

Виталий Бала

«Нова коаліція у Верховній Раді опиниться під постійним внутрішнім і зовнішнім тиском і пропрацює найпізніше до весни 2017 року. Довгостроковою ця коаліція не буде», — вважає директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала.

На його думку, зі створенням нового формату парламентської більшості «криза в Україні поставлена на паузу. Тим часом наростатиме броунівський рух партій та їхніх лідерів, які спробують домогтися перевиборів у Раду не пізніше весни наступного року або й раніше».

«Ситуація в економіці країни однозначно не покращає до найближчої осені», — заявив Бала 11 квітня на прес-конференції щодо перспектив нової конфігурації влади. При цьому, нагадав він, відмовилися увійти до нової коаліції і заявили про свою опозиційність фракції всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» Юлії Тимошенко, «Самопоміч» і Радикальної партії Ляшка. Вони вже зараз мають більшу підтримку в суспільстві, ніж учасники парламентської більшості – Блок Петра Порошенка і «Народний фронт» Яценюка.

«Ці три сили займуться планомірним розхитування коаліції», — вважає експерт. Активніше докладатиме сил в прагненні домогтися дострокових виборів в Раду і «Опозиційний блок», рейтинги якого, за даними соціологічних досліджень, упевнено зростають.

«У нинішній українській політиці можливо все, — продовжив експерт, — і я не виключаю, що за три-чотири місяці на тлі поганих економічних новин «Народний фронт» вийде з коаліції з різкою критикою уряду Гройсмана (якщо його буде призначено)».

«У підсумку, якщо не відбудеться економічне диво, ситуація в Україні може погіршитися настільки, що вибори стануть найкращим виходом для діючої влади», — резюмував Віталій Бала.

Денис Кирюхин

У свою чергу, експерт Київського центру політичних досліджень і конфліктології Денис Кирюхін назвав ущербними принципи формування коаліції у Раді з двох фракцій із квотним розподілом між ними посад в Кабінеті міністрів. «Десь на половину крісел претендує політична сила Яценюка – при тому, що на даний час вона є фактичним банкрутом, рівень її громадської підтримки істотно падає», — нагадав він.

Більше того: після формування нового уряду суттєво зростуть політичні ризики особисто для чинного президента, кажуть експерти. «У Порошенка вже не буде громовідводу в особі Яценюка, — наголошує Кірюхін. — Під електоральний удар потрапить рейтинг президента, адже все в країні розуміють принцип: «Говоримо Гройсман – маємо на увазі Порошенка».

На думку Кірюхіна, президенту України вдалося відкласти перспективу дострокових парламентських виборів, але системні загрози соціально-економічному розвитку країни зберігаються, що створює основу для нового оберта політичної боротьби.

Нарешті, аналітик прогнозує, що нова коаліція відчуватиме сильний тиск як з боку внутрішніх опонентів, так і ззовні, напередодні приватизації. На його думку, якщо в Україні буде запущено обіцяний ще урядом Яценюка процес великої приватизації, можливе загострення конфліктів між внутрішнім та іноземним великим бізнесом за низку «смачних» підприємств, які можуть бути виставлені на продаж – мова про Одеський припортовий завод і деякі інші об’єкти.

Не знаючи, куди хочеш потрапити, далеко не запливеш

У експертів і суспільства є великі питання і до якості програмних документів майбутнього уряду нашої країни. Суспільству досі не презентовано покрокову програму його дій. «Радники Гройсмана не підготували йому чіткої програми. У його заявах відсутня конкретика «, — зазначив Денис Кирюхін, маючи на увазі презентацію 25 березня лідерам фракцій коаліції у Верховній раді потенційної прем’єрської програми Гройсмана і його програмну статтю у тижневику» Дзеркало тижня «від 8 квітня.

«Нічого зрозумілого не сказано про стратегію відновлення промисловості, про імпортозаміщення, про розвиток наукомістких виробництв тощо, — зазначив Кирюхін. — Так, малий і середній бізнес, яким ритуально, за сформованою для діючої влади традицією, приділяє увагу Гройсман, важливі. Але Україна – не Литва, Латвія чи Естонія. 40-мільйонна країна не вийде з кризи тільки за рахунок розвитку малого і середнього бізнесу, а також сільського господарства «.

Аналітик вказав на відсутність у прем’єрській програмі Гройсмана і «конкретного розуміння реформ в медицині, науці, соціальній сфері». На його думку, новий Кабмін буде діяти в соціальній сфері «так само, як уряд Яценюка, — тобто не в інтересах громадян своєї країни».

«Ми не розуміємо, що буде робити нова коаліція і її уряд», — погоджується з такою оцінкою Віталій Бала. Понад те, на його думку, у чинного в Україні політичного класу загалом відсутня чітка економічна стратегія, що є головною проблемою країни.

«Розглядати будь-які їхні заяви безглуздо, бо ця влада не ставить перед собою цілі і завдання хоча б на кілька років наперед», — вважає Бала.

Підсумовуючи, можна зробити висновок: формування нової парламентської коаліції в Україні допоможе відкласти перспективу дострокових парламентських виборів. Разом з тим, системні загрози соціально-економічному розвитку країни зберігаються. І це створює основу для нового загострення жорстокої політичної боротьби. Тож із довгоочікуваним багатьма відходом пана Яценюка і формуванням нового уряду розгойдування українського човна не лише не припиниться, але й амплітуда цих рухів ліворуч-праворуч стане ще ширшою, загрожуючи потопити увесь човен, його команду. А разом з усім цим хазяйством – і тих пасажирів, хто за чверть століття так і не навчився випливати самотужки.

 

Олег Яремчук для видання «МИР»


Теги статьи: КабминГройсманЯценюк

Дата и время 12 апреля 2016 г., 13:43     Просмотры Просмотров: 1584
Комментарии Комментарии: 0

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Кто виноват во взрывах на оружейных складах?Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.085863