АНТИКОР — национальный антикоррупционный портал
Киев: 24°C
Харьков: 20°C
Днепр: 25°C
Одесса: 29°C
Чернигов: 24°C
Сумы: 22°C
Львов: 21°C
Ужгород: 23°C
Луцк: 23°C
Ровно: 23°C

Партія Саакашвілі без Саакашвілі? Що відбувається навколо найочікуванішої політичної сили країни

Партія Саакашвілі без Саакашвілі? Що відбувається навколо найочікуванішої політичної сили країни
Партія Саакашвілі без Саакашвілі? Що відбувається навколо найочікуванішої політичної сили країни

Чи очолить партію імені себе Міхеіл Саакашвілі, хто увійде в нову політсилу, хто за неї проголосує і звідки візьмуться гроші на вибори.

6 грудня минулого року губернатор Одещини Міхеіл Саакашвілі провів у Південній Пальмірі перший антикорупційний форум. Після цього аналогічні антикорупційні заходи відбулися в усій країні. Разом із Саакашвілі в них брали участь лідери молодих партій ДемАльянс і Сила людей, депутати Сергій Лещенко, Мустафа Найєм, Віктор Чумак, екс-заступник генпрокурора Давід Сакварелідзе, голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін, співачка Руслана Лижичко та інші відомі особистості.

Виступи спікерів і зовнішня єдність команди натякали на зародження нової політичної сили. Про те, що партії Саакашвілі бути, в березні обмовився і заступник одеського губернатора Саша Боровик, хоча наступного ж дня цю інформацію спростував і сказав, що його неправильно зрозуміли.

Учора відразу двоє членів нового руху – Давід Сакварелідзе та Василь Гацько, лідер ДемАльянсу – заявили, що партія все ж з’явиться вже до кінця червня.

«Нова сила не буде грузинською, в ній будуть два грузини – я і Міхеіл Саакашвілі. Будемо орієнтуватися на бізнесменів з усієї країни, починаючи від найменших. До кінця червня ми вийдемо на презентацію нашої політичної партії», – заявив Сакварелідзе.

Утім, назвати імена членів нової партії обидва не змогли. Як і не змогли підтвердити найголовнішого – чи буде її лідером головний грузинський реформатор, Саакашвілі. Зате обидва підкреслили, що майбутня партія житиме і братиме участь у виборах без грошей олігархів.

«Партія матиме компоненти Руху за очищення, що своє завдання виконав. Політична енергія – це єдине, що можна протиставити великим фінансам. Ми здіймемо хвилю, яка зможе протистояти ТБ і радіо, які перебувають в руках олігархату та колишньої влади», – описує плани Сакварелідзе.

Про кожного потенційного однопартійця Сакварелідзе говорить поки як про «учасника переговорів». Згадав лише три прізвища – Чумак, Лещенко та Гацько.

За словами Гацька, у переговорах бере участь «багато медійних персон», які поки не готові «спалювати мости» – виходити з тих партій або громадських організацій, у яких зараз перебувають. Не готовий заявити про свою участь у проекті поки і сам Саакашвілі. Тому оголосити про створення «партії реформаторів» її майбутні члени мають намір без головного героя.

«Треба об’єднати кілька реформаторських груп. Це марафон, і не всі добігають до кінця. Тому ми дамо старт у червні, поставимо прапор, до якого потім зможуть збігатися всі, хто побажає. Так, ми дуже хочемо, щоб цю партію очолив Саакашвілі, але оголосимо про її створення до кінця місяця навіть без нього», – уточнив для НВ Гацько.

Сам Саакашвілі зволікає з рішенням про створення партії та участь у ній, оскільки не залишає думки про те, щоб повернутися до Грузії, вважає політолог Володимир Фесенко. До того ж серед майбутніх однопартійців немає повної взаємної довіри, тому переговори можуть і не завершитися успіхом, припускає він.

«Там зібралася група молодих політиків, які не мають достатньо ресурсу, щоб робити самостійну політику. Тому вони орієнтуються на Саакашвілі, щоб на його популярності зрости. А переговори затримуються, оскільки вони не повністю довіряють Саакашвілі й один одному. Якщо вони знову не домовляться і підуть двома-трьома партіями – вони програють будь-які вибори», – каже Фесенко.

На те, що серед ініціаторів майбутньої партії немає згоди, вказує, наприклад, позиція партії Сила людей, яка активно брала участь у підготовці та проведенні антикорупційних форумів. Джерела НВ стверджують, що партія фактично вийшла з переговорів і шанси на її включення в нову силу – практично нульові.

«Сила людей добре показала себе на останніх виборах, у нас є успішні команди у багатьох регіонах. Ми свій бренд кинути не готові, до того ж ми виступаємо проти вождистських партій», – прокоментувала НВ ситуацію з переговорами один з лідерів партії Світлана Сова.

Ідеологічна база майбутньої партії, яку декларують вже відомі її учасники, – максимальний лібералізм в економіці та жорстке переслідування корупціонерів.

«Україні потрібен азійський темп економічного розвитку та європейський підхід до покарання. Нам потрібно негуманне кримінальне законодавство на кілька років, щоб карати прокурорів, суддів, міліціонерів», – охарактеризував ідеологію майбутньої партії Сакварелідзе.

Чинний депутат Верховної ради Віктор Чумак уточнює, що йдеться про «ліберально-демократичну платформу», але пункти програми озвучити поки відмовився. «У переговорах бере участь дуже багато людей з різними позиціями, тому поки можу сказати тільки, що мова про помірковані ліберально-демократичні позиції», – каже Чумак.

Депутат БПП і член групи єврооптимістів Світлана Заліщук також підтвердила НВ, що бере участь у переговорах. При цьому вона принципово відмовляється називати нову політсилу «партією Саакашвілі».

«Уявіть собі круглий стіл, за яким сидять люди з команди Саакашвілі, з ДемАльянсу та Сили людей, депутати з парламентських фракцій. Ми домовляємося не про лідерів, а про принципово нові підходи до створення політичної партії. Очолить її Саакашвілі чи хтось інший – не принципово, припиніть називати нас «партією Саакашвілі». Для нас важливо створити ліберальну силу без участі олігархів і бізнес-груп», – пояснила Заліщук.

Одним з головних викликів для партії стане незалежне фінансування. Демократичний Альянс зібрав через фандрайзинг за 2015 рік 4,4 млн грн і опублікував докладні дані про витрати. Чи можна організувати подібну кампанію зі збирання коштів на рівні всієї країни?

На парламентську кампанію необхідно не менше 30 млн грн – таке число називають політологи.

«В українській політиці дуже складно вигравати кампанії за допомогою повністю прозорих фондів. По-перше, грошей треба багато, по-друге, відзвітувати за всі витрати за таких обсягів – дуже складно», – каже політолог Сергій Таран.

Високий особистий рейтинг самого Саакашвілі та досвід ДемАльянсу може допомогти зібрати необхідну суму, однак без допомоги великих бізнесменів навряд чи обійдеться, вважає Фесенко.

«Зрозуміло, що їм будуть пропонувати допомогу бізнесмени середнього рівня. Інше питання – чи опублікують вони інформацію про те, на яких умовах братимуть гроші. Головна проблема в тому, що цього ніхто в Україні ще не робив у масштабах країни. Без грошей ви кампанію не проведете. Питання в тому, чи стане організаційних можливостей, щоб організувати весь процес», – сказав Фесенко НВ.

Щодо того, скільки голосів потенційно здатна зібрати нова політична сила, оцінки політологів розходяться – називають показники від 14% до 40%. Керівник соціологічної групи Рейтинг Олексій Антипович звертає увагу, що підтримка наявних парламентських партій досягла історичного мінімуму.

«Понад 40% українців не знають, за кого голосувати, при цьому 80% респондентів підтримують прихід нових людей у політику. Всі парламентські партії разом узяті набирають ледь половину електорату. Умовна партія Саакашвілі може боротися не менше, ніж за третину виборців, і стартовий показник 12% – дуже хороший», – сказав НВ Антипович.

За оцінками GFK Україна, 42% українців не знають, за кого голосувати, і частина з них віддасть голоси новій політичній силі, якщо до неї увійдуть люди, які викликають довіру.

«Існує 14% активних громадян, які беруть участь в акціях, допомагають армії, але не мають політичної сили, яка відповідає їхнім очікуванням. Для цих людей поняття справедливості та боротьба з корупцією важливіші, ніж підвищення зарплат. Вони будуть стійким ядром будь-якої партії, яка запропонує чіткий посил», – вважає голова GFK Україна Олександр Федоришин.

m.nv.ua


Теги статьи: Михаил Саакашвили

Дата и время 07 июня 2016 г., 15:17     Просмотры Просмотров: 1675
Комментарии Комментарии: 0

Похожие статьи

Саакашвили потребовал вернуть ему гражданство
У Путина в Украине только один враг
Гроші Курченка: як банкір “младоолігарха” будує безкоштовне житло для СБУ

Дангадзе признал свою вину: Соратника Саакашвили, который пошёл на сделку со следствием, отпустили на свободу
Саакашвили пожелал удачи Армении и заявил о «баснях» украинских политиков
У Лолиты Мальдивской и Юры Сейшельского разыгралась буйная фантазия — Михеил Саакашвили

Суд отказал Саакашвили в политическом убежище в Украине
ГПУ о выдворении Саакашвили: Неожиданно, нас не предупреждали
Это не выглядело, как захват, а как задержание, – очевидец о задержании Саакашвили

Саакашвили пооткровенничал о своей прабабушке, Сталине и учителе английского
Саакашвили рассказал о решении властей Украины депортировать его в Польшу
Луценко: Не хочу отправлять Саакашвили в грузинскую тюрьму

Комментарии:

comments powered by Disqus
loading...
Загрузка...

Наши опросы

Какой из кандидатов уже заявивших о своем участие в президентских выборах самый достойный?
Показать результаты опроса
Показать все опросы на сайте
0.072295