АНТИКОР — національний антикорупційний портал
МОВАЯЗЫКLANG
Київ: 20°C
Харків: 20°C
Дніпро: 22°C
Одеса: 21°C
Чернігів: 18°C
Суми: 19°C
Львів: 11°C
Ужгород: 12°C
Луцьк: 12°C
Рівне: 13°C

З режисера Сергія Параджанова зняли звинувачення 50-річної давнини

Читать на русском
З режисера Сергія Параджанова зняли звинувачення 50-річної давнини
З режисера Сергія Параджанова зняли звинувачення 50-річної давнини

На підтримку розгляду справи Параджанова виступали Офіс президента України та українські правозахисники, зокрема Українська Гельсінська спілка з прав людини.

Національна комісія з реабілітації за поданням Українського інституту національної пам’яті реабілітувала українського режисера вірменського походження Сергія Параджанова.

Про це повідомив голова інституту Антон Дробович.

"Маємо дійсно історичну новину — Сергія Параджанова реабілітовано! Пів століття пройшло з часу судилища над ним, але тепер і в юридичному плані справедливість торжествує. Приємно писати про це у столітній ювілей зо дня народження ключового автора українського поетичного кіно", — проінформував він.

Зазначається, що Національна комісія з реабілітації реабілітувала кінорежисера на своєму останньому у 2023 році засіданні.

"На підтримку розгляду справи виступали Офіс президента України та українські правозахисники, зокрема, Українська Гельсінська спілка з прав людини — УГСПЛ за що їм повага", — зазначив Антон Дробович.

У 1965—1968 роках Сергій Параджанов разом з іншими діячами української науки та культури, протестував проти масових політичних арештів в Україні і виступав за проведення відкритих судових процесів. 30 червня 1966 Компартія України схвалила постанову "про серйозні недоліки в організації виробництва кінофільмів на Київській кіностудії ім. О. Довженка", серед яких опинилися і сценарії Параджанова. Зазнавши переслідувань, він був змушений виїхати до Вірменії.

1971 року повернувся до Києва. 17 березня 1973 року був заарештований за обвинуваченнями в гомосексуальності, "за спекуляцію", і "за український націоналізм". 25 квітня 1974 року Параджанову дали п’ять років колонії суворого режиму.Fullscreen eiqrridqiqthant

Сергій Параджанов

Сергій Параджанов

В одній із колоній Параджанов відкрив школу живопису. Перебуваючи у в’язниці, режисер рідко отримував листи від численних друзів, приятелів і учнів. Зате регулярно приходили міжнародні депеші від Ф. Фелліні. "Хвилююся за твою долю, ти ж велика людина, тримайся", — ішлося в повідомленні.

Одного разу Параджанов надіслав телеграму: "Москва. Кремль. Косигіну. Оскільки я — єдиний безробітний кінорежисер у Радянському Союзі, наполегливо прошу відпустити мене оголеним через радянсько-іранський кордон, може, стану родоначальником в іранському кіно. Параджанов".

Був звільнений 30 грудня 1977 року. Через заборону жити в Україні, оселився в Тбілісі. Сьогодні, 9 січня, Сергію Параджанову виповнилося би 100 років.


Теги: Дробович АнтонрежиссеррежисериПараджанов СергейРеабилитацияреабілітація

Дата і час 09 січня 2024 г., 21:12     Переглядів Переглядів: 2100
Коментарі Коментарі: 0


Коментарі:

comments powered by Disqus

’‚Ћђ€ §‘’Ћђ§ћ з Ђ‡Ћ‚ЋЊ

loading...
Загрузка...

Наші опитування

Коли, на вашу думку, можливе закінчення війни в Україні?








Показати результати опитування
Показати всі опитування на сайті
0.513211